Bartholin kisti

Doktorlar söyleyemez zaten senin özelini.. ben de bakir değilim boşanmıştım. İlişkiye aktiftim. 7 ay boyunca ameliyatsız acı çektim. En son dayanamadım ameliyat oldum o gündür bugüne kadar tekrarlamadı çok şükür. Başlarda ameliyatsız bir bakın tekrarlamazsa şanslısın tekrarlarsa maalesef ameliyat ettirin kökten kurtulun. Cafelerde ortak wc’lerinden mikrop kaptım dersiniz sonuçta cinsel yolla da değil ortak tuvaletlerden de kapmış olabilirsiniz ve tırnaklarınız uzun ise kes tırnakları içindeki mikropları da etkisi de olabilir (uzun tırnaklıydım artık kısa takılıyorum, ortak wc’lerine mümkün olduğunca çok gitmemeye çalışıyorum; doktorun tavsiyesiydi). Erkek arkadaşına söyle özel bölgesinden enfeksiyon varsa tedavi ettirsin ciddi iseniz değilse salla gitsin bir daha görüşmezsin.. 🤷🏼‍♀️ pazartesi günü direk kadın uzman doktoruna çıkıyorsun dayanamıyorsanız acile gidin şırıngayla alınıyor. Gitmemezlik yaparsanız zaten büyümeye edecek patlayacak sonra gene tekrarlayıp büyüyecek kısır döngü ile. Kısacası gidin tedavi olun derim bunda korkulacak bir şey yok çok geçmiş olsun 🙏🏻
Erkek arkadaşımla ayrılalı 9 ay oldu . Yeni çıktı muhtemelen onla alakalı değildir diye düşünüyorum

Erkek arkadaşımla ayrılalı 9 ay oldu . Yeni çıktı muhtemelen onla alakalı değildir diye düşünüyorum
Dedigim gibi ya ortak tuvaletlerinden kaptınız veya tırnaklarınız uzun ise ona kapmışsındır yani o zamandan beri aktif degilseniz cinselle alakalı degil kesinlikle
Şuan durumun nasıl? Şişlik konusunda ne kadar boyutunda? Eger agrıdan duramazsan oturamaz hale gelirsen acile git gece bile olsa ama sırınga ile alınırsa hemen eve dönme söylemeyi unuttum 1-2 saate atesin cıkmaya basliyor (git gel yapma diye hastanedr biraz takıl) üsümeye hafif titreme oluyor oluyor serum taktırıyor.
Herhangi kafanda soru isaretlerinizsa yardımcı olurum cok gecmis olsun🙏🏻

Kızlar benim bi kaç gün önce vajina dudağımın içerisinde nohut büyüklüğünde bi şişlik çıktı ağrı ve kaşıntısı yok sadece tuvalet sonrası peçeteyle silerken acıyor internetten araştırdım bartholin kisti diye geçiyor. Doktora gidicem ama tedavi nasıl oluyor bunun bilen var mı? Birisi bakire misiniz değil misiniz diye doktor soruyor tedavi etmeden demiş. Bakire değilim ve ailemin öğrenmesinden korkuyorum. Annem ben de gelcem senle diyor. Odaya almam ama doktordan falan öğrenirse akıl verin lütfen 🥺
Tam adamına denk geldin bacımsu 😏 çünkü ben son bartholin bükücüyüm.

Kızlar benim bi kaç gün önce vajina dudağımın içerisinde nohut büyüklüğünde bi şişlik çıktı ağrı ve kaşıntısı yok sadece tuvalet sonrası peçeteyle silerken acıyor internetten araştırdım bartholin kisti diye geçiyor. Doktora gidicem ama tedavi nasıl oluyor bunun bilen var mı? Birisi bakire misiniz değil misiniz diye doktor soruyor tedavi etmeden demiş. Bakire değilim ve ailemin öğrenmesinden korkuyorum. Annem ben de gelcem senle diyor. Odaya almam ama doktordan falan öğrenirse akıl verin lütfen 🥺
Bence doktora annen olmadan git. İlla gelicem diyorsa ya geçti siğil falandı galiba diyip kandır ya da randevum iptal olmuş vs de ve başka bir gün git doktora. Gideceğini annene söyleme. Biliyorum doktorun yanına annen de girmek isteyince sen kapıda bekle dersen işkillenir bence böyle bir şeye gerek yok. Haberi yokken tek başına git anlat doktoruna derdini ve eve dön.

Bartolin kisti evet. Antibiyotik vermişti bana öyle iyileşti. Bakireyim dememe rağmen fitil de vermişti çok da sallamamış cevabı yani.

