Başarı Defterim

Allonsy

6. Takım 1. Grup
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2015
1.120
2.435
31
Merhaba hanımlar,

Ben bu siteye yeni üye oldum. Sadece bende olduğunu düşündüğüm çoğu sorunun birçok kadının da derdi olduğunu gördüm. Bunları aşma yöntemlerinizi okudukça güçlendim ve karar verdim. Sorunlarımı ve bunlara en uygun,en sağlıklı, en ekonomik çözümleri belirledim. Belirleme sürecinde inancımı güçlendirdim. Öncelikle kendimden ve sonrasında izlediğim yoldan bahsedeyim.

Ben 23 yaşında kilolu bir kızım. Pco hastasıyım.Bilenler bilir pco hastalarının kilo vermesi zordur.Tırnaklarımı yiyordum. Bu sitede bütün sıkıntılarıma çare buldum. Ve değişime başladım. Öncelikle güzel bir defter aldım. Kapağında İngilizce olarak “Yapmaktan korktuğun ne varsa her zaman onu yap” gibi güç verici bir cümle var. Rengarenk kalemler aldım. Tırnaklarım için Kalyon acı oje ve Flormar Maxgrowth aldım. Önce acı ojeyle tırnak yeme problemimin üstesinden geldim daha sonra uzadığını görünce flormarı sürdüm. Şimdi tırnaklarım daha sert ve uzun J Deftere ilk başladığım gün “Merhaba Duygu,bugün değişiminin ilk günü bu sefer kararlısın,güçlüsün başaracaksın” yazdım. Her gün yaptıklarımı,yanlışlarımı ve yanlışlarım için yapmam gerekenleri yazdım. Yediklerime dikkat ettim,dayandım. Bol bol su(günde 2-2,5 lt) içtim. Başlarda spor yapınca çok zorlanıyordum bunun yerine daha eğlenceli bir yöntem buldum. İnternette ne kadar eğlenceli müzik varsa açtım ve deli gibi dans ettim. Hem eğlendim hem bir nevi spor yaptım. Bugün 2. Haftam ve 5 kilo verdim. Belki kilo az olabilir ama benim gibi senelerdir kilo veremeyen birisi için bu çok önemli.Ben yaptım sizlerde yapın hanımlar. Bir defter alın ve kendinizi motive edin. Hemde çok maliyet harcamadan. Örneğin ben deftere,ojelere toplamda 14 tl ödedim. Toplamda 25 tl bile harcamadım. Bunu 1 ay geçtikten sonra paylaşmak istedim ama dayanamadım. Haydi güçlü hanımlar. İnşallah yazdıklarım size de umut olur. Bu arada her türlü sorunuzu cevaplayabilirim. Sevgilerimle…

tebrik ederim canım. başaracağına eminim. yola devam.
neler yedin tam olarak anlatırsan bize de faydası olmuş olur.

tebrik ederim canım. başaracağına eminim. yola devam.
neler yedin tam olarak anlatırsan bize de faydası olmuş olur.

Canım belli bir diyet yapmadım. Ama bir arkadaşımız 25 günlük 5 diyet programı paylaşmıştı onu baz aldım. O diyet programında akşamları döner,köfte gibi besinler vardı. Kimse Karun kadar zengin değil.Para yetişmez o besinlere :) Bende onlar yerine yeşil mercimek çorbası,sebze yemekleri gibi besinler tükettim akşamları. Ekmek yemedim ama canım çektiyse tam buğday ekmeğinin en küçük parçasını yedim. Tavsiyem şu; kendine hiçbir şeyi yasaklama. Örneğin pasta yasak pasta kalorisi yüksek pasta kilo aldırır pasta şişmanlatır dedikçe zihninde pastanın resmi canlanıyor ve daha büyük bir istek duyuyorsun. Onun yerine pasta ye ama 2 çatal al bırak mesela. Nefsini körelt.Benimde canım bazen çikolata çekiyor bir tane atıyorum ağzıma dilimle damağımda bekletip öyle yiyorum. Damağın beyne yakın olduğu için beyin tatlı yediğini daha kolay algılıyor ve daha fazla istek duymuyorsun. Umarım destek olmuşumdur. :KK200:

Evet yasaklar hep cazip geliyor iradene hakim olup yemezsen mutsuz oluyorsun yersen kendini suçlu ve iradesiz hissediyorsun. en iyisi yasak koymamak. bende her şeyi yiyorum azar azar. duygusal açlıkla fiziksel açlığı ayırt ederek beslenmeye çalışıyorum. bana göre bu çok önemli bu.

