K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Bademciklerini aldıran veya bu konuda fikri olan var mı?Paylaşım alanı

3 sene önce bende bademcik ameliyatı olmuştum, genel anestezi ile olduğu için hiçbirşey duymuyosun zaten.İlk başlarda yutkunmakta biraz zorluk çekiyosun ama oda gayet normal sonra zamanla geçiyo benim hiç ağrım olmamıştı..
1 hafta içinde iyileşmiştim hiçbirşeyim kalmamıştı..Doktorum alanının uzmanı başarılı bir doktordu belkide bundan olsa gerek.Eğer olmayı düşünüyosanız ilk önce iyi bir doktor araştırması yapın derim Geçmiş olsun..a.s.

ha bu arada 15 gün boyunca yutkunma refleksini kaybedeceksin ve yemek yiyemeyeceksin işte o zaman anlayacaksın sana sunulan nimetlerin aslında ne oduğunu acı çkeceksin aama bu 15 gün sürecek ilk 6 ayda bademciklerin sanki varmışda sanki şişmiş yine yutkunamadığını hissedeceksin vücud bile zor alışıyor inan bir organın kaybına ama gerçekten şartsa mutlaka olmalısın

vallahi bende bunu anlayamadım ne demek istediğinizi anlamadım evet tabi ki soru bu konuda pek bi fikrim yok çünkü.... işe yarıyo muhakkak ki..hemde çok ama zararı da dokunuyo işte

Canım o kırmızıyla alıntı yaptığın ve anlamadığın şey benim çocukluğumdan beri şişen ve beni yataklara düşüren bademcik sorunum yani geçmiyor ve tekrar ediyor ben pek fazla bize faydası olduğunu sanmıyorum bu bademciklerin aslında ne kadar korksakda aldırmamız gerekiyor.. Ben yakın bir zamanda bademciklerini aldıran bir arkadaşımla bugün görüştüm ve ona sordum bu kan kusma nedir oluyormu diye bana güldü :tomato:
Sadece ameliyattan sonra bir hafta yutkunurken acı olmuş okadar dedi...

bademciklerimi 10 yasımda aldırdım daha dogrusu aldırmak zorunda kaldım cünkü romatizmaya sardı zor günlerdi o yaşlarda romatizma agrıları cektim igneler ilaçlar en son kara verdiler aldırdık ve cok memnunum artık bademcik sorunum kalmadı hiç bi sorunumda olmadı bademcık ameliyatından sonra maşaallah taş gibiyim """"bademciklerini aldıran 2. bi ameliyata hazır olmali o da apandis ameliyatı..apandis ameliyatı olan da kansere hazır olmalı.."""""
"""bademciklerimi aldırmadan önce azından bademciğim şişer hastalıklardan korunurdum şimdi bademciğim olmayınca direk ciğerlerime vuruyor""
"""bademciklerimi aldırdığımdan beri hiç bi tat alamıyorum""
""bademcik ameliyatından sonra 1 hafta boyunca yuttuğun kanları kusuyosun""
""bademcikler vücudun kalesidir alınırsa kale yıkılır vücut tamamen savunmasız kalır"""
bunların hiç biri olmadı 14 yıldır :):) ama tabıkı 1-2 gün amelıyat sırasında yutulan kanları kusarak cıkarıyosun okadarda olsun dimi hepinize gecmiş olsun canlarım a.s.

bende bademciklerimi aldrmıştım ilkokul yıllarında ikiye yada üçe gidiyodum bir hafta bile sürmemişti iyleşme süresi sade ilk bikaç gün zor geçiyo okadar şuanda da hiç bi sorunum yok laelaelaelaelae

