Aşk mı.. Yoksa Para ve Baba mı..

Ne yapmalıyım..?

• Ankete Katılan
    61
Dine bu kadar önem veriyorsun madem dinimiz de evlilik nasıl olmalı onu da biliyorsundur.istihareye yatmissiniz ama tereddute düştüğün konuda önce istisare yapilir son çare istihare dir.Nereden bakarsan çok çelişkilerle dolu bir konu . Hakkında hayırlısi olsun ne diyelim.

Böyle bi arkadasım vardı babasını dinledi ayrıldı sonra başkasıyla tanıştı evlendi çocuğu bile oldu şimdi çok mutlu iyili babamı dinlemişim iyili ayrılmışım diyor Allah daha iyisini nasip etti. Arkadasım sonradan tek dindar bu degil ya dedi. Evlendiği kişide dindar namazını da kılar. Yani sadece dindarlıksa hassas noktanız koca ülkede baska dindarlarda var. İşsiz parasız çaresiz kalın o zaman o adamada gıcık olacaksınız deli gibi sevsenizde

Fakir kiz ile zengin adam evlenebiliyorsa tersi neden olmuyor. Kadınlar zengin adamların paralarını güzelce yiyebiliyorken neden fakir adam bukadar hor görülüyor. Sadece merak kizlar

Güzel ve samimi mesajınız için teşekkür ederim.
Dindarlık konusunda gerçekten beni kandırmadığına inanıyorum. Çünkü anlattığı şeyler bunları bilmeyen bi insanın anlatabileceği şeyler değil. Okuduğum bölümlerden birisinin ilahiyat olmasına rağmen onun kadar akıcı ve güzel konuşamam. O kadar güzel vaaz veremem.
Babam söylediği herşeyde haklı belki de evet ama benim zoruma giden, onun imkansızlıklarını görünce hiç konuşmak dahi istemeyişi.. Konuşsa o da çok severdi eminim ama bir baba olarak kızının rahat bir hayat yaşamasını istemesi en doğal hakkı tabi ki..
Babana güvenir misin?
Hani burada okuyoruz babasından sevgi görmemiş nefret dolu evlatlar olabiliyor.
Belli ki öyle değilsin.
Babanı seviyor,ona güveniyorsan onu çiğneme.

Cesaretin,sevdiğine güvenin varsa yine çık karşısına "bir tanı,konuş" de.Bunu istiyorsan.
Zaten kısmetse olur, baban yumuşayıverir.

Ama sonra sen pişman olur musun onu düşün.
Maddi imkansızlıklar,eşinle farklılıklarınız seni pişman eder mi?

Ah kıyamadım,ne denir bilemedim.
Ama kaçmayın sakın.
Ankette gördüm,kaçmak hiç yakışır mı?
Sakın ha...

Fakir kiz ile zengin adam evlenebiliyorsa tersi neden olmuyor. Kadınlar zengin adamların paralarını güzelce yiyebiliyorken neden fakir adam bukadar hor görülüyor. Sadece merak kizlar
Toplumumuzda erkeğin maddi olarak daha üstün olması normal kabul ediliyor.
Tersi pek değil.
Erkek daha güçlü olmalı sanki.
Hatta kadın çalışmasa,aileden fakir olsa bile olur.

Ne olur babacığını dinle şok pişman olursun. Allah karşına hayırlı insanlar çıkarsın . Baba sözünü yabana atma ne olur.Ben babamı dinlemedim çok pişmanım keşke onu dinleseydim. Sende keşke diyeceğin bir hata yapmazsın inşallah

Yanlış mantık gütmüş babanız namazını camide kılmayan dindar olamaz hemi:KK57:
Hee yaa bu da ilginç.

Benim eşim de dindardır.
Tüm namazlarını iş yerinde kılar.haftasonu da evde.
Bu muhite de yeni taşındık mesela,camiye daha hiç gitmedi.
Şimdi dinini camiye gitme oranı ile sorgularsak hata etmez miyiz?
Cemaat sevabı elbette daha fazla ama şartlar o şekilde değilse çok da kurcalamamak lazım diye düşünüyorum.

