Ayıp mı ettim?

casperinhayaleti

Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2017
114
193
Kızlar Merhaba:
Geçen yıl Eylül ayından bu yana nişanlıyım, kısmetse Ağustos ayında düğünümüz olacak.
Nişanlımla maddi sıkıntıları hariç (uzun süredir işsizdi) hiç sıkıntı yaşamadık. Zaten ben onu ilk tanıdığımda da işi yoktu çokta sorun etmedim açıkcası, iki genç insanız bir şekilde ekmek kapısı bulabiliriz diye, çok şükürde şuan ikimizde çalışıyoruz, bende devlet memuruyum şuan iyiyiz.

Asıl sorunum ailesi, çok aşırı ilgisiz ve sorumsuz bir aile. Zaten nişanlımın ailesiyle her zaman arası kötü olmuştur ben hep aralarını düzeltmek istemişimdir ama sonunda bende bağı kopardım kv ve görümce ile.

Son yaşadığımız olayı anlatacağım ve objektif yorum bekliyorum.

Gelinliğimi bir terzi dikiyor ve ilk taksiti Şubat 15te verilecekti. Ben bu durumu taa Aralık ayında haber vermiştim kv. ye durumları iyi değil ayarlayabilsinler diye. Şubatın 15i oldu,16 sı, 20si oldu arayan soran yok bende para yüzünden kimseyi arayamam, sıkıştırmak gibi olacağını düşündüm. En sonunda babam kp.yi aradı ''Siz sahip çıkacakmısınız, yoksa ben mi karşılayayım'' diye. Bu tavrı da şu yüzden; beni istemeye 55 kişi süslenip püslenip geldiler, havalarından geçilmiyor anlayacağınız, lafa gelince her şeyin en güzelini onlar bana yapacaklar. Boş hava atmayı çok seviyorlar ama icraat sıfır. Neyse, kp tabii yapacağız dedi. Ama aradan yine günler geçti yok kartıma yatmadı, yok havale uzun sürüyor falan filan diyor sürekli, ben provaya gittim ödedim kadının parasını bir gün sonra kp bana ödedi. Hiç sorun etmedim sadece insan (kayınvalidem) bir arayıpta kızım ben çıkaramadım parayı demez mi? Öyle deseydi ben aileme belli etmeden onlar verdi der verirdim parayı.

Olay böyle kapandı, hiç arayıp bir şey demedim. Aradan 1 ay geçti hiç görüşmedik, dün gece kv annemi aradı konuşmayı aynen yazıyorum.

Kv: Sizi yemeğe çağırmayı düşünüyordum da o yüzden aradım x hanım
Annem: Yemeğe zahmet etmeyin bir çay içsek te olur çocuklarla ilgilenelim
Kv: Ben çocuğumla ilgileniyorum
Annem: Gelinlikte bir aramadın, provaya bile gelmedin seninde kızın var, sen üzülmezmisin benimde kızım üzüldü sen napardın böyle bir durumda?
Kv: Ben damat tarafını arayıpta para istemezdim, benim oğlan evlendircek durumum yok
Annem: Ağzına geleni söyledi kapattı. Konuşmanın özü bu.

Biz küçük bir şehirde yaşıyoruz, ailem herkes tarafından tanınır sevilir, babam bu şehrin en eski memurlarından, ve verdiği borcu dahi geri isteyemeyen bir adam. Böyle konularda çok sinirlenir, faturalarını bile bir gün geciktirmez. Bende babama aşırı düşkünümdür. Nişanlımda öz babasından çok sever. Bunca zaman neler neler yaptılar ağzımı açmadım. Bu sefer aradım kvyi ağzıma geleni söyledim, babam yapıp yapmayacağınızı sormak için aradı para için arayacak adam olmadığını sen bilmiyomusun nasıl konuşuyosun dedim (Onlarda çok çekinirler babamdan, kp ile babam yaşıt ama kp babama abi der). Yanıma yöreme uğramayacaksınız dedim, yüzüne kapattım telefonu ama çok ağır konuştum.

Bana bu zamana kadar (2 yıl flört,1 yıl nişanlılık) harcadıkları tek ama tek para gelinliğin ilk taksiti,o da onları çiğnememek için yaptığımız bir şeydi onuda biz verirsek ayıp olur onlara diye bekledik. Ne bohça, ne bayram seyran hediyesi, ne bana ne oğluna tek parça çeyiz hiç bir şey yani. sözdeki çikolata, yüzük, takım elbise vs her şeyi kendim aldım ailem onlar aldı diye biliyor. Kadın o kadar yüzsüz ki biz bir ay mobilya taksitimizi veremedik nişanlım işsizdi al oğlum ver demedi kendi yeni eve taşındı burada bulamadı internetten mobilya baktı kendine aylarca küfür gibi.

Şimdi ben saygısızlık mı yaptım haketti mi artık?

