Ayrıntılı usg zararlı mııı?Zorunlu birşeymi?

Şunu söylemekten bir hal oldum ben de. Lakin insanlar inatla şehir efsanesine takılı kalıyorlar.
Galiba röntgenle ultrasonu akraba sanıyorlar.
Ne zaman ses dalgasıyla görüntü alma işi desem, Çince konuşuyormuşum gibi muamele ediyorlar.

Hayir ben de biliyorum sound olayi oldugunu,ses titresimlerinin cisimlere carparak goruntuleme elde ettigini usg.lerin..
Fakat 2d 3d 4d var.mesela.. birinde daha yogun titresimler gonderiliyor. Bebek cok hassas bi varlik sonucta acaba onu rahatsiz edecek duzeyde midir ya da zarar verebilecek seviyelerde midir,bunu merak ediyorum.
Radyasyon ya da baska isinlar yaymadigini biliyorum.. ancak işima olmasa da isinma olabilir. Bir enerji var ortada sonucta.

Hayir ben de biliyorum sound olayi oldugunu,ses titresimlerinin cisimlere carparak goruntuleme elde ettigini usg.lerin..
Fakat 2d 3d 4d var.mesela.. birinde daha yogun titresimler gonderiliyor. Bebek cok hassas bi varlik sonucta acaba onu rahatsiz edecek duzeyde midir ya da zarar verebilecek seviyelerde midir,bunu merak ediyorum.
Radyasyon ya da baska isinlar yaymadigini biliyorum.. ancak işima olmasa da isinma olabilir. Bir enerji var ortada sonucta.
Lafım meclisten dışarı o halde :)
İçiniz rahat olsun. Olası aksaklıklara karşı doğumda önlem almak için yapılmalı.

Lafım meclisten dışarı o halde :)
İçiniz rahat olsun. Olası aksaklıklara karşı doğumda önlem almak için yapılmalı.
Di mi bi zarari olsa herkes yaptirmazdi heralde,burdaki bayanlarin hepsi yaptir dedi.. en iysi yapilsin .. ay siz de alinmadiniz di mi biz de biliyoruz heraldeee falan.gibi oldu biraz.. :)

Di mi bi zarari olsa herkes yaptirmazdi heralde,burdaki bayanlarin hepsi yaptir dedi.. en iysi yapilsin .. ay siz de alinmadiniz di mi biz de biliyoruz heraldeee falan.gibi oldu biraz.. :)
Olur mu öyle şey... :) Rahat olun alınma, darılma, gücenme yok.
Sağlıkla alın bebeğinizi kucağınıza. :)

Şunu söylemekten bir hal oldum ben de. Lakin insanlar inatla şehir efsanesine takılı kalıyorlar.
Galiba röntgenle ultrasonu akraba sanıyorlar.
Ne zaman ses dalgasıyla görüntü alma işi desem, Çince konuşuyormuşum gibi muamele ediyorlar.

Annemlerin mahallesinde bir kadin var. Kizinin tek gozu dogustan kor. Yani beyaz renkte, bir sorunu var. Israrla diyor ki ultrasona girdigim anda kiz gozunu acmis o anda gozune ultrasonun isini gelmis ondan kor olmus. Mahalleli de buna inanmis. Yani hadi zararli diyelim gozu kapali olsa bile o kalin gobek katmanlarindan gecen isinlar bir goz kapagindan gecemeyecek! Toplumda onyargilar cok fazla maalesef.

Bir bucuk ay once dogum yaptim. Gereksiz hic bir test vs uygulattirmadim. Mesela ikili uclu bilmemkacli testleri yaptirmadim. Cunku hem kesin sonuc vermiyor hem de cikan sonuca gore tedavi yok. Yani kotu veya iyi bir haber almamin da bir onemi yok. Fakat bu ayrintili ultrasonu gunu gelince hemen yaptirdim cunku sonuclari cogunlukla kesin ve tedavi edilebilir. Mesela Allah korusun kalbinde bir sorun olsa dogar dogmaz vakit kaybetmeden operasyona girer. Yani bana gore ikinci seviye gayet ise yarar bir yontem.

