BABAM VE EŞİMİN ANLAŞAMAMAZLIĞI..

Eşim bir daha görüştürmem dedikten sonra aramamı ve aynen bu şekilde söylememi istediği içim söyledim ben. Bilgisi dahilindeydi.
Haberi olmadan yapsaydım söylediklerinizde haklı olabilirdiniz..
Ben anlayamıyorum kusura bakmayın, Eşiniz sevgi saygı dolu, kimseyi kırmak, huzursuzluk çıkarmak istemeyen biri değil miydi? Hayırlısı babacım diyen adam, git o babana söyle seni görüştürmem diyen adama nasıl dönüşüyor? Burada kimse kimseyi tanımıyor, olayları durumları olduğundan farklı yazmanın göstermenin size faydası değil zararı olur. İlk yorumunuzda çizdiğiniz tabloyla alakası yok durumunuzun. A diyorsunuz B çıkıyor. Siz de dahil hepiniz sorunlusunuz. Eşiniz babanıza mık diyemiyor, size söylüyor sizi gönderiyor, siz de lafı taşıyıp götürüyorsunuz. Babam yoktu anneme söyledim, telefon hoparlördeydi, o ona ne dedi bu buna ne dedi... Benim annem babam bana iftira atanı eve sokmaz. İşleri bozulmasın diye kızlarının üstünü çizmişler.

Git söyle seni görüştürmem bir daha deme haddini nasıl buluyor kendinde? Konuşmana lafına dikkat et benim aile işlerime karışamazsın herkes kendi babasıyla muhatap olsun demek gelmedi mi aklınıza? Gerçekleri yazarsanız size daha faydalı yorumlar gelir. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, babamdır büyüğümdür diye diye evliliğinizin altına dinamit döşüyorsunuz. Çok mu zor; babanıza sen şu şu konularda haksızsın aile huzurumuz bozuluyor, eşinize sen de şu şu konularda haksızsın, bu işe seni ben zorlamadım bilerek girdin çıkmak istiyorsan çık ben destek olurum ama ilk dönemler zar zor geçiniriz demek? Babanız ezsin ufalasın ama kiranızı ödüyor diye ses çıkarmayın. Ya maaşını herkesle aynı seviyeye getirsin ve yaptığınıza ettiğinize karışmasın ya da kapıyı çekin gidin. Böyle devam ederseniz ya baban ya ben durumuna gelirsiniz.

Size psikolojik tedavi görmenizi tavsiye ediyorum. Ailenizden ve yetiştirilme tarzlarından dolayı bu durumdasınız. Pasif ses çıkarmayan, düzen bozulsun istemeyen, haklıya haklı haksıza haksız diyemeyen, çok çekingen birisiniz. Daha güçlü, daha dik, daha kararlı biri olmanız gerek.

Son düzenleme:
Ben anlayamıyorum kusura bakmayı, Eşiniz sevgi saygı dolu, kimseyi kırmak, huzursuzluk çıkarmak istemeyen biri değil miydi? Hayırlısı babacım diyen adam, git o babana söyle seni görüştürmem diyen adama nasıl dönüşüyor? Burada kimse kimseyi tanımıyor, olayları durumları olduğundan farklı yazmanın göstermenin size faydası değil zararı olur. İlk yorumunuzda çizdiğiniz tabloyla alakası yok durumunuzun. A diyorsunuz B çıkıyor. Siz de dahil hepiniz sorunlusunuz. Eşiniz babanıza mık diyemiyor, size söylüyor sizi gönderiyor, siz de lafı taşıyıp götürüyorsunuz.

