Bankalardan altınlarınızı alın mevzusu?

Evlere talip çok fazla, ev sahipleri bunu kullanıyorlar. Mesela alt katımız kiradaydı. Oturan aile ödeyemedi köylerine göç ettiler. Sonra zaten kira fazlaydı ev sahibi buna rağmen üç katı fiyat ekleyip mülteci bir aileye verdi.

O konuda fikrim yok. Ama ulkemizde yakin donemde yasanan bir karisiklikta herkesin bankalara hücum edip kasalarini bosalttigini bizzat gordum

Bende bankaya yatırdım dolarımı beni korkuttun.kasayami koysam simdi
Ay yok oyle demek istemedim. Evde durmasindansa kasada durmasi daha iyi demek istedim. Bende kur korumali hesap kullanıyorum kastettiğiniz buysa, ayrica yillardir doviz ve altin hesabim var bankada. Bir sıkıntı yasamadim

Is bankasındaydı hesabim.

Altın fiziki olarak yok. Altın hesabi var.

2017 senesinde altının grami 146 lirayken 100 gram altin almıştım. O zamanön parasiyla 15 bin liraya.
Bu şubat ayinda altının gramı 93 lirayken bozdurdum. Araba aldım.

Siz mobil bankaciliktan sürekli takip edebiliyorsunuz kurları. Kâr_zarar oraniniz nedir? O günkü kura göre sizin altın varliğinizin tl cinsinden değeri nedir vs. Hepsini görebiliyorsunuz.

Ama burda en önemli noktalardan biri şu; altın alim satımı her zaman farklıdır. Bu sebeple altın hesabına para yatırıp 3 ay,5 ay sonra bozdurmaya kalkmak daima zarar ettirir..bu fiziki altın için de böyledir.

Bi bileziği, atıyorum 10 bin liraya alırsınız. Sonra 3 ay sonra bozdurmaya kalkarsaniz kuyumcu size sattığı parayi ödemez değil mi? Ayni o mantık. 10 bin liralik altını kuyumcu en iyi ihtimalle 8 bin liraya alır.

Sonra bi de bankalar haftasonu tatiline girdiği zamanlar alış satış marji açılır.

Mesela Haftaici mesai saatinde atiyorum altinin gram alişi 100 liraysa satışı 97 lira olur. Siz altınınızı bankaya satarken 97 lira üzerinden satarsiniz. Ama haftasonu ya da mesai saati dışında bu marj açılır. Örneğin altinin alışı 100 liraysa satışı 70 liraya düşer. Sizin kârınız hafta ici satışına göre düşer.

Buna göre altin bozdurmak için daima mesai saatlerini gozetlemeniz gerekir en az zararla bozdurmak için.

Bunun haricinde ekonomiyi takip edin. Sinirleriniz dayanırsa tabi. Çok büyük bi sorun olmadikca devlet vatandasin varlığına el koymaz. Ama neticede el koyma hakki olduğunu unutmayin.

Yine.de evde fiziksel altin saklamak her zaman daha büyük risktir. Devletin sizin maliniza el koyma ihtimali ile evinize hirsiz girmesi ihtimali arasında çok fazla fark var.

Devlet belirli koşulları gözetir. Hirsizin kosullara ihtiyaci yoktur mesela.

Bu sebeple benim bugün yine altınım olsa yine iş bankasina altın hesabima atarım. Kafam rahatti. Huzurla evden çıkıp geceleri huzurla annemde kalırdım filan.

Tercih sizin tabi. Akliniza hangisi yatiyorsa onu seçin.

Anlıyorum, çok teşekkür ederim. Galiba ufak yatırımlar için değil de daha ağır altını, mücevheri korumak için daha ideal bir yöntem gibi duruyor.
Benim su an mesela 5 gram altınım kaldı. Gene iş bankasinda duruyor. Devlet tabiki bu paraya tamah etmez. Ben araba almak için altiniz bozdururken 5 gramcik kendime artırmıştım. O duruyor.

Benim yukarda bahsettiğim şey biraz daha ele gelir yatirimlar için geçerli.

Devlet bankadaki 50 bin liraya ya da mesela 50 gram altına el koymaz.

El koyma işlemi icin daha ciddi paralar olmasi lazım.

Kasa olayı da tam guven vermiyor bende kullandım ama ilk fırsatta cektim.
Cunku sigorta yok, deprem vs durumunda almanız çok zor. İçerik bilgisi almıyorlar sadece kapıda güvenliğe ücret ödüyoruz.
Ben ne banka ne ev olarak bakıyorum.
Çok acil bir durumda cebinizde herhangi bir durumda kullanabileceğiniz nakit olmali. Çok anormal durumlarda altında ise yaramaz kesip karın doyuramazsiniz. Ülkeden çıkaramazsiniz.
Ukraynada kullanılan diğer para - çoğu kişi tarafından kabul görmeyen kriptolar. Soğuk cüzdanda sadece belli paraları tutma fikri de üstünde çok araştırılarak değerlendirilebilir. Lütfen bu kısmı 5 kere düşünerek harekete geçin.
Aciliyetten kastım savaş değil. Bizim toplumda genel değer yargılarına bakarsam parası olmayan çok zorlanacak biz hep bana deriz çünkü, ne sırayla bekleriz ne paylaşmayı hatırlıyoruz.

