Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Yani gecinip gecinmeyecegini bize sorman da ilginc..ne bilelim ne yer ne icersin..yani bu kisiye göre degisen bir olgu...Ev kirası da yokmus geçinirsiniz.
Asgari ücret alip Kira ödeyenler ne yapsin 🤷🏻‍♀️
Faturalar nasıl 1000 tl tutuyor bende onu anlamadım..fatura dediğin su,tel, elektrik kışın doğalgaz ki o da 6 ay falan...

Faturalar nasıl 1000 tl tutuyor bende onu anlamadım..fatura dediğin su,tel, elektrik kışın doğalgaz ki o da 6 ay falan...
Valla ben yazın elektrik su İnternet ve iki adet GSM faturalarına 600 tl falan ödedim aşağısı 550 belki . Bundan asagi ödemedim kışında 750 800 dogalgaz olacak çok normal geldi bana malesef kaçak kullanım bedellerini de oduyoruz

Valla ben yazın elektrik su İnternet ve iki adet GSM faturalarına 600 tl falan ödedim aşağısı 550 belki . Bundan asagi ödemedim kışında 750 800 dogalgaz olacak çok normal geldi bana malesef kaçak kullanım bedellerini de oduyoruz
Şu 50, elektrik 120, 2 tel 150 ....330 yapıyor bizimki

Şu 50, elektrik 120, 2 tel 150 ....330 yapıyor bizimki
Benimki su 150-175 arası elektrik 280-300 den aşağı gelmiyor GSM ler 165 ikisi İnternet'e 105 . Nerde yaşıyorsunuz acaba çok hoş rakamlar bunlar 🤭 ben elektriği 120 görsem ağlarım enerjisayi arayıp yanlışlık mı oldu derim kalbime iner😁

Kayıbabadan alınacak bir borç çok zor durumda kalınınca bıraz ertelenebılır , yılbası gelıyor az bıraz esınızın maasına zam yansır ev sızın .Bıraz kısıtlarsanız aılecek fedakarlık yaparsanız kıyafet gezme gıbı ıslerde gayet rahat gecınırsınız bence. Alın derım

Benimki su 150-175 arası elektrik 280-300 den aşağı gelmiyor GSM ler 165 ikisi İnternet'e 105 . Nerde yaşıyorsunuz acaba çok hoş rakamlar bunlar 🤭 ben elektriği 120 görsem ağlarım enerjisayi arayıp yanlışlık mı oldu derim kalbime iner😁
Inan evde çocuk ve abartmıyorum her gün çamaşır makinası çalışıyor.sık çamaşır yikarim. Mesela dün beyazlar ve renkli ler olmak üzere 2 defa makine çalıştı.bugünde 1 defa çalışır...garanti her gün çamaşır makinası calisir. ...eşim vardiyali çalışıyor..ınan bizim lamba kapanmaz..hatta eşim lamba açık uykuya dalar,kalkar ben kapatırım...elektrik 300 gelse kalp krizi geçiririm..😀

Hayat ne kadar zorlaştı ülkede. Zamanında ilk aracı almayanların imkanı cok cok kısıtlı sıfırlara yaklaşılmıyor bile ikinci ellerde bile 200e bulunmayacak neredeyse. Ne hallere düştük.
Evler daha beter malesef. Ev sahibi kiramıza bir anda 600 tl zam yaptı. Neymiş piyasada kira fiyatları çok yükselmiş. Biz çıkarsak evi 2.500 tl'ye kiraya verebilirmiş vs vs.
İşin kötüsü "saçmalama, tefe tüfe oranında zam yap" diyemedik çünkü ev sahibi çıkın derse çöp gibi evlere fahiş fiyatlar istiyorlar. Mecburen haksızlığa susmak zorunda kaldık.
Malı mülkü olan, olmayanı canı istediği gibi kullanıyor. İşte bu hallere düştük :KK43:

Yani yaşadığınız şehir, standartlarınız çok önemli. Ben asla geçinilmez diyemem çünkü bana göre gayette geçinilir insanlar asgari ücretle geçiniyor. Babasından alması da artı en azından sıkışık zamanlarda daha az ödeme yaparsınız.Başka türlü birşey almak imkansız zaten bence gayet mantıklı

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
yeme içme faturalar aidat sağlık giderleri ve kıyafet ihtiyacınız oalcak. 3 kişinin mutfak masrafı zate ayda ortalama 2000 tl. o nedenle bence bu işi erteleyin derim.
Bizim eve 3 maaş giriyor son 1 aydır. Eşim emekliş oldu onu biriktiriyoruz araba peşinatı için, bizdede nakit olmadığı için araç alamıyoruz dün bir tane bulmuş ama krediyi 24 ay veriyorlar ve aylık ödeme emekli maaşının çok üstünde alamadık arabayı haliyle ve araba da her türlü masrafı olan birşey yakıtı, vergisi, bakım masrafı, sigortas vs vs... Bizimde ev redimiz var, kızımın okul taksiti var (özel okul öncesine gidiyor), kursa yazdıracağız, yeme içme faturalar derken para bitiyor zaten. Bazende ekstra sağlık masrafları çıkıyor.
Ben olsam peşinatı az az arttırır, faizler biraz daha düşünce araba alırdım.

Inan evde çocuk ve abartmıyorum her gün çamaşır makinası çalışıyor.sık çamaşır yikarim. Mesela dün beyazlar ve renkli ler olmak üzere 2 defa makine çalıştı.bugünde 1 defa çalışır...garanti her gün çamaşır makinası calisir. ...eşim vardiyali çalışıyor..ınan bizim lamba kapanmaz..hatta eşim lamba açık uykuya dalar,kalkar ben kapatırım...elektrik 300 gelse kalp krizi geçiririm..😀
Bize de 200 300 arasi geliyor. Cayci kullanmiyorum . Firin da haftada 2 3 en fazla. Camasir sık yikarim . Tv de surekli acik degildir. 🤔

Kişiye göre değişir ,geçinmek zorunda kalırsan bi dğzene koyup geçiniyrsun . mesela arabayı çok değiştirmek istyrsanız ,değiştirip ona göre yaşamalısınz borcu bitene kadar . bizde şu anda asgari ücretle geçiniyrz . 800 kira artı iki çocuk . bide 1000 lira kredi lüks yaşayamıyrz ama açta kalmıyrz . yemeden kısmıyoruz ama diğer şeylerden kısıyoruz mesela .

X