Git söyle seni görüştürmem bir daha deme haddini nasıl buluyor kendinde? Konuşmana lafına dikkat et benim aile işlerime karışamazsın herkes kendi babasıyla muhatap olsun demek gelmedi mi aklınıza? Gerçekleri yazarsanız size daha faydalı yorumlar gelir. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, babamdır büyüğümdür diye diye evliliğinizin altına dinamit döşüyorsunuz. Çok mu zor; babanıza sen şu şu konularda haksızsın aile huzurumuz bozuluyor, eşinize sen de şu şu konularda haksızsın, bu işe seni ben zorlamadım bilerek girdin çıkmak istiyorsan çık ben destek olurum ama ilk dönemler zar zor geçiniriz demek? Babanız ezsin ufalasın ama kiranızı ödüyor diye ses çıkarmayın. Ya maaşını herkesle aynı seviyeye getirsin ve yaptığınıza ettiğinize karışmasın ya da kapıyı çekin gidin. Böyle devam ederseniz ya baban ya ben durumuna gelirsiniz.
1- Siz de büyük bi iftiraya uğrasanız -ki iftiranın ne olduğundan bahsetmiyorum bile o yeni bir başlık olur- eşiniz arkanızda durmazmıydı sizi kollamaz mıydı? Herşeyi geçtim aileniz size iftira atan insanlarla hiçbirşey olmamış gibi davransaydı sizin tepkinizi görmezden gelseydi bu devrede eşiniz araya girmez miydi?
2- olayları farklı anlatmıyorum, çok çok uzun ve hergün yeni bir olay geliştiği için ve bunlar bende travma boyutuna ulaştığı için eksik anlatıyorum
3- Hergün 13 saat birlikte çalıştığı babamdan ne kadar bıkmış ve yılmış olmalı ki yaşanılan olay karşısında bana arattırabiliyor, muhatap olmak istemiyor..
4-O şekilde konuşma haddini ben veriyorum, babam sebep veriyor çünkü bu kadar iyi niyetli olmamızı hak etmiyorlar. Mecburiyetimizin farkında oldukları için belki de dalga geçiyor gibi davranıyorlar.. Benim gençliğimi aldılar, eşim sayesinde hayata gözlerimi açtım, yazıldığı veya sizin yazılanlardan anladığınız gibi yaşanmıyor hiçbirşey.
ZATEN BURADA BU KONUYU AÇTIYSAM EĞLENMEK İÇİN DEĞİL GERÇEKTEN KİMSEYLE PAYLAŞAMADIĞIM BİR DURUMU YABANCI BİRİLERİ İLE PAYLAŞIR ONLARIN GÖRÜŞLERİNİ ALIRSAM RAHATLAR, KAFAMDA ONA GÖRE BİR KONUŞMA HAZIRLARIM BELKİ Bİ YOL ÇİZERİM DÜŞÜNCESİYDİ.
5- Kimseden faydalı yorum beklediğim yok, öyle olsaydı olumsuz gelen yorumlara onay vermezdim.

Bu kadar kötü kalpli olmayın. Karşınızdaki insanın da çaresiz olabileceğini düşünün..

.

Size psikolojik tedavi görmenizi tavsiye ediyorum. Ailenizden ve yetiştirilme tarzlarından dolayı bu durumdasınız. Pasif ses çıkarmayan, düzen bozulsun istemeyen, haklıya haklı haksıza haksız diyemeyen, çok çekingen birisiniz. Daha güçlü, daha dik, daha kararlı biri olmanız gerek.

Bu konuda hak verebilirim size, desteğe ihtiyacım olduğunu ve eksikliklerimin farkındayım.. Daha güçlü ve dik durmayı çok ama çok isterim. Umarım bir gün bu yazdığım şeyleri okuduğumda herşeyi aşmış olurum..