Doktorun perinatolog değilse seni ayrı yere gönderecek senden güzel bir para koparacaklar
İyi bir perinatologa gidersen ayrıntılı ultrason için ayrı bir yere gerek kalmaz belki kendisi bakıyor çünkü
İzmirdeysen çok iyi bir doktor önerisi verebilirim

Konuyla ilgili bi bilgim yok. Meraktan bi bakıyım dedim. Hayy maşallah bütün kk ya hamile ya doğurdu.  :nazar::nazar::nazar:
Galiba ben geç kaldım :anneadayı:

Hayırlısı ile kucağınıza alırsınız inşallah kızlar :emir_bebek:

Annemlerin mahallesinde bir kadin var. Kizinin tek gozu dogustan kor. Yani beyaz renkte, bir sorunu var. Israrla diyor ki ultrasona girdigim anda kiz gozunu acmis o anda gozune ultrasonun isini gelmis ondan kor olmus. Mahalleli de buna inanmis. Yani hadi zararli diyelim gozu kapali olsa bile o kalin gobek katmanlarindan gecen isinlar bir goz kapagindan gecemeyecek! Toplumda onyargilar cok fazla maalesef.

Bir bucuk ay once dogum yaptim. Gereksiz hic bir test vs uygulattirmadim. Mesela ikili uclu bilmemkacli testleri yaptirmadim. Cunku hem kesin sonuc vermiyor hem de cikan sonuca gore tedavi yok. Yani kotu veya iyi bir haber almamin da bir onemi yok. Fakat bu ayrintili ultrasonu gunu gelince hemen yaptirdim cunku sonuclari cogunlukla kesin ve tedavi edilebilir. Mesela Allah korusun kalbinde bir sorun olsa dogar dogmaz vakit kaybetmeden operasyona girer. Yani bana gore ikinci seviye gayet ise yarar bir yontem.

Ben de yaptirayim o halde,gereksiz seylerden ben de kacinma taraftariyim iste.. 2li test yapildi ama bana..
Peki seker yuklemesi yaptirdiniz mi? Sanirim onun da zararli ya da gereksiz oldugu konusunda bir cok gorus var...

2d sanirim en az zararli olani degilmi? Uzun sureli maruz kalmak cocugu strese sokar mi peki?
Güzel kardeşim hiçbir Ultrason bebeğe zararı yoktur. Kızıl Ötesi dalgalarla değil ses dalgalarıyla çalıştığı için bebeği strese falan sokmaz.Ancak siz bu durumu kafaya takıp kendiniz stres yaparsanız bebeğiniz usg den değil ama sizin stresinizden daha çok etkilenir.
Nacizhane tavsiyem hiç korkmada telaş yapmadan iyi bir Prenatal uzmana ayrıntılı usg yaptır derim.

Ben de yaptirayim o halde,gereksiz seylerden ben de kacinma taraftariyim iste.. 2li test yapildi ama bana..
Peki seker yuklemesi yaptirdiniz mi? Sanirim onun da zararli ya da gereksiz oldugu konusunda bir cok gorus var...

Yaptirmadim onu. Cunku fazla kilom yok, gecmisimde sekerle ilgili bir sorun yok, ailede hic kimsede seker yok, aclik sekerim gayet normal. Bu sartlar altinda gerek gormedim. Zaten hamileligimde sekerden tiksindigim icin o igrenc siviyi icemezdim zaten.

Güzel kardeşim hiçbir Ultrason bebeğe zararı yoktur. Kızıl Ötesi dalgalarla değil ses dalgalarıyla çalıştığı için bebeği strese falan sokmaz.Ancak siz bu durumu kafaya takıp kendiniz stres yaparsanız bebeğiniz usg den değil ama sizin stresinizden daha çok etkilenir.
Nacizhane tavsiyem hiç korkmada telaş yapmadan iyi bir Prenatal uzmana ayrıntılı usg yaptır derim.
Su an devlete gidiyorum.sanirim radyolog ilgileniceek..

