aşkın ömrü kaç yıl???

Bence kendinize dönün, bi işe girin bakımlı olun ve sizi ne mutlu edecekse onu yapın, sanki siz kendi hayatınızda mutlu olursanız herşey kendiliğinden düzelecekmiş gibi hissediyorum

evlilik zaten bir rutin günlük hayatta aşk tutku beklememek lazım. sevecenlik, saygı, merhamet ön plana çıkar. ama cinsellik iyi olduğu sürece cinsellikle beraber tutku da devam eder. orayı cnalandırmadan eskisi gibi hissedemezsiniz.

Herkese Merhaba,
İçimi kemiren ve yaşama enerjimi azaltan birşey var. Sizlere danışmak istiyorum.
Biz eşimle altı sene sevgililik sonrası evlendik. 20 yaşında başlamıştık, birlikte büyüdük. Evlendik, hiç öyle kavgalı zamanlarımız olmadı. Evin içinde "biz evlendik mi" diye sırıta sırıta gezerdik. Iki oğlumuz oldu. Su an 41 yaşındayız. 15 senelik evliyiz. Yillar icinde özellikle iki küçük oğlan varken yıpratıcı zamanlarımız oldu ama hani açılmayacak cinsten değil. Şükür çocuklar büyüdü, ekonomik sorunumuz yok. Ama bizde birseyler eksik..
Hissediyorum eşim beni eskisi gibi sevmiyor. Hatta sevip sevmediğinden bile emin değilim. Birbirimizin en yakın dostuyduk sanki ayni zamanda, hissederim, anlarım. Bir kere cinselliğimiz sıkıntılı. Ben dile getirmezsem çoğu kez aklına gelmiyor. İsine tutkun bir adam, varsa yoksa çalışmak. Biliyorum hayatinda biri yok. Bunca senedir en ufak bir arızalı, şüpheli durum olmadi. Kendi başına kalmayı sever. Bir gece içkiliyken bazen evliliğin yapması gerektirdiği rutinlerin onu bogdugundan bahsetmisti. Ayni aksam cinsel olarak beni eskisi gibi istemediğinden bahsetti:KK43: Sevgiliyken cok farkliydim bende, dırdırım yoktu. Özguveni yüksek bir kadındım. Beni beğenmediğini söyleyince iyice bıraktım kendimi sanki :KK43:Es olarak katılacağımiz herseye zorla katılır. Kendisine karıştırmaz. Ne bir guzel sözü var, ne bir cabasi.. Tek paylasimimiz birlikte nargile icip dizi izleriz. Cok iyi bir baba ama bazen cocuklar icin evliligimizi sürdürdüğüne inaniyorum. Bazen diyorum ki böyle giderse bir gün birisine aşık olacak ve ben cok kirilacagim en iyisi bitirmek.. Ona göre hayat bu, evlilik rutin, normali bu. Belki evliligimizi bitirmek bile ona yorucu geldigi için bitirmiyordur. Her zaman cok mantıklıdır, benim duygularımın aksine..
Yoruluyorum. Bazen bir an oluyor onu zorla tutuyormuş gibi hissediyorum. Covid oldum, aileme gecmemisti. Annesi tesadüf bizdeydi, o kaldi. Bizimki birsey yapmaktanda kurtuldu. Yapayalnız hissettim kendimi. Ha var ha yok...
Ben böyle bir hayat istemiyorum ki. Bazen git demek istiyorum, bu sekil daha cok yoruluyorum. bazen kendine yogunlas diyorum, bir mesgale bul, sen kovalamayinca o gelir diyorum. Çok yoruldum ve icimi dökmek istedim. Tesekkurler okuyanlara, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Aşkın sevginin belli bir yılı yoktur .ama saygı değer vermek ilgi göstermek sevgiyi hep canlı tutar .bence sizin sevginiz bitmemiş yoksa öyle çabalamazsınız . Bir de görmezden gelmeyi deneyin siz de başka uğraşlar bulun.onun davrandığı gibi ona davranın . Bazen erkekler çok ilgiden şefkatten ya da her şeyden şikayet edenlerden bıkar .aslında bıktığı kadın değil kadının davranışlarıdır . Siz de biraz kendinizi çekin bakalım ne olacak .

