K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Bademciklerini aldıran veya bu konuda fikri olan var mı?Paylaşım alanı

selam herkeze.. benimde kücükken bagdemcim alinmis hic sorun yasamiyorum allaha sükürler olsun.. bundan 14 gün evel 7 yasinda oglumda amaliyat oldu.. genez eti ve bagdemcikten.. 4-5 gün cekti bogaz agrilarini ama cok sükür hic biseyi kalmadi.. benim düsüncem fikrim tabi mecbur kalmadikca kücük yasta amaliyat olmalari yas ilerdekci agirlari ve iyilesmesi daha uzun oluyor süresi.. yanimizda 3 yasinda kiz cocugu vardi benim oglandan hemen sonra cikmisti amaliyattan narkozdan uyandi 3 saat sonra gayet masallah bi yemek yiyiyordu, konusuyordu sorunsuz.. ama benim oglan daha nazli cikti :)

arkadaşlar benim bademciklerim sürekli şişer yaz kış demeden hele kışın iltihap olur yutkunamam bile..
artık o kadar çok canımı sıkmaya başladı ki bu durum küçüklüğümden beri yaşıyorum bu durumu sürekli..
bademciklerimi aldırsam mı ki diyorum.nette biraz araştırdım gerçi pek bilgi de yoktu hepsi birbirinin tekrarı idi alıntı yapmışlar hep..
ama bi kaç forumda yazmışlar ki;
""""bademciklerini aldıran 2. bi ameliyata hazır olmali o da apandis ameliyatı..apandis ameliyatı olan da kansere hazır olmalı.."""""
"""bademciklerimi aldırmadan önce azından bademciğim şişer hastalıklardan korunurdum şimdi bademciğim olmayınca direk ciğerlerime vuruyor""
"""bademciklerimi aldırdığımdan beri hiç bi tat alamıyorum""
""bademcik ameliyatından sonra 1 hafta boyunca yuttuğun kanları kusuyosun""
""bademcikler vücudun kalesidir alınırsa kale yıkılır vücut tamamen savunmasız kalır"""
gibi yorumlar vardı
benimde kafam çok karıştı ne yapsam ne etsem bilemiyorum ama çokta acı çekiyorum yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum yutkunabilirsemde iltihap yuttuğum için midem bulanıyor
bu konuda fikri olanlar yardımcı olabilirler mi??
haa bi de korkuyorum acır mı diye:çok üzgünüm:

canım bunlar 1000de 1 ihtimaller cok fazla düşünme.eger aldırmazsan sürekli acı ve agrı cekeceksin aldırırsan inan daha rahat olursun.insan metebolizması inanılmazdır vucüduna girmek isteyen mikropları sadece bademcikler engel olmazki farklı şekillerde de bu sağlanır....ben 9sene önce aldırdım ve hiçbir iç hastalık gecirmedim sadece gastrit vardı baharatlı yemekten oldu oda..inan cok kısa süren bir operasyon.ameliyat sonrası biraz acı olur kan gelir ağzından falan sürekli dondurma yersin :icecream: birsüre katı şeyler yiyemezsin zaten doktor söyler bunu sana.eskisinden daha iyi olursun inan biraz cesaret et yerimseniben

merhaba ,

bende 11 yıl önce aldırdım bademciklerimi gerçekten çok büyük sıkıntılar çektim sürekli penisilin iğnesi 2 haftada bir koruyucu iğne vuruldum ama işe yaramadı ayrıca doktorlar yılda 5-6 kereden fazla bademcik iltahabı yaşıyorsan alınmalı diyor çünkü kalp romatizmasına kadar gidiyor bu hastalık.Benim babam karşı çıktı ama ben ısrarla aldırdım çünkü 39-40 derece ateş beni sürekli yatırıyordu.ben lokal anestezi ile yani sadece uyuşturularak aldırmıştım ama şimdi genel anestezi ile alıyorlarmış.hem lazerle bademcik ameliyatı yapılıyor artık kansız süper.bence hemen aldır çok rahat edersin ben rahatladım.yılda 1 falan ağrı oluyo ama öyle yatıracak kadar değil.geçmiş olsun

Bademcik iltihabı kalbi vuruyor

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Karataş, bademcik iltihabı yapan 'streptekok' bakterisinin, boğaz enfeksiyonu yanında kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap oluşturabildiğini söyledi.

