Bana bir akıl verin.. kayınvalidem :(

Ben annemde yemek yiyorum
Orda yemek yemesem de evime gönderiyor
Allah bin kere razı olsun annemden
Çok fedakardır
Çok şanslıyım
Çok şanslısınız
Ve anneniz de çok şanslı ki siz bunu onun görevi olarak görmeyip yaptığı için minnettarsınız
Am konu sahibi bu ebeveynlerinin göreviymiş gibi davranıyor
Yanlış olan bu tavır
allah bin kere milyon kere razı olsun ki tam zamanlı bakıcı bulamadığım için haftanın iki günü annem baktı kızıma diğer 3 gün bakıcı gelirdi
Kreşe başlayana kadar böyleydi
Ama ben çok ezilirdim üzülürdüm kadıncağız kaç yaşına geldi ne zorluklar ne üzüntüler yaşadı tam rahata ereceği vakit hala benim için uğraşıyor diye
Evlenecek olgunluğa erdim madem bazı şeylerin sorumluluğunu da almalıyım diye düşünüyorum ben o yüzden konu sahibini haksız buluyorum

Çok şanslısınız
Ve anneniz de çok şanslı ki siz bunu onun görevi olarak görmeyip yaptığı için minnettarsınız
Am konu sahibi bu ebeveynlerinin göreviymiş gibi davranıyor
Yanlış olan bu tavır
allah bin kere milyon kere razı olsun ki tam zamanlı bakıcı bulamadığım için haftanın iki günü annem baktı kızıma diğer 3 gün bakıcı gelirdi
Kreşe başlayana kadar böyleydi
Ama ben çok ezilirdim üzülürdüm kadıncağız kaç yaşına geldi ne zorluklar ne üzüntüler yaşadı tam rahata ereceği vakit hala benim için uğraşıyor diye
Evlenecek olgunluğa erdim madem bazı şeylerin sorumluluğunu da almalıyım diye düşünüyorum ben o yüzden konu sahibini haksız buluyorum
Hiç zorlamam
Söylerim yapamazsan ben yaparım diye
Olsun ben zaten yapıyorum diyor
Kızıma da bakıyor
Söyledim istersen kreşe vereyim diye
Kabul etmiyor
Para da istemiyor
Arada veriyorum
Nasıl hakkını ödücem bilmiyorum
Herkesin yapısı farklı
Her anne farklı
Bazıları çok fedakar oluyor
Bazılarının umru olmuyor

Kadını zorlamıyorum diyorsunuz ama size yemek yapmamasından bile şikayetçisiniz. Benim dibimde oturuyor kayınvalidem ama hiçbir beklentim de yok. Akşam 7 de çıkıp evime gidip yemeğimi de gerekeni de yapıyorum. Çocuğum olduğu zaman da bakması için beklenti içine girmem çünkü kendi çocuğumun bitek bana ihtiyacı var. Babaanne anneanneye değil.
Çalışıyorsanız zor durumdaysanız çocuk işini daha sonraya bırakmalıydınız diye düşünüyorum.
Anneye kv ye güvenip çocuk yapmak doğru bir hareket değildir

Bence işi bırak yazık çocuk anlar bunları annem bırakıp gidiyor kimse beni istemiyor diye düşünmesin kaç yaşında bilmiyorum ama...

Evlenmiş üstüne çocuk yapmış ama hala annelerini ve k.validelerini rahat bırakmayan çocuklarının bakımını da onların üstüne yıkmak isteyen ne çok 'yetişkin' var

