Bartholin Kisti (Absesi )

inanın kaç aydır sıkıntısını yaşıyorum gerçi sizinkinin yanında lafı olmaz belki ama insan yaşadığını biliyo işte.ohhhhhhh.cok cok teşekkür ederim.cok rahatladım...eşim daha bu sabah zorla beni hastaneye götüreceğini söylemişti çünkü....ben de senin gibi arkadaş olurum kistimle sorun deil.çünkü benimki de apseye dönüşmedi.....ooohhhhhhh.amannnnnn...ooohhh.hohohohohhhhooooo...

ama sen yine de kontrole git doktora, bu işler şakaya gelmez herkeste farklı olabilir. ben de sürekli kontrole gidiyorum. doktor kontrolünde rahatım:) sen de git daha rahat et. güvendiiğin bi doktorsa arada görün derim ben. zaten biz bayanların yılda 1 kere mutlaka bir şey olsun olmasın jinekoloğa görünüp smear testi yaptırması şart.

işte 3 aydır gitmadim valla.. :)dogum yapalı 5 ay kadar oldu...yakında gitmem gerek evet....doktorum da iyidir sagolsun...ama amelyat etmesin. gecsinnn.....

işte 3 aydır gitmadim valla.. :)dogum yapalı 5 ay kadar oldu...yakında gitmem gerek evet....doktorum da iyidir sagolsun...ama amelyat etmesin. gecsinnn.....

ameliyatsız geçmez canım üzgünüm:2: keşke geçseeeee iniverse şişlikkk ama malesef öle takılıyo orda:KK55: allah daha beterini vermesin ne diyelim

ameliyatsız geçmez canım üzgünüm:2: keşke geçseeeee iniverse şişlikkk ama malesef öle takılıyo orda:KK55: allah daha beterini vermesin ne diyelim[/Q

cok haklısın allah beterinden korusun...çok kötü duruma gelmeden düşünmiycem açıkcası canım ya...inşallah ben de senin gibi bunla takılmasını öğrenirim tatlım

merhaba arkadaşlar
bende bartolinden muzdarip biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim.
yaklaşık 3 sene önce ilk bartolin apsem vajinamın sağ girişinde oluştu 4 gün içinde ceviz büyüklüğüne ulaştı ve 15 dklık "apse boşaltma operasyonu" boşaltıldı. ardından 1 sene sonra sol tarafımda aynı şekilde apse oluştu. Ne olduğunu bildiğim için biraz daha içim rahattı sanki. yine aynı şekilde "apse boşaltma operasyonu" geçirdim.ardından 1 ay sonra halsizlik ateş ve ağrıyla birlikte yine yineledi. antibiyotik tedavisi gördüm. bu kez bir şişip bir inmeye başladı sanki sünger suyu emiyor sonra sıkılıyor ve geçiyor gibiydi. çok üstünde durmadım.
Kontrol esnasında jinekolog sol tarafta bartolin nadiren olur, kist olmuş ameliyatla alınması lazım dedi, bir başkası, bir başkası, bir başkasıda. 4-5 farklı doktor kistin oluştuğu bartolin bezinin tamamen çıkartılması gerektiğini söylediler sözbirliği etmişcesine :) sonunda 6 gün önce "bartolin kistinin çıkarılması" ameliyatı oldum. genel anestesi ile uyutuldum sabah 9.50 ameliyat 10.30 ameliyattan çıkış ve 12.15 taburcu oldum. Hastanın durumuna göre aynı gün çıkılabiliyor yada 1 gece yatıyorsun hastanede. Ağrı kesici ve efervesan antibiyotik verdi doktor.Sonuç olarak günlük işlerimi yapabiliyorum ama mutlaka 1-2 gün iyi dinlenmek lazım. bir an önce normale dönmeyi bekliyorum. bartolinin görevini kim yapacak vücudumda merak ediyorum. sağlığınızı ihmal etmememniz dileğiyle. hoşçakalın