1- Siz de büyük bi iftiraya uğrasanız -ki iftiranın ne olduğundan bahsetmiyorum bile o yeni bir başlık olur- eşiniz arkanızda durmazmıydı sizi kollamaz mıydı? Herşeyi geçtim aileniz size iftira atan insanlarla hiçbirşey olmamış gibi davransaydı sizin tepkinizi görmezden gelseydi bu devrede eşiniz araya girmez miydi?
2- olayları farklı anlatmıyorum, çok çok uzun ve hergün yeni bir olay geliştiği için ve bunlar bende travma boyutuna ulaştığı için eksik anlatıyorum
3- Hergün 13 saat birlikte çalıştığı babamdan ne kadar bıkmış ve yılmış olmalı ki yaşanılan olay karşısında bana arattırabiliyor, muhatap olmak istemiyor..
4-O şekilde konuşma haddini ben veriyorum, babam sebep veriyor çünkü bu kadar iyi niyetli olmamızı hak etmiyorlar. Mecburiyetimizin farkında oldukları için belki de dalga geçiyor gibi davranıyorlar.. Benim gençliğimi aldılar, eşim sayesinde hayata gözlerimi açtım, yazıldığı veya sizin yazılanlardan anladığınız gibi yaşanmıyor hiçbirşey.
ZATEN BURADA BU KONUYU AÇTIYSAM EĞLENMEK İÇİN DEĞİL GERÇEKTEN KİMSEYLE PAYLAŞAMADIĞIM BİR DURUMU YABANCI BİRİLERİ İLE PAYLAŞIR ONLARIN GÖRÜŞLERİNİ ALIRSAM RAHATLAR, KAFAMDA ONA GÖRE BİR KONUŞMA HAZIRLARIM BELKİ Bİ YOL ÇİZERİM DÜŞÜNCESİYDİ.
5- Kimseden faydalı yorum beklediğim yok, öyle olsaydı olumsuz gelen yorumlara onay vermezdim.

Bu kadar kötü kalpli olmayın. Karşınızdaki insanın da çaresiz olabileceğini düşünün..
Bir sakin olun, hepimiz size faydalı olacak şeyler yazıyoruz. Görmediğiniz fark etmediğiniz şeyleri gösteriyoruz. Ne okumak istiyorsunuz nasıl yorumlar bekliyorsunuz? Babandır yaşlıdır aman ses etme, kocanın emeği sömürülsün hakkı yensin boşver... mi diyelim? Sizin ailenizle hastalıklı bir ilişkiniz var. Eşimden önce annem babam iftiracıları eve sokmaz. Bu durumda eşimin beni savunmasına da gerek kalmaz. Bunu yaptıkları halde üstüne eşim beni sizinle görüştürmezmiş diye açık veriyorsunuz babanıza.

Hayır mecbur değilsiniz, size bu kadar kötülük yapmış gençliğinizi almışlarsa hem de hiç mecbur değilsiniz. Normal işçi işveren sözleşmesi yok mu eşinizin? Maaş artışı zam mesai vs. bunlar yazılı mı, sigortası ödeniyor mu? Benim babam bunu eşime yapsa eşimi desteklerdim. Gerekirse avukat tutar hakkımızı alırdım. Bu durumu çözmenin tek yolu var, işten ayrılmak. Bir süre zorlanırsınız ama en azından evinizde huzur olur. Sadece babanız değil anneniz de sorunlu. Dikkat edin iki taraf da sizi maşa olarak kullanıyor. Yani kimse elini yakmıyor.

Babamla konuşma şansımız tabiki var ama durumlar çok karışık. Eşim çok sabırlı ve saygılıdır ama bir daha ne görüşür ne de görüştürür o konuşmadan sonra.. Babamda dıştan bakıldığında çok saygılıdır sevgilidir ama bakıldığında.. Yani eşim 1-2 ay önce işle alakası olmayan bi durumdan dolayı seni görüştürmem eğer bir daha böyle birşey olursa demişti. Babamda buna karşılık ‘o kim ki, seni kolundan tutar baba evine getiririm o zaman kim kiminle görüşemiyormuş görür beyefendi’ demişti. Tabiki bunu eşim bilmiyor mesela.. Ben hep olayları kapatan ve susan taraf olduğum için olaylar büyüyor da büyüyor
Böyle at gözlüğüyle baka baka kavramların içini boşalttınız. Sizi seven ve mutlu etmeye çalışan eşin profili:
  • Muhattabına tırsıp laf edemeyen ama her fırsatta karısına patlayan ve onu üzen eş
  • Hiçbir hakkı olmamasına rağmen seni babanla görüştürmem diyen eş.

Siz de bunu saygılı olarak mı değerlendiriyorsunuz? Size saygısı yok ki babanıza olsun. Ne hakla ve ne hadle sizi babanızla görüştürmez. O kim ya?

