Ateş ölçme yöntemi çelişkisi... Çözemedim

yalel

Begüm'ün Annesi...
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2009
5.494
45
merhaba hanımlar,

ben şu ''ateş ölçme yöntemi'' konusunu araştırırken buldum sizin topiğinizi.

ama iki farklı sonuç okuyorum zannedersem. hangisinin doğru olduğunu çözemedim açıkçası.

Birisinde diyorki;

Vücut ısısını takip ederek hamile kalmak mümkündür.Adet kanamasının başladığı günden itibaren her sabah vücut ısısı ölçülerek yaklaşık yumurtama döneminizi tespit edebilir ve arzu edilen gebeliğe ulaşabilirsiniz.

Ateş ölçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Mesela, yemek yemek ağzı çalkalamak dahi ısıyı değiştirir.Isı dil altından termometre aracılığı ile ölçülerek mümkünse bir çizelgeye not edilmelidir.Her sabah kaydedilen bu değerler adet döneminin ikinci yarısında 1-1,5 derece artmış olarak görüntülenecektir.

Düzenli yumurtlaması olan bir kadında 28 günlük adet döngüsünün ilk 14 gününde vücut ısısı 36-37.derece civarındadır.Yumurtlamadan önceki gün ise 37 derecenin üstüne yükselir.
Vücut ısısının yükselmeye başladığı andan itibaren gebelik için en uygun ilişki zamanıdır.

Diğer yöntemde de diyorki;
Hergün aynı saatte yataktan kalkmadan dijital termometre ile ateş dil altından ölçülür.
Ateşin seyrine göre yumurtlama günlerini tespit edebilir ve regl derecenizi öğrenebilirsiniz.
Örneğin yumurtlama gününden bir gün önce ateş normal seyrinden 0.2 derece gibi bir düşüş gösterir.
O zaman yarın yumurtlama gününüz olduğu anlaşılır. ve ateşin düşüş gösterdiği gece ilişki olmalı ki yumurta çatladığında spermle buluşursa hamile kalma olasılığı da artar.
Ateşin düşüşünden sonraki gün yumurtladığımızı ateşimizin bariz yükselmesinden anlarız.
Örneğin regl olduğun derecen 36.0 dır. eğer regl olacaksan regline yakın ısın düşüş gösterir ve 36.0 olduğunda regl olunacağı bilinir.
Eğer düşüş değilde ısı artış gösterip sabit kalıp düşmüyorsa büyük ihtimalle bu bebişin olduğunu işaret eder ALLAHIN İZNİYLE.

Ben anlamadım velhasıl bu meseleyi ??
Ateşim düşünce mi, yükselişe geçince mi yumurtlamışım demektir? Hangi durumda ilişki gerekmektedir?

ateş yükselmeye başladıktan sonra iş işten geçer.
önemli olan düşük günlerde çalışma olmasıdır.

yumurtlamadan önce hafif bir yükseliş sonra düşüş ve daha belirgin bi yükseliş olmalı. herkesin vücut sıcaklığı farklı 36 ile de yumurtlayan var 37 ile de.. umarım yardımcı olmuşumdur

Son düzenleyen: Moderatör:
tam yumurtlama zamanını tutturmam lazım.

yani, bu durumda, anladığım kadarı ile...
ateşi ölçerken, normal seyreden ateşin hafif bi yükseliş ve sonra ani bi düşüş yaptığı zamanı yakalamak lazım. doğru mu anlamışım?
sonraki yükselişte, 'yumurtlama gerçekleşti, her şey eski haline döndü, geçmiş olsun' anlamı çıkıyor yani..

doğru muyum kızlar?

X