Karataş, kış aylarında çocuk ve ergenlerde sık görülen sağlık sorunun olan bademcik iltihabının tedavisinin önemsenmesinin istedi.

Bademcik iltihabı olan hastaların doktora gitmek yerine ilaç alarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmalarının yanlışlığına dikkati çeken Karataş, bademcik iltihabının ciddi bir sağlık sorunu olduğunun göz ardı edilmemesini ve tedavi konusunda duyarlı olunmasını önerdi.

"Bademcik iltihabına neden olan 'streptekok' bakterisi boğaz enfeksiyonu yanında kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap oluşturabiliyor" diyen Karataş, Türkiye'de orta yaştaki kadınlarda sık görülen kalp kapağı darlığının en önemli nedeninin küçük yaşta geçirilmiş bademcik iltihapları olduğunu vurguladı.

Karataş, "Öyle ki yeterli medikal ve cerrahi tedavi uygulanmayan bademcik iltihapları ileri yaşlarda ölüme yol açabilen kalp rahatsızlıklarının nedeni olabiliyor" diye konuştu.

Bademciklerin insan vücudunun savunma mekanizmaları olduğunu belirten Karataş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bademciklerin görevi dışardan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korumaktır. Ancak, bu savunma mekanizması, kişinin yılda 4 ya da 5 seferden fazla bademcik iltihabı yaşaması durumunda tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon kaynağı haline gelmektedir. Vücut için enfeksiyon kaynağına dönüşen bademciklerin ameliyatla alınması gerekir."

Karataş, bütün yaş gruplarında görülen kalp hastalıklarının yüzde 25'inin asıl nedeninin çocuklukta geçirilmiş bademcik iltihapları olduğunu vurguladı. Karataş, savunma mekanizması olmaktan çıkıp vücudu tehdit eden bir mekanizmaya dönüşen bademcikler için ameliyat uygulamasının zorunlu olduğunu ifade etti.
Arkadaşlar bu yazıyı 3. sayfadan kopyaladım SENACE adlı arkadaşımız yazmış 2006 da çokta doğru yazmış bende 2 yıl önce aldırdım 24 yaşındayım son 2 yıldır hiç hasta olmuyorum eğer hayatta 1 kez boğazınız apse yaptıysa aldırmanız gerekir aldırın kurtulun ya valla ameliyattan sonra 10 gün biraz sancılı acılı geçiyor ama sonra bir ömür rahat edeceksiniz ben ne grip oluyorum nede boğazım ağrıyor tavsiye ederim

merhaba 2.5 yaşında iken böbrekleme iltihabı inmiş, yoğun bakımlarda kalmışım. Doktorlar ümidi kesmişler daha sonra çok büyük diyetlerlerle ve tedavilerle 4 yaşıma kadar idare ettiler. 4 yaşında iken alındı bademciklerim. şu an 34yaşındayım bütün kışı sapasağlam geçiriyorum. Hasta olmuyor muyum evet oluyorum ama her kış değil 2-3 senede bir farajit oluyorum. Benim bademciklerimi aldırmam bir farzdı. Ve onlarsız 30 senedir yaşıyorum. Bilgi isteyen arkadaşlara duyrulur..