Babanızın ayıbı da çok büyük oraso ayrı.

Kesin olan bir şey var ki bu işten güle oynaya çıkamayacaksınız. Mutlaka küsmeler olur

Ne hakla ve ne hadle sizi babanızla görüştürmez. O kim ya?
Bunu ben de sordum, ben veriyorum o hakkı ben izin veriyorum öyle konuşmasına dedi. Benim hakkımı savunuyor koruyor beni dedi. Sadece iş işyeri problemi var sanıyor ama problem çok daha büyük ve derin. Sessiz kaldığı, itiraz etmediği, kendi hakkını kendi aramadığı için bu durumda. Eğer anlattığı gibiyse babası da az şeytan değil. Kızıma iftira atsınlar nolmuş yeter ki işlerim bozulmasın demiş evde ağırlamış o kişileri. Kadın hem aileden hem de eşten yana şanssız.

Annemde babamdan farksız. Dahada beteri hatta. Kıvılcımı yangına çevirir genelde. O yüzden hiç araya sokmamaya olayları büyütmemesi için belli etmemeye çalışıyorum.
Anladım. Eşin ve sen tamamen aynı karaktersiniz. İpleri elinize alıp durumunuzu açıklayacak dirayet yok sizde. Kaç yıllık evlisiniz okumadım ama benim eşim böyle durumlarda en baştan konu uzayıp ilişkileri bozma aşamasına gelmeden babamın karşısına geçip bak böyleyken böyle demiştir. Siz ikiniz pasif agresif davranıyorsunuz. Bu şekilde çözüme ulaşamazsınız

Ben eşimle evlendiğimde herşey çok güzel gidiyordu. Haftada 1 kere ya babamlar bize ya da biz onlara gider görüşürdük. Eşimin maddi durumu da gayet iyiydi. Daha sonra babam beraber çalışmayı teklif etti ve herşeyin yolunda gideceğini, beraber güzel yol alacaklarını, o zamanki kazancından daha fazla kazanıp başkasının eline bakmaması gerektiğini söyledi. Eşimle çok düşündük taşındık ‘olmaz’ kararına vardık. Tam bu kararı almışken çalıştığı firmada ardı arkası kesilmeyen sorunlar başladı ve eşim babanla çalışayım deneyelim bi dedi. Fakat durum denemekle tabiki kalmadı. Aylar yıllar geçti.

İş yerinde her gün anlaşmazlık çıkıyor, babam elemanlara gösterdiği ilgi ve alakayı, saygıyı değeri eşime göstermiyormuş. Maddi hiçbir beklentimiz tabiki yok, hele ki eşim herşeyin tadına fazlasıyla varmış bi insan olduğu için tek amacı beni mutlu etmek ve bana iyi hissettirmek fakat babam şuan elemanlara verdiği maaşın çok çok altını eşime veriyor. Eşim artık ailemle görüşmek istemiyor. Çok sıkıldı ve bıktı. Onların yanında o kadar saygılı ki, asla herhangi bir kırgınlık veya kızgınlık olduğunu hissettirmemek için benim kötü olmamam için sabrediyor. Fakat beraber yalnız kaldığımızda bütün sorunlar bende patlıyor.
İşten ayrılmasını ve görüşmek istemezse görüşmeyeceğini söyledim. Bütün kapıları kapatıp babanla çalışmaya başladım şuanki durumları biliyorsun kim işe alır, hadi onu geçtim onca şeyden sonra ben işten ayrılırsam ipler kopar diyor.
Bu durumdan nasıl çıkılır, HELP :KK43:
Akrabayla iş yapılmaz net.
Baban eşini geçtim nedens eni düşünmüyor ki?
Eşinin kazandığı para seni geçindirecek, neden kızına bunu reva görüyor anlamadım.

