Ayrılık psikolojisi

Annenizle konuşum. Babalarla bazen konuşmak rahat olmaya bilir. Erkek arkadaşinizla tanişip sonra karar vermesini isteyin. Ama erkek arkadaşinizin kendisinin bunu demesi gerekirdi. Ben kendimi babana ispatliycam demeliydi. Hadi sagselamet diyerek engellememeliydi. Bu sevgide doğru bir yol değil. Bak ben soyledim ya başka memleketten birine bizimkiler de razi diyildi diye. Eşimin ailesi de daha beni hiç tanimadan karşi çikmişlardi. Ama biz ayrilmak hakta dusunmedik. Eşin ailesine demişdiki siz eşime razi olmazsaniz ben de o da hazirlanip almanyaya gidicez. Okumak için dusuncemiz vardi zaten. Yani evlenicez gidicez. Siz de bizi gormezsiniz o zaman demişdi. Yapmazdim ben oyle birşey ama rest çekdi işte. Birşey için kavga ederken düşünün. Konuşarak halli var mi? Gerçekten bu kavgalik bir konu mu? Erkek arkadaşinizdan bir adim gormuyorsaniz zaten ustelemeyin. Tek tarafli mucadele de insani yipratir
Annenizle konuşum. Babalarla bazen konuşmak rahat olmaya bilir. Erkek arkadaşinizla tanişip sonra karar vermesini isteyin. Ama erkek arkadaşinizin kendisinin bunu demesi gerekirdi. Ben kendimi babana ispatliycam demeliydi. Hadi sagselamet diyerek engellememeliydi. Bu sevgide doğru bir yol değil. Bak ben soyledim ya başka memleketten birine bizimkiler de razi diyildi diye. Eşimin ailesi de daha beni hiç tanimadan karşi çikmişlardi. Ama biz ayrilmak hakta dusunmedik. Eşin ailesine demişdiki siz eşime razi olmazsaniz ben de o da hazirlanip almanyaya gidicez. Okumak için dusuncemiz vardi zaten. Yani evlenicez gidicez. Siz de bizi gormezsiniz o zaman demişdi. Yapmazdim ben oyle birşey ama rest çekdi işte. Birşey için kavga ederken düşünün. Konuşarak halli var mi? Gerçekten bu kavgalik bir konu mu? Erkek arkadaşinizdan bir adim gormuyorsaniz zaten ustelemeyin. Tek tarafli mucadele de insani yipratir
Ailemi ikna etmek konusjnda ondan destek görüyordum ama bizim problemimizi em başından beri bu kıskançlıklardı.
aileme tepkimi koyabilmek için önce bu sorunların çözülmesini istedim bunları konuştuk ve çözemeyince o zaman ayrılalım dedik yani aslında bu ailemden bağımsız bir konu.
Yazdığım sorunlarla iligli bir çözüm olsa keşke de ayrılmasaydık

Sen idare ettiğin için ilişki yürüyormuş. Senin beklentilerin devreye girince sevgilinin işine gelmemiş.
Nereye kadar idare edecektin. Şimdi bitmesi daha iyi olmuş.
Onu kaybetmemek için kendinden vaz geçiyordun demek ki.
Kendinden vaz geçme. Mutlu olamazsın.
O bana en başında söylemişti katı biriyim kuralcıyım diye ama ben bu kadar olabileceğini düşünememiştim.
Ben onun için kabul edip yapmaya çalıştım ama yapamayınca o bunu kabul etmedi doğru diyosun ona bunu söylediğimde de “kendimi biliyorum bunlara dikkat eden biriyim. Böyle olmadığı takdirde kendim de mutlu olamam seni de mutlu edemem” dedi

1) sosyal medyada satış yapıyorum numaramı vermiyorum sadece instagramdan o akşam 22:00dan sonra mesajlara dönmemi istemiyor bense müsait oldukça dönmek istiyorum.
-paylaşımlarda yüzümün/sesimin olmasını istemiyor (bunu kabul ettim)
-elimin ürün tanıtırken görünmesini istemiyordu ama ben istemedim o da kabul etti
-evlenince satış sayfalarımla ilgili sorun yaşarsak bir sapığın sayfaya dadanması vs gibi o zaman sayfaları kapatmamı isterse sorun çıkarmadan kapatmayı kabul etmemi istedi etmedim çünkü ciddi anlamda emek vermiştim o hesaplara
Siz böyle bir konuyu daha önce açmıştınız. Ben el detayından hatırladım. Orda size çok yorum geldi. El ne alaka falan diye. Hakkınız da hayırlısı olsun.