Merhabalar
perşembe gecesinden beri yüksek ataşten yatıyorum bademciklerim kıpkırmızı ve üzeri iltihaplı :KK43: çok fenayım yutkunamıyorum bile
çocuklugumdada az mı iğne yedim bu yüzden şimdi ise iki yılda bir iltihaplanıyor hasta oldugum zamanlar sadece acıveriyor şekilleri hiç değişmiyor boğazımın iki yanında kocaman iki top var sanki
aldırmaktansa çok korkuyorum 29 yaşındayım ve yaşında çok büyük önemi oldugunu biliyorum

bende 10 yıl önce aldırdım iyikide aldırmışım...penecilin ve aylık iğnenin doğdum doğalı haddi hesabı yoktu ..

hem ne kan kustum ne bişe..şimdi teknoloji daha ileride korkacak birşey yok.bu arada lokal uyuşturuldum sadece kesilirken acı hissettim.keşke kalbime vurmadan aldırsaydım..ameliyatı geç olduğum için 5 yıl kadar da kalpten tedavi gördüm...dr öneriyorsa hiç durmayın aldırın derim..

Arkadaslar öncelikle gecmis olsun. bunun ne kadar zor oldugunu biliyorum bende 11 yasindayken ameliyat olmustum simdi 35 yasindayim allaha sükür hicbir sikayetim yok.
sizinde dediginiz gibi her kis bademciklerim siserdi nefes alamadigim icin uyuyamazdim bisey yiyemezdim her kisim kabus gibi gecerdi cektigim icin biliyorum cok zor.
ameliyattan sonra sorun olanda vardir bilemem ama bence korkmaniza gerek yok devamli böyle cekmektense aldirmaniz en dogrusu tabii bu arada DR nuzunda ne dedigi önemli oda onaylarsa aldirin deri allah sifanizi versin insallah:Saruboceq:

slm arkadaşlar ben de aldırdım bademciklerimi 7 yaşındaydım aldırdığımda. ama ben faranjit sıkıntısı yaşadım baya.. onun acısı bademcikten daha kötü. faranjit bademcikleri olmayanlarda oluyomuş diye biliyorum..

arkadaşlar benim bademciklerim sürekli şişer yaz kış demeden hele kışın iltihap olur yutkunamam bile..
artık o kadar çok canımı sıkmaya başladı ki bu durum küçüklüğümden beri yaşıyorum bu durumu sürekli..
bademciklerimi aldırsam mı ki diyorum.nette biraz araştırdım gerçi pek bilgi de yoktu hepsi birbirinin tekrarı idi alıntı yapmışlar hep..
ama bi kaç forumda yazmışlar ki;
""""bademciklerini aldıran 2. bi ameliyata hazır olmali o da apandis ameliyatı..apandis ameliyatı olan da kansere hazır olmalı.."""""
"""bademciklerimi aldırmadan önce azından bademciğim şişer hastalıklardan korunurdum şimdi bademciğim olmayınca direk ciğerlerime vuruyor""
"""bademciklerimi aldırdığımdan beri hiç bi tat alamıyorum""
""bademcik ameliyatından sonra 1 hafta boyunca yuttuğun kanları kusuyosun""
""bademcikler vücudun kalesidir alınırsa kale yıkılır vücut tamamen savunmasız kalır"""
gibi yorumlar vardı
benimde kafam çok karıştı ne yapsam ne etsem bilemiyorum ama çokta acı çekiyorum yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum yutkunabilirsemde iltihap yuttuğum için midem bulanıyor
bu konuda fikri olanlar yardımcı olabilirler mi??
haa bi de korkuyorum acır mı diye:çok üzgünüm:

slm arkadaşım ben de senin gibi aynı dertten muzdariptim yaklaşık 7 yıl oldu aldıralı ve şimdi Allaha şükür hiç bi probelemim yok.

detaylara gelince öncelikle ben ameliyat olduğumda 17 yaşımdaydım bu yüzden lokal anestezi yapıldı bunun bana çok faydası oldu.bir hafta boyunca yemek yemedim fakat doktarum serum verdi pek ihtiyacım olmadı yemeğe.ayrıca kan kusma olayı da yaşamadım.

