Aşk mı.. Yoksa Para ve Baba mı..

Ne yapmalıyım..?

• Ankete Katılan
    61
Babamı severim o da beni sever. Bana sürekli hayır dua ederken bile Allah sana zengin yardımsever merhametli kültürlü dini bütün namazlı niyazlı seni çalıştırmayacak bi eş nasip etsin derdi hep..
Şimdi ettiği duaların karşılığını göremeyince çok üzüldü..
Kaçmak benim de tercihim olmadı hiçbir zaman. Ama o son çare olarak hep bunu öne sürdü. O sebeple ankete ekleyeyim dedim..
Benim tercihim de babamı ikna etmek ama maddiyat yüzünden pişman olmaktan korkuyorum veya başka bir sebepten.. O yemem yediririm içmem içiririm diyen birisi.. Seni hiçbir zaman pişman etmicem diye yeminler ediyor..
Ama sözde mi özde mi onu sadece Allah bilir..
Hayırlsı diyorum...
Son olarak
kaçmayı sana tercih olarak sunan adamı bu kadar çok sevme olur mu.
:stop:

bu konu gerçek mi? çok dindarım kendime uygun birini buldum çok yakışıklı kaslı? kasına kadar nasıl baktın haram değil mi acaba ya gerçekten merak ettiğim için soruyorum tartışmak gibi bir niyetim yok ama garip geldi bana. üstelik dindar bir baba sevenleri ayırmanın günah olduğunuda bilir herhalde dimi. ay bilemedim ben ya konunuz bana oldukça garip geldi. kafamda oturtamadım bir kalıba. tek birşey söyleyebilir hangi konuda olursa olsun kesinlikle annen ve baban ne diyorsa doğrusu o dur. onların yaşam tecrübeleri var herşeyden çnce ve kimse evladının kötü olması için uğraşmaz istisnalar hariç tabi.

Ne gömülmüş yahu ortaokul mezunu diye adam. Hayır, nitelikli bir yüksek öğrenim olan bir ülkede yaşasak anlayacağım da şimdi elini çarpsan üni mezunu ve buna rağmen entelektüel açıdan bomboş insanlar.

Üniversitedeki birçok kız arkadaşım danla bilic izliyor var sen hesap et. :işsiz:
Erkekler aynı şekilde, bütün işleri güçleri futbol ve seks. Üniversite eğitimi ufuk açıcı olmaktan çok uzak günümüzde.

Eğer okumayı, öğrenmeyi seven, ilgili, yeniliklere açık ve düzgün bir insansa ne önemi var ortaokul mezunu olmasının?

Seninki için yorum yapacak olursam, bi kere daha çok yeni. 1 ay diyorsun, adamı iyi tanıyabildin mi? Ailene rağmen bir şey yapma. Karşındaki insandan emin olunca mücadele edersin ama ben senin yazımından çok güven hissedemedim, adamı iyi tanı.

Kaçmak falan hayatta yapma öyle bir vefasızlık, zaten siz dik durursanız baban da zamanla yumuşar her şey daha çok yeni.

Güzel yorumun için teşekkür ederim.
Evet okumayı öğrenmeyi ve güzel konuşmayı seven birisi. Söylediklerini uygulayacağım. Ama merak ettiğim birşey var. "Senin yazımından güven hissedemedim" derken, kime karşı güven hissedemedin? Onu da biraz detaylandırabilir misin? Her düşünce benim için önemli..