Evet yasaklar hep cazip geliyor iradene hakim olup yemezsen mutsuz oluyorsun yersen kendini suçlu ve iradesiz hissediyorsun. en iyisi yasak koymamak. bende her şeyi yiyorum azar azar. duygusal açlıkla fiziksel açlığı ayırt ederek beslenmeye çalışıyorum. bana göre bu çok önemli bu.
Kesinlikle... Sporda da aynı şey geçerli. Birgün yürüyüşe başlardım ertesi gün bahane bulur çıkmazdım. Şimdi spor yerine dans ediyorum. Eğlenerek yaptığım ve kendime baskı yapmadığım için zorlanmıyorum.

Şunu unutmamalıyız. Kimse kimsenin yerine kilo veremez. Herşey bizde bitiyor. Normalde geceleri atıştırmalık da olsa birşeyler yerdim. Şimdi akşam 8 den sonra hiçbir şey yemiyorum. Duygu yememelisin,sabah kalkınca yersin diyorum ve onun yerine gidip su içiyorum. Midemizin büyüklüğü yumruğumuz kadar. O kadar yediğimizde zaten doyuyoruz. Eğer bu şekilde beslenebilirsek midemiz giderek küçülür ve otomatikman az yeriz.

Kesinlikle... Sporda da aynı şey geçerli. Birgün yürüyüşe başlardım ertesi gün bahane bulur çıkmazdım. Şimdi spor yerine dans ediyorum. Eğlenerek yaptığım ve kendime baskı yapmadığım için zorlanmıyorum.

Şunu unutmamalıyız. Kimse kimsenin yerine kilo veremez. Herşey bizde bitiyor. Normalde geceleri atıştırmalık da olsa birşeyler yerdim. Şimdi akşam 8 den sonra hiçbir şey yemiyorum. Duygu yememelisin,sabah kalkınca yersin diyorum ve onun yerine gidip su içiyorum. Midemizin büyüklüğü yumruğumuz kadar. O kadar yediğimizde zaten doyuyoruz. Eğer bu şekilde beslenebilirsek midemiz giderek küçülür ve otomatikman az yeriz.

Kesinlikle katılıyorum. benim eşim yemek yemeyi bile unutan biri açlık hissi yaşamayan hiç acıkmayan bir canlı. 2. günün gecesi anca acıkır hiç bir şey yemese bile o da azcıktır. midesi öyle küçük ki azcık bir şeyle doyuyor. buraya kadar anladım olayı midesi kadar besleniyor ve kg almıyor. ama bir tanıdığımız var günde 3 ekmeğe yakın yiyor. devamlı et ağırlıklı besleniyor. bir sürü meyve hamur işi tatlı tuzlu yiyor midesi rahatsız bile olmuyor ama kg alamıyor. nasıl bir gen bu çözemedim. nasıl bir metebolizma anlayamadım. keşke bende öyle olsaydım:KK61:

Kesinlikle katılıyorum. benim eşim yemek yemeyi bile unutan biri açlık hissi yaşamayan hiç acıkmayan bir canlı. 2. günün gecesi anca acıkır hiç bir şey yemese bile o da azcıktır. midesi öyle küçük ki azcık bir şeyle doyuyor. buraya kadar anladım olayı midesi kadar besleniyor ve kg almıyor. ama bir tanıdığımız var günde 3 ekmeğe yakın yiyor. devamlı et ağırlıklı besleniyor. bir sürü meyve hamur işi tatlı tuzlu yiyor midesi rahatsız bile olmuyor ama kg alamıyor. nasıl bir gen bu çözemedim. nasıl bir metebolizma anlayamadım. keşke bende öyle olsaydım:KK61:

Vallaha bende anlamadım :) Ben beyinde bitirdim herşeyi. Defterime güzel güzel şeyler yazıyorum. Rengarenk kalemlerle yazıyorum. Baktıkça içim açılıyor. Daha da güveniyorum kendime. Herkese tavsiye ederim. Ben bu halimle başardıysam herkes başarır.

