Avukatlar ve mesleğini sevmeyenler toplanıyor

En sonunda mülteci olarak bir yere gideceğim tüm riskleri alıp biraz daha kaybedecek bir şeyim kalmazsa son çarem
bence sız bır uzmandan destek alın bu surecte cunku saglıklı dusunemıyorsunuz

ısını severek yapmayan bır suru ınsan var yapabılecegınız de cok sey var ama ondan korkarım bundan anlamam dıyorsunuz tamamen cesaretsız ve sabırsız oldugunuz ıcın sıkıntı yasıyorsunuz kendınız yazdınız bunları sızı suclamıyorum yanlıs anlasılma olmasın

bılmedıgınız konulara ıs alanlarına gırısmek ıstıyorsunuz sutden agzım yandı yogurdu ufleyerek yıyeyım demıyorsunuz
tamamen sızınle alakalı suan yasadıgınız sorun

bır sure işinin ehlı olana kadar herkes en altdan en az ucretle baslıyor daha gencsınız yenı mezunsunuz daha yenı meslege uygun olmadıgınızı anlamıssınız ne beklıyordunuz kı

noterlık ıcın basvurdum dıyorsunuz 4 yıl hakım veya savcılık yapmaları gerek bunu bıle bılmıyorsunuz ...
multecı olarak gıdıcem enı sonu dıyorsunuz son care gercekten bu mu

bellıkı hayatınız boyunca hersey sızın onunuze hazır gelmıs azıcık mucadele edınce hemen nefes nefese kalmıssınız

Ayağa düşen, itibarsızlaşan mesleklerden oldu avukatlık. Aslında itibarsızlaşmayan meslek kaldı mı bilmiyorum.

Hissettiklerinizi doktor olsanız da, mühendis olsanız da, sekreter olsanız da hissedecektiniz. Avukatlığa has değil yani.

Ben 2010'da işe başladığımda tekstil sektöründe yabancı müşteri temsilcilerinin havasından geçilmezdi. Genel müdürden sonra onlar gelirdi, yeri gelir imalat müdürüne posta koyma yetkileri vardı. Ne isteseler ayaklarına gelirdi. Ne bileyim firmada müşteri gibi saygı görürlerdi. Ben yardımcıydım o zaman. Gaza geldim ben de oldum. Hop patronlar "sen müşteriyi buna ikna et bu ucuza geliyor" moduna girdi ekonomi kötüleştikçe. O saygı azaldı, söz hakkı azaldı.

Onun dışında eğitim kalitelerine bakıyorum, her bölümün kalitesi öyle düştü ki. Barajı geçemeyen bir aile üyemizi sağlık bölümüne kaydettirdik üniversitede. Bu sene sistem buna da müsaade etti. Bayağı bursu falan var ahaha Mühendislik falan da oluyordu. Hem de 3 kuruş paraya yaptık. Evin günlük ekmek ve süt parasına üni diploması. Sağlık da itibarsızlaşacak, pandemi olmasa millet her gün sağlıkçı bıçaklardı zaten.

Duygularınız aslında avukatlığa değil, sisteme. Hepimiz bu çarktayız.

Sanırım kalktı ama emin değilim Ankaradayım şirket/banka avukatlığı istiyorum ancak içeriden adamla dönüyor sanırım ne alım duyuyorum ne haberim oluyor. Ziraat ve vakıfbank sınavlarına girmiştim maalesef kazanamadım 2019daydı o zamandan beri de alım olmadı
Aslında ankaradaysan bi cevre yapmana bakar olay. Devlet kurumlarinda özellikle kimsenin derdi bitmez. Zaten kazanilacagi asikar olan tazminatli davalari alsan ucretsiz olarak ve minimum ucreti kendin yatirsan kazanınca alirsin geri. Boyle boyle bi dolu dava toplarsın. Bi arkadasim bu sekil sürümden kazanarak zengin oldu yemin ediorum herkes onu botas in avukati sanio bilkentte :) biraz kaçak goceklik biraz şeytanlık lazim.

Ayağa düşen, itibarsızlaşan mesleklerden oldu avukatlık. Aslında itibarsızlaşmayan meslek kaldı mı bilmiyorum.

Hissettiklerinizi doktor olsanız da, mühendis olsanız da, sekreter olsanız da hissedecektiniz. Avukatlığa has değil yani.