bende hep küçüklüğümden beri antibiyotik penisilin olayından bıktım..şimdi şişler çok ama içmiyorum antibiyotik içmemeye çalışıyorum canım acıyo ama sürekli bitki çayları içiyorum..
hele üniversitede iken bi kere çok kötü şiştiler bi de yalnız yaşıyodum kimsemde yoktu..
doktora gittim bi tane penilisin vermişti ama sadece bi tane çünkü dr bu sana verdiğim en ağır penilisindir dedi acilde vurdur o yüzden dedi..
iğneden de çok korkuyorum zaten ağlaya ağlaya vuruldum çok canım yandı hemşirenin eli de ağırdı zaten
hastaneden çıktım ağlaya ağlaya ama hıçkıra hıçkıra ağlıyorum bi yandan da hemşirenin kulaklarını çınlattım tabi
annemi aramıştım anne bana çok ağır iğne yaptılar çok canım acıyo tabi yine hıçkıra hıçkıra anlatıyodum hastanenin bahçesinde kaldım öyle bacak tutuldu
annem ağladı bi de bi yandan ben ağlıyorum diye çok kötüydü o iğne
yanımda yaşlı amcalar geçiyodu ""vah vah yazık gencecik kız kimbilir ne hastalığı var yazık"" diyolardı(trajikomik yani)
daha çok ağlamıştım..
sonra bacağımı sürüye sürüye bi yandan da ağlayarak gitmiştim evimesenağlamasenağlama
o gece bide çok ateşim çıkmıştı penisilin yüzünden
o yüzden de kurtulmak istiyorum yaa çok canımı yaktı bademciklerim her seferinde

Son düzenleme:
Ben sadece ameliyatın hemen sonrasında kan kustum ama beni hemen içeriye alıp açık olan yerelere dikiş attılar. Onun dışında da kanama olmaması için evde hiç konuşamıyorsun, öksüremiyorsun. Bol bol dondurma yiyorsun(artık dondurma görmek istemiyordum:KK43: ) Ameliyat sonrası dışında hiç kan kusmadım çünkü hiç kan yutmadım. :))

ya canim sen gercekten cok korkuyorsun ama inan Allah sabirini veriyor
gerekliyse mecbur olacaksin degil mi boyle detaylara takilip kendini tedirgin etme emi...
bence eger gerekli oldugunu iyi bir doktor diyorsa, ki bu doktora reflun oldugunu da soylemeyi unutma o zaman aldir
merak etme agri kesici suruplar veriyorlar cok guzel yatar uyursun birkac gun,
aclik biraz zor oluyo ona da alisiyorsun

geçmiş olsun arkadaşım,
benimde bademcikler sık sık şişerdi
hatta bi kere yazın ortasında bodrumda beta geçirdim
sonra 1 yıl boyunca her ya depo pelesirin iğnesi oldum ve bu arad kendime çok iyi baktım
c vitamine çok önem verdim
hatta solıdıg havaya bile dikkat ettim,artık hasta olmuyorum
gıdama çok iyi bakıyorum

bence ameliyat dan önce kendine iyi bakmayı dene
fayda etmezse ameliyat düşün
ama ameliyat içinde yılda 7 kere hasta olmam gerekiyormuş

öncelikle sana geçmiş olsun.bademciklerin görevi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korumaktır.ancak bu savunma mekanizması, yılda 4 ya da 5 seferden fazla bademcik iltihabı yaşanması durumunda tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon haline geleyor.eğer doktorunuz bademciklerin ameliyatla alınması gerktiğini söylüyorsa aldırın derim ben bademcik ameliyatı geçirmiş biri olarak.ayrıca bademcik ameliyatı olan niye 2. bir ameliyata hazır olsun ki bunu size kim söyledi yok öyle bir şey.ayrıca kan kusma diye bir şey de yok sizi kim korkuttu bukadar ben bu ameliyataı yaklaşık 10 sene önce geçirmiş biri olarak size söylüyorum gönlünüzü ferah tutun.ama şöyle bir gerçek var bademcik yerleri faranjit oluyo bu doğrudur.ancak bademcikler kadar zahmet vermiyor bundan emin olabilirsiniz korkmanıza gerke yok.

öncelikle sana geçmiş olsun.bademciklerin görevi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korumaktır.ancak bu savunma mekanizması, yılda 4 ya da 5 seferden fazla bademcik iltihabı yaşanması durumunda tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon haline geleyor.eğer doktorunuz bademciklerin ameliyatla alınması gerktiğini söylüyorsa aldırın derim ben bademcik ameliyatı geçirmiş biri olarak.ayrıca bademcik ameliyatı olan niye 2. bir ameliyata hazır olsun ki bunu size kim söyledi yok öyle bir şey.ayrıca kan kusma diye bir şey de yok sizi kim korkuttu bukadar ben bu ameliyataı yaklaşık 10 sene önce geçirmiş biri olarak size söylüyorum gönlünüzü ferah tutun.ama şöyle bir gerçek var bademcik yerleri faranjit oluyo bu doğrudur.ancak bademcikler kadar zahmet vermiyor bundan emin olabilirsiniz korkmanıza gerke yok.