tabii ki bu sonuç itibariyle ameliyat canımız acıyo ama inan bir hafta sonra yeniden doğmuş gibi oldum fakat doktorunu iyi seçmen gerekiyo çok araştır her ne kadar küçük görünse de önemli bi ameliyat çok dikkatli ol canını herkese emanet etme yoksa o korktuğun olaylarla karşılaşırsın

çok geçmiş olsun yerimseniben

benım bademcıklarımı aldıramam lazım kanımda ıhtılap cıktı bunun nedenının bademcıklerımım kronık ıhtılaplı olmasından oldugunu sanıyoruz once kanımdakı mıkropdan kurtulacam ALLAH ım ıznıyle tabıkı sonra bademcıklerımden sızlerden bır rıcam ıstanbul anadolu yakasında ıyı bır doktor tanıyan varnı bademcık amelıyatı ıcın

bugün doktor bana da bademciklerimin alınması gerektiğini söyledi..zaten ağustosun başından beri kaç tane iğne vuruldum ne kadar antibiyotik kullandım sayamadım ..yaz günü bi de!! :KK43: ama şimdi okullar açılıyor, ameliyat olan birinin en az 15 gün dinlenmesi gerekiyomuş..yurt köşelerinde bana kim bakacak..mecbur şubat tatiline erteledik..yani antibiyotiklere devam :KK43:

Arkadaşlar,birkaç gün önce KBB uzmanına gittim.Bana bademciklerin eğer yılda 4-5 ve daha fazlası şişiyorsa aldırman lazım dedi.Eğer sık sık iltihaplanma oluyorsa ilerki yaşlarda romatizmaya,iç kulağa veya kalp kapakçıklarına etkisi olabiliyormuş.Kışın çok sık şişiyor.Ama aldırmayı hiç düşünmüyorum.Çünkü arkadaşım masada kalıyordu.Öyle zor bir ameliyat geçirdi ki,bazı huysuzluklarından şikayetçi olduğu eşi,o gün bugündür bir melek! :teytey:

benim bademciklerim doğuştan çok büyükler ve küçüklüğümden beri kışın en az 6 kere hastalanırım hala da bi değişme yok.bikaç gün içinde doktora gitmeyi düşünüyorum.kurban bayramında aldırmayı düşünüyorum.ve sorularınıza cevap:

-bademcik alınınca kolay farenjit olunduğu doğrudur ama yapılan araştırmalar aldıranlarlarla aldırmayanlar arasında bu açıdan çok fark olmadığını sölüyo.

-bademcikler vücuda giren mikroplara karşı savumada görev alırlar ama bu görev önemsenmeyecek kadar küçük bi roldür.başka savunma organlarımızda var.

-senede 6-7 kere hastalanıyosanız badmcklerin faydasından çok zararı vardır.bu iltihaplar sonucu bademcikler artık mikropları tutmazlar.

-ameliyat sırasında kişiye göre değişen miktarda kan yutulur.bu kan, kusma ve dışkı yoluyla ilk gün dışarı atılır.bazıları hiç kusmaz.yani bu tamamen yutulan kanla ilgili.

Son düzenleme:
Arkadaşlar,birkaç gün önce KBB uzmanına gittim.Bana bademciklerin eğer yılda 4-5 ve daha fazlası şişiyorsa aldırman lazım dedi.Eğer sık sık iltihaplanma oluyorsa ilerki yaşlarda romatizmaya,iç kulağa veya kalp kapakçıklarına etkisi olabiliyormuş.Kışın çok sık şişiyor.Ama aldırmayı hiç düşünmüyorum.Çünkü arkadaşım masada kalıyordu.Öyle zor bir ameliyat geçirdi ki,bazı huysuzluklarından şikayetçi olduğu eşi,o gün bugündür bir melek! :teytey:

