Babamı kaybettim, eşim üzerinden 1 hafta geçmeden beni ağlattı, boşanma aşamasına geldim. Siz olsanız ne yapardınız?

Bence konuşan mantığın değil piraye, önyargın. İlk evliliğimde isteme törenim hastanede olmuştu. Babam çok uzun süredir hastanede yatıyordu ve bunları görmek yaşamak istediğini söylemişti.
Hiçbir şeyi bilemez, emin olamayız. Bir insanı “babanı umursamıyorsun hastayken düğün yaptın” diye suçlamak en büyük çocukluk ve vicdansızlıktır bana göre. Asla anlayamayacağım şey bu.
Sorun evlenmesi değil ki, bence de iyi ki evlenmiş babası ölmeden murvetini görmüş. Sorun uzak mesafeye ev kurmuş olması. Seni ve yaşadıklarını burdaki yorumlarından biliyorum ama empati kurmaya çalıştığın zihniyet ve versiyonları çok çok farklı.Bunu anlatmaya çalışıyorum.

1-2 ayla biteceğinin garantisi yok ki. Kaldı ki 1-2 ay da benim için uzun bir süre. Konu sahibi kendisi de annesine gidebilirdi.
Garantisi yok derken senetmi imzalancak
Yas bu tabii uzun sürebilir
Ama ilk aylar kadar acıtmaz sonrası
Alışıyor insan zamanla
Hem diyelim annesi arsız çıktı daha uzun kaldı, ozaman eş kişisi diyebilirdi bu misafirlik uzun sürdü annen daha nekadar kalacak. Ozaman adama hak verirdim, evinde rahat etmek istiyor kadınında kendi evi başka çocukları var birazda onlara gitsin derdim. Ama daha gelmeden bu şekilde yapması benimde içinde yolları ayırmak için yeterli bir sebeb

Bence haklı çıkmak, üste çıkmak çabasıyla konu sahibini “babanı sallamadın düğün yaptın çocuk hehe” gibi mesnetsiz suçlamalarla daha fazla yaralamayalım. Ayıp denen bir şey var. Forumda olmamız bu gerçeği değiştirmiyor. Kendi adıma bu notu yazmaya mecbur hissettim.

Bence ilk ağırlayan kişi konu sahibi olmasaydi eşi yine ayni tepkiyi verirdi.yas dönemindeki birine bu eziyeti yapan kişinin farkli davranacağını düşünmüyorum hatta kavganin dozunu arttirirdi
Olabilir.Belki de birbirlerine uygun değillerdir. Ben eşi anlıyorum, ben de istemezdim. Böyle bir durumda annemi 1-2 ay evime getirmeye kalkmazdım, eşimin de getirmesini uygun bulmazdım. Konu sahibi de eşi de kendi hayat görüşlerine uygun kişilerle evlenmeliler.

Garantisi yok derken senetmi imzalancak
Yas bu tabii uzun sürebilir
Ama ilk aylar kadar acıtmaz sonrası
Alışıyor insan zamanla
Hem diyelim annesi arsız çıktı daha uzun kaldı, ozaman eş kişisi diyebilirdi bu misafirlik uzun sürdü annen daha nekadar kalacak. Ozaman adama hak verirdim, evinde rahat etmek istiyor kadınında kendi evi başka çocukları var birazda onlara gitsin derdim. Ama daha gelmeden bu şekilde yapması benimde içinde yolları ayırmak için yeterli bir sebeb
Gel demek kolaydır ama git demek zordur. Hayatta siyah ve beyaz yoktur. Griler de vardır. Herkes kendi doğrularıyla yaşıyor.

Sorun evlenmesi değil ki, bence de iyi ki evlenmiş babası ölmeden murvetini görmüş. Sorun uzak mesafeye ev kurmuş olması. Seni ve yaşadıklarını burdaki yorumlarından biliyorum ama empati kurmaya çalıştığın zihniyet ve versiyonları çok çok farklı.Bunu anlatmaya çalışıyorum.
Zihniyetin farklılığı vs. hiç önemli değil inan, ben de seni buradan olabileceği kadar tanırım, yorumlarını desteklemişimdir hep. Ancak hiçkimseye “baban hastayken düğün yaptın” lafını asla dile getirmem. Getiremem.
Böyle durumdaki insana annesiyle yaşamak isteyen bir çocuksun falan da denmez. Asla. Bunun bence hiçbir açıklaması yok.
Farklı görünmek istemek ya da haklı olmaya çalışmak şu kodlardan oluşan sayfaya gereksiz bir emek bence.