Dine bu kadar önem veriyorsun madem dinimiz de evlilik nasıl olmalı onu da biliyorsundur.istihareye yatmissiniz ama tereddute düştüğün konuda önce istisare yapilir son çare istihare dir.Nereden bakarsan çok çelişkilerle dolu bir konu . Hakkında hayırlısi olsun ne diyelim.
Babana güvenir misin?
Hani burada okuyoruz babasından sevgi görmemiş nefret dolu evlatlar olabiliyor.
Belli ki öyle değilsin.
Babanı seviyor,ona güveniyorsan onu çiğneme.

Cesaretin,sevdiğine güvenin varsa yine çık karşısına "bir tanı,konuş" de.Bunu istiyorsan.
Zaten kısmetse olur, baban yumuşayıverir.

Ama sonra sen pişman olur musun onu düşün.
Maddi imkansızlıklar,eşinle farklılıklarınız seni pişman eder mi?

Ah kıyamadım,ne denir bilemedim.
Ama kaçmayın sakın.
Ankette gördüm,kaçmak hiç yakışır mı?
Sakın ha...

Babamı severim o da beni sever. Bana sürekli hayır dua ederken bile Allah sana zengin yardımsever merhametli kültürlü dini bütün namazlı niyazlı seni çalıştırmayacak bi eş nasip etsin derdi hep..
Şimdi ettiği duaların karşılığını göremeyince çok üzüldü..
Kaçmak benim de tercihim olmadı hiçbir zaman. Ama o son çare olarak hep bunu öne sürdü. O sebeple ankete ekleyeyim dedim..
Benim tercihim de babamı ikna etmek ama maddiyat yüzünden pişman olmaktan korkuyorum veya başka bir sebepten.. O yemem yediririm içmem içiririm diyen birisi.. Seni hiçbir zaman pişman etmicem diye yeminler ediyor..
Ama sözde mi özde mi onu sadece Allah bilir..

Ya tamam baba denir de..
Karşınızda ki insanı da daha tanımadan inancına laf edemezsiniz.
İnsanların size ne kadar hayırlı olacağı dini inancının kuvveti ile bagdastirilamaz.İmami tanımıyor falan bunlar uç şeyler.O kadar dindarsaniz camii önünden babanız sizin için uygun olanı baksın.

İkinci ayrım ise eğitim seviyesi.Okumanin kesinlikle her zaman insana büyük şeyler katacağı taraftariyim lakin okumayan insanların cahil olduğu anlamına da gelmiyor...

Aşk varsa sizde eşiniz de çalışır hayatınızı gereken düzene koyar mutlu mesut yaşarsınız.

3. İse Karadeniz Ergkegi mantığı.
Benim size nacizane tavsiyem artık ailecek ön yargilarinizdan biraz sıyrılıp geniş açıdan bakmaniz.Buram buram ön yargı kokuyor konunuz..Buna bir son verip seçiminizi ona göre yapmanız.Hayatiniza alacağınız insanı seçiyorsunuz en azından onunda " insan " olduğu farkına varın.

Toplumumuzda erkeğin maddi olarak daha üstün olması normal kabul ediliyor.
Tersi pek değil.
Erkek daha güçlü olmalı sanki.
Hatta kadın çalışmasa,aileden fakir olsa bile olur.
Ama mesela kuzenim çok deli paralar kazanıyordu ama lise terk biriyle evlendi. Cocuk kuafor. Şimdi dükkanı ve 20 işçisi var. Kuzenim çalışmıyor ama şeyma subaşı gibi hayatı var :KK70: kimin ney olacağı belli olmuyor işte, ben o yüzden haksızlık diye düşünüyorum. Kimin ne olacağı belli olmuyor. Ama açıklaman güzeldi teşekkürler :KK36:

Ne olur babacığını dinle şok pişman olursun. Allah karşına hayırlı insanlar çıkarsın . Baba sözünü yabana atma ne olur.Ben babamı dinlemedim çok pişmanım keşke onu dinleseydim. Sende keşke diyeceğin bir hata yapmazsın inşallah

Babanın istememe sebebi neydi peki? Ve neden pişman oldunuz? Özel değilse söyler misiniz.. Her tecrübe benim için çok önemli..