Ailemi ikna etmek konusjnda ondan destek görüyordum ama bizim problemimizi em başından beri bu kıskançlıklardı.
aileme tepkimi koyabilmek için önce bu sorunların çözülmesini istedim bunları konuştuk ve çözemeyince o zaman ayrılalım dedik yani aslında bu ailemden bağımsız bir konu.
Yazdığım sorunlarla iligli bir çözüm olsa keşke de ayrılmasaydık
Canim benim belki ayrilik daha hayirlidir sizin için. Inan kiskançlikla evlilik de geçmez. Belki biraz uzuleceksin ama sonra daha hayirli olduğunu anlayacaksin. Ya da erkek arkadaşin pişman olur, ozler tekrar başlarsiniz. Sadece şu an zamana birak. Acabalar keşkeler yiyip bitirmesin seni. Bizim dikkatsizliyimiz yuzunden 17 haftalik ikiz bebeklerimi karnimda kaybettim. Gunlerdir keskelerle cebelleşiyorum. Keşke dikiş attirsaydik, keşke agrim başladiginda geciktirmeden hemen acile gitseydik, keşke daha dikkatli hareket etseydim ve saire. Kafayi yemek uzreydim. Ama yarami ortmeye çalisiyorum. Keşkeler insani mahvediyor. Senin şu an yaoacagin birsey yok. Engellemiş seni. Seviyorsa dayanamaz dayanirsa sevmedi zaten

Canim benim belki ayrilik daha hayirlidir sizin için. Inan kiskançlikla evlilik de geçmez. Belki biraz uzuleceksin ama sonra daha hayirli olduğunu anlayacaksin. Ya da erkek arkadaşin pişman olur, ozler tekrar başlarsiniz. Sadece şu an zamana birak. Acabalar keşkeler yiyip bitirmesin seni. Bizim dikkatsizliyimiz yuzunden 17 haftalik ikiz bebeklerimi karnimda kaybettim. Gunlerdir keskelerle cebelleşiyorum. Keşke dikiş attirsaydik, keşke agrim başladiginda geciktirmeden hemen acile gitseydik, keşke daha dikkatli hareket etseydim ve saire. Kafayi yemek uzreydim. Ama yarami ortmeye çalisiyorum. Keşkeler insani mahvediyor. Senin şu an yaoacagin birsey yok. Engellemiş seni. Seviyorsa dayanamaz dayanirsa sevmedi zaten
Başınız sağolsun Rabbim sizinde yardımcınız olsun 🤲🏻 Haklısınız zamanın ne getireceğini bilemeyiz teşekkür ederim 🙏🏻

Babam gerçekten hiç tanımadan önyargı ile reddetti.
Söylediklerinize katılıyorum ben şahsi telefonumu yazma taraftarı değilim ama diğer konular benim için de sorun değildi.
En başta bende bunları aşırı saçma bulmuştum ama insan zamanla içinde bulunduğu durumu normalleştiriyor
Ön yargı değil 6. histir o.

Bir de sanki bana bitmiş gibi gelmiyor ne yalan söyliyim bi şekilde tekrar barışacakmışız gibi bi yerden çıkıp gelecek gibi hissediyorum
Tüm iletişim kesildi ama bittiğini anlayamıyorum sanki küstük de barışıcaz gibi geliyor.
halbuki en büyük kavgalarımızda bile ayrıldık/küstük gibi şeyler yapmazdık

Izin almak: kişinin kendi iradesi ile, kendisi icin en doğru olanı tayin edememesi durumunda, akıl ve tecrübe olarak kendisinden üstün kabul ettiği bir makamdan aldığı icazet olarak tanımlanabilir.

Durum böyleyken, izin isteyenin kendini nereye indirdiğini maalesef kadinlarimiza anlatamadik. Olmadı. yapamadık.
Size bişey sormak isterim ; mesela ben doğu görevinde iken arkadaşlarımla turlara gitmiştim ve eşimden izin almak değil bildirmistim sadece gideceğim diye o yanımda yoktu uzaktaydı, başka bir gezi de söylemedim çünkü ani olmuştu ama genellikle bildirirdim yani haber verirdim ama o genelde istemezdi gitme etme ama ben gönlünü alana kadar razı ederdim onu...simdi ayrıyız ve bana bunları da söyledi sen eşinden izin almayan dik başlı bir tipsin ailesi ve kendi böyle söylediler (kayınvalidem bana sen ne çocuğun için ne kendin için hiç bir tavsiyeyi dikkate almıyorsun aşırı dikbaslisin demişti )ve yakın çevremde bu kafadadır hep...bir kadın eşinden ayrı ya da izinsiz gidemez vs...ayrı yaşamaya başladıktan sonra günlerce düşündüm yanlış miydi yaptigim diye...malesef yakın cevremiz bizi bu hale getiriyor kadın eşi olmadan kararlar alamaz 😡 yanlış mı yaptım "dikbasli" olmakla ?

