Ayrıntılı usg zararlı mııı?Zorunlu birşeymi?

lightpinklady

Bslngc:74.7 Gncl:63.2 Hedef:62 12ay
Kayıtlı Üye
4 Mart 2016
3.084
2.808
Merhaba kızlar,hamileliğimin 20.haftasına girdim.:nazar:
Yarın kontrolüm var,doktor ayrıntılı usg yapılacağını söyledi ama nette okuduğum şeylerden dolayı kafam karıştı..

Ayrıntılı usg nedir? bilen var mı? 3d ya da 4d mi oluyor yani?
Daha zararlı denilen ultrason ayrıntılı ultrason mu acabaaa?Zararlı ise yaptırmasam mı ki?:110:

Bir de,yapılması zorunlu mu? yine nette okuduğum bilgilere göre,bir tehlikeli durum öngörüldüğünde yapılıyormuş doğru mu? Yoksa rutin,herkese yapılması gerekli bir şey midir arkadaşlaaar?
cevap verenlere çok teşekkürler :)
:KK36:

bebegin organlarinin detayli incelenmesi amaciyla yapiliyor ayrintili usg, olasi bir sikinti durumunda bebege dogar dogmaz gerekli mudahalenin yapilabilmesi acisindan onemli. Kalp, cigerle, bobrekler vs de hayati bir durum olmasinda dogar dogmaz ameliyat, operaston vs gerebiliyor.
Usg nin yaydigi isinin zararli olabilecegi soyleniyor ama bu konuda hala net su zarari vardir denilmiyor bildigim kadariyla.

bende 16. haftadayım...bugün 4 lü tarama testi yapıldı..1 ay sonraya yani 20 haftalık olduğumda banada rand. verdiler...iç organlarına kadar bakılıyor bence yaptır..benim arkadaşlarımın hepsi yaptırdı...
birde sana fiyat verdiler mi...benim ikiz diye 400 lira dediler...

Daha yaptırmadım ama rutin diye biliyorum.
Yaptırmak içinse can atıyorum. Bebişi uzun uzun ve daha net göreceksin hele video falan veren yerler var allahım beni 5 hafta ileri ışınla!
Bu arada normal USG için de zararlı diyorlar. Benim Dr gelip durma bebeği rahatsız etme diye kovalamıştı beni ama her ay giriyoruz yani.

bende 16. haftadayım...bugün 4 lü tarama testi yapıldı..1 ay sonraya yani 20 haftalık olduğumda banada rand. verdiler...iç organlarına kadar bakılıyor bence yaptır..benim arkadaşlarımın hepsi yaptırdı...
birde sana fiyat verdiler mi...benim ikiz diye 400 lira dediler...

Ana sen hamile miydin?!
Çok sevindim!
Bana dörtlü testin nasıl yapıldığını anlatmak ister misin? :KK70: perşembe gidicem doktora da bilmiyorum.
İkiz bide vay be. Hayırlı olsun.

Ana sen hamile miydin?!
Çok sevindim!
Bana dörtlü testin nasıl yapıldığını anlatmak ister misin? :KK70: perşembe gidicem doktora da bilmiyorum.
İkiz bide vay be. Hayırlı olsun.

teşekkür ederizz teyzesi...:KK200:seninde bebişin hayırlısı olsun...muayene yapılıyor önce ölçüm yapılıyor..tabi ne dediğini anlamıyorsun..sonra o kağıtla kan veriyorsun..okadarcık...
bugün cinsiyetlerine baktı doktor alttaki erkeğe benziyor dedi üsttekinden emin olamadı...sonra sanki oda erkek gibi dedi..ama emin değil..detaylı ultrasonda daha garanti oluyormuş...

teşekkür ederizz teyzesi...:KK200:seninde bebişin hayırlısı olsun...muayene yapılıyor önce ölçüm yapılıyor..tabi ne dediğini anlamıyorsun..sonra o kağıtla kan veriyorsun..okadarcık...
bugün cinsiyetlerine baktı doktor alttaki erkeğe benziyor dedi üsttekinden emin olamadı...sonra sanki oda erkek gibi dedi..ama emin değil..detaylı ultrasonda daha garanti oluyormuş...

Ya cinsiyet öğrenemeyen bi seni gördüm bide korkarım kendimi görücem. Millet 11 de falan öğrendi ya çatlıyorum kıskançlıktan.
İkili gibi o zaman bu da. Hoş ikizlere ikili olmuyordu di mi?
Bakalım bana napacak Dr perşembe günü

Ya cinsiyet öğrenemeyen bi seni gördüm bide korkarım kendimi görücem. Millet 11 de falan öğrendi ya çatlıyorum kıskançlıktan.

Arkadaşlar ben 20.haftama giriş yaptım ama...daha ben de cinsiyet öğrenemedim... :işsiz:
Göstermedi daha bizimki..

