Ayıp mı ettim?

Neden Nisanliniza demediniz de israrla onlardan beklediniz durumlari iyi degil diyorsunuz nisanliniz yapsın...

Bilmiyorum anneniz tartışmis ama sizin üstüne kp arayip saymaniz hic hos olmamis bana göre, durumları yokmus yapmak zorunda değiller...

Anneniz sizi yemege çağırmış insana telefondan giydiriyor yüz yüze konusulmaliydi... yemekten çocuklarımizla ilgilenmeye getirmiş... nisanliniz hic yok olayda siz nisanliniza diyemediniz mi, gelinliğin taksit geliyor diye..

Bence telefon edip saymakla hatalisiniz...

Benim kesinlikle derdim maddi sorun değil arkadaşlar önce bunu anlayın lütfen.
Benim derdim hava atıp, bizi küçük düşürmeye çalışıp hiçbir şey yapmamak.
Zaten ben maddi durumu bilerek kabul ettim ve hiç pişman değilim.
Ama insan gibi kızım gelinliğin parasını çıkaramadım ama provana bende geleyim dese sorun yok, ödeme olduğunu bile bile hiç arayı sormamak ne demek?
Sonrada babama laf ettiler utanmadan, orada ben koptum işte :)

Belki aşağılık komplekleri olduğu için veya kendilerini ezik hissettikleri için böyle davrandılar, bilemeyiz.
Ama gelinliğin parasını ödememek sizi nasıl küçük düşürmek oluyor anlamadım.
Fevri davranmışsınız, yüzgöz olmuşsunuz.
Bence, gelinliği ödeyip hiç ses etmemeniz gerekiyordu, tavrınızı koyardınız ama kavga da etmezdiniz.

Canım benim su kaynwalideye hak weren hanımlar acaba kendileri bu durumu yaşasaydilar söyledkleri gibimi yapardilar sonucta madem kz tarafınin arayp söylemesi yanlişta kayinwalide niye bi arayipta gelinine naptin kzm bi eksign warmı dye sormuyor. Arkadasim bunlar bu dönemde böyleyse bunlardan hicbise bekleme nisanlini sewebilrsin ama ben olsam btirirdim çunku ewlenince onlari görmicem ewime almicam gibi hicbşe olmuyo onlr utanmadan ewinede gelr çayinida icer sende bunlar bana ne yaptiki bugun ewime gelebiliyolar diye diye kafayi yersin düşunmekten bu böyledir

evet cok ayip etmisisin.
senin gelinligini esin odemek zorunda babasi deil
sen esinin issizligini bile kabup etmişsin de ailenin yardım etmemesi mi rahatsiz etti

ailenin herkes tarafından cok sevildiginin konu ile ilgisi ne?
zaten konu sahiplerinin cogu ya cok guzEl olup kiskaniliyo ya herkes tarafindan seviliyo

ben kaynana kpeder olsam seni assslaa kabul etmem
evlenmeyi biliyosan gecinmeyi de bileceksin

Kusura bakmayın derdimiz para değil demeniz ne kadar doğru?
Tamamen derdiniz para.
Zaten biliyorsunuz bu aile de saraylarda yaşamıyor. Bir şekilde kendimiz yaparız demişsiniz.

Baban bir taksit için nasıl aradı bilmiyorum ama sen ve annen hiç de az değilsiniz. Ağır konuşma nasıl geçti hiç yazmadın ama ben olsam bu saatten sonra asla seni gelin olarak istemem. Evlenirseniz kendi basınızın çaresine bakacaksınız.

Ben bu evlenince her şeyi erkek ailesi yapacak olayını bi kk da gördüm. Bu beklenti nedir arkadas. Bi de 55 kişi süslenip geldiler diyosun. Süslense dert. Asık suratla gelse dert. Gelmese dert. Anlamadım arkadas.

Bu konu babanıza yansıyacak bişey değil, en başından yanlış başlamış, gitgide de çirkinleşmiş
Sizin giyeceğiniz gelinliğin parasını, babanız değil, siz ve nişanlınız dert etmeliydi. Nişanlınızın babasını ilgilendirmiyorki. Ödemeyi yapması gereken nişanlınız, yetişemiyorsa siz.
Üstüne kadın yemeğe çağırmış laf işitmiş, bide üstüne gelin aramış laf saymış.
En kötüsüde çiçek çikolatayı ödemeniz ailenizin bilmemesi
Neresinden tutsam elimde kalıyor, ve siz kendinizi haklı görüyorsunuz. Ama yolun en başında bu kdr yüzgöz oluyorsunuz. Artık telafiside zor gözüküyor.