Ben 2010'da işe başladığımda tekstil sektöründe yabancı müşteri temsilcilerinin havasından geçilmezdi. Genel müdürden sonra onlar gelirdi, yeri gelir imalat müdürüne posta koyma yetkileri vardı. Ne isteseler ayaklarına gelirdi. Ne bileyim firmada müşteri gibi saygı görürlerdi. Ben yardımcıydım o zaman. Gaza geldim ben de oldum. Hop patronlar "sen müşteriyi buna ikna et bu ucuza geliyor" moduna girdi ekonomi kötüleştikçe. O saygı azaldı, söz hakkı azaldı.

Onun dışında eğitim kalitelerine bakıyorum, her bölümün kalitesi öyle düştü ki. Barajı geçemeyen bir aile üyemizi sağlık bölümüne kaydettirdik üniversitede. Bu sene sistem buna da müsaade etti. Bayağı bursu falan var ahaha Mühendislik falan da oluyordu. Hem de 3 kuruş paraya yaptık. Evin günlük ekmek ve süt parasına üni diploması. Sağlık da itibarsızlaşacak, pandemi olmasa millet her gün sağlıkçı bıçaklardı zaten.

Duygularınız aslında avukatlığa değil, sisteme. Hepimiz bu çarktayız.
Ha yani super örnek her yer kan aglamaya basladi. Bi arkadasim 80 bin euro verip pilot oldu salak is bulamio su an. Pandemiden sonra bi suru pilotu askiya aldilar çünkü.

şu an çok yolun başındasın ve başarısız olman çok normal. daha kaç kez düşeceksin ama marifet kalkabilmeyi bilmekte. hukuk sistemimiz kötü ama ona her türlü ihtiyaç var. avukatların bir sürü farklı alanı var birine yönelin illa ki içinde kafanıza yatan şeyler vardır. cinayet davalarına mı bakıyorsun da hakim bildiğini okuyor diyorsun. çok karmaşık şeylere yönelmek yerine daha hafif konulara yönel bence. borç harç muhabbeti olabilir mesela. alacak verecek davaları. zaten bir avukat olarak davalarında fark yaratmaya başladığın zaman o işin kaymağını yersin. sen işini yap geç hakim bildiğini okuyorsa okuyor ne yapalım? sen de hakim ol sen de bildiğini oku. veya savcı ol madem sadece avukat olmak seni ücret anlamında da tatmin etmiyor. bence değerli bir meslek ve okulunu da okumak kolay değil. aşama aşama yaparsın yani avukat olmuş birine kafe aç ya da kripto ile uğraş öyle kazan demek bana saçma geliyor.

Avukatlık yetenek sınavı İle olmalı herkes olamaz gerçekten bu iş yetenek yatkınlık işi sonucu böyle çoğu kişi mutsuz oluyor. Ben de yapamazdım

Yaşadığımız dönemin şartlarından kaynaklı olmakla birlikte özel sektörün b.k yemesinden oluyor hep bunlar. İnsana insan gibi muamele edilmediği, emeğinin karşılığı neyse kuruşu kuruşuna verilmediği, mürekkep yalamış kaç sene dirsek çürürtmüş cevherleri ayak altına aldıkları için böyle oluyor. Şartları iyileştirilse kimse kadroya girmek için stres olmayacak, işini severek yapacak filan. Benim erkek kardeşim marmar üniversitesi Bilg. Mühendisliği mezunu İstanbul'da çok köklü iyi bir şirkette geçen 6 yılını yakıp istifa etti uzunca bir süre de çalışmadı, özel sektöre dönmek zulüm gibi geldi ona, kpss ye çalışsa belli bir yaştan sonra o da zor geliyor insana yapmak istemedi, 3 yıl boş boş yattı en sonunda baktı olmayacak para kazanmak zorunda istemeye istemeye yine iyi bir şirkette çalışmaya başladı tekrar. Her gün küfreder her gün lanetler okur bu sisteme. Öğretmenim onun aldığı maaşın yarısını alıyorumdur ama öğretmen olsaydım zamanında diye kafaları yiyiyor. Hoş her mesleğin de ayrı derdi var hangi meslek ayaklar altında değil ki şu anda.
Zor biliyorum ama çalışmak zorundayız severek ya da sevmeyerek

Bu ben oluyorum. Daha önce de konuşmuştuk sizle. Mesleğe dair inancım çok yok seviyor muyum bilmiyorum. Üzülüyorum da bir yandan suçlu hissediyorum. O kadar dershanelere gidip emek sarf edip kazandın şimdi o mesleği sevmediğini aklına bile getirme diyorum.

X