merhaba arkadaşlar
bende bartolinden muzdarip biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim.
yaklaşık 3 sene önce ilk bartolin apsem vajinamın sağ girişinde oluştu 4 gün içinde ceviz büyüklüğüne ulaştı ve 15 dklık "apse boşaltma operasyonu" boşaltıldı. ardından 1 sene sonra sol tarafımda aynı şekilde apse oluştu. Ne olduğunu bildiğim için biraz daha içim rahattı sanki. yine aynı şekilde "apse boşaltma operasyonu" geçirdim.ardından 1 ay sonra halsizlik ateş ve ağrıyla birlikte yine yineledi. antibiyotik tedavisi gördüm. bu kez bir şişip bir inmeye başladı sanki sünger suyu emiyor sonra sıkılıyor ve geçiyor gibiydi. çok üstünde durmadım.
Kontrol esnasında jinekolog sol tarafta bartolin nadiren olur, kist olmuş ameliyatla alınması lazım dedi, bir başkası, bir başkası, bir başkasıda. 4-5 farklı doktor kistin oluştuğu bartolin bezinin tamamen çıkartılması gerektiğini söylediler sözbirliği etmişcesine :) sonunda 6 gün önce "bartolin kistinin çıkarılması" ameliyatı oldum. genel anestesi ile uyutuldum sabah 9.50 ameliyat 10.30 ameliyattan çıkış ve 12.15 taburcu oldum. Hastanın durumuna göre aynı gün çıkılabiliyor yada 1 gece yatıyorsun hastanede. Ağrı kesici ve efervesan antibiyotik verdi doktor.Sonuç olarak günlük işlerimi yapabiliyorum ama mutlaka 1-2 gün iyi dinlenmek lazım. bir an önce normale dönmeyi bekliyorum. bartolinin görevini kim yapacak vücudumda merak ediyorum. sağlığınızı ihmal etmememniz dileğiyle. hoşçakalın

öncelikle paylaşımın için kendi adıma çok teşekkür eder, aramıza hoşgeldin derim:KK42:
benim doktorum da en son bartholin bezlerini aldır kurtul demişti. benim de sorduğum ilk soru bartholin bezim olmassa nasıl olur olmuştu? cevap: zaten kistleşmiş/abseleşmiş bez işlevini yitirmiş demektir. o bölgedeki akıntıyı sadece bartholin bezleri oluşturmuyor orada o işi gören birden fazla bez mevcut, o yüzden alınması hayatına bir eksiklik getirmez demişti. bu cevap sanırım son soruna açıklık getirir diye umuyor acil şifalar diliyorum. bir de benden soru, abse demişsin herhangi bir acı ağrın oldu mu tesadüf mü farkettin?

merhaba bende bu dertten muzdaripim bir sene önce ceviz büyüklüğünde şişlik oldu doktora gittim uyuşturmadan iğneyle çekip boşalttılar 20 tane iğne oldum antibiyotik ilaç kullandım ama 3 ay sonra tekrar çıktı aynı büyüklükte doktora gideceğim gün kendiliğinden patladı ve 3 ay önce tekrar yineledi ama bu sefer ağrısız ve minik bir şişlik var cesaretimi toplayıp doktoro gittim lokal anestesi altında cerrahi müdahale yapacağını söyledi ve ilaç verdi bir hafta sonra operasyon yapılacak ve ben çok korkuyorum bir gün önceden hastaneye yatıp ertesi gün uygulancakmış lokal anesteziyle yaptıran arkadaşlardan rica ediyorum ağrılı bir işlemmi uyuşukluk geçince dikiş yerleri çok ağrıyormu ..

canım öncelikle geçmiş olsun.operasyon geçirdin mi bilmiyorum ama ben yinede başımdan geçenleri yazmak istedim.bu bartholin rahatsızlığı bende 1.5 senedir var ve her ay düzenli olarak tekrarlıyor ve dikkat ettim genelde hep yumurtlama dönemime dek geliyor.neyse hastalığı bilmediğim için kendimi yaşlı bi doktora emanet etmştim kistin içine 4-5 kere gümüş nitrat yerleştirmişti normalde daha sonra alınması gerekiyormuş ve bu doktor saolsun almamıştı.daha sonraları enjektörle falan sıvıyı boşaltmışlardı tabi bunlarda çözüm olmadı.artık alışmıştım bu şişliğe ve evde kendim toplu iğneyle patlatıyordum :KK50: fakat en son ki şişlik o kadar büyümüştü ki bacağımı kıpırdatamıyordum gece 03:00 te acile gittk ve ameliyat olmadan kurtulamazsın dediler.neyse uzatmayalım ben daha 3 gün önce özel bi hastahanede bartholin kisti ameliyatı oldum.bayıtıldığım için hiç bir acı hissetmedim dikiş yerlerimde çok az bi ağrı oluyor o da normal yani.bu ameliyatı olmadığım günlerime üzülüyorum.çok şükür şimdilik iyiyim.umarım bidaha tekrarlamaz :nazar:

canım öncelikle geçmiş olsun.operasyon geçirdin mi bilmiyorum ama ben yinede başımdan geçenleri yazmak istedim.bu bartholin rahatsızlığı bende 1.5 senedir var ve her ay düzenli olarak tekrarlıyor ve dikkat ettim genelde hep yumurtlama dönemime dek geliyor.neyse hastalığı bilmediğim için kendimi yaşlı bi doktora emanet etmştim kistin içine 4-5 kere gümüş nitrat yerleştirmişti normalde daha sonra alınması gerekiyormuş ve bu doktor saolsun almamıştı.daha sonraları enjektörle falan sıvıyı boşaltmışlardı tabi bunlarda çözüm olmadı.artık alışmıştım bu şişliğe ve evde kendim toplu iğneyle patlatıyordum :KK50: fakat en son ki şişlik o kadar büyümüştü ki bacağımı kıpırdatamıyordum gece 03:00 te acile gittk ve ameliyat olmadan kurtulamazsın dediler.neyse uzatmayalım ben daha 3 gün önce özel bi hastahanede bartholin kisti ameliyatı oldum.bayıtıldığım için hiç bir acı hissetmedim dikiş yerlerimde çok az bi ağrı oluyor o da normal yani.bu ameliyatı olmadığım günlerime üzülüyorum.çok şükür şimdilik iyiyim.umarım bidaha tekrarlamaz :nazar:

canım gecmiş olsun inasalah tekralamaz birdaha bende marsipülasyon yöntemi olmuştum ama yine aynı yerimde agrısz bana sadece sekil anlamıylarahatsızlık veriyor. nasıl kurtulucaz bundan yaaa offfffff

merhaba..bir süredir yorumlarınızı takip ediyorum ve ben de bartolin absesi kurbanı olarak birşeyler yazmak istedim. iki sene içersinde 3 kez şişti bartolinim , yurtdışında olduğum için orada yaptırmak istemedim ve türkiyeye geldiğimde bir 3.kez olmuştu ve her defasında inanılmaz ağrilar yaşadım ne yürüyebildim ne de çalışabildim ve hepside üç gün sürmüştü sonrasında kendiliğinden indi şişlik. en son doktora gittgimde hemen boşaltılması gerekıyor dedı ve bartolin absem boşaltıldı ayılma sürecimle birlikte 45 dakika sürdü sadece ve ben eve yürüyerek geldim sadece 1-2 gün dikkat ettim derken 1.5 ay sonra diğer tarafım ( sağ taraf) şişti ve aynı şeyler ama bu defa beni mahvetti ve tekrar ameliyat ve rahatlama...ameliyattan sonra 10.günüm bugün ve kontrole gittim her şey yolunda dedi doktor ama ben son üç aydır antibiyotiklerden çektğim kadar hiç bişiden çekmddim ve artık daha fazla bunu yaşamak istemiyorum nolur tekrarlamasın sadece paylaşmak istedim hepinize çok geçmiş olsun...sağlıkla

merhaba..bir süredir yorumlarınızı takip ediyorum ve ben de bartolin absesi kurbanı olarak birşeyler yazmak istedim. iki sene içersinde 3 kez şişti bartolinim , yurtdışında olduğum için orada yaptırmak istemedim ve türkiyeye geldiğimde bir 3.kez olmuştu ve her defasında inanılmaz ağrilar yaşadım ne yürüyebildim ne de çalışabildim ve hepside üç gün sürmüştü sonrasında kendiliğinden indi şişlik. en son doktora gittgimde hemen boşaltılması gerekıyor dedı ve bartolin absem boşaltıldı ayılma sürecimle birlikte 45 dakika sürdü sadece ve ben eve yürüyerek geldim sadece 1-2 gün dikkat ettim derken 1.5 ay sonra diğer tarafım ( sağ taraf) şişti ve aynı şeyler ama bu defa beni mahvetti ve tekrar ameliyat ve rahatlama...ameliyattan sonra 10.günüm bugün ve kontrole gittim her şey yolunda dedi doktor ama ben son üç aydır antibiyotiklerden çektğim kadar hiç bişiden çekmddim ve artık daha fazla bunu yaşamak istemiyorum nolur tekrarlamasın sadece paylaşmak istedim hepinize çok geçmiş olsun...sağlıkla

gecmiş olsun inş tekrarlamaz bende ameliyat oldum ama 2 ay sonra aynı yerde tekrar bazen inio bazen şişio özellikle regl dönemlerinde yada ilişkiden sonra birdaha gtmem lazım ama hep aynı sonuc olur mu diyorum .bana hiçbir rahatsızlıgı yok günlük işlerimi yapabiliorum.bu aralar gtmem lazım ama doktordan korkuorumm daha dogrusu spektulum denen aletten offff

gecmiş olsun inş tekrarlamaz bende ameliyat oldum ama 2 ay sonra aynı yerde tekrar bazen inio bazen şişio özellikle regl dönemlerinde yada ilişkiden sonra birdaha gtmem lazım ama hep aynı sonuc olur mu diyorum .bana hiçbir rahatsızlıgı yok günlük işlerimi yapabiliorum.bu aralar gtmem lazım ama doktordan korkuorumm daha dogrusu spektulum denen aletten offff

