aşk üzerine(mevlana)

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2006
2.221
11


Aşk ve AşıkAşk davaya benzer; cefa çekmekte şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!Her ne kadar dille anlatmak aydınlatıcı ise de dile gelmeyen aşk daha parlaktır.Aşk vefakar olduğu için vefakar olanı satın alır. Vefasız adama bakmaz bile.Temiz aşk Muhammed’le (SAV) eşti. Allah aşk yüzünden ona “Sen olmasaydın…” dedi.

Hasılı O, aşkta tekti. Onun için Allah peygamberler içinden onu seçti.Bu dünya pazarında sermaye altındır; o dünyada ise aşk ve iki ıslak göz.Zahiri güzelliğe ait aşklar da aşk değildir; onlar sonunda utanç vesilesi olur.Aşıkların varlıkla işi yoktur; aşıklar karlarını sermayesiz elde ederler.Kul, daima elbise, vergi diler; aşığın elbisesi ise daima sevgilinin cemalidir.Aşk, kimseye niyazı ve ihtiyacı olmayan Allah’ın vasıflarındandır. Ondan başkasına aşık olmak geçici bir hevestir. Çünkü mecazi aşk, altınlarla bezenmiş bir güzelliktir. Görünüşü nurdur fakat içi dumandır. Nur gitti de dumanı meydana çıktımı mecazi aşk, derhal soğur donar kalır.
 

burtay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2006
244
3
50
Aşıkların varlıkla işi yoktur; aşıklar karlarını sermayesiz elde ederler.çok güzel bir paylaşımdı aşkı anlatmak bu kadar zorken ne güzel anlatmış Mevlana
 
X