aylık mutfak harcaması

Adanayı bilirim,her şey çoook ucuz .çürütsem bile üzülmezdim.Ama Adana'dan İstanbula geldik.İnanın aylarca alışamadım fiyatlara elim zor gitti valla.Gözünü sevdiğimin Adanası,,
nasıl aranmaz yaaaa.Kıymetini bilin.

evet canım haklısın
eminimki istanbulla burası kıyaslanamaza.s

Bu ayın 15 inde dikkat ettim mutfak harcamasına: kasaptan etimizi falan aldım toplam 20 milyon. 130 milyon markete gittim. ama herşeyimi aldım deterjandan (hepsi bidonlarla) kuru bakliyatı ununa kadar, haftada 30 pazara giderim 120, 100 de öyle ufak tefek market alışverişleri olsa: 350 milyon yapıyor toplamda tosuncuklar gibi de yiyoruz vallahi kaydirigubbakcemile3...

bulaşık deterjanı ve belli başlı çamaşır tursil hariç hiç ölee temizlik malzemesine para harcamam inanızkı hem çok kimyasal iyi değil arap sabunuyla yerler heryer silinir fabulosa falen gerek yok...bence

öff bende kıtlık psikolojisi var sanırım market pazar uzak, tekrar gitmelim diye çok alıyorum çok alınanlarda çürüyo tabii, şu salak alışkanlığımdan vazgeçemedim bi türlü. Tabii bide gereksiz kola alışverişi var, kolaya verdiğim parayla ev alırdım yawkaydirigubbakcemile3
ama artık ekmeği az alıyorum, eskiden çok atılırdı gene ya biterse saçmalığı yüzünden, şimdi bitmesini yada acil ekmek ihtiyacını umursamıyorum, ekmek yoksa bulgur pilavı yada makrna yapıyorum, işin ilginç tarafı ekmek yerine geçcecek şeyler yemek ekmek yemekten daha hesaplı oluyo ve daha sağlıklı

ben hesaplamak istemiyorum moralim bozulacak biliyorum gerekli seyleri aliyorum..ama burada hayat pahali alismisiz kiloyla almaya manavin sevdigi musterisiyimnaniknanik meyvasiz,sebzesiz duramiyorum napimnaniknanik et ucuz allahtanşakkıdı

lüks tuketım demeyın arkadaslar mantıklı alısverısler ıle butcenızı zolamadan herseyı yapabılırsınız..bzı rest.ıcın hem ramıden ve halden alısverıs yaparız ve ınanın ordakı fıyatlar gercekden cok uygun dısarıya gore..

büyük marketler yerine küçük marketlere gitmek daha iyi galiba, büyük markete bi yumurta yoğurt diye diye gidiyosun güya 10 lira harcıcakken 100 lira harcayıp geliyosunkaydirigubbakcemile3

Mutfak masraflarında kısıntıya gidemiyorum,çünkü en temel ihtiyaçtır gıdalar ama ben senelerdir hep tüketeceğimiz kadar alırım sebze,meyve ve et ürünlerini,mesela biz 3 kişiyiz elma mı aldım taneyle alırım,taze sebze 3 kişiye 1 kilo sebze yeterli oluyor,1 kilo alırım,s.biber,çarliston biber gibi sebzeleri fazla tüketmediğimiz için onları bile taneyle almayı tercih ederim,pazara ancak marketlerden temin edemediğim ürünler için giderim çünkü pazar esnafı taneyle satmıyor malesef,hatta yarım kiloya bile burun büken esnaf oluyor:1no2: ve de marketlerin fiyatları pazarlara göre daha uygun oluyor.
Aylık çay,şeker deterjan tüketimlerimizi bilirim ve yine ona göre alışveriş yaparım,birde tek markete bağımlı kalmam,mesela şeker hangi markette uygunsa o markete,sebze nerde iyi ve ucuzsa oraya gitmeyi tercih ederim,promosyanları elimden geldiğince takip ederim.
Yoğurdumu kendim yaparım,mutfakta tek kısıtlamam içeceklerdir,mümkün olduğunca almamaya gayret ediyorum,yaz aylarında evde limonata yapıpı serin serin onu içmeyi daha çok severima.s

Ama eşime katkıda bulunmak için diğer şeylerden vazgeçtim,mesela kuaför masrafı kalktı,kendi işimi kendim görüyorum,ihtiyaç dışı giyim kuşam almam,hatta kızımın ve kendimin bazı kıyafetlerini kendim dikerim veya örerim,satın aldıklarımı da evdeki kıyafetlerimle kombine edecek şekilde alırıma.s

ne kadar hamaratmışın mune tebrik ederima.s.
şu pazarcıların huyuna bende sinir oluyorum geçen gün sivri biber alıcam 5 lira kilosu dedi, evde 3 kişiyiz zaten benim oğlan yemez, yarım kilo alcam dedim, söylene söylene verdi, delimi ne:mymeka:

mesela biberin kilosu 5 lira ise ben 1 liralık yaparmısınız diyorum biber hafiftir 1 liralık bile bi çok olur.pazarda bu konuda en gıcık ben olsam gerek.çünki hemen herşeyi bu şekil alırım böylelikle daha çok şey almış oluyorum.kenara para falan atmam (atamamda:)))hem her hafta taze alıyorum hemde çeşiti bol tutuyorum.ama kalkıpta 5 liralık taze fasulyeyide 1 liralık yapsana demem)yani ben böleyim hatta pazardan çok para artarsa hemen doğruuu marketeeee abur cubur almaya ...hatta pazarda birçok gıcık bakışlara maruz kalmışımdır pazarcı çok satmanın derdinde ben ise kısıp çeşiti arttırmanın. bigün pazarcılarla kavga edecezyaaa:)))