kıymet bilmeleri için illa başımıza kötü birşeyin gelmesi yada kaybetme duygusunu yaşamaları gerekiyo bu adamların..:kızgın:
neyseki her şeyde bi hayır vardır derler..a.ssevindim arkadaşın adına:1rolleyes:

slm arkadaslar gecen sene aralik ayinda bende 5 bucuk yasindaki oglumun bademciklerini aldirdim 2 gün hastanede kaldik beraber kanli kusma ameliyattan 2 saat sonra oldu sonrada yumusak bogazini zedelemeyecek seyler yedirdiler(PUDING;YOGURT;SOGUK CORBA TOST EKMEGI)papatya cayi veriyorlardi her saat basi eve ciktigimizdada hic bir problem yasamadik suan yine öyle allaha cok sükür ben ogluma lokma lokma zor yedirirdim simdi masallah yemeside düzeldi bence kücük yasta sart bu zaten irsi bendede var banada dedi doktor ama 7 gün hastanede yatarsin dedi oglumu kimseye birakamam onun icin erteledim

Arkadaşlar merhaba, ben 31 yaşındayım ve 9 ekimde ameliyat oldum. Yani yaklaşık 1 ay oldu ameliyat olalı. Sitede henüz yeniyim, ama görüyorumki ameliyat düşünenlerin endişeleri var. Ben ameliyat olmadna önce uzun araştırmalar yaptığımdan tecrübelerimi isiznle de paylaşmak isterim.Umarı faydası olur. Öncelikle belirtmek isterim ki küçük yaşlarda ameliyat olanlarla büyük yaşlarda (20-40) ameliyat olanların yaşadıkları çok çok farklı. Çünkü yaş büyüdükçe basit bir ameliyattan çıkıyor olay. Aslında ameliyat doktorlar için kolay ama sonrasında çocuklara göre kanama riskin fazlalşıyor ve ağrıların da bir miktar farklı oluyor o kadar.

Ben bademcik problemini yıllarca çektim, iğneler yapıldı, haftalarca kalkamadım. Artık bademciklerim sürekli şiş halde dolaşıyordum çünkü kronikleşmişti ve yapışmıştı. Önce Hacettepeden Umut AKYOL adında bir hoca var ona göründüm olmalısın dedi. Sonra Gazi Üni. gittim Alper Hoca gördü heyetle birlikte o da aynı kanıya vardı. Ben zaten sürekli halsizlik boğaz ağrıları, ağız kokusu şikayetlerinden ameliya olmayı koymuştum kafama. Ameliyatı Gazi Ün. asistanlara oldum ve SSKlı çalışan olarak hiç para vermedim. Ameliyat öncesi narkoz verdiler, klasik yöntemle oldum. Ameliyattan sonra ilk 2-3 gün çok ağrım olmadı sadece dondurma ve soğuk suyla beslendim. Sonra ağrılarım arttı, gece acıyla uyanmaya başladım. Doktor ban ağrı kesici şurup vermişti ama artık bana yetmediğini farkettim ve doktora iğne vermesini söyledim. (Boğazınızda açık yara olduğundan kapsül hap alamıyorsunuz) İğneleri gece yaptırıp bütün gece güzelce uyumaya başladım ve 2 iğneden sonr aşurup yine yeterli geldi bana ve 10 gün sonra tüm ağrılarım bitti. Buarada ben ne ameliyat sonrası ne de daha sonrası hiç kan falan yutmadım, kan kusmadım. Ama belirtmeliyim ki büyük yaşlarda kanama riski fazla olduğundan ben hep sıvı ve soğuk beslenmeye dikkate ettim, sanki katı birşey yarama değerse, çizerse kanama olur gibi düşündüm:) Buarada ameliyatan sonra saece dondurma tadını alıyor ve başka tatları almıyordum. Geçen hafatya kadar böyleydi bu hafta daha iyi alıyorum, dilimdeki sarı tabakada kalktı, şimdi sadece boğazımd ahafif bir takıntı var sanki ve tat almam %100 değil ama doktora sorudm zamanla düzelecek dedi.