Yas sürecinde olan tek kişi annenizmiş, siz de ona gereğinden fazla destek olmak olmak istemişsiniz gibi yorumlar gelmiş ama bir insanın bir ebeveynini kaybettiği için hayatta olan diğer ebeveynine normalden daha fazla ihtiyaç duyması çok normal.
Annenizin varlığına ablalarınızdan daha fazla ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz, bu da çok normal.
Eşiniz vicdansız biri ve bu saatten sonra sürünerek yalvarsa da affedilecek bir tarafı yok bence. Zor zamanınızda ihtiyaçlarınızı gözetmeyen insandan eş meş olmaz. Yolun başında görmüşsünüz yüzünü, kurtulduğunuza sevinin.

Ya bir de insan yas da tutsa kimsenin evinde rahat edemez ki. Benim kv boşandı, ölümden beter şeyler yaşadı eşiyle anne gel bizde kal durma o evde dedim, 3 gün sonra döndü evine. Ama hayatı boyunca çalışmış kendi ayaklarının üzerinde durmuş sosyal bir kadın, yapamadı eğreti yerde.
Kalsa benim de isime gelirdi o dönem ama istemedi mesela.
piraye kusura bakma ama sana katılamayacağım, bunun çalışıp çalışmamakla alakası yok, karakterle alakalı bir durum, annem hiç çalışmadı 71 yaşında ve diyabet, tansiyon, yıllar önce geçirdiği felcin bazı hasarları vs bir sürü sağlık sorunu var, defalarca yanıma almak istedim, benim evimde rahat edemezse diye oturduğum binadan ev almayı dahi teklif etti eşim ama annem doğup büyüdüğü mahallede kendi evinde kalmayı tercih etti.

Ben de hiç çalışmadım ama Allah ömür versin eşime bir şey olsa, kızım hatta damadım dahi çok ısrar da etse kendi evimde olmayı tercih ederim.

Ben Y ydgns ’ye hak veriyorum doğrusu, bu süresi belli olmayan bir misafirlik değil, ki kızlar kendi aralarında böyle bir karar almış, madem ihtimaller üzerinden gidiyoruz belki anneleri kızların belirlediği süre kadar dahi kalmayacaktı belki hiç gelmeyecekti, evinde kalmayı tercih edecekti.

Eş dediğimiz insan acımıza saygı duymalı, anlayış göstermeli, adama kimse emrivaki yapmamış, annem bundan sonra bizimle yaşayacak denmemiş, sadece bir süre kayınvalidesini misafir etmesi beklenmiş, 1,5 ay çok geldiyse bunu eşini kırmadan dile getirebilirdi, hayatım annen de ben de rahat edemeyiz istersen sen git birkaç hafta annenle kal gelirken anneni de alır gelirsin birkaç haftada bizde kalır diyebilirdi, hiç mi kalmasını istemiyor onu da insan gibi söylemenin yolları var, ilişkileri 3-5 aylık değil, 7 yıllık bir beraberlik, çocuklukları birlikte geçmiş gibi bir şey, kayınpederinin hastalığı da dün çıkmamış, sevgiliyken müşfik görünüp nikahı basınca bana ne senin ailenden diyenlerdendir, kendi ailesine gelince ailem, kadının ailesine gelince ejderha.

Adamın babası ölseydi aynı şehirde olmalarına rağmen karısına danışmadan çat diye getirirdi annesini, ki burada daha çok erkeklerin aileleri söz konusu olunca nasıl emrivaki yapıldığını okuyoruz genelde.

Y ydgns başınız sağ olsun, Allah sabır versin.

Insanlarin mecburiyetlerini,kosullarini vs bilmeden yargilamaniz hic hos degil.
Size bir ornek; ya kocasinin ailesinin ihtiyaclari sebebiyle oraya ev kurmak zorunda kaldilarsa??? Bu kadar onyargili olmak yaniltir.