Tüh ya, burda dini konulari konusmak niye yasak? :)) Gercekten neye göre ölcülüyor bu dindarlik ve bunu kim belirliyor? Ben kendimi cok dindar olarak görüyorum ama cogu müslüman bana kafir bile diyebiliyor yada öyle düsünür :)) Tüm dini "ritüelleri" yerine getirenler eslerine karsi cok mu iyi?
Ben herkes önce insan olmali.
Konuya gelirsek, bence zamana birak ve babani eger gercekten emin olursan bir sekil ikna etmek...ne bilim akrabalardan birini araya sokabilirsin mesela?
Adamda kendini bi sekil ispat etsin, sevdirsin...

bu konu gerçek mi? çok dindarım kendime uygun birini buldum çok yakışıklı kaslı? kasına kadar nasıl baktın haram değil mi acaba ya gerçekten merak ettiğim için soruyorum tartışmak gibi bir niyetim yok ama garip geldi bana. üstelik dindar bir baba sevenleri ayırmanın günah olduğunuda bilir herhalde dimi. ay bilemedim ben ya konunuz bana oldukça garip geldi. kafamda oturtamadım bir kalıba. tek birşey söyleyebilir hangi konuda olursa olsun kesinlikle annen ve baban ne diyorsa doğrusu o dur. onların yaşam tecrübeleri var herşeyden çnce ve kimse evladının kötü olması için uğraşmaz istisnalar hariç tabi.

Erkeğin mahremi, göbeği ile diz kapakları arasıdır. Kolundaki kaslar da tsört giyince göründüğü için ortada caiz olmayan yani haramlık bir durum söz konusu değil.
Evet ben de tecrübelerine inanıyorum lakin onu tanımadan diğer sebeplerle hüküm vermesine moralim bozuluyor.

Para ve babam
Kusura bakmasin. Dunya uzerindeki hicbir koca babamdan kiymetli degil valla. Hele ki ortaokul mezunu koca icin asla babami cignemem
Hiç bir Allah'ın kulu için aileyi silmeye değmez ancak "hele ki ortaokul mezunu koca için asla" kısmı biraz kibirli ve yukarıdan bakma gibi olmamış mı? Kimsenin kimseyi bu şekilde hor görmeye hakkı yok diye düşünüyorum. Eşlerine köpek muamelesi yapan lisans mezunu güya eğitimli, kültürlü kocaları da görüyoruz. Üniversite mezunlarını da çok buyutmeyin gözünüzde. Bi kısmı daha iki lafı bi araya getirebilmekten âciz. Öncelik insan olabilmek ve kendi kendini geliştirebilmek..

Evlenmek için dindar olsun diye şart koşan insanları anlamıyorum :KK70: Hayır sen nesin yani :d Cidden komiksiniz :KK70: Tanrı ve insan arasında olan şey sizi asla ilgilendirmez. 3. Üniversitenizde umarım bunu öğrenirsiniz :ıslık:

Tabi ki herkesin kendi hayatı. Ama şöyle düşün. Allahın emirlerini yapan sana olan görevlerini de yapmaz mı..? Ya da Allahı sevmeyen bi insanla evlendin diyelim, senin dini görevlerini yapmanı engellemek istemez mi?
Üniversitelerde insanların bireysel tercihleri öğretilmiyor. Siz kendinize tercih edinmek için üniversiteye gidiyorsanız; o sizin değil, dekanlarınızın tercihi olur. Saygılar.

Güzel yorumun için teşekkür ederim.
Evet okumayı öğrenmeyi ve güzel konuşmayı seven birisi. Söylediklerini uygulayacağım. Ama merak ettiğim birşey var. "Senin yazımından güven hissedemedim" derken, kime karşı güven hissedemedin? Onu da biraz detaylandırabilir misin? Her düşünce benim için önemli..
Yani çocuğa karşı, özellikle kaçmayı teklif etmesi hoş durmuyor.

Çok iyi bir insan da olabilir, aksine sırf senin rahat maddi durumundan etkilenmiş biri bile olabilir bilemeyiz. Senin şu durumda yapabileceğin en mantıklı şey, duygularına yenilmeden objektif bir şekilde değerlendirmek bu adamı. Bir ay çok az bir süre çünkü.

Hakkında hayırlısı olsun.