En babasına 30 ay derler. Tabiki bunca yıla iki cocuga aşk kalmamıştır. Ama sizin sorununuz aşksizlik degil gibi. Sanki sevmiyor gibi hic ortak bi paylasim kalmamış. Hic mi ortak zevkiniz yok nargile icmekten baska :)? Beraber çıkıp bi yerlere gitmez misiniz hic?

Cinsellik konusu evlilikten önce nasıldı? Eşin o zamanlar istekli miydi?

Geçen gün sunu düşünürken buldum kendimi ve ağladım. Onu o kadar seviyorum ki, mutsuzsa ve cesaret edemiyorsa onu bırakabilirim, gitsin mutlu olsun. Dogru bir adamdir esim, mutlu olsun ama kesinlikle son bir çaba (belki de gercek manada ilk ve son çabam olacak) göstereceğim ki herseyi yaptım diyebileyim, icim huzurlu olsun.
Tam olarak bu değil aslında hissettiğin sey. Uzun zaman güzel gitmiş bir ilişkinin milim milim çöküşünü izlemek, pat diye ayrilmaktan daha çok acı verir. Bundan kaçmak istiyorsun. Bunu anca sevilmedigine gercekten ikna olmuş biri düşünebilir aşırı melankolik drama queen degilseniz tabi. Bence sevilmediğini görüyorsun ayan beyan. Ama maç burdan dönedebilir. Adama biraz elinden yitip gidebilcek bi 'guzellik' oldugunu tekrar düşündürtmen lazim.

Ara ara başbaşa etkinlikler planlayıp hem eski günlerdeki gibi olsanız hemdr cinselliği canlandırsanız mesela. Maddi sorunda yokmuş evlilikte. Haftasonu tatili mesela size yakın yerlerde.

Evlilik değil aşkı öldüren bence çocuk. Onun sorumluluğu, ev düzeni, hele ki çocuğun hastalık dönemi insanın içinden bir şeyleri koparıyor. Bir de kadın daha büyük bir aşkla tanıştığı için eşe karşı tahammül azalıyor. Gözlemlerim bu yönde

Ben gece okurken aşk bitiyor mu gibi birşeyler okudum ve şuan için bizde bitmediğinden ileriki yaşlarda yıllanma olabileceğinden bahsettim. Hanımefendi ile aramızda 13 yaş var ve iyi okursan konu sahibi ilk zamanlar evliliklerinin çok iyi olduğundan bahsetmiş.

Sağolun teşekkür ederim, çocuğumuz yok malesef. 9 aydır olsun istiyoruz ama henüz pozitifi göremedik. Tedaviye başladık bu ay, dediğiniz gibi başlarda güzel giden şeyler zamanla yıpranabiliyor. Bunun için ne yapılır nasıl devam edilir 2 yıllık yeni evli sayılabilecek ben için bilinmeyen bir durum. Sadece hesapsız kitapsız akışına yaşamaya çalışıyorum.
Tamam okudum zaten .Kadın dersınden bahsetmiş siz kocişkonuzun harıkalıgından .Herkes ıyı olsun ama bırazda empati .Dert anlatıyor sen bı harıkayız yazıosun .

Çocuktan öncesi evlilik değil balayı zaten😂😂
Asıl evlilik parkuru çocuktan sonra başlıyor, tadını çıkarın. Sevgilik çocuktan önceki evlilik fln zaten tadından yenmeyen bir dönem
Korkutma khomyuk🤣🤣 60 yaşında doğurdu diye show habere cıkarttırıcaksın durduk yere:KK70:

Bazı erkekler evliliği kaldıramaz yük olarak görür ve bunalır..özellikle birkaç çocuk varsa gelecekleri için çalılıp çabalamak zorunda hissetmek onları dahada uzaklaştırır evlilikten ..heyecan arar uzaklaşmak isterler..muhtemelen sizin bilmediğiniz başka bir hayatı daha var eşinizin..sizde farkındasınız ama boşvermiş durumdasınız benim anladığım bu
Şimdiden boşanıp gururmu kurtarayım diye düşünüyorsunuz galiba..
Yani görünürde evet çocuklar için süren bir evlilik var..boşanmayı kaldırabilecekmisiniz onu düşünün durumu öyle değerlendirin
Psikolojik destek te alın bu süreçte mutlaka.. Sonra doğru kararı vereceksiniz zaten...sevgiler

Aşkın ömrü 3 sene. Ten eskimesi diyor psikologlar. O ilk günkü karnında kelebekler uçuşmuyor. Ama yerini sevgi, saygı, bağlılığa bırakıyor ki bence bunlar daha kıymetli şeyler.
Benim çocuğum henüz olmadı. Çocuk olunca evlilik nasıl evrilecek bilmiyorum ama inşallah eşimle aramızdaki bağ daha kuvvetlenir.
Hayat arkadaşı diye boşa demiyorlar. Amaç iyisiyle kötüsüyle hayatı paylaşmak.