Akrabayla iş yapılmaz net.
Baban eşini geçtim nedens eni düşünmüyor ki?
Eşinin kazandığı para seni geçindirecek, neden kızına bunu reva görüyor anlamadım.
İşte bende bu noktada kalıyorum. Mesela bu işe girmeden önce hayatımız çok güzeldi, eşim gezmeyi çok sever. Akşam 7 de gelirdi hazırlanır dışarı çıkardık geç saatlere kadar dilediğimizce gezerdik eğlenirdik sürekli bi programımız olurdu.
Ama babamın işinde bu mümmkün değil. Sabah 5 buçukta işe gidiyor akşam 6 buçukta geliyor. Yemek yedikten sonra eşim uyuyup kalıyor. Yani ne özel hayat kaldı ne gezme tozma kaldı.. 1 gün izin almadı babamla çalıştığından beri, istedi ama babam bahaneler üreterek bu hafta olmasın diye diye geçiştirdi mesela..

Konu sahibi insanlar konuşarak anlaşır. Derdinizi söylemezseniz derman bulamazsınız. Kocaman insanlarsınız. Alın babanızı konuşun.

Ben eşimle evlendiğimde herşey çok güzel gidiyordu. Haftada 1 kere ya babamlar bize ya da biz onlara gider görüşürdük. Eşimin maddi durumu da gayet iyiydi. Daha sonra babam beraber çalışmayı teklif etti ve herşeyin yolunda gideceğini, beraber güzel yol alacaklarını, o zamanki kazancından daha fazla kazanıp başkasının eline bakmaması gerektiğini söyledi. Eşimle çok düşündük taşındık ‘olmaz’ kararına vardık. Tam bu kararı almışken çalıştığı firmada ardı arkası kesilmeyen sorunlar başladı ve eşim babanla çalışayım deneyelim bi dedi. Fakat durum denemekle tabiki kalmadı. Aylar yıllar geçti.

İş yerinde her gün anlaşmazlık çıkıyor, babam elemanlara gösterdiği ilgi ve alakayı, saygıyı değeri eşime göstermiyormuş. Maddi hiçbir beklentimiz tabiki yok, hele ki eşim herşeyin tadına fazlasıyla varmış bi insan olduğu için tek amacı beni mutlu etmek ve bana iyi hissettirmek fakat babam şuan elemanlara verdiği maaşın çok çok altını eşime veriyor. Eşim artık ailemle görüşmek istemiyor. Çok sıkıldı ve bıktı. Onların yanında o kadar saygılı ki, asla herhangi bir kırgınlık veya kızgınlık olduğunu hissettirmemek için benim kötü olmamam için sabrediyor. Fakat beraber yalnız kaldığımızda bütün sorunlar bende patlıyor.
İşten ayrılmasını ve görüşmek istemezse görüşmeyeceğini söyledim. Bütün kapıları kapatıp babanla çalışmaya başladım şuanki durumları biliyorsun kim işe alır, hadi onu geçtim onca şeyden sonra ben işten ayrılırsam ipler kopar diyor.
Bu durumdan nasıl çıkılır, HELP :KK43:

Ben eşimle evlendiğimde herşey çok güzel gidiyordu.

Eşimin maddi durumu da gayet iyiydi. Daha sonra babam beraber çalışmayı teklif etti ve herşeyin yolunda gideceğini, beraber güzel yol alacaklarını, o zamanki kazancından daha fazla kazanıp başkasının eline bakmaması gerektiğini söyledi. Eşimle çok düşündük taşındık ‘olmaz’ kararına vardık. Tam bu kararı almışken çalıştığı firmada ardı arkası kesilmeyen sorunlar başladı ve eşim babanla çalışayım deneyelim bi dedi. Fakat durum denemekle tabiki kalmadı. Aylar yıllar geçti.

İşten ayrılmasını ve görüşmek istemezse görüşmeyeceğini söyledim. Bütün kapıları kapatıp babanla çalışmaya başladım şuanki durumları biliyorsun kim işe alır,

20 Mart Çarşamba konunuzdan
Merhaba
2 yıllık evliyim.

Eşinizle evleneli 2 yıl olmuş. Eşiniz bu sürenin tamamında babanızla çalışmış olsa dahi ne piyasadan ne de iş cevresinden çok fazla kopmuş olamaz.