Ben hiç duymadım ama şu Rusya'ya yapılan ambargolar, insanların bankadan parasını dovizini cekememesi falan beni korkuttu. Benim de elli gram altınım falan var denizbankta,dolarlarim var. Bu korkumdan dolayı çekmeyi düşündüm ama yastikalti olan altınlarimdan da korkuyorum,ya hırsız gelirse diye...
İki ucu çoklu değnek:) bankada kasa tutmak da çok ekonomik bir şey değil. Anca evlenirsem de toplu altinlarim olursa yaparim böyle bir seye

Banka güvenli liman ama piyasalar çalkantılı, ekstrem bir durum olsa bankadan hemen yatırımınızı çekemeyebilirsiniz ama el atında olunca ulaşım kolay. Şu an bir risk yok ama savaş durumunda, ülkenin iflası vs durumlarda paranıza el konulmasa bile ulaşım sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Ben duymadım ama bankadan almayı tercih etmiyorum evimiz güvenli evde tutuyorum

o ekstrem durumda fiziki altınlarınızı bozacak kuyumcu bulamama ihtimalinin de farkındasınız ama değil mi?

ekstrem durum oldu mu, herkese ekstrem durum olur. yastık altında altın, dolar saklayan da sıkıntı yaşar, bankada parası olan da. ülkenin iflas etme ihtimali, eve hırsız girme ihtimalinden çok çok daha düşük, biliyorsunuz değil mi?

Çok detaylı anlatmışsınız. Gerçekten çok ama çok teşekkür ediyorum. :)

Bunu ben duydum. Sizin duymamaniza da cok sasirdim. Devlet sikisirsa altin ve doviz hesaplarini sabit bir kurdan tlye cevirebilir ki gorunen o ki geliyor gelmekte olan. Dun biz euro fatura kesip odemeyi euro aliyorduk. Artik euro transferi yasaklanmis sirketler arasi. Yani sikistikca kurallar degisiyor. Devlet hirsizlik yapmaz diyen heralde almanyada yasiyor. Aralik ayinda kucuk yatirimciyi nasil carptik diyen birini tvde izlememis heralde

En az 10 senedir bu lafı hep duyuyorum. Durup durup gündeme gelen bir mevzu. Söylenti gibi geliyor bana.
Ha yine de bu ülkenin koşullarında her an her şey olması mümkün tabi.

%10000
2 yılda bir kez duyuyorum devlet tüm döviz hesaplarına el koyacak şuna el koyacak buna el koyacak diye daha olmadı

bak bu çok mantıklı. ben de yüklü harcama yapacaksam birikmiş paramdan değil kredi kartımdan geçip taksit yaptırıyorum. bi anda atıyorum 10 bin lira nakit para çıkışı olmasındansa o parayı 6-9 taksit halinde bankaya ödemek daha mantıklı mesela. para sürekli eridiği için ödenen taksitlerin de alım gücü düşmüş oluyor.

hep şeyi merak ederiz ya, annemle de konuşuyoruz bunu. kriz var ama avm'ler dolu. mekanlar dolu. eticaret alışverişleri son hız sürüyor, millet çatır çutur ev alıyor falan nasıl oluyor ya deriz hani. işte şu an içinden geçtiğimiz ekonomik süreçte aslında normal hareketler bunlar. birikim yapayım desem mevduat faizleri düşük, enflasyonun çok çok altında kalıyor. altın, dolar alayım desem onlar da yükselişte şu an. bitcoine yatırayım desem o da fazla riskli. en iyisi harcamak diyor millet o yemeği bugün yemez de haftaya yersen dışarıda, fiyatı artmış olacak. o elbiseyi almayı yarına bırakırsan zam gelmiş olacak. TL ile borçlanacaksan bugün borçlan, yarın borçlanmayı beklemek saçma. benim de böyle harcamalarım oldu, çok lazım değilken yılbaşından önce telefon aldım mesela, iyi ki de almışım 1000 TL arttı fiyatı. akıllı saat aldım çok da lazım değildi, iki katına çıktı aylar sonra fiyatı. gerçi bu tercih her teknolojik alette mantıklı olmuyor teknoloji devamlı ilerlediği için ama ben öyle yapmıştım o iki üründe. bilgisayarda yapmıyorum mesela. geçenlerde acaba macbook air mi alsam diye düşündüm sonra vazgeçtim, sürekli güncellenen bi teknoloji olduğu için ihtiyaç durumunda o anki ihtiyaçlarıma göre bişey alacağım.

mesela enflasyonun çok çok düşük olduğu ülkelerde de insanlar para harcamazlar, harcamak istemezler. devletler insanlar para harcasın, ekonomi dönsün ister. amerika bununla az uğraşmadı, enflasyon çok düşüktür birkaç sene önce, yükseltmeye çalışıyordu biraz.

Ev çok kötü bir seçenek kesinlikle iğne deliğine soksan hırsızlar buluyor
dedektörleri var çünkü adam enayi mi, o da onun mesleği yani neden boşa zaman harcasın şansa bırakamaz işini.
evde belli bir miktar kötü gün parası tutarsın onu kastetmiyorum. ama birikimi tutmak çok riskli. kötü gün parası 3 5 bin dursun çekmecenin arka tarafında, sorun yok. çalınsa da üzülmeyeceğin miktar gibi düşün. evim güvenli yazan var ya...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…