Şu tanişma nisanlilik süresi bi kaç yil sürunce aileler arasinda kesinlikle bi pürüzsuzluk ckıyor çunku erkek tarafi nede olsa 2 yil oglum icin bekliyo o yuzden de deger werilmiyo zaten sewmiş daha birakmaz dye

Canım benim su kaynwalideye hak weren hanımlar acaba kendileri bu durumu yaşasaydilar söyledkleri gibimi yapardilar sonucta madem kz tarafınin arayp söylemesi yanlişta kayinwalide niye bi arayipta gelinine naptin kzm bi eksign warmı dye sormuyor. Arkadasim bunlar bu dönemde böyleyse bunlardan hicbise bekleme nisanlini sewebilrsin ama ben olsam btirirdim çunku ewlenince onlari görmicem ewime almicam gibi hicbşe olmuyo onlr utanmadan ewinede gelr çayinida icer sende bunlar bana ne yaptiki bugun ewime gelebiliyolar diye diye kafayi yersin düşunmekten bu böyledir

Kayınvalideye hak veren bir hanım olarak cevap vereyim;

Benim babam kesinlikle ama kesinlikle üç kuruş paranın lafını edip kayınbabamı aramazdı.
Benim annem kesinlikle ama kesinlikle kendilerini yemeğe çağırmak için arayan kayınvalideme telefonda saygısızlık yapacak kadar küçülmezdi.
Benim ailem kesinlikle gelinlik parası ödenmedi diye böyle kötüleşmezdi.
Bana gelirsek ta en başından maddi durumu olmayan birinden gelinlik parası beklemezdim.
Yollamıyor mu? alır karşıma sorardım, babama aratmazdım, maddi durumunuz yoksa eğer ben ödeyeyim derdim.

Bu tip konular bazı gelinlerin işine geliyor bence.
Direkt "Aaaa bir daha evime sokmam" diyip "oooh onları evime de almıcam yaşasın" moduna giriyorlar.
Bir nevi kullanıyorlar bu durumu yani.
Erkek tarafı bir hata yapsa da evime sokmasam keh keh keh diyorlar.

Siz de anneniz de çok fenasınız
Yaptığınız çok ayıp
Tabi ki erkek tarafının tavrı yanlış ama bunu maddi manevi nişanlınız düzeltmeli o konuşmalı
Nişanlınız bu olaylar olurken ne yapıyor çok merak ettim
Çok düşük profil bir nişanlınız var anladığım kadarıyla sizin de işinize geliyor
Ama unutmayın ne kadar ailesiyle kötü olsa da yarın evlenince ailem deyip sahip çıkacak haberiniz olsun

Ben ıkı tarafıda hatalı gordum
Ama ozellıkle sızın babanız ve annenızın davranısları cok ayıp bence
Babanız arayıp ne yuzle para ısteyebılır , cocugun durumu varsa sıksın p.posunu evlensın cok affedersın. Babanızın yaptıgı cok ayıp, annenızın yaptıgıda terbıyesızlık. Yemege cagırma cay ıcelım cocuklarla ılgılenelım.

kısmen aynı şeyleri yaşadım bende.. ailesinden destek görmedik bütün herşeyi nişanlım aldı son kuruşuna kadar
şimdi bi mobilya alcaz lafıdır gidiyo ama hiç inanmıyorum niyeyse..
siz beklenti içinde değilsiniz ne güzel ama onun ailesini açıgını kapatmak size düşmez niye onların üstüne düşen şeyleri alıyosunuz ?

Kusura bakma da abartmışsınız epey. Birçok çift artık düğününü derneğini kendi yapıyor şu an. Ailelere hiç bulaşmıyor. Çikolatadan tut, gelinliğe, düğün masraflarına karıştırmıyor. Bunu normal görüyorum çünkü ailem zaten bana yeterince masraf yaptı üniversiteye kadar, eşimin ailesi de ona yapmış yeteri kadar. Biz herşeyimizi hallettik çok şükür. Hatta kendi ailemden bile parasız kalınca para istemedim ben, nişanlım borç aldı arkadaşından yine ailelerden almadı, kaldı ki KV'yi falan arayıp gelinlik parası diye kavga edeyim. Ayrıca nişanlın çalışıyor madem neden o ödemedi gelinliğin taksidini de ailesini zor duruma düşürdü?