Tabi ki herkesin kendi hayatı. Ama şöyle düşün. Allahın emirlerini yapan sana olan görevlerini de yapmaz mı..? Ya da Allahı sevmeyen bi insanla evlendin diyelim, senin dini görevlerini yapmanı engellemek istemez mi?
Üniversitelerde insanların bireysel tercihleri öğretilmiyor. Siz kendinize tercih edinmek için üniversiteye gidiyorsanız; o sizin değil, dekanlarınızın tercihi olur. Saygılar.
kusura bakmayında ben bunu çok saçma buldum. Allahın emirlerini ne kadar doğru bildiği ile alakalı bence bu durum.kimsenin amel defterini göremiyoruz. bunun bir çok örneği var görüyoruzda çevremizde zaten. bu hayatta en önemli olan şey vicdan sahibi olmak. zaten herkes vicdan sahibi olsa kötülük diye birşey kalmazdı.

Yani çocuğa karşı, özellikle kaçmayı teklif etmesi hoş durmuyor.

Çok iyi bir insan da olabilir, aksine sırf senin rahat maddi durumundan etkilenmiş biri bile olabilir bilemeyiz. Senin şu durumda yapabileceğin en mantıklı şey, duygularına yenilmeden objektif bir şekilde değerlendirmek bu adamı. Bir ay çok az bir süre çünkü.

Hakkında hayırlısı olsun.

Teşekkür ederim amin inşallah

Bu devirde maddiyat cok onemli bunu bilir bunu soylerim,suan bir kuru sogan ekmegi bolusur yerim diyorsun,ama gercek hayatta oyle olmuyor malesef,heleki rahat hayattan gelip uc kurusin hesabini yaptigin gun pismanliklarin baslar,icten ice esini suclarsin,askinda sevginde bir anda bitebilir...MAddiyati bir kenara birakalim,inancli bir insansan ailenin rizasinin olmadigi bir evlilikte mutlu olunmayacagini uc asagi bes yukari bilirsin,babanin rizasinin olmadigi surece bu adamdan uzak dur derim.

Allahın emirlerini yapan sana olan görevlerini de yapmaz mı..?
Bu ne kadar saçma bir düşünce... Hanımefendi siz dini çok yanlış algılamışsınız, bana kalırsa. Tanrının buyruklarını yerine getirmeyen insanlar sorumlukluklarından bir haber mi yaşıyor yani? Ayrıca ben üniversiteye, öncelikle pozitif bilimleri kanıksamak, objektif bakış açısı kazanmak, ülkeye bir nebze yarar sağlamak için devam ediyorum. Sağolsunlar bana dinin bir araç olduğunu da öğrettiler, sizler gibi içinde boğulup debelenmiyorum.

O küçücük cocuklarin dogup sen calisamadigin zaman 2 bin lira maasla istanbul gibi yerde gecinebilirsen gecin. Sen sogan ekmek yerin cocuklarin? Etin kilosu kac para balik ne kadar fikrin var mi? Evladinin meyvesinden sutunden dahi kismak zorunda kalacaksin. O zaman o kaslar doyurur seni. Ayrica baban hakli cuma namazina gitmiyorda bayram namazinada mi gitmiyor camiye ya da cenaze namazlarina...

Bu devirde maddiyat cok onemli bunu bilir bunu soylerim,suan bir kuru sogan ekmegi bolusur yerim diyorsun,ama gercek hayatta oyle olmuyor malesef,heleki rahat hayattan gelip uc kurusin hesabini yaptigin gun pismanliklarin baslar,icten ice esini suclarsin,askinda sevginde bir anda bitebilir...MAddiyati bir kenara birakalim,inancli bir insansan ailenin rizasinin olmadigi bir evlilikte mutlu olunmayacagini uc asagi bes yukari bilirsin,babanin rizasinin olmadigi surece bu adamdan uzak dur derim.

Babamı ısrar ederek ikna etsem hangi gruba girer peki..? Babam net bir şekilde istemediğini belirtti çünkü..
Maddiyat konusunda da gerçekten bilmiyorum. Ben de çalışırım hatta nasip olursa memurluk düşünüyorum. O, seninle heryere gelirim diyor ama memur olamazsam çocuk olduktan sonra tek maaşla nasıl yetinilir.. Bunlar da aklımdaki diğer soru işaretleri..

X