Kızlar , Bartholin kisti veya apsesi cinsel yolla bulaşan birşey değildir. Bakirelerde de görünür. Sadece vajina girişi kolaylaştıran sıvılar oluyor orası tıkanık olursa kist oluşuyor .

Canim benim apse olmuştu hatta şu an o yüzden biraz şekil bozukluğu var :KK43: Estetik olmayı düşünüyorum....

Neyse apseden sonra doktora gittim anlamadılar hiçbir şey, ilaç verdi apse durdu ama şişlik kaldı.
Uzun süre doktora gitmedim çok geriliyordum en son dayanamadım gittim.
İlkinde patlattı tekrar şişti ikincisinde 2 dklık ameliyata alındım. Gerçekten 2 dk sürdü şimdi şu an sıkıntı yok.
Kontrole de gitmemiştim, benim için travma niteliğinde olay. Sen aksatma kontrollerini falan.

Annenin gözü önünde açmazlar seni merak etme, annen odadan çıkınca söylersin doktora gerçekleri
Birşey soracağım. Benimde yıllardır sol dudak tarafında Bartholin var ağrı yapmaz bazen nadir olarak yapar . İşte dediler ki kisti boşaltsak yine çıkarsa keseyi alıyorlar o zaman da alırlarsa bu kez vajina sıvısı olması engellenir yani kuruluk yapar öyle duruyor şimdi. Geçen ay Farkettim bir den bire o kist şişlik dudağın içinden ortaya kadar gelmiş yani şöyle söyleyeyim derinin içindeki kesede değil de dışarda elime geliyor. Hatta hafif anüse doğru. Eğildiğim zaman arkadan öne geliyor :) Bu nasıl bir kist ? Bu da Bartholin mi ? Parmağımla dokundum sol dudağın dibinden başlıyor hafif ortaya doğru. Dar pantolon giyince rahat edemiyorum. Krem vs ne yapsam doktora da daha gidemedim henüz. Batikon sürüyorum biraz temiz olur iyi gelir diye.

Dedigim gibi ya ortak tuvaletlerinden kaptınız veya tırnaklarınız uzun ise ona kapmışsındır yani o zamandan beri aktif degilseniz cinselle alakalı degil kesinlikle
Şuan durumun nasıl? Şişlik konusunda ne kadar boyutunda? Eger agrıdan duramazsan oturamaz hale gelirsen acile git gece bile olsa ama sırınga ile alınırsa hemen eve dönme söylemeyi unuttum 1-2 saate atesin cıkmaya basliyor (git gel yapma diye hastanedr biraz takıl) üsümeye hafif titreme oluyor oluyor serum taktırıyor.
Tırnaktan geçer mi gerçekten çünkü ben de böyle birşey yaptım üst üste bir baktım ki bi gün o kesenin içindeki top dışa çıkmış. Nasıl oldu anlamadım . Nasıl geçecek acaba

Anlamadım neyi kapıyoruz? Bu kistin sebebi bartholin kanalının tıkanması diye biliyorum ben çünkü.

Birşey soracağım. Benimde yıllardır sol dudak tarafında Bartholin var ağrı yapmaz bazen nadir olarak yapar . İşte dediler ki kisti boşaltsak yine çıkarsa keseyi alıyorlar o zaman da alırlarsa bu kez vajina sıvısı olması engellenir yani kuruluk yapar öyle duruyor şimdi. Geçen ay Farkettim bir den bire o kist şişlik dudağın içinden ortaya kadar gelmiş yani şöyle söyleyeyim derinin içindeki kesede değil de dışarda elime geliyor. Hatta hafif anüse doğru. Eğildiğim zaman arkadan öne geliyor :) Bu nasıl bir kist ? Bu da Bartholin mi ? Parmağımla dokundum sol dudağın dibinden başlıyor hafif ortaya doğru. Dar pantolon giyince rahat edemiyorum. Krem vs ne yapsam doktora da daha gidemedim henüz. Batikon sürüyorum biraz temiz olur iyi gelir diye.
Benim de sanki bazen bir tık öne bazen bir tık arkaya geliyor gibiydi. Kaskatı durduğu yerde değildi ama çok hareket de etmiyordu 🤣 doktor bartholin dediyse bartholindir.
Ben çok araştırdım gümüş nitrojen mi o tarz bir tedavisi vardı. İstanbulda bir doktordu, ben İstanbulda olmadığım için bulunduğum şehirdekid evler hastanesine gittim ama kese alma falan olmadı. Tekrarlama da olmadı.
Ama alternatif yolları var dediğim gibi siz doktora gidip görünün ameliyat derse olun kese alınmayacaksa, tekrarlar veya keseyi alalım kanalı kapatalım derlerse dediğim yönetimi araştırıp doktoru bulun.