Bazı erkekler evliliği kaldıramaz yük olarak görür ve bunalır..özellikle birkaç çocuk varsa gelecekleri için çalılıp çabalamak zorunda hissetmek onları dahada uzaklaştırır evlilikten ..heyecan arar uzaklaşmak isterler..muhtemelen sizin bilmediğiniz başka bir hayatı daha var eşinizin..sizde farkındasınız ama boşvermiş durumdasınız benim anladığım bu
Şimdiden boşanıp gururmu kurtarayım diye düşünüyorsunuz galiba..
Yani görünürde evet çocuklar için süren bir evlilik var..boşanmayı kaldırabilecekmisiniz onu düşünün durumu öyle değerlendirin
Psikolojik destek te alın bu süreçte mutlaka.. Sonra doğru kararı vereceksiniz zaten...sevgiler
Sözlerinize katıldıgim yerler var. Evlilik hayatı esimin bayıldığı birsey değil ama çocuklarımızla ilişkisi başkadır. Baska bir hayata gelince isi gereği tüm aileyle bir aradalar. Yabancı bir ortamda degil. Tum gun cok yogun bir şekilde çalışıyor, yeni kurdular bu isi ve tüm hayatı iş.. Kendi başına bir yerlere kalmaya filan yani gitmez. Zaman zaman ogullarımla ben giderim, o zamanda hep evdedir. Yalnızlığını cok sever. Eve kimseyi alma durumu olamaz. Mustakil bir evde yine aileler yanyana bahçeli evlerde yaşıyoruz. Yani benden gizlediği bir hayatı olma ihtimali gercekten dusuk. Sadece benden yoruldu gibi.. Böyle birseyin varlığını hissetsem, hele ki bilsem umursamayacak kadar değer veriyorum kendime, o kadar değil gerçekten. Çocuklar için süren bir evlilik olması beni korkutuyor evet burda haklısınız, boşanmayı kaldırabilirim ama denemeden vazgeçmeye niyetim yok artik. Psikolog randevumu aldim bile :) Tesekkur ederim

Depresif ve gergin bir halim var. Para ile ilgili sıkıntımız yok. Para konusunda acikcasi ondan para almama gerek yok. Estetik yaptırıyorum desem bayılır bence, ama bende o duygu yok, körelmiş sanki. Bir eşofmanla ve maskeyle o kadar mutlu olabiliyorum ki :KK43: Begenilmedikce bende bıraktım gitti. Elime bir ruj almak gelmiyor. O ise benden yuz kat bakımlı.
Hayata artik cok farklı yerlerden bakıyoruz. Mesela o cok gamsız, ben herseyi kafama takarim
Bence sorunun çözüm noktası bu kısımda yazdıklarınızla ilgili. Sizin hayat enerjinizin çok az olması onu bunaltmış olabilir. 41 yaş gayet genç bir yaş bence ama siz sanki hayattaki her şeyi yaşayıp hiçbir heyecan kalmamış gibi yazmışsınız. Eşiniz bakımına önem veren birisiyse sizden de aynı özeni bekliyordur farkettirmese de. ki o istemese bile siz kendinizi iyi hissetmek için yapın. yüzünüze doğal maskeler uygulayın, saçlarınız için yeni şeyler düşünün, ev içindeki giyiminize eşofman dışında güzel ve rahat şeyler ekleyin. gün içinde düşüncelerinizi olumlu yöne çekin ki konuşmalarınız da olumlu olsun. tatile bile yalnız gitmek istemesinin sebebi onun enerjik ve gamsız sizinse stresli olmanızla ilgili olabilir. Ama enerjiniz pozitif olunca emin olun eşiniz de sizdeki bu değisimleri farkedecektir ve yeniden eski günlerinize dönebileceksiniz bence. çünkü ortada çözülemeyecek bir sorun yok 🌸

Biraz kilom var, veremedim, kısır döngü şeklinde psikolojik olarak rahatlıyorum sanki yiyorum. Depresif ve gergin bir halim var.