Rutin yapılıyor ve bebeğe zararı yok. İç organlara ve plesentaya bakılıyor. Renkli ve 3 boyutlu olarak.
Bence yaptir. Allah korusun direnç ya da çentik varsa onu tespit edip ona göre takip yaparlar.

Evet aynısı birkaç ultrason değeri bir tüp kan bir de şu sürekli sorulan sorulardan oluşan form. Bence çok gerekli değil ama yapılıyor.

Arkadaşlar ben 20.haftama giriş yaptım ama...daha ben de cinsiyet öğrenemedim... :işsiz:
Göstermedi daha bizimki..

Valla okuyunca yine de halime şükredemedim arkadaşım. Ölüyorum meraktan.
İnşallah bu gittiğinde öğrenirsin. Hissin ne?
Duyduğum rekor 29 hafta ama...

Yaptirmak zorunda degilsin ama yaptirsan iyi olur. Bebegin tum ic organlarini goruyorsun herhangi bir problem var mi ya da risk var mi diye bakiliyor. Ben de dun yaptirdim ve bebegimin kalbindeki odaciklara kadar birlikte saydik doktorla midenin konumunu bobreklerin durumunu gördük. Aa bir de bebesin ilk vesikaligini aldik inanilmaz bir duygu ben tavsiye ederim.

Valla okuyunca yine de halime şükredemedim arkadaşım. Ölüyorum meraktan.
İnşallah bu gittiğinde öğrenirsin. Hissin ne?
Duyduğum rekor 29 hafta ama...
Ben de bu zamana kadar gorememistim gostermemisti inatçı minigim ama ayrintilida illaki görünüyor sabret 20. Haftaya kadar :süslü:

Evet aynısı birkaç ultrason değeri bir tüp kan bir de şu sürekli sorulan sorulardan oluşan form. Bence çok gerekli değil ama yapılıyor.

Geneli zaten para tuzağı denebilir.
En net ikili diyorlardı bu mantıkta ikili temiz çıkınca diğerlerini yaptırmamak lazım(zaten tanı değil tarama olduğundan) ama internet ikili temiz üçlü kötü dörtlü iyi diyen kadınlarla dolu.
Mecbur ben de yaptırıcam yaptırmazsam paniğim aylarca sürecek

Merhaba kızlar,hamileliğimin 20.haftasına girdim.:nazar:
Yarın kontrolüm var,doktor ayrıntılı usg yapılacağını söyledi ama nette okuduğum şeylerden dolayı kafam karıştı..

Ayrıntılı usg nedir? bilen var mı? 3d ya da 4d mi oluyor yani?
Daha zararlı denilen ultrason ayrıntılı ultrason mu acabaaa?Zararlı ise yaptırmasam mı ki?:110:

Bir de,yapılması zorunlu mu? yine nette okuduğum bilgilere göre,bir tehlikeli durum öngörüldüğünde yapılıyormuş doğru mu? Yoksa rutin,herkese yapılması gerekli bir şey midir arkadaşlaaar?
cevap verenlere çok teşekkürler :)
:KK36:

Ayrıntılı usg de normal ultrasonla bakılıyor başka bir cihaz değil.
Ayrıntılı denmesindeki amaç bebeğin bütün organlarının incelenmesinden. Beyin lobları, omuriliği, yüzü, kalbi, safra kesesi, böbrekleri, karaciğeri, bacak ve kol boyu, kordonu, annenin rahmi vs.
Tercihe bağlıdır ama bence yaptırılmalı.

4 boyutlu usg ile hd görünümle bebeğin yüzünü görebilirsiniz. Bizimki kendini pek göstermemişti.

Son düzenleme:
Zararli degil ultrasonda sadece ses dalgalari gidiyor bebege radyasyon filan sozkonusu degil. Ben yurtdisindayim kizimdada simdiki hamileligimdede 12. Ve 20. Haftalarda yaptirdim ultrason burda her kontrolde yapmiyorlar ama detaylilar yapilmasi gerekiyor butun organlar va inceleniyor

4lü test ben oldum da hatırlayamadım bak,
2 tüp kan almışlardı sanırım.

Geçenki hemşire kolunu koparmaya çalışmıştı ki kan aldırma fobim falan yok.
Benden önceki bebek ağlayınca utanıp ağlayamamıştım.
Üff aynı kadına denk gelirsem 2 tüp bana 2 ünite gibi gelir

Bende yaptırmıştım hatta cd vermişlerdi duruyor hala,kızımı ilk orada net görmüştüm,burnu,ağzı aynı diyebilirim. Cinsiyetindende emin olmuştuk.
Zararlı olduğuna dair kesin bir bilgi duymadım açıkçası.
Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim.

X