2. ameliyat olayını nette bi forumda okudum..diğer yazdıklarımı da nette bikaç forumda okudum..zaten kan kusma olayı dışında diğerleri hakkında kimse bişey demedi demek ki onlar doğru değilmişte kan kusma olayını lisa_simpson arkadaşta yazmış o doğruladı yani ama 1 hafta değilde ameliyattan sonraymış sadece

Ben bademcıklerimi 8 yasındayken aldırmıstım... iltihaplanıyordu ,sureklı hastaydım ve benzım sarıydı.aldırınca rahat ettım dıyebılırım

geçen sene aralık ayında alındı bademciklerim...26 yıl ne diye boşu boşuna o hastalıkları yaşattılar bana diye düşünüyorum şimdi..boğaz kültürü yaparlardı, boğazıma değdirilen pamuk çubuk kanlı çıkardı...ağır işitme yaşadım.10 yaşında bi gece uyanınca dizlerimin üstüne düştüm yürüyemedim..13-14 yaşına kadar aylık depo penisilin vuruldum bi de hasta olursam o ay 10 tane daha verirlerdi...kendim bıraktım iğneyi..

zamanla, büyüdükçe, kendime daha dikkat ettikçe hastalık sayım azaldı ama bi hastalandım mı uzun sürüyordu..son yıllarda kolumu kaldırmak istemiyordum çok halsizlik vardı..ama ben bu benim kaderim diye kabul etmiştim..bu hastalıkla doğdum ben diye düşünüyordum.

geçen sene tam kasım ortası yine enfeksiyon olmuştum.komşumun çok övdüğü bir doktor vardı ona gittim..bütün geçmişi anlattım..ben bunu böyle kabul ettim bu benim yaşamım dediğimde bana öyle kızdıki...
26 yaşındasın senin şimdi zıpkın gibi olman lazım dedi.bir haftalık 14 tane yani sabah akşam penisilin verdi.bu tedavi sonunda karar vericez ya alıcaz yada aylık iğneye başlıcaz tekrar dedi..
14. iğneyi vurdurduğum gece doktorun yarın ne diyeceğini biliyordum çünkü hiç bir işe yaramamıştı..
ve bir hafta sonrasına ameliyat günü verdi

ameliyatım narkozla ve LAZERle yapıldığı için gayet rahattım.bazı insanlar narkozdan snr kusabilirlermiş ama ben kusmadım.geniz akıntım vardı ki bu bademcikle alakal değil..eğer bu sebeple öksürüp boğazımı tahriş etmesem belkide hiç kan görmeyecektim...
ağrı kesici bi damla verdi.ben ertesi gün balık bile yedim amaa..4. gün çok acım vardı doktorumu ağlayarak aramıştım..meğer lazerle olduğu içim ilk günlerim rahat geçmiş...
ama sonra o da geçti..bir hafta -10 gün kadar geçince herşey geçiyor...yutkunmak, su bile içmek çok zor..ama ben zaten boğaz acısına alışıktım..çok da koymadı diye düşünüyorum..
ardından 4-5 ay daha halsizşiğim devam etti..şimdi çok memnunum..çocukluğumda yıllarca çektiren doktorların kulağını çınlatıyorum ara ara....

öncelikle iyi bir hastane ve iyi bir doktor bulmanı tavsiye ederim.herşeye rağmen bademcik bizim vucudumuzun bir parçası.elbette faydası var.ama fayda-zarar dengesine doktor karar verecek..

geçmiş olsun.