Kilo konusunda da bir diyetisyen olarak tavsiyem su tüketiminizi arttırmanız ve duygusal beslenme konusuna dikkat etmeniz. Duygusal beslenme genel olarak olumsuz duyguları bastırmanın veya yatıştırmanın bir yolu olarak yemek yemektir. Gün içinde su tüketiminizi arttırarak ve sağlıklı besinler tüketerek bu durumun oluşmasını önlemek mümkün.Bu şekilde kilo kaybınız da daha hızlı olacakt
Depresif hissetmemek için de eğer düzenli kullandığınız bir ilaç yoksa melisa çayı içmenizi tavsiye ederim. Umarım her şey gönlünüzce olur 💕

Biz çevremizde öyle bir yerdeydik ki durumumuzu paylaştığım birkaç dostum şok geçirdi. Hele yaşıtım bir bekar arkadasım var ki, sizinki bile bitiyorsa artık evlenmedigime hic pişman olmam dedi. Öyle aşıktık birbirimize..

Neredeyse 9 yıldır evliyiz, ben 44 eşim 46 yaşında
Benim içim geçmiş, o her akşam sporunu yapar, kendine özenir
Zaman insanları farklı yönlere doğru değiştirebiliyor bence en önemlisi iletişimi kaybetmemek
Geçenlerde bana içini döktü eşim ; harika bir ev kadınısın, hiç bir eksiğimiz yok, hem çalışıp hem de her şeye yetiyorsun ama ben bunu istemiyorum dedi. Koca yaz bitti, hep meşgulsün, birlikte yürüyüşe bile çıkmadık , yorgunsun bir şey de diyemiyorum dedi. Kışlık domatesler olmasın, ev kirlensin birlikte temizleyelim ama sen yorgun olma artık dedi. Düşündüm haklıydı... O konuşmadan sonra biraz toparlandım, iki haftadır kendime dikkat etmeye başladım, çok devasa değişiklikler yapmadım ama onunla yürüyüşe çıkmam bile hoşuna gitti. Yaş alıyoruz, iş güç koşturma derken birbirimize duyduğumuz özeni yitiriyoruz, monotonluk böyle yerleşiyor hayatımıza. İlk zamanlar gibi olması mümkün değil çünkü biz o genç insanlar değiliz artık üstelik hayat şartları çok zor bir ülkede yaşıyoruz, insanlar ne kadar ikili ilişki gözüyle baksada ülkede yaşanan zorluklar evliliklere etki ediyor. Her geçen gün hayatın yeni bir dönemi, biraz iletişimle toparlanır bence, sevgi uçup giden bir şey değil ama biraz özen biraz da gayret istiyor

Eşim böyle bakiyor sanki hayata sizin gibi.
Ama şu var o cok değişti. Soyle ki benimle tanıyana kadar çok hızlı yaşamış ilk gençlik yıllarını. Üniversitede barmenlik yapmış, cok populermis. Alkol, kizlar, gece hayatı, cok dolu ve hızlı 3,4 sene yasamis. Benimle birlikteyken içmeyi birakti, herkesin gıpta ile yaklastigi akli basinda bir adam oldu cikti. Sonrada tam 19 yıl sonra yaa ben niye içmiyorum ne olacak arada içsem sosyal içici olsam dedi ve alkole başladı. Simdi saçlarını uzattı. 41 yaşında gören şaşırıyor. Sanki antropoza giriyor, süslü, yanında ondan büyük kaldigimi dusunup uzuluyorum. cift olarak yakıştıramıyorum bile bizi. Uzun saçlı halini beğenmiyorum ama söz söyleme hakkim bile yok. Ona göre o böyle mutlu bitti. Bu bana kendimi kotu hissettiriyor. Bitmis ama tur donuyoruz sanki
İnstagramda ilişkikoçubal var onu takip et. Böyle konularda vs. ne yapmak gerektiğini, grnel olarak ilişkilerimizde karşı tarafa nasıl davranmamız gerektiğini anlatıyor. Ben bazrn uyguluyorum, hatta kitabını ds almıştım faydası olmuştu.

X