Basimdan gecenler......

Konu