Gel demek kolaydır ama git demek zordur. Hayatta siyah ve beyaz yoktur. Griler de vardır. Herkes kendi doğrularıyla yaşıyor.
Annenin diğer çocukları da beklediği için bence git deme sorunu da olmazdı, her şeyi geçtim eş dediğimiz kişiden böyle bir yaklaşım görmek çok çok acı ya. İçim sızladı bu konuda gerçekten. Ben eşime bunu asla yapamazdım :KK43:

Size bir ornek; ya kocasinin ailesinin ihtiyaclari sebebiyle oraya ev kurmak zorunda kaldilarsa??? Bu kadar onyargili olmak yaniltir.
Benim bildiğim ev keyfe olarak oraya buraya kurulmaz. Bir iş düzeni vardır oraya kurulur.
Ama benim babam çok hasta ben ona yakın oturacam sen işini bırak buraya taşın dense ozaman işte çocuk denir, ailesinden kopamiyor denir, şımarık denir.

Benim bildiğim ev keyfe olarak oraya buraya kurulmaz. Bir iş düzeni vardır oraya kurulur.
Ama benim babam çok hasta ben ona yakın oturacam sen işini bırak buraya taşın dense ozaman işte çocuk denir, ailesinden kopamiyor denir, şımarık denir.
Evet , hayat tercihlerimizden ibarettir, hem o olsun hem bunun bedelini odemeyeyim hem şu da cebimde dursun demek gayet de çocukluktur...Ve bence Türkiye'de evliliklerin bitmesinin en temel sebebidir.

Evet , hayat tercihlerimizden ibarettir, hem o olsun hem bunun bedelini odemeyeyim hem şu da cebimde dursun demek gayet de çocukluktur...Ve bence Türkiye'de evliliklerin bitmesinin en temel sebebidir.
Yahu babası vefat ettikten sonra 1 ay annesini yanında isteyen bir kadından bahsediyoruz, daha fazla diretmesek mi…

İyi işte eş ailesinin ihtiyaçları daha ağır basmış en başta, onu tercih etmiş derim... önyargı bunun neresinde?

Annenin diğer çocukları da beklediği için bence git deme sorunu da olmazdı, her şeyi geçtim eş dediğimiz kişiden böyle bir yaklaşım görmek çok çok acı ya. İçim sızladı bu konuda gerçekten. Ben eşime bunu asla yapamazdım :KK43:
Evet abla arayıp ihtiyacım var biraz da buraya gel diyebilirdi. Keşke ilk başta ablalardan biri alsaydı da eş de dönüşümlü olduğunu görebilseydi. Ama artık olan olmuş tabii. Eş de kendini çok kötü ifade etmiş. O da süreci iyi yönetse belki konu sahibi annesine gider orada vakit geçirir sonra birlikte kendi evinde biraz kalırlar orta yol bulunurdu.

Bu sebebten bitecekse bitsin zaten
Eş eş olmayı beceremiyorsa herkes yoluna bakması en hayırlısı

Evet abla arayıp ihtiyacım var biraz da buraya gel diyebilirdi. Keşke ilk başta ablalardan biri alsaydı da eş de dönüşümlü olduğunu görebilseydi. Ama artık olan olmuş tabii. Eş de kendini çok kötü ifade etmiş. O da süreci iyi yönetse belki konu sahibi annesine gider orada vakit geçirir sonra birlikte kendi evinde biraz kalırlar orta yol bulunurdu.
Bu seferde baban öldü evinin yolunu unuttun demeseydi bu eş kişisi bende birşey bilmiyorum.
Neyse bitmesi iyi olmuş, herkes yoluna bakar kendine göre birini bulur hayatda

Yahu babası vefat ettikten sonra 1 ay annesini yanında isteyen bir kadından bahsediyoruz, daha fazla diretmesek mi…
Önceki konularını ve ilk sayfalarda konu sahibinin karşı görüşlere üslubunu okumanı tavsiye ediyorum... iddia ettiğiniz gibi merhametsizce sallamiyorum, konu sahibinin anlattıklarını yorumluyorum ve burada farklı yorum yapan veya yorumlara cevap veren herkese diretiyorsun demeden önce asıl önyargının sadece kendi deneyimlerinizden ve duygularimizdan yola çıkarak farklı yorumları engellemeye çalışmak olduğunu hatırlatmak istiyorum.

X