çok teşekkür ediyorum umarım sende aynı şeyleri yaşamazsın , ben artı kdoktor yüzü bile görmek istetmiyorum o kadar sıkıldım bu durumdan tekrarlaması cok büyük bir ihtimalmiş doktorumun söylediğine göre yani yapılcak hiç bir şey yok ama en güzeli aslında çok fazla odaklanmamak değilse psikolojini bile bozuyor.olacağı varsa olur napalım :KK43:

çok teşekkür ediyorum umarım sende aynı şeyleri yaşamazsın , ben artı kdoktor yüzü bile görmek istetmiyorum o kadar sıkıldım bu durumdan tekrarlaması cok büyük bir ihtimalmiş doktorumun söylediğine göre yani yapılcak hiç bir şey yok ama en güzeli aslında çok fazla odaklanmamak değilse psikolojini bile bozuyor.olacağı varsa olur napalım :KK43:

tekrar etmiyor dedi ama oldu valaa aynı yerde hemde cok sıkıcı bi durum kesin cözüm bezlerin aldırılması sanırım.o daha da zormuş şiş suan ama bakmamaya calışıyorum ilişkiden sonra oluyo senin suan nedir tedavin ne yöntemdi . canım tesekkürler.

tekrar etmiyor dedi ama oldu valaa aynı yerde hemde cok sıkıcı bi durum kesin cözüm bezlerin aldırılması sanırım.o daha da zormuş şiş suan ama bakmamaya calışıyorum ilişkiden sonra oluyo senin suan nedir tedavin ne yöntemdi . canım tesekkürler.

bartholinden kurtulmak istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

bartholinden kurtulmak istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

canım tekrar etmıyor dıyenlere aldırma cunku edıyor ıstedııgn kadar dıkkat et tekrar edıyor ben doktoruma o kdar cok dıkkat edıorum neden oluyor deyınce bazı kadınların tamamen dogasından kaynaklanıyor demıstı ...artık vajına bolgemde kesınlıkle dus jelı falan kullanmıyorum eczanelerde satılan jel ılac gıbı bısı var genıtal bolge ıcın onu kullanıyorum ıc camasırlarımı utuluyorum her ılıskıden sonra mutlaka temızlıyorum dar ıc camasırlarına paydos vss dıye gıdıyor ....sen de dıkkat et bunlara cok onemlı cunku..sımdı antıbıyotık tedavım bıttı dkıslerım erıdı solda 4 tane vardı sagda 6 dıkıs hıcbırısı kalmadı neredeyse bır ay olucak tekrarlama yok ama korku var tabı..
sakın bezlerını aldırmaya kalkma yasın 60 70 olsa tamam dıcem ama o bezlere ıhtıyacı nvar yoksa ılıskı sırasında cok acı cekersın tadı da tuzu da kalmaz..
sıs halde demıssın su an amelıyatın olması ıcın sıs yanı olgun olması lazım ıstersen gıt bı doktora gorun korkucak hıcbırsey yok kı ben ıkıncı amelıyatımda sadece gostermeye gıtmısken amelıyata aldı benı doktor kı yanımda hıc kımse yoktu herkese surprız oldu ve tek basıma da eve dondum..