Hakkını alamadığı bir yerde çalışmaya devam ederek yanlış yapıyor. Babanız , hak ettiği halde eşinize hak ettiği maaşı vermiyorsa; bu durum yakın zamanda evlilik birliğinize de yansıyacak gibi duruyor.

20 Mart Çarşamba konunuzdan

Eşinizle evleneli 2 yıl olmuş. Eşiniz bu sürenin tamamında babanızla çalışmış olsa dahi ne piyasadan ne de iş cevresinden çok fazla kopmuş olamaz.

Hakkını alamadığı bir yerde çalışmaya devam ederek yanlış yapıyor. Babanız , hak ettiği halde eşinize hak ettiği maaşı vermiyorsa; bu durum yakın zamanda evlilik birliğinize de yansıyacak gibi duruyor.
Zaman ayırdığınız ve fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Dünden bu yana benimde kafamda oturdu çoğu şey. Yorumlardan sonra eşimle konuştum. Kısa zamanda gerekli yolu beraber alacağız.
Eşim babamdan önce çalıştığı yer ile de görüştü. En fazla 1 ay içinde babamdan ayrılacağını söyledi. Umarım oradan dönüş olur. En azından mutlu olduğu yerde tekrar çalışsın düşüncesindeyim.

Zaman ayırdığınız ve fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Dünden bu yana benimde kafamda oturdu çoğu şey. Yorumlardan sonra eşimle konuştum. Kısa zamanda gerekli yolu beraber alacağız.
Eşim babamdan önce çalıştığı yer ile de görüştü. En fazla 1 ay içinde babamdan ayrılacağını söyledi. Umarım oradan dönüş olur. En azından mutlu olduğu yerde tekrar çalışsın düşüncesindeyim.
Hakkınızda hayırlısı olsun. Siz çalışıyor musunuz ? Babanız gerçekten adaletsiz mi davranıyor eşinize ? Bu olay sizi ve anne babanızla olan ilişkilerinizi de olumsuz etkilemiş olmalı.

babam şuan elemanlara verdiği maaşın çok çok altını eşime veriyor.
Babanız maaş konusuyla ilgili eşinize bir açıklama yaptı mı ?

Hakkınızda hayırlısı olsun. Siz çalışıyor musunuz ? Babanız gerçekten adaletsiz mi davranıyor eşinize ? Bu olay sizi ve anne babanızla olan ilişkilerinizi de olumsuz etkilemiş olmalı.

Babanız maaş konusuyla ilgili eşinize bir açıklama yaptı mı ?
Ben çalışmıyorum.
Babam fazla adaletsiz davranıyor hem de. Eşim evliliğimizin başından beri fark etmişti aslında babamın karakterini, bana bahsettiğinde kızıyordum öyle konuştuğu için tartışıyorduk. Kondurmak istemiyordum çünkü doğru olduğunu bile bile.
Ama beraber iş yapmaya başladıklarında herşeye kendim şahit oldum ve gerçeklerle yüzleştim.
Ailemle aram zaten bekarken de çok iyi değildi. E devlete girip nüfus bilgilerimi kaç kere kontrol ettiğimi allah bilir, acaba üvey miyim acaba neden bana böyle davranılıyor diye düşünüp dururdum hatta.
Kuklaları gibiydim resmen iplerim onların elimdeydi ne derlerse ne isterlerse o olurdu.
Maaş konusuna gelince, babam sürekli ‘bu paraları kimse almıyo, herkes asgari ücretle geçiniyo diyo. Ama kalabalık ortamda öyle bi bahsediyor ki işten güçten ve eşimin çalışmasından, sanki kazanç yarı yarıya bölünüyor..
Karşımıza babamı alıp konuşsak ‘bu para sizin neyinize yetmiyo’ ile başlayan cümleler kurucak.. Eminim

Konu sahibi insanlar konuşarak anlaşır. Derdinizi söylemezseniz derman bulamazsınız. Kocaman insanlarsınız. Alın babanızı konuşun.
Babamı karşımıza alıp konuştuğumuzda sorunun aile huzurumuzun kalmamış olması değil, onu yarı yolda bırakmış olmamıza ve ihanet ettiğimize çıkacak sonuç. Anlayabileceğini de zannetmiyorum. Artık ne olacaksa olsun kafasındayım ama.. Yakın zamanda yeni bir yol çizeceğiz

Eşin eski işine dönerse babanla güzel sert bir konuşma yap ve ben olsam görüşmeyi dahi keserdim sanırım çünkü gurur kırıcı bir durum, sana ve ailene verdiği değeri gösteriyor
Ayrıca babana de ki kolumdan tutup getiremezsin çünkü seni istemeyen benim o değil de.