Kayınvalidelerin ve kendi annelerimizin torunlarına bakabileceği söylenmiş, yaşlarınız kaç bilmiyorum, 45 yaşındayım henüz kızım bekar, evlenip bebek sahibi olması ortalama 5 yıl desek, eh o zaman ben 50 yaşında olurum demek, arada bir misafirliğe geldiğinde severim ilgilenirim ama sürekli bakamam, gerçekten çocuk dediğiniz gençken bakılıyor, belli bir yaştan sonra yapamıyorsunuz, okey oynarım birkaç saatimi alır, taşlara ve ıstakaya karşı sorumluluğum yok, ıstaka düşüp kırılsa üzülmem ama çocuk dediğiniz sorumluluk, sadece karnını doyurup altını değiştirmekle bitmiyor, annesi babası başındayken düşüp dizini yaralaması başka, ben bakarken düşüp dizini yaralaması başka, sizler kayınvalidenize annenize baktırdığınız da çocuk bir yerini incitse canın sağolsun anne çocuktur düşe kalka büyür mü diyorsunuz yoksa neden biraz daha dikkat etmedin anne mi diyorsunuz ?

Hasta olsa ateşlense soğuk birşey mi içirdik rüzgar da mı bıraktık diye şüpheye düşersiniz veya kendi evlatlarımızı büyüttüğümüz gibi büyütmeye kalksak, kendi çocuk yetiştirme tarzınızın ihlal edildiğini düşünürsünüz, her an peşinde koşmak gerekir, 45-50 yaşındaki bir kadın da çocuk peşinde koşturma kotasını kendi evlatlarının peşinde koşarak doldurmuştur.

Üstelik torun sadece benim kızımın değil damadımın da çocuğu, kızım birşey demese damadım derse, oğlunuz birşey demese ya gelininiz derse, annesinin çocuk bakmasını dahi eleştirenler oluyor, böyle bir durumda karşılıklı kalp kırmaya değer mi?

Yaşlanınca benim çocuğuma bakmayan anneye bakmam diyorsanız o anne size bakmıştı zaten, bir anneye bakmak için önce size, sonra doğan bütün çocuklarınıza bakması mı gerekiyor ?

Son düzenleme:
Anlamiyorum hic 55 yasinda kadin cocuklarini buyutmus.ohhh rahat edecegim diyecegi zamanlari neden sizin cocugunuza baksin ki?
Sevmeye grkince seviyor yazmissiniz tabi ki sevecek.sevmek bakmak anlamindaysa oturun kendiniz bakin.
Ustelik biz herkes gibi isten gelince annede kayinvalidede hazir yemege oturmuyoruz ne demek?
Kendi eviniz yok mu niye baskasinda yemek yiyeceksiniz ki.
Cocuk yaparken babanesi bakar yapalim mi dediniz evlenirken aksam hazir yemek yerim annemde mi dediniz?
Kac yasinda insansiniz.evlenmis aile kurmussunuz.
Yeni bir aile.neden sulaleden yardim bekliyorsunuz.
Torunlarini alir sever oper koklarlar ama bakmasinlar
Yasliliklarinin keyfini yasasinlar.
Sizde kendi ailenizin rutinini baskalarindan beklentilere girmeden kurun.

Çocuğa bakmak zorunda olan anne babadır,büyükanneler seveler vakit geçirirler bu kadar.
Kendi annenizinde eşi varmış bırakın insanları rahat.
Yok işten gelince yemek verenimiz yok, çocuğuma bakanım yok.
İki insan evlendimi hayatı kendilerine göre idame ettirmeli kimseye bel bağlamamalı.
Ya olmasalardı ne olacaktı,benim annem yok mesela.

Kayınvalidelerin ve kendi annelerimizin torunlarına bakabileceği söylenmiş, yaşlarınız kaç bilmiyorum, 45 yaşındayım henüz kızım bekar, evlenip bebek sahibi olması ortalama 5 yıl desek, eh o zaman ben 50 yaşında olurum demek, arada bir misafirliğe geldiğinde severim ilgilenirim ama sürekli bakamam, gerçekten çocuk dediğiniz gençken bakılıyor, belli bir yaştan sonra yapamıyorsunuz, okey oynarım birkaç saatimi alır, taşlara ve ıstakaya karşı sorumluluğum yok, ıstaka düşüp kırılsa üzülmem ama çocuk dediğiniz sorumluluk, sadece karnını doyurup altını değiştirmekle bitmiyor, annesi babası başındayken düşüp dizini yaralaması başka, ben bakarken düşüp dizini yaralaması başka, sizler kayınvalidenize annenize baktırdığınız da çocuk bir yerini incitse canın sağolsun anne çocuktur düşe kalka büyür mü diyorsunuz yoksa neden biraz daha dikkat etmedin anne mi diyorsunuz ?