12. Haftada devamlı takla atıyordu.
Kafası bir aşağıda bir yukarıda enseyi zor ölçmüştü Dr.
Bu sefer ne olacak bilmiyorum.
Cinsiyeti göremessek burun deliklerinden içeri çakmak gazı sıkmakla tehdit ederek doktoru rehin alıcam sanırım.
Hareket hissediyor musun? Bende sadece seyirme oldu bi kaç defa.

:KK45: doktoru tehdit etmek haa :)
ya inanır mısın bu sabah alttakini hissettim..böyle nasıl anlatılır bilmiyorum dalgalanma gibi bişey..ama harikaaaa :anneadayı::KK200::emir_bebek:

Arkadaşlar ben 20.haftama giriş yaptım ama...daha ben de cinsiyet öğrenemedim... :işsiz:
Göstermedi daha bizimki..
5 aylık oldu arkadaşım daha yeni gösterdi kız olduğunu :)
Sabırlı olmak annelere düşüyor onların ki keyif :)

Bu arada detaylıya girdim , içim rahat etti, uzuvlarını görmek parmaklarını tek tek saymak muhteşem birşey
Daha yakından görüyorsun o an hiç bitmesin istiyorsun :)

Bende yarin yaptircam benim ozel hastane biraz pahali 200 tl dedi ama yaptircsz tabi sorun degil yetetki saglikli olsun. Anomaliyi filanda tespit etmenin en etkili yoluymus doktorum oyle dedi. Tabi olasi bi durumda mudahale ettirmeyi dusunurseniz olun ayrintili ultrasonu dedi kafam karisti beninde

Seker yüklenmesinde yaptircam yarin kimileri yaptirma zararli diyor halime kaldigimdan beri her kafadan bi ses cikiyor sürekli kafam karisiyor. 2li test harici diger testleride yaptirmadim ben cunku yanilma paylari daha fazlaymis. Birde ozel hastanelerde her testi herseyi yapmak istiyoelar acaba para icinmi diye surwkli kafam kurcalaniyor

Merhaba kızlar,hamileliğimin 20.haftasına girdim.:nazar:
Yarın kontrolüm var,doktor ayrıntılı usg yapılacağını söyledi ama nette okuduğum şeylerden dolayı kafam karıştı..

Ayrıntılı usg nedir? bilen var mı? 3d ya da 4d mi oluyor yani?
Daha zararlı denilen ultrason ayrıntılı ultrason mu acabaaa?Zararlı ise yaptırmasam mı ki?:110:

Bir de,yapılması zorunlu mu? yine nette okuduğum bilgilere göre,bir tehlikeli durum öngörüldüğünde yapılıyormuş doğru mu? Yoksa rutin,herkese yapılması gerekli bir şey midir arkadaşlaaar?
cevap verenlere çok teşekkürler :)
:KK36:
Bem yaptirdim gecen hafta canim herseyine bakildi dr un oneriyorsa sende yaptirmalisin

Hastaneden geldim biraz once. Cok uzun bakilmadi bana ayrintili usg.de.. devlet oldugu icin galiba. Kendi doktorum degil.bi radyolog bakti.. sonucu doktoruma gosterdim. Cok detayli bakilmiyor burada,istersen baska isimler vereyim onlara git baktir dedi.. verdigi isimler 600den basliyor..
Sonra kendisine daha cinsiyeti ogrenemedigmi soyleynce gel bakalim dedi,cihaz cihaz dolastik net goruntu almak icin ama hala net bisey diyemedi. Ic organlari kendi de biraz inceledi. Ama cihazlar tam donanimli degil,sirf bu isi yapan biri kadar da bakamam ben falan dedi.. oyle.iste..
Sizce iyi biryere gitmeli miyim tekrardan?

X