Anlamadım neyi kapıyoruz? Bu kistin sebebi bartholin kanalının tıkanması diye biliyorum ben çünkü.

aslında kanal tıkanması sonucunda apse olusuyor. Enfeksiyon nasıl oluyor şunu diyeyim. Ceviz veya Limon kadar büyüklüğünde oturamayacak hale geldiğinde özel bölgenin apsenin olduğu yere şırıngayla alınıyor. Ufak bir delikle yara açık olması halinde enfeksiyon kapabiliyor. 1-2 aaat beklediğinde enfeksiyon kaptıysan zaten ateşlenmeye başlıyorsun vucudunda bir titreme oluşturuyor. Ameliyat olmamak için direndim geçer dedim geçmedi sosyal hayatımı etkiledi. Apseye 4 defa şırıngayla çekti sonralarında hep acilde yatmak zorunda kalıyordum enfeksiyon kapıyordum benimki bir bartholini aldırdım zaten bizim kadın bölgelerimizde 7 nokta var yanlıs bilmiyorsam 1 tanesı aldırsa da pek birsey değişmiyor. Sizinki nasıl oldu? Bartholini aldınız mı yoksa başka türlü tedavi mi oldunuz?

Tırnaktan geçer mi gerçekten çünkü ben de böyle birşey yaptım üst üste bir baktım ki bi gün o kesenin içindeki top dışa çıkmış. Nasıl oldu anlamadım . Nasıl geçecek acaba
Nerden kaptıklarımızı biz bilemiyoruz, doktorum her ihtimaline karsı tırnaklarını kısa kestir içinde mikropları barındırıyor külotları da 2 günde bir değiştir demişti belki ortak wc’den kaptım vs belki tırnaklarımdan nerden geldiği neden oluştuğu hk. hiç bir fikrim yok 😢 uzun tırnaklarımı gerçekten severdim, kısa tırnaklarımla takılıyorum o sıkıntı günlerimden sonra ciddi manada psikolojimi bozmuştu

Son düzenleme:
aslında kanal tıkanması sonucunda apse olusuyor. Enfeksiyon nasıl oluyor şunu diyeyim. Ceviz veya Limon kadar büyüklüğünde oturamayacak hale geldiğinde özel bölgenin apsenin olduğu yere şırıngayla alınıyor. Ufak bir delikle yara açık olması halinde enfeksiyon kapabiliyor. 1-2 aaat beklediğinde enfeksiyon kaptıysan zaten ateşlenmeye başlıyorsun vucudunda bir titreme oluşturuyor. Ameliyat olmamak için direndim geçer dedim geçmedi sosyal hayatımı etkiledi. Apseye 4 defa şırıngayla çekti sonralarında hep acilde yatmak zorunda kalıyordum enfeksiyon kapıyordum benimki bir bartholini aldırdım zaten bizim kadın bölgelerimizde 7 nokta var yanlıs bilmiyorsam 1 tanesı aldırsa da pek birsey değişmiyor. Sizinki nasıl oldu? Bartholini aldınız mı yoksa başka türlü tedavi mi oldunuz?
İlk enjektörle sonra ameliyatla kisti aldılar. Keseyi kanalı falan o kast ettiğiniz şeyi almadılar.
Kanalım açık yani ama benim ilk apse oldu ve çok saçma nedenden dolayı oldu valla anlatmak bile istemiyorum ama ne tuvalet ne cinsellik 🤣 ateşlendim kadın doğum acile gittim anlamadılar. Çok eskiden olmuştu, Profesör geldi o da anlamadı. 10 kişiye açtım, eğitim araştırmaydı baktılar öyle travma oluştu yani...
Daha sonra krem antibiyotik falan verdiler ufak şişlik kaldı ona da yıllar sonra gittim ilk enjeksiyon sonra ameliyat oldum.
Ama ameliyat 5 dk bile sürmedi. Dikiş atılmadı. Genel anestezi altında oldum bu arada.
Muayene olmaya tekrar gitmedim. Naptılar tam bilmiyorum ama kanallar sağlam diye düşünüyorum. O kadar kısa süre içerisinde alamazlar heralde. 🤣 sanırım sürekli tekrar edilen durumlarda o Keseyi alıyorlar bazıları başka tedavi uyguluyor. Doktorların ilk tercihi değil o bartholin kanalını kapatmak. Çeşitli alternatif tedavileri var

Enjekte oluyor ya çeşitli bakteriler tarafından.o yüzden tıkanıyor zaten.enfeksiyon da söz konusu.zaten ileri vakalarda ateş de oluyor.ama sanırım enfeksiyon olmayan vakalarda kendi kendine boşalıyor.ikisi de olabiliyor.hem enjekte olmuş hem enjekte olmamış.

X