Babamı karşımıza alıp konuştuğumuzda sorunun aile huzurumuzun kalmamış olması değil, onu yarı yolda bırakmış olmamıza ve ihanet ettiğimize çıkacak sonuç. Anlayabileceğini de zannetmiyorum. Artık ne olacaksa olsun kafasındayım ama.. Yakın zamanda yeni bir yol çizeceğiz
Geri adım atmayın. Babanız istediğini söylesin, çok da şahane baba-kız ilişkiniz yokmuş zaten. Anneniz de keza aynı. Bu hayatı bir kez yaşıyoruz. Sizin de mutlu huzurlu olmaya hakkınız var. O eşiği bir geçerseniz dünya varmış diyeceksiniz. Sizin korkunuz geçiş dönemi. Ailenizin ithamlarından söyleyeceklerinden çekiniyorsunuz korkuyorsunuz ama şöyle düşünün babam bana eşime evliliğime nasıl böyle davranabiliyor, hakkımızı yiyor, hayatımızı yönetebiliyor?Babamız diye sahibimiz olmuyorlar. Sizi ezdiği yetmemiş eşinizi de eziyor.

Dün de sordum, işçi işveren sözleşmesi yapılmadı mı, adam izin bile alamıyormuş. En vicdansız işveren bile yıllık izin, maaş artışı falan yapar yapmak zorunda. İsterlerse görüşmesinler, sizin artık kendi aileniz var. Az kazanın, bir süre maddi zorluk çekin ama kendi yağınızda kavrulun. Yalnız eşim çalışmamı istemiyor demenizi kabul etmiyorum. Gaddar bir adamın maddi gücü altında yaşamanın ne demek olduğunu biliyorsunuz. Eşiniz de öyle demiyorum ama dünyanın bin bir türlü hali var. Tek başınıza da kalabilirsiniz. Kimsenin maddi desteği olmadan kendi paranızı kazanmalısınız. Kazanın ki böyle köşeye sıkıştığınıza elinizde çıkış imkanı olsun. Parasız hiç bir şey olmadığını deneyimlediniz, biliyorsunuz.

Geri adım atmayın. Babanız istediğini söylesin, çok da şahane baba-kız ilişkiniz yokmuş zaten. Anneniz de keza aynı. Bu hayatı bir kez yaşıyoruz. Sizin de mutlu huzurlu olmaya hakkınız var. O eşiği bir geçerseniz dünya varmış diyeceksiniz. Sizin korkunuz geçiş dönemi. Ailenizin ithamlarından söyleyeceklerinden çekiniyorsunuz korkuyorsunuz ama şöyle düşünün babam bana eşime evliliğime nasıl böyle davranabiliyor, hakkımızı yiyor, hayatımızı yönetebiliyor?Babamız diye sahibimiz olmuyorlar.
Evet tam anlamıyla bu. Olacaklardan çekindiğim için bunca zaman bu kadar şeyi görmemezlikten geldim. Ama biraz daha görmemezlikten gelirsem eşimi yanımda göremem.. Konuşmayı eşimede bırakmayı düşünmüyorum. Ben yapacağım. Çünkü arada kalmaktan çok sıkıldım.
Dün de sordum, işçi işveren sözleşmesi yapılmadı mı, adam izin bile alamıyormuş. En vicdansız işveren bile yıllık izin, maaş artışı falan yapar yapmak zorunda. İsterlerse görüşmesinler, sizin artık kendi aileniz var. Az kazanın, bir süre maddi zorluk çekin ama kendi yağınızda kavrulun. Yalnız eşim çalışmamı istemiyor demenizi kabul etmiyorum. Gaddar bir adamın maddi gücü altında yaşamanın ne demek olduğunu biliyorsunuz. Eşiniz de öyle demiyorum ama dünyanın bin bir türlü hali var. Tek başınıza da kalabilirsiniz. Kimsenin maddi desteği olmadan kendi paranızı kazanmalısınız. Kazanın ki böyle köşeye sıkıştığınıza elinizde çıkış imkanı olsun. Parasız hiç bir şey olmadığını deneyimlediniz, biliyorsunuz.
Tabiki sözleşme yapılmadı.
Hatta izin konusunda; benim acil bir hastane işim vardı. O gün bile hastaneye gittik, yarım saatte bir ne zaman geliceksin diye aramış. Ben de beni merak ettiğini düşündüm o yüzden aradı zannettim sık sık. Sonra arabaya bindik, hoparlörden konuşma yapmak zorunda kaldı eşim, babam ‘kaç kere aradım artık nerde kaldın sorusunu sormaktan da bıktım ne uzun sürdü böyle’ dedi.. Eşim hemen beni eve bırakıp işe geri döndü. Çıkış saatine zaten 2 saat kalmıştı. 2 saat için o kadar sık boğaz etti ve daralttı ki..
Çalışma konusuna gelince de, çalışmayı düşünüyorum, eşimle de bu konuyu konuştuk..