Hasta olsa ateşlense soğuk birşey mi içirdik rüzgar da mı bıraktık diye şüpheye düşersiniz veya kendi evlatlarımızı büyüttüğümüz gibi büyütmeye kalksak, kendi çocuk yetiştirme tarzınızın ihlal edildiğini düşünürsünüz, her an peşinde koşmak gerekir, 45-50 yaşındaki bir kadın da çocuk peşinde koşturma kotasını kendi evlatlarının peşinde koşarak doldurmuştur.

Üstelik torun sadece benim kızımın değil damadımın da çocuğu, kızım birşey demese damadım derse, oğlunuz birşey demese ya gelininiz derse, annesinin çocuk bakmasını dahi eleştirenler oluyor, böyle bir durumda karşılıklı kalp kırmaya değer mi?

Yaşlanınca benim çocuğuma bakmayan anneye bakmam diyorsanız o anne size bakmıştı zaten, bir anneye bakmak için önce size, sonra doğan bütün çocuklarınıza bakması mı gerekiyor ?
Sanirim daha acik ve net anlatilamazdi @mune:KK9::KK9::KK9:

Sanirim daha acik ve net anlatilamazdi @mune:KK9::KK9::KK9:
Bu devran böyledir ama, kızım oldu annem geldi kendi tecrübelerini aktardı, kimi tavsiyelerine burun büktüm yalan söyleyemem, ben çocuğumu kendi bildiğim gibi büyüttüm, her anne böyle ister, anneanne veya babaanne büyütsün diye bıraktığımız da çocuğun değişen her huyu için onları suçlarız, ben verme diyorum annem çikolata veriyor, babaannesi bardak tabak kırmasına izin verdiği için çocuğum evde ne kadar bardak varsa kırıyor yapma dediğim de ağlama krizine giriyor, ben ne yapacağım bu çocukla diye hayıflanmıyor muyuz?
Çocuk bu hasta olabiliyor, ne yedir de hasta etti diye içimizden geçmiyor mu?
Annenize veya kayınvalidenize kızsanız ya eşiniz gönül koyacak annesine bağırdınız diye ya siz üzüleceksiniz kendi annenize kızdınız diye, peki neden bakıcı gibi bir alternatifle çözülmüyor bu durum?
Referanslı, özgeçmişi iyi bir bakıcı yaşanacak tüm kalp kırgınlıklarını önler, ilk mesajım da söylediğimi yineleyeyim çocuk gençken güzel bakılıyor ama yaş ilerledikçe aynı gücü bulamıyorsunuz, çocuk çok büyük sorumluluktur, saniyelik bile olsa gözünüzü ayırdığınız da Allah korusun birşey olsa bunun vicdan azabını ömür boyu çekersiniz, bu vicdan azabını kayınvalide ve annelerin üzerine yüklemeye gerek yok.

10 sene önce yaşanmış bir olayı anlatayım, anneanneyle dede torunlarına bakıyorlar, birgün üçü birlikte denize gidiyor, yanlış hatırlamıyorsam küçük motorlu sandal gibi birşeyle gidiyorlar, torun o sırada etrafta dolanan jet ski'nin dalgasıyla denize düşüyor ve o jet ski çocuğu farkedene kadar iş işten geçiyor, düşünün yaşadıkları vicdan azabını, bu deniz olmaz da çocuk parkı olur, yapmayın bize bunu:KK43:

Ayyy içim bayıldı okurken yarısını anca okudum, çalışmayın oturun evinizde çocuğunuza bakın, çıcuğumuza bakılsın yemeğiniz yapılsın hemse sıcak yensin De bilmemne. Ne kadar kaprislisiniz. Arefe günü evdeymişsiniz ayrıca tek çocuğunuza bakamıyormusunuz. Siz bakmak istemezken kimse sizin çocuğunuza bakmak Zorunda değil. Nedir bu çalışan bayanların sürekli aileden beklentileri anlamıyorum

yaş itibarı ile bir kaç arkadaşım var torunlarına bakan ama resmen psikolojileri bozuldu.biri kızının evinde bakıyor.bir diğeri kendi evinde bakıyor.bir diğeri oğlunun yaşadığı yerde ev kiraladı gündüz oğlunun evinde bkıyor gece yatmaya gidiyor.ama hiç biride ne kızlarına,ne damatlarına ne gelinlerine ne de oğullarına yaranamadılar.çocuk bakıyorlar,işlerini yapıyorlar,yemeklerini yapıyorlar ne yaptın ki oluyor.üstelik tüm sosyal hayatlarından vaz geçmiş durumdalar.kendi çocuğuna baktığın gibi olmuyor diyorlar.
açıkçası ben de bakmam.sadece sever oyna<r,gezdiririm.sorumluluk almam.

yaş itibarı ile bir kaç arkadaşım var torunlarına bakan ama resmen psikolojileri bozuldu.biri kızının evinde bakıyor.bir diğeri kendi evinde bakıyor.bir diğeri oğlunun yaşadığı yerde ev kiraladı gündüz oğlunun evinde bkıyor gece yatmaya gidiyor.ama hiç biride ne kızlarına,ne damatlarına ne gelinlerine ne de oğullarına yaranamadılar.çocuk bakıyorlar,işlerini yapıyorlar,yemeklerini yapıyorlar ne yaptın ki oluyor.üstelik tüm sosyal hayatlarından vaz geçmiş durumdalar.kendi çocuğuna baktığın gibi olmuyor diyorlar.
açıkçası ben de bakmam.sadece sever oyna<r,gezdiririm.sorumluluk almam.
Bakmak istememekte haklısın Egem, çocuk büyüttün zorluklarını biliyorsun, tüm gün bir çocuğun sorumluluğunu almak kolay mesele değil, çocuklar enerjiktir, saniye geçmeden koltuk tepesinden atlar, elinizden fırlayıp kaçar, düşer bir yerlerini incitir, oğluna açıklayabilsen gelinine açıklayamazsın, kızın anlayış gösterse damadının surat asma ihtimali var, teyzem 11 yıldır torun bakıyor, kızları 3'er tane doğurdu, hergün en az 2 tanesi sabah 7:30'dan gece 23:00'e kadar teyzemde duruyor, kızları çalışmıyor ev kadını ama öyle alışmışlar, yazık teyzem bir hastalanmış kafasını kaldıracak hali yok ama yine o halde çocuklara baktı, daha da doğurmaya niyetleri var, Aslan gibi annemiz var bakar diyorlar, e olacak iş mi bu? Anneanneler babaanneler mezarda mı rahata erecek?

Bakmak istememekte haklısın Egem, çocuk büyüttün zorluklarını biliyorsun, tüm gün bir çocuğun sorumluluğunu almak kolay mesele değil, çocuklar enerjiktir, saniye geçmeden koltuk tepesinden atlar, elinizden fırlayıp kaçar, düşer bir yerlerini incitir, oğluna açıklayabilsen gelinine açıklayamazsın, kızın anlayış gösterse damadının surat asma ihtimali var, teyzem 11 yıldır torun bakıyor, kızları 3'er tane doğurdu, hergün en az 2 tanesi sabah 7:30'dan gece 23:00'e kadar teyzemde duruyor, kızları çalışmıyor ev kadını ama öyle alışmışlar, yazık teyzem bir hastalanmış kafasını kaldıracak hali yok ama yine o halde çocuklara baktı, daha da doğurmaya niyetleri var, Aslan gibi annemiz var bakar diyorlar, e olacak iş mi bu? Anneanneler babaanneler mezarda mı rahata erecek?
bu zamandaki büyüklere acıyorum.gençlikte büyüklerle yaşamışlar,ilgilenmişler yaşlılıklarında da torunlarla uğraşıyorlar.Allah evlatlarımıza vijdan versin.ben annemin elini sıcak sudan soğuk suya değdirmiyorum dinlensin diye