merhaba. sizin gazınıza geldim. ben de defter tutmaya başladım az önce :KK70:
yediklerimi değil de son 3 gündür yaptığım egzersiz dakikasını ve kaç kalori yaktığımı yazdım şimdilik.yarından itibaren yediğim şeyleri de yazacağım. aile ortamı olunca ve kahvaltıyı da herkesle yemek mecburiyetinde olunca maalesef tam anlamıyla yeme alışkanlığıma bir şekil veremiyorum. okulların açılmasını bekliyorum bu yüzden.
boyum 160. kilom da 63. bir zamanlar 70'leri görmüştüm. zar zor 68 olmuştum. nasıl olduysa 3-4 ay içerisinde 63e düşebilmişim. o dönemde hiçbir şey yapmamıştım.ne yememden kıstım ne de spor yaptım.anlam veremedim açıkçası. ve hormon bozukluğu olmasına rağmen bu kadar kilo vermem beni sevindirdi.şu anda ilk hedefim 60. daha sonra 54e kadar yolum var.son hedefe ulaşınca sıkılaşma için çabalayacağım bir süre de :)

merhaba. sizin gazınıza geldim. ben de defter tutmaya başladım az önce :KK70:
yediklerimi değil de son 3 gündür yaptığım egzersiz dakikasını ve kaç kalori yaktığımı yazdım şimdilik.yarından itibaren yediğim şeyleri de yazacağım. aile ortamı olunca ve kahvaltıyı da herkesle yemek mecburiyetinde olunca maalesef tam anlamıyla yeme alışkanlığıma bir şekil veremiyorum. okulların açılmasını bekliyorum bu yüzden.
boyum 160. kilom da 63. bir zamanlar 70'leri görmüştüm. zar zor 68 olmuştum. nasıl olduysa 3-4 ay içerisinde 63e düşebilmişim. o dönemde hiçbir şey yapmamıştım.ne yememden kıstım ne de spor yaptım.anlam veremedim açıkçası. ve hormon bozukluğu olmasına rağmen bu kadar kilo vermem beni sevindirdi.şu anda ilk hedefim 60. daha sonra 54e kadar yolum var.son hedefe ulaşınca sıkılaşma için çabalayacağım bir süre de :)
Birini gaza getirdiğim için çok mutlu oldum :rolleyes: Biz pco ve hormon bozukluğu olanlar 1 gram dahi verince seviniyoruz. Deftere egzersiz dakikasını kalori değerlerini yazın ama kendinizi de gaza getirecek şeyleri de yazmanızı tavsiye ederim. Yapacaksın. Güçlüsün. Başaracaksın gibi cümleleri defterinizden eksik etmeyin. İtiraf etmek gerekirse ben yediğim herşeyi yazmıyorum. Mesela "Tebrik ederim Duygu. Bugün aşırıya kaçmadan ve sağlıklı beslendin" yazıyorum. O defter sırdaşım gibi. Spor konusuna gelirsek daha vermem gereken o kadar kilo var ki... Şimdilik dans ederek enerji harcıyorum.Umarım defter yöntemi işe yarar ve dilediğiniz kiloya kısa sürede ulaşırsınız:KK60:

Birini gaza getirdiğim için çok mutlu oldum :rolleyes: Biz pco ve hormon bozukluğu olanlar 1 gram dahi verince seviniyoruz. Deftere egzersiz dakikasını kalori değerlerini yazın ama kendinizi de gaza getirecek şeyleri de yazmanızı tavsiye ederim. Yapacaksın. Güçlüsün. Başaracaksın gibi cümleleri defterinizden eksik etmeyin. İtiraf etmek gerekirse ben yediğim herşeyi yazmıyorum. Mesela "Tebrik ederim Duygu. Bugün aşırıya kaçmadan ve sağlıklı beslendin" yazıyorum. O defter sırdaşım gibi. Spor konusuna gelirsek daha vermem gereken o kadar kilo var ki... Şimdilik dans ederek enerji harcıyorum.Umarım defter yöntemi işe yarar ve dilediğiniz kiloya kısa sürede ulaşırsınız:KK60:

Tesekkur ederim.inşallah dediginiz gibi olur.tavsiyelerini dikkate alacağım mutlaka :)

X