Evet tam anlamıyla bu. Olacaklardan çekindiğim için bunca zaman bu kadar şeyi görmemezlikten geldim. Ama biraz daha görmemezlikten gelirsem eşimi yanımda göremem.. Konuşmayı eşimede bırakmayı düşünmüyorum. Ben yapacağım. Çünkü arada kalmaktan çok sıkıldım.

Tabiki sözleşme yapılmadı.
Hatta izin konusunda; benim acil bir hastane işim vardı. O gün bile hastaneye gittik, yarım saatte bir ne zaman geliceksin diye aramış. Ben de beni merak ettiğini düşündüm o yüzden aradı zannettim sık sık. Sonra arabaya bindik, hoparlörden konuşma yapmak zorunda kaldı eşim, babam ‘kaç kere aradım artık nerde kaldın sorusunu sormaktan da bıktım ne uzun sürdü böyle’ dedi.. Eşim hemen beni eve bırakıp işe geri döndü. Çıkış saatine zaten 2 saat kalmıştı. 2 saat için o kadar sık boğaz etti ve daralttı ki..
Çalışma konusuna gelince de, çalışmayı düşünüyorum, eşimle de bu konuyu konuştuk..
İpleri koparmayın gemileri yakmayın ama kesinlikle dik durun. Yaşlıdır üzmeyeyim kırmayayım demeyin. Kızı hastanede ve adam yeter artık ne kadar uzun sürdü diyor. Kusura bakmayın ama yere batsın babalığı. İnsan düşmanının çocuğuna yapmaz bu kadarını. Çocuğunuz yok henüz şanslısınız, tek odada bile kıvrılır yatarsınız. Sen de şöyle yaptın, sen de böyle yaptın, şunu söyledin bunu vermedin.... hiç bu münakaşalara ağız dalaşına girmeyin. Sizi ne kadar tahrik ederlerse etsinler içinizden 10 a kadar sayın öyle cevap verin. Biz aile olarak düşündük ve böyle karar verdik, eleman alman için zaman veriyoruz ama eşim iş bakıyor bulunca çıkacak. Bitti gitti. Kininizi dökme biriktirdiğinizi söyleme zamanı deği o zaman. Önce sakince bir ayrılmayı başarın. Yapamazsanız zaten evliliğiniz riske girecek. Tamam eşiniz sizi seviyormuş sayıyormuş ama admın da bir gururu haysiyeti vardır heralde.

Yazık, istifa bile edemiyor çünkü resmi olarak işçi-işveren sözleşmesi yok. Nasıl bir basiret bağlanması ki imzasız sözleşmesiz kabul etmiş. Sigortası var mı bari, bir darbe de oradan yemeyin.

X