Arkadaşlar size kısaca şunu belirtmek isterim ki ameliyattan korkmayın, ameliyat sonrası ağrılarınız sizi biraz yorabilir ama ona da 5-10 gün neyse katlanırsanız kurtulmuş olursunuz. Ve tabii yaş itibariyle (kadınlar klubü üyeleri olarak hepimizin 20-40 lı yaşlarda olduğunu dikkate alırsak:) çocuklara nazaran daha dikkatli olursak ameliyat süreci gayet iyi geçiyor ve kurtulmuş oluyorsunuz. Buarada ben doktora iğne teklifini geç yaptığım için pişmanım, eğer 3-4. gün söyleseydim daha da rahat edermişim şimdi anlıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir....

Arkadaşlar benimde bademciklerim çocukken çok sık iltihaplanırdı dr. aldırın dedi ama biz aldırmadık nedenini bilmiyorum.Sonra benim kızımdada bu sorun ortaya çıktı bizede dr aldırın dedi çok direndik ama mecbur kaldık aldırmaya kızım 5-6 yaşlarındaydı.Dr aldırmazsanız daha kötü sonuçlar ortaya çıkar dedi mesela,kalp rahatsızlıkları,böbrek rahatsızlığı,romatizma vs.gibi zaten çocuk bir türlü toparlanamıyordu da aldırdık ve sonuç....çocuğun bir müddet sonra bir iştahı açıldı,bir büyüdü,bir serpildi anlatamam 7 yaşındayken 9 yaşında gibi gösteriyordu.şimdi 15 yaşında doğru dürüst hastalık nedir bilmem ben çocukta o gün bugündür.9 yaşında birde oğlum var onunda doğuştan acayip büyük bademcikleri var ne zaman gitsem dr aldırın diyodu şu yaşına kadar ama oğlumun vucut direnci daha fazla olduğundan herhalde sık iltihaplanmadı şu yaşına kadar büyüdükçe daha az hastalanmaya başladı yine bademcikleri çok iri ama aldırmaya gerek görmüyoruz.onun için eğer sık sık iltihaplanıyorsa bademcikleriniz aldırın derim ben.bademcik mikrobu tutarmış falan filan fasarya,dr zaten anlatmıştı bize biz mikrobu süzecek kadarını bırakıyoruz merak etmeyin siz diye.ama doğru doktoru bulun yeter.herkese şifalar.

bende yıllar boyu bademciklerimden çok çektim. sürekli sorun çıkardılar çocukluğumdan beri aldırmam gerektiğini söledi doktorlar ama yaptırmadık birtürlü. em sonunda doktorum beni ikna etti ve 22 yaşında aldırdım bademciklerimi. ameliyat çok uzun sürmüyor ama lokal anestezi yaptıkları için insana zor geliyor yorucu geçiyor ben çok ağlamıştım.keşke çocukken olsaydım daha kolay oluyormuş. yaş ilerledikçe zorlaşıyormuş. ameliyattan sonra bir saat falan kaldım hastanede sonrada evime gittim. ve sürekli dondurma yedim. ağrılarım oldu ama ilaçlarla falan idare ettim. halsiz kalınıyo oda hiç bir şey yiyememekten dolayı ama zamanla geçiyo ben bir hafta yattım sonrasındada toparladım. ozaman ağrılardan pişman oluyor insan ama sonrasında çok rahat ediyosun iyikide olmuşum diyorum. eğer bademcikleriniz size çok çektiriryorsa ameliyat olun.

bazı bademcik ameliyatlarında ses telleri zarar görebiliyor kişinin sesi değişebiliyor diye duydum bu doğru mu acaba ben de olmayı düşünüyorum ama korkuyorum bu nedenle açıkçası :S

X