Ben kimsenin kalbini, hele ki sevmesem bile kendimden büyük birinin kalbini para için hatta hiçbir şey için kıramazdım. Belki cimri, belki parası var vermiyor, belki parası yok gerçekten zor durumda önemli değil sebepler, sonuçta 3 kuruş 5 kuruş, karşındaki eşinin annesi ve senden çok büyük biri. Böyle dünya meseleleri için bence kimseyi üzmeye, kalp kırmaya değmez. Gereksiz yere bana para harcamıyorlar diye ailecek aylardır hırs yaptığınızı düşünüyorumi annen de sen de hatalısınız.

Nişanlın kaç yaşında, tanıştığınızda neden işsizdi..
Uzun süre neden işsiz kaldı..
Çalışmayı sevmeyen, evlenene kadar görüntü olsun diye
işe girmiş olabilme ihtimali var mı?
Yok öyle değil ise
Neden gelinlik taksiti ödeyemeyecek kadar yoksul bu insanlar?

Bu soruların cevapları çok önemli.

Şunu da söylemeden edemicem

Subatta ödenmesi gereken bir gelinlik taksitini taaa aralık ayında
hatırlatman...
Paralarının olmadığını biliyorsun, bulup buluştursunlar diye.
Yoksa yoktur.. Bile isteye, göre göre evlenicem diyorsan
bari kendin hallediver.

Evet geldi benim de başıma geldi . Benim eşimin ailesinin durumu çok kötü. Esim bir sürü borçla evlendi. Üstelik kardeşini 20 bine yakın çok güzel bir dershaneye yolladı. (Çocuga değerdi. Zekiydi ilk sene kazanamamisti ama abisi ona guveniyirdu ve dis hekimligi kazandi . iyi ki gondermis.) Benim söz , nişan evde sade oldu. Annemler yemek verdi gelenlere. Ne abiye aldım ne takım aldı eşim. Taki felan sorun etmedik .
Düğün de erkek tarafı hiç arayıp sormadı. Ben arkadaşımın gelinligini giydim .
Ailem kız tarafı adetlerde ne yapacaksa yaptılar. Bekarken ev almışlardı. . Gerisine karışmadilar. Biz evlendiğimizde evimizde çoğu eşya yoktu. 1 sene sonra tv aldık. 3 sene sonra salon takım aldık .
Benim kayinvalide evini yeniledi . Dünürlerime ayıp olmasın diye. Ayıp olmasın anlayışı nasılsa artık. :KK70:
Şuan herşeyim var . Huzurumda aileler arası sevgi saygı da

Hakli olmakla birlikte keske öyle bir tepki vermeyip sessiz kalarak tavrini koysaydin daha iyi olurmus.
Insallah kabak basinda patlamaz

bir buçuk yıllık bir kayınvalide olarak söylemeliyim ki,hep kız aileleri haklıdır,herşeyi onlar yaparlar,mükemmeldirler,görgü kurallarına onlar uyar.erkek aileleri ise,hiç yol yordam bilmeyen,görgüsüz,cimri,fesat insanlardır.
2 genç evlenmeye karar vermişsiniz.aileleriniz,içlerinden geliyorsa, yardım eder.yok gelmiyorsa da, a dan z ye her ihtiyacınızı karşılamak zorundasınız.bütçeniz yetmiyorsa,ayağınızı yorganınıza göre uzatmak zorundasınız.

bizler evlenirken,hiç birşeyimiz yoktu.2 yorgan bir ,bir yatağa evlendik.6 çatal, altı kaşık,6 tabağım vardı.misafir gelince,konu komşudan,tabak çanak toplardık.zamanla herşeyimiz oldu.iyi ki de öyle olmuş.bunun verdiği hazzı,hiç birşey veremez .
ha şu var.ben oğlumu evlendirirken,iğneden ipliğe herşeyini yaptım.düğününü,kınasını,eşyasını yaptım.kız tarafı dediğiniz ,bir yatak odası alacaktı.onu da gelinim kendisi aldı.taksitlerini oğlumla birlikte ödeyip,bitirdiler.
ben içimden gelerek yaptım.ama gelinimden,en ufak bir zorlama ya da,surat görseydim,çöp bile almazdım.

X