Ne kadar tuhaf insanlar var ya.madem din boyutunda düşünüyor sizinlede görüşmesin o zaman .kendisi niye instagram kullanıyor .herşey kendine mübah kadına gelince yok. Hanı bu suriyeli gençler oluyor yolda yanında çarşaflı eldivenli yüzü kapalı eşi var kendisi de son moda avrupai saç dapdar düşük bel kot kendi özgür ama .

Sen idare ettikce oluyormus bu iliski. Bu ne ya. Izin isteme falan. Yok elin gozukmeyecek, yok sesin duyulmayacak. Normal mi bunlar? Evlilik demek erkege tam teslimiyet degildir, onun adina kolelik derler. Evlilik hayati paylasimdir, birbirini kusurlariyla kabul etmektir. Evlilik iktidar savasi degildir. Evlilik temel hak ve hurriyetlerden vaz gecmek degildir. Evlilik babana vermedigin hesabi kocana vermek hic degildir. Eger karsindaki adam senin ozgurlugunu kisitliyorsa hemen uzaklas ondan, bu normal degil. Bunlari sadece ruh hastalari yapar.
Sevgi ozgurlugu kisitlamaz, kolelestirmez, gercek sevgi ozgurlestirir.
Ayrica ozguveni eksik problemli tipler karsisindakini kısıtlar.

1) sosyal medyada satış yapıyorum numaramı vermiyorum sadece instagramdan o akşam 22:00dan sonra mesajlara dönmemi istemiyor bense müsait oldukça dönmek istiyorum.
-paylaşımlarda yüzümün/sesimin olmasını istemiyor (bunu kabul ettim)
-elimin ürün tanıtırken görünmesini istemiyordu ama ben istemedim o da kabul etti
-evlenince satış sayfalarımla ilgili sorun yaşarsak bir sapığın sayfaya dadanması vs gibi o zaman sayfaları kapatmamı isterse sorun çıkarmadan kapatmayı kabul etmemi istedi etmedim çünkü ciddi anlamda emek vermiştim o hesaplara

2) bulunduğumuz semt içerisinde bir plan yaptığım zaman izin istemeye gerek yok haber verelim yeterli ama başka bir semte plan yapıyorsak izin istenmeli dedi bense çok absürt bir durum olmadıkça izin istenmemeli bilgi verilmeli dedim eğer bir taraf memnun olmazsa sebebiyle beraber neden istemedini söyler dedim ama alışık olunmayan ekstrem bir durumda izin istenir dedim
Aşırı toksik bir kişi, bu kişi için uğraşmayın, ilişki bitmesin diye her dediğini kabul etmeyin. Devamı gelir durduramazsınız.

Size bişey sormak isterim ; mesela ben doğu görevinde iken arkadaşlarımla turlara gitmiştim ve eşimden izin almak değil bildirmistim sadece gideceğim diye o yanımda yoktu uzaktaydı, başka bir gezi de söylemedim çünkü ani olmuştu ama genellikle bildirirdim yani haber verirdim ama o genelde istemezdi gitme etme ama ben gönlünü alana kadar razı ederdim onu...simdi ayrıyız ve bana bunları da söyledi sen eşinden izin almayan dik başlı bir tipsin ailesi ve kendi böyle söylediler (kayınvalidem bana sen ne çocuğun için ne kendin için hiç bir tavsiyeyi dikkate almıyorsun aşırı dikbaslisin demişti )ve yakın çevremde bu kafadadır hep...bir kadın eşinden ayrı ya da izinsiz gidemez vs...ayrı yaşamaya başladıktan sonra günlerce düşündüm yanlış miydi yaptigim diye...malesef yakın cevremiz bizi bu hale getiriyor kadın eşi olmadan kararlar alamaz 😡 yanlış mı yaptım "dikbasli" olmakla ?
Hayır. Haber vermişsiniz işte hanımefendi gibi.

Izin almak çok küçük düşürücü bence. Eşim benden izin almaya kalksa gülerim ben.

Siz gezi ortamının size uygun olduğunu düşünüp gitme kararını vermişsiniz. Sevgilinjz ortami bile görmeden neye karar verecek. Tamamen kişisel egolarını tatmin edecek. Saçmalık.

Ben evliyim. Eşimle gittiğimiz yerleri birbirimize söyleriz. Arabamız var. Ben kuzenimden eve gece 1 de döndüğümü biliyorum.

Eşimden izin alsam o da şaşırır. Sacma cubku.çünkü

Buna dikbaşlılık denmez. Bu normaldir.

Izin almaya eziklik denir.

Normal insanları alın hayattına. Size pranga vurmaya çalışanı değil.

Allah iyi insanlarla karşılaştırsın

Gideceğin yere kendin karar vermek dik başlılık değil ki..

X