bulaşık deterjanı ve belli başlı çamaşır tursil hariç hiç ölee temizlik malzemesine para harcamam inanızkı hem çok kimyasal iyi değil arap sabunuyla yerler heryer silinir fabulosa falen gerek yok...bence

aynen öyle.ama şimfiki gençler reklamlara çok inanıyorlar bize cimri diyorlar.ben de arap sabunu kullaıyorum ellerimi de yumuşacık yapıyor,ev de mis gibi kokuyor.sevmeyenler olabilir,kokulusu var mesela arap sabununun ondan alıyorrum.

bizde 2 kişiyiz bu ara doktora tezi ile yoğunum o yıuzden pek hesap yapamadım ama sanıırm 200 -250 civarı bizimde

Oğlum,ben ve eşim,bizde en fazla 250 yi buluyor,ama ben eşim işyerinede yemek gönderiyorum hemde 2 kişilik,yani hergün yemek yapıyorum 3 çeşit...fazla abartmamak gerek,gereksiz ürünler almamak gerek...Sağlıklı beslenirsek zaten gereksiz şeyler almamış olucaz..

benim hiiiiç mutfak masrafım yokhihoyyyt
pass card'ım var var iş yeri her ay 280tl.yüklüyor evden bir şeyler getiriyorum iş yerinde yemek için kartımlada mutfak alış verişimi yapıyorum fazlasıyla yetiyor

mutfakta fazla kısmıyorum ama aburcubur almak yerıne evde yapıyorum hem daha heseplı oluyor hemde sağlıklı

mutfak harcamalarından kısabilen var mı kızlar

ben bazen ufak tefek kisitlamalar yapiyorum...ama tabi herzaman olmuyor...daha gecen seneye kadar iki kisi olmamiza ragmen 500-600 civari harciyorduk...tabi esimin sayesinde,esim abur cubur,herseyden bulunsun cinsinden,bazen dolap dolu oldugu halde bisey kalmamis deyip markete atiyordu kendini...ama simdi ayda alt sinir 150 ust sinir 200 e hallediyorum...herseyimden de aliyorum...ama en gerekli olanlari aliyorum ve az aliyorum....abur cubur almiyoruz eskisi gibi icceklere cok para vermiyoruz....ve ben su kis hazirliklari meselesine bir el atarsam aylik mutfak masrafinin cok olmayacagi kanaatindeyyyim....tabi daha youn cok basindayim...benim de cok onerlere ihtiyacim var...

ben bazen ufak tefek kisitlamalar yapiyorum...ama tabi herzaman olmuyor...daha gecen seneye kadar iki kisi olmamiza ragmen 500-600 civari harciyorduk...tabi esimin sayesinde,esim abur cubur,herseyden bulunsun cinsinden,bazen dolap dolu oldugu halde bisey kalmamis deyip markete atiyordu kendini...ama simdi ayda alt sinir 150 ust sinir 200 e hallediyorum...herseyimden de aliyorum...ama en gerekli olanlari aliyorum ve az aliyorum....abur cubur almiyoruz eskisi gibi icceklere cok para vermiyoruz....ve ben su kis hazirliklari meselesine bir el atarsam aylik mutfak masrafinin cok olmayacagi kanaatindeyyyim....tabi daha youn cok basindayim...benim de cok onerlere ihtiyacim var...

evet abur cubur içecekler çok para tutuyo, bizde baktık olcak gibi değil, içeceklerden kıstık, ama eşim sağolsun ıvır zıvırından vazgeçmiyor, oğlumdan daha meraklı ıvır zıvıra:gitme:
benimde önerilere ihtiyacım var açıkçası

evet abur cubur içecekler çok para tutuyo, bizde baktık olcak gibi değil, içeceklerden kıstık, ama eşim sağolsun ıvır zıvırından vazgeçmiyor, oğlumdan daha meraklı ıvır zıvıra:gitme:
benimde önerilere ihtiyacım var açıkçası

evet canim oyle...ben esimi biraz yola getirdim,tam olark vazgecmesede az almaya calisiyor...

ve kimse yok mu ya tecrubelerini paylasacak.....???

konuyu tecrübeli ablalarımdan tüyolar almak için acmıstım bende paylasayım nacizane;evet arkadaslar biz 3 kişiyiz taylık 400tlyi buluyo harcamamız tabi bebişin bezi,mendilide var içinde benim esimde cok sever abur cuburu tüm esirgemelerime ragmen bide yandas yetiştiriyo..sebze meyveyi pazardan aldıgımda düsüyo bu tutar ayrıca evde kurabiye,börek,kek yapıp dondurucuya koyuyorum aksam hatun yok mu yiyecek bişeyler dediğinde cıkarıyorum napayım:uhm:yoksa evin yolunu bulamayız.deterjan,sıvı sabun,tuv,kagıdı,rulo havlu,baklagiller gibi dayanıklı malzemeleri en büyük boylarda alıyoruz.alısverise ayda misafir falan olmazsa 2den fazla cıkmamaya özen gösteriyoruz böyle işte..

X