Ama mesela kuzenim çok deli paralar kazanıyordu ama lise terk biriyle evlendi. Cocuk kuafor. Şimdi dükkanı ve 20 işçisi var. Kuzenim çalışmıyor ama şeyma subaşı gibi hayatı var :KK70: kimin ney olacağı belli olmuyor işte, ben o yüzden haksızlık diye düşünüyorum. Kimin ne olacağı belli olmuyor. Ama açıklaman güzeldi teşekkürler :KK36:
Kimin ne olacağı belli olmuyor çok doğru.Verdiğin örnekte de olduğu gibi.
Hayat işte her türün örneği mevcut:KK54:

Ya tamam baba denir de..
Karşınızda ki insanı da daha tanımadan inancına laf edemezsiniz.
İnsanların size ne kadar hayırlı olacağı dini inancının kuvveti ile bagdastirilamaz.İmami tanımıyor falan bunlar uç şeyler.O kadar dindarsaniz camii önünden babanız sizin için uygun olanı baksın.

İkinci ayrım ise eğitim seviyesi.Okumanin kesinlikle her zaman insana büyük şeyler katacağı taraftariyim lakin okumayan insanların cahil olduğu anlamına da gelmiyor...

Aşk varsa sizde eşiniz de çalışır hayatınızı gereken düzene koyar mutlu mesut yaşarsınız.

3. İse Karadeniz Ergkegi mantığı.
Benim size nacizane tavsiyem artık ailecek ön yargilarinizdan biraz sıyrılıp geniş açıdan bakmaniz.Buram buram ön yargı kokuyor konunuz..Buna bir son verip seçiminizi ona göre yapmanız.Hayatiniza alacağınız insanı seçiyorsunuz en azından onunda " insan " olduğu farkına varın.

Benim moralimi bozan da tam olarak bu sebepler zaten. Onu tanısa ve babamın yaptığı eleştirileri gerçekten hakettiğine inansam daha kolay olurdu herşey. Ama babam denk olmadığmızı düşünerek direk kafasında silip attı herşeyi. Diğer önyargıların hepsi aslında onu istemiyor oluşunun bahane sıralamaları.. Yani ben öyle düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Ailesine karşı çıkıp evlenen ve mutlu olan birini görmedim. Aile istemiyorsa o işte bir hayır yoktur. Anne babaların içine doğar böyle şeyler diye dusunuyorum. Herşey su an göründüğü gibi tos pembe olmuyor. Bir soğanı yerken bulutlarda gezmiyorsunuz. Asla önceliğim maddiyat olmadı ama bir erkegin kadının kendinden daha eğitimli olmasına tahammül edebileceğine inanmıyorum. İnanın evlenince herşey değişiyor herşey. O nedenle de mutlu olabileceginize inanmıyorum. Eğitim ve maddiyat olarak aile yapısı olarak kendinize denk biri ile evlilik yapın derim.

Ne gömülmüş yahu ortaokul mezunu diye adam. Hayır, nitelikli bir yüksek öğrenim olan bir ülkede yaşasak anlayacağım da şimdi elini çarpsan üni mezunu ve buna rağmen entelektüel açıdan bomboş insanlar.

Üniversitedeki birçok kız arkadaşım danla bilic izliyor var sen hesap et. :işsiz:
Erkekler aynı şekilde, bütün işleri güçleri futbol ve seks. Üniversite eğitimi ufuk açıcı olmaktan çok uzak günümüzde.

Eğer okumayı, öğrenmeyi seven, ilgili, yeniliklere açık ve düzgün bir insansa ne önemi var ortaokul mezunu olmasının?

Seninki için yorum yapacak olursam, bi kere daha çok yeni. 1 ay diyorsun, adamı iyi tanıyabildin mi? Ailene rağmen bir şey yapma. Karşındaki insandan emin olunca mücadele edersin ama ben senin yazımından çok güven hissedemedim, adamı iyi tanı.

Kaçmak falan hayatta yapma öyle bir vefasızlık, zaten siz dik durursanız baban da zamanla yumuşar her şey daha çok yeni.

Bu kadar dinine düşkünsen para muhabbetlerine hiç girmemen lazım neyse.
Genel olarak karadenizliler sevilir o kısmıda pek anlamadım.
3. Olarak kaslı falan olduğunu nerden biliyorsun dinine düşküm bir adam dar falan giymiyordur diye düşünüyorum o_O

X