canım tekrar etmıyor dıyenlere aldırma cunku edıyor ıstedııgn kadar dıkkat et tekrar edıyor ben doktoruma o kdar cok dıkkat edıorum neden oluyor deyınce bazı kadınların tamamen dogasından kaynaklanıyor demıstı ...artık vajına bolgemde kesınlıkle dus jelı falan kullanmıyorum eczanelerde satılan jel ılac gıbı bısı var genıtal bolge ıcın onu kullanıyorum ıc camasırlarımı utuluyorum her ılıskıden sonra mutlaka temızlıyorum dar ıc camasırlarına paydos vss dıye gıdıyor ....sen de dıkkat et bunlara cok onemlı cunku..sımdı antıbıyotık tedavım bıttı dkıslerım erıdı solda 4 tane vardı sagda 6 dıkıs hıcbırısı kalmadı neredeyse bır ay olucak tekrarlama yok ama korku var tabı..
sakın bezlerını aldırmaya kalkma yasın 60 70 olsa tamam dıcem ama o bezlere ıhtıyacı nvar yoksa ılıskı sırasında cok acı cekersın tadı da tuzu da kalmaz..
sıs halde demıssın su an amelıyatın olması ıcın sıs yanı olgun olması lazım ıstersen gıt bı doktora gorun korkucak hıcbırsey yok kı ben ıkıncı amelıyatımda sadece gostermeye gıtmısken amelıyata aldı benı doktor kı yanımda hıc kımse yoktu herkese surprız oldu ve tek basıma da eve dondum..[/QU BU DERTTEN BENDE DE OLDU ÜSTELİK 3. DOĞUMUMU YAPTIKTAN HAMAN SONRA... AYAKTA KALINCA BİR SANCI HİSSEDİYORUM DİKKAT EDİNCE DİKİŞ YERİMLE ALAKASI OLMADIĞINI FARKETTİM GALİBA HEMOROİD OLDUM DİYE DÜŞÜNDÜM FAKAT ELİMLE KONTROL ETTİĞİMDE TAVUK YUMURTASI KADAR BİR ŞİŞLİK OLUŞMUŞTU DR AMELİYATTAN BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK KESESİYLE ALACAĞIZ BOŞALTIRSAK YADA PATLARSA YİNE TEKRAR EDER DEDİ..... VE BEN BEBEĞİM 2 HAFTALIKKEN GENEL ANESTEZİYLE AMELİYAT OLDUM 1 SAAT SÜRDÜ GREYFURT BÜYÜKLÜĞÜNDEYMİŞ İÇİNDE KİRLİ KAN VE İLTİHAP VARMIŞ VE ÇOK ŞÜKÜR ŞİMDİ 7 AY OLDU FAKAT SOĞUK HAVALARDA VE ÇÖMELEREK OTURDUĞUMDA SANKİ HAVA GİRİYOR GİBİ OLUYOR VE ACI VERİYOR AYRICA İLİŞKİ TAM BİR KABUS OLDU

gökbar çok çok geçmiş olsun çok üzüldüm inan...şimdi ne diyebilirim ki keselerini aldırttıktan sonra ohh ne güzel kurtuldun gitti mi yoksa ilişki kısmında yaşadıkların mı...büyük geçmiş olsun ben de aldırmaktan cok korkuyrum ki sanırım aldırmayıp sureklı amelıyata gırıp cıkıcam bu gıdısle....ilişkim kabus oldu derken ağrılı mı oluyor rahatsızlık veren kısım ne sakıncası olmazsa paylasır mısın?

offf kızlarrr çok sıkıntılı bir durum buuuu yawww, allah hepimizin yardımcısı olsunn, hepimize geçmiş olsun inşallah.:94::nazar:

kızlar bişi sorucam, sizde de bu bartholin derdi çıktığından beri günlük akıntı çok fazla oluyorm u. onunla bir alakası var mı acaba?

Merhaba kızlar. Yeni üyeyim daha. Dört ay önce bir gece tuhaf ve fazlaca beyaz bir akıntı hissettim. Sabah da vajina girişine yakın yerde hafif bir şişlik ve bir yere çarpmış da çürümüş gibi dokunduğumda hafif bir ağrı duydum. Doktora gittiğimde bartholin kisti apsesi olduğunu öğrendim. Bir haftalık antibiyotik kullanımından sonra lokal anesteziyle 10 dakikalık bir operasyon yapıldı ve apse boşaltıldı. Açılan yere ilaçlı minicik bir gazlı bez 'topçuğu' konuldu. Açılan yer bir hafta süreyle dikilmeden açık bırakıldı (İçindeki ilaçlı meretle). Tabii bu sürede yine ilaç kullandım. Bir hafta sonra yine lokal anesteziyle dikiş atıldı. Bunlar kendiliğinden eriyen dikişler. Alınması sözkonusu değil. İki ay sonra tekrar bir iltihaplanma oldu, şişti ve kendiliğinden drene oldu (boşaldı). Tabii yine antibiyotik kullandım. Şu anda rahatım ama kullandığım antibiyotikler vajinal floramın canına okuduğu için sürekli vajinit ve mantar oldum. Yine bağırsak florası bozulduğu için birkaç ay ishalle boğuştum durdum. Şu anda iyiyim. Bir iki aydır artık vajinit olmuyorum.
Not: Doktorumun uyarısıdır. Tampon kullanmayın, vajinal duş yapmayın, vajinanızı asla sabunla yıkamayın. Sadece duru suyla yapılan temizlik yeterlidir, diyor. İntimate temizleyicileri de tavsiye etmiyor. Bunlar vajinal bakteri dengesini bozarak vajinayı mantar bakterilerine ve diğer mikroplara karşı savunmasız hale getiriyormuş.

X