bende bi doktora sordum ama sağlık ocağına ilaç yazdırmaya gitmiştim ona sordum..
bu yaşına kadar sabretmişin beklemişin aldırmamışın azcık daha sabır göster büyüyünce geçer hem bademciklerinde sende kalmış olur dedi..
bi de sanki dalga geçti büyüyünce geçer dedi daha ne kadar büyümek gerekiyo sanki 10 yaşında çocukla konuşuyo ben 21 yaşındayım..kızdım valla
ama tabi sağlık ocağı ne kadar bakıyo ki bayramdan sonra doğru dürüst bi doktora gitcemde ona sorcam kaç gün oldu hala geçmedi zaten antibiyotik içmicem içmicem dedim mecbur aldım bugün içtim.. her bayramım böyle geçiyo zaten yaa hep bademciklerim şiş oluyo her bayramda antibiyotikle geziyom yanımda hep antibiyotik taşıyorum:KK43:((((((

Çok yakın bir arkadaşım bundan 3 sene önce aldırdı.sürekli boğaz ağrısı ve iltihaplanma çekiyordu.en sonunda gitti aldırdı.Fakat 3 senedir yine devamlı boğazı ağrıyor.Bu sefer bademcik iltihabı değil boğaz iltihabı yaşıyormuş.Doktorlarında söylediği şey şu:Eğer yaşam kalitenizi bozmuyorsa ve devamlı ateşiniz yükselmiyorsa aldırmayın.Bendede boğaz ağrısı çok var ve bademcimlerim şişiyor ve aldırmayı düşünmüyorum.

Benim bademiklerim küçüklüğümden beri çok sık şişerdi. Her seferinde yüksek ateşle hastaneye kaldırılırdım. Ama aldırmaktan da korkardım. Gittiğim her doktor aldırman lazım derdi. En sonunda üiversitede okurken aldırdım. Benimkiler yararını geçtim artık vücuduma zarar vermeye başlamıştı. Ufak ufak kalbime vurmaya başlamıştı. En son dr.a gittiğimde cımbızla boğazımdan iltihap çıkartmıştı. Mecbur kaldım adırmaya ama çok memnunum. Artık senede 1 defa hasta oluyorum bazan o bile olmuyor. Ama oluncada epey bi sallıyor beni. Ayrca çok sık şişen bademciklerin çocuklarda boy uzamasını engellediğini okumuştum..

buna en doğru kararı verecek olan doktorlardır tabi ben aldırdım evlendikten sonraydı 8 yıl oldu keşke daha önceden çocukken aldırsaymış ailem kendimi bildim bileli bademciklerim iltihaplanır yükse ateş ve halsizlikten acile giderdim iğne ilaç sonra aylık iğneler falan ama ne çare yakamı hiç bırakmıyordu hamileyken bile acillik oldum ama birşey yapamadılar tabi.. yani ben rahatladım duruma göre değişir

Arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun.Ben bademciklerimi aldıralı 15 sene oldu.İyikide aldırmışım keşke daha önce alınsaydıda o kadar iyneyi yemeseydim.Şimdi senede sadece 1 kez boğaz problemi yaşıyorum,onada faranjit diyor doktor.Ama olsun yazın rahat rahat dondurmamı yiyorum.Ah ah çocukken azmı gizli gizli dondurma yedim.
Oğlumda benimle aynı kaderi paylaşıyordu.Geçtiğimiz yaz hem bademcik hemde geniz ameliyatı yaptırdık.Geniz etide çok horlamasına neden oluyordu.Allahıma şükürler olsunki çok korkmamıza rağmen herşey yolunda gitti.Ve NAZARDEĞMESİN bu kış daha antibiyotik kullanmadık.Önceden olsa bilmem kaçıncıyı kullanmıştık.
Bence hiç korkmayın güzel bir araştırmadan sonra güvenebileceğiniz bir doktorla işe başlayın.Boşu boşuna ne kendiniz nede yavrunuz uzun seneler sıkıntı çekmeyin.
TEKRAR HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN

bende bademciklerimi 10 yaşında aldırdım,ama şuanda pişmanım diyebilirim.çünkü bademcikler mikropları tutuyo ve ciğerlere inmesini engelliyo.grip olduğumda hem ciğerlerim acırcasına öksürüyorum hem boğaz ve kulak ağrım çok şiddetli oluyo.bademciklerim olmamasına rağmen hastalık boyunca yumru varmış gibi hissediyorum boğazımda,yemek yiyemiyorum siz düşünün yani.ve zatürreye yakalanma riskiniz artıyo.mutlaka birkaç doktora birden görünün eğer gerçekten sizin için tehlikeliyse bademcikleriniz o zaman aldırırsınız.

X