3 senelik evliyim bosbogaz millet hani çocuk çocuk yap diye sorar durur.
Israrla diyorum ki çalışırken çocuğa kim bakacak henüz bu şartlar olgunlasmadi maddi manevi hazır değiliz vs.
Ee annen gelir bakar diyorlar .
Annem farklı şehir de kadın bütün düzenini bozup şehir değiştirecek düşünün böyle bi mantık var mı yahu?
Ben anneme güvenip mi çocuk yapacağım?
Işte bu sebeple bekliyorum gerekirse 3 yıl daha beklerim yapacak bir şey yok şartlar böyle.
Kısaca konu sahibi çocuk sahibi olmadan önce tüm bunlar düşünülmeli hesap edilmeli.
Anneniz veya kv 'nin de bi hayatı var tek dertleri torun değil.
Herkes kendi colugunu cocugunu büyütmüş zaten bırakın rahat etsin insanlar.

Ben sok 7.30'dan gece yarisina kadar cocuk niye buyukanneye birakilir? Anne baba ne yapiyor? Buyukanne neden bakar? Gercekten ilginc. Benim bir arkadasim da ailesi calisirken hafta ici yakin bir sehirdeki babaanne tarafindan buyutuldu. Haftada veya iki haftada bir ailesi gidiyordu cocugun yanina. Yakin davransa da icten ice hep nefret ediyor ailesinden. Psikolojik olarak cok etkilenmis. Konusuyorum bazen elbette seni seviyorlardi deger veriyorlardi diyorum haklisin diyor ama geri basa sariyor her seferinde.

bunu soyleyince linc etcek bazi sevgi kelebegi tipler ama hayat bu keser doner sap doner gun gelir hesap doner ,bu bebecikleri fazlalik gibi gorup bu anneleri aglatan kadinlar hep de gordum ki karsiligini aliyorlar hayattan hem de cok agir bi sekilde...o yuzden tavsoyem yarin obur gun torunlariniz olursa evlatlarinizin parcalarina sahil cikin yoksa baslarina gelmeyen kalmiyoorr hayatin tokadi hicbiseye benzemiyor

Keske cocugunuzu dogurmadan once dusunseydiniz bakimini yapabilecek miyim diye. Ben mesela calisan bir kadin olarak zorluk cekecegimi bildigim icin evlenirsem uygun sartlari saglayana kadar dogurmam cocuk. Kimse bizim cocuklarimiza bakmak ve onlarin sorumluluklarini almak durumunda degil.

Ben sok 7.30'dan gece yarisina kadar cocuk niye buyukanneye birakilir? Anne baba ne yapiyor? Buyukanne neden bakar? Gercekten ilginc. Benim bir arkadasim da ailesi calisirken hafta ici yakin bir sehirdeki babaanne tarafindan buyutuldu. Haftada veya iki haftada bir ailesi gidiyordu cocugun yanina. Yakin davransa da icten ice hep nefret ediyor ailesinden. Psikolojik olarak cok etkilenmis. Konusuyorum bazen elbette seni seviyorlardi deger veriyorlardi diyorum haklisin diyor ama geri basa sariyor her seferinde.
yakın bir akrabam torununa baktı.60 üstü.gelin gelip emzirip kendi karnını da doyurup gidiyordu.akşamda karnını doyurup bebeği emzirip gezmeye gidiyordu.geç vakit bebeği alıp evine gidiyordu.akrabam çok yıprandı 3 senede iyice çöktü.

X