Son düzenleme:
Senin tek hatan ailenden gizli iş çevirmen yani onlarin almadiklari seyi almislar gibi gostermen onun dışında tamamen haklısın canim benim gözümde yapmayacaksan baştan söyleyeceksin durumumuz yok kusura bakmayın diye ama yüzsüz gibi yapacağız deyip hicbirsey yapmamak büyük saygısızlık

Son düzenleme:
Emin ol, kibir gibi bir duyguya hiç sahip olmadım, bizde orta halli bir aileyiz ayağımızı yorganımıza göre uzatırız.
Mesela görümcem her Allah'ın günü kuafördedir ben belki ayda bir kere giderim o ay durumum iyi değilse.
Karşımdaki aile, her şeye bol bol para harcayan (çoğunlukla gereksiz şeylere) ama oğullarına gelince çok sorumsuz davranan bir aile. Umarım anlatabilmişimdir.

ağzına sağlık canım. çok çok iyi yapmışsın. yapmazsan devamı gelecek bu terbiysizliklerin çünkü. senin en azından öyle her muameleye açık bi insan olmadığını anlasınlar. çok takdir ettim bravo.
Ben kimseyi kıramıyorum, büyüğüme saygısızlık yapamıyorum diyen gelinlerimizin hali ortada. okuyoruz sürekli... en azından sen kolay lokma olmadığını gösteriyosun

Onların ayıbının yaninda seninki hakli bir tepki olmuş. Durumu olmayabilir ama ikiyüzlülüğe de gerek yok bir de üste cıkmış kv ye bak

Yapmamışsın saygısızlık insan başkaların da görünce ilgi istiyor para değilde aranıp sorulmak istiyor ama onlar istemiyor amannnn varya hiç takma yap düğününü otur evinde ve müdahale ettirme hayatına emin ol birşey alsalar bunu ben aldım diye yedi düvele duyururlar almadıkları zaman bişey olunca seninde soz söylemeye hakkın olur ne yaptınız gibisinden uğraşma boşver ama iyi yapmışsın annen sadece ilgi beklemiş o paraya bağlamış hemen sınır oluyorum böyle insanlara

ya siz bu insanların huyunu biliyosunuz. 3 yıldır tek kuruş harcamamışlar - hoş niye harcasınlar- zaten durumları da yokmuş. e uzunda bi süre de oyalamışlar. belli ki vermeyecekler gönülleri yok. ne diye yüz göz oluyosunuz. saçma yani sizin yaptığınız da.

İyi de bunu Kv ye Nasıl söylediniz

Nişanlınıza söyleyin böyle şeyleri

Bakın geleneksel biri değilim de gelin Kv ye benim gelinliğimin parasını öde de dememeli

Aileniz arasaydı belli bu kadar çirkin olmazdı

Madem beklentiniz yoktu keşke bu kadar ortaya düşmeseydi bu konu

Bu aşamadan sonra umarım huzurlu ve mutlu olabilirsiniz

Canım ettikleri lafları duysan bunlar Çırağan'da düğün yapacak dersin :) Bizde öyle olunca ayıp olmasın diye gelinliği onlara haber verdik zaten normalde benim şuan bütün evimin a dan z ye her şeyi hazır hiçbirinin ödemesini söylemedik bile, ben ödedim çalıştığı dönemde nişanlım ödedi vs.

Yani maddi konularica yüzünden çıkan sorunları anlamıyorum.
Maddi durumunu bilerek evleniyoruz.Sonra bunlar benim hayatımda bir kere olacak şeyler en iyisi olsun diye tutturuyoruz.
Önce huzur olsun . Gerisi boş

Ağzına sağlık. Herkes yerini bilsin. Tamam herkes kendi evlenmeli ama bazı şeyleri de anne baba olarak biz desteklemeliyiz. Borç bulunur yön yollanır. Sana da ders olsun, yapıp da onla yaptı deme bir daha. Yerinde olsam ikinci taksidi kendim öder, para yollasalar dahi kabul etmem, geri veririm. Evlenince de mesafemi korurum. Acaba babası erkek olarak borcuna sadık kalamamış mı? 5bin liralık da değildir gelinliğin herhalde.. Aranıp konuşulabilirdi. Borç sözdür ve söz namustur. Bırak bundan sonra misafir gibi gelip gitsinler. Senin ailen de fazla masraf yapmasın. Az olsun sizin olsun.

O ailesini benden çok iyi tanıdığı için gelip ailemden bu durum için özür diledi, KV kendini ezdirecek biri değil merak etmeyin. Çok genç her gün süslenip püslenip gezer. Benim kardeşime benim sözümde bir gömlek almak istedik kabul etmedi önce ablamın eksiklerini alın dedi çocuk. Görümcem abime birsürü para harcadınız deyip eve makyaj malzemesi sipariş etmiş, banada bunlar alınacak demiş ve acaip pahalı şeyler :)

Ben karşı tarafa hak verdim.
Babanın öyle sorması kusura bakma ama dolaylı yoldan para istemek oluyor.
Ne desin karşı taraf? Hayır siz ödeyin mi desin?
Durumları iyi değil demişsin ama bile bile gelinliği onlara yükletmişsin.

Hele annenin kendileirni yemeğe çağırmak için arayan birine böyle yapması, tamamen saygısızlık ve terbiyesizlik.
Bu işler böyle mi konuşulur telefondA?
Gidilirdi yemeğe, dünürüm böyle böyle biz üzüldük kırıldık vs derdi.
Annen sert konuşunca kadın da cevabını vermiş haklı olarak..
Sanırım siz istedinizki annem ağzına geleni söyleisn, karşı taraf ses etmesin.
Bir de haklı gibi siz arayıp bağırıp çağırmışsınız..

Valla büyük konuşmiyim ama nişanlının yerinde olsam, annesiyle bir olup anneme saygısızlık yapan kızla evlenmezdim.

Benim kesinlikle derdim maddi sorun değil arkadaşlar önce bunu anlayın lütfen.
Benim derdim hava atıp, bizi küçük düşürmeye çalışıp hiçbir şey yapmamak.
Zaten ben maddi durumu bilerek kabul ettim ve hiç pişman değilim.
Ama insan gibi kızım gelinliğin parasını çıkaramadım ama provana bende geleyim dese sorun yok, ödeme olduğunu bile bile hiç arayı sormamak ne demek?
Sonrada babama laf ettiler utanmadan, orada ben koptum işte :)

X