Aşıyı uygulayan hemşire hakkında dava açmalı mıyım?

:deli:
Hemşire bana ameliyatlarda kullanılan aletlerde bile sıkıntı olabilir demişti, e burası Türkiye olur mu olur :)
Bir de ikinci hamilelikte yine yaparız dedi, olduğum iki doz boşa gitmesin bir de ikinci de 2 doz yapılacak ama yine birkaç yıl etkisi olacak, bari 5 e tamamlayıp tam bağışıklık sağlansın diyerek 5 doz yaptırdım ben de.

ahaha adam kayırmışlar resmen bana kimse birşey demedi:))
milanayla beni yok saymışlar..

korkmayın arkadaşınızın eşine hiiiçbir şey olmaz. süründürün hemşireyi kesin bilerek yapmıştır hatta çocuğunuz ve sizinle güleryüzle ilgilenirken de bunu planlamıştır günü gelince size yanlış iğne yapmak için.

geçmiş olsun ama yaklaşımınız ne garip.
Iyi de bilerek yapmis diye bir sey yazmamis ki siz niye bu kadar sinirlendiniz?

10 yil mevzuunu bilmiyorum fakat hamileyken dogumda herhangi bir mikrop kapma riskine karsi onlem olarak yaptiriliyor.

Evet kolunuz kotu gorunuyor. Isterseniz baska bir doktora daha gidin. Kan aldirmanin bile riskleri var maalesef. Umarim biran once gecer.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Gebeliğin ilk 3 ayında tetanos aşısı olunmaz. Aşı; gebeliğin ilerleyen uygun döneminde ise doz doz yapılır:
  1. 1.Doz: Gebeliğin 4.ayında yapılır. Koruma süresi yoktur.
  2. 2.Doz: Bu doz ise ilk dozdan en az 4 hafta sonra yapılır. 1-3 yıl koruma süresi bulunmaktadır.
  3. 3.Doz: 2.dozdan en az 6 ay sonra yapılır. 5 yıl koruma süresi vardır.
  4. 4.Doz: Bu doz 3.dozdan en az 1 yıl sonra veyahut sonraki gebelikte yapılır.10 yıl koruma süresi vardır.
  5. 5.Doz: Bu doz 4.dozdan en az 1 yıl sonra veyahut sonraki gebelikte yapılır. Bu aşı bir kadını doğurganlık dönemi boyunca tetanozdan korur.
Tetanoza karşı aşı olmak çok büyük önem taşımaktaır. Özellikle de gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için tetanoz aşısı mutlaka olunmalıdır.
Tetanoz Aşısı Gebelikte Ne Zaman ve Kaç Kere Yapılır?
Gebelik döneminde tetnaoz aşısı ilk 3 aydan sonra yapılmaya başlanır. Eğer anne adayı tetanoz aşısını önceden olmuş ve 10 yıl geçmişse tekrar aşı olunmasına gerek yoktur. Ancak eğer tetanoz aşısı 10 yıldan fazla süre önce yapılmışsa tek doz aşı yapılmalıdır. Önceden tetanoz aşısı olmamış kişilerde ise ilk dozdan 6 ay sonra ikinci bir doz alınır. Gebelik döneminde paslı çivi veya metal ile temas eden anne adayları mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Aşıyı aç veya tok yaptırmanız farketmez.
Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?
  1. Cilt üzerinde kızarıklık
  2. Aşı olunan bölgede ağrı ve sertlik
  3. Hafif ateş
  4. Aşırı vurulan yerde şişlik

Soyle oluyor saglık ocagına kayıt acılıyor hemsiren sana tahmını hafta hesaplayıp bu haftada geleceksın dıyor sen gıdersen ası olurdun gıtmezsen haftası gectıgı ıcın yapmayabılırler onlar ozellıkle cagırmıyor bır daha gıtmeyıp vurunmayan var mı bılmıyorum ama hamıle takıbı saglıkocaklarınca zorunlu dıye bılıyorum hastanede sısteme dusunce onlara bılgı gıdıyormus ama bazı yerlerde onemseyeceklerını zannetmem. Yanlıs bırsey soylemeyım yınede

2010 yılında hamileyken ilk doz tetanoz aşısı için asm den çağırdılar. Sağlık Bakanlığı nın yeni uygulamasıyla hamilelikte başlayıp doğum sonrasında 5 doza tamamlarsam ömür boyu bağışıklığım olacağını söylediler. İsteğe bağlı tabi.
Hamilelik sırasında da yanılmıyorsam 2 ya da 3 doz olacaktı ama bunlar birkaç yıl sonra etkisini kaybedecekmiş. İkinci bir hamilelikte yeniden yapılacak dediler, bu sebeple ben de 5 doza tamamladım .
Dediğim gibi bana 2010 da söylendi ama kaç yıllık uygulama bilmiyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur :)
Hamilelere yapildigini biliyorum , ben hamileyken beni de cagirmisti saglik ocagi
Burda noopa bir uye yaptirmaniz lazim demis ben ona sordum neden diye , sonucta noop hamile degil
Baska bir uye de benim neden sorumu alintilayip 10 senede bir olmak gerekir demis
Ben hamilelik dusinda neden yaptirildigini anlamaya calisiyorum ama alintiladiklarim donmedi bana bir turlu

yani asilarin koldan uygulandigi deltoid kastir ve fotolardan gordugum kadariyla
meslektasim dogru yere asi uygulamis
ben doktorun yaklasimina inanamiyorum acikcasi
bir ilaci, asiyi, antibiyotigi 1000 kez vurulursunuz 1001. kez vurulusunuzda alerji, reaksiyon hatta olume gidecek kadar etkileyebilir ki bunu okulda enjeksiyonu ilk ogrendigimiz anda soyler tum hocalar
doktor cok ilginc gercekten
ama yanlis uygulama yok koldaki asi vurulan kasa vurulmus asi

Bende onu anlamaya calisiyorum ama detay vermiyor kimse
Tum ulke 10 senede bir tetanoz asisi oluyormus , bi biz olmuyomusuz noopcugum
Tetanoz aşısı 10 yılda bir yenilenerek 10 yıl içerisinde kalıcı bir hasar almamanızı sağlar. Ne kadar dikkat etsek de gün içerisinde paslı kirli veya enfekte cisimlerle temas halinde bulunuyoruz. Bunlardan korunmak için yaptırmamız gerekiyor. Aile hekiminize danışırsanız yardımcı olacaktır lakin gebelik döneminde veya erken başvuru dahilinde seri halinde yapılan 5 dozluk tetanoz aşısı ile 10 yıldan daha uzun süreli korunma sağlanabiliyor.

Neden korunmak icin?

tetanoz olmamak için. elinizi keserseniz vs bir kaza olursa ya da trafik kazası köpek ısırması gibi durumlarda tetanoz bakterisi çok kolay bulaşabiliyor. bu yüzden önlem olarak en az 10 senede bir aşı tekrarlanır. eğer sizin dozunuz atladıysa bi ara aile hekiminize yaptırın derim ellerinde var bol bol aşı.

hanımlar 5 doz vurulma sebebi doğumda da tetanoz riski var. o yüzden çocuktan önce tüm kadınlara yapılmaya çalışılıyor ülkede genelde aile hekimleri tarama yapıp kadınlara yapar 5 doz aşı.

Tetanoz aşısı 10 yılda bir yenilenerek 10 yıl içerisinde kalıcı bir hasar almamanızı sağlar. Ne kadar dikkat etsek de gün içerisinde paslı kirli veya enfekte cisimlerle temas halinde bulunuyoruz. Bunlardan korunmak için yaptırmamız gerekiyor. Aile hekiminize danışırsanız yardımcı olacaktır lakin gebelik döneminde veya erken başvuru dahilinde seri halinde yapılan 5 dozluk tetanoz aşısı ile 10 yıldan daha uzun süreli korunma sağlanabiliyor.
Gebelikte yapilani biliyorum da hic baskasinin yaptirdigini bilmiyordum
Tesekkurlee yorumunuz icin

tetanoz olmamak için. elinizi keserseniz vs bir kaza olursa ya da trafik kazası köpek ısırması gibi durumlarda tetanoz bakterisi çok kolay bulaşabiliyor. bu yüzden önlem olarak en az 10 senede bir aşı tekrarlanır. eğer sizin dozunuz atladıysa bi ara aile hekiminize yaptırın derim ellerinde var bol bol aşı.
Ben hic olmadim , olmayi da dusunmuyorum , tesekkurlee bilgilendirme icin

Yok bana milada saglik ocagindan arayip soylemislerdi ben yaptirmamiatim , gebelere yapiyor devlet onu biliyorum , beni cok aramislardi saglik ocagindan takibe gitmem ixin , surekli tesekkur edip gelmeyecegimi soyluyordum

Ben hic olmadim , olmayi da dusunmuyorum , tesekkurlee bilgilendirme icin

neden olmayı düşünmüyorsunuz? o kadar abartılacak bir durum değil ki ilk defa bu konu sahibi gibi bi olay gördüm mesela ben.

ha o riski alırım diyorsanız sizin bileceğiniz iş tetanoz semptomları diye bi aratın görsellere bakın pek hoş bi hastalık değil.

Yanlış yere yapacak olsa diğer dozlarda da yapmaz mıydı? Kendisine dediniz mi bir şey ?
Bir doktora daha gidin bence geçmiş olsun ikinci fotoğrafta şişliği daha çok fark ettim bayağı kötü olmuş

neden olmayı düşünmüyorsunuz? o kadar abartılacak bir durum değil ki ilk defa bu konu sahibi gibi bi olay gördüm mesela ben.

ha o riski alırım diyorsanız sizin bileceğiniz iş tetanoz semptomları diye bi aratın görsellere bakın pek hoş bi hastalık değil.
İhtiyac olmayan hallerde aşı uygulamasina karsiyim , bulasici bir hastalik yada toplum sagligini etkileyen bir durum soz konusu degil , ileride pasli demir , kopek isirmasi vs gibi bir sorunla karsilasirsam olurum tabi ki
Ama durup dururken belki de hayatimda hic karsilasmayacagim bir mikrop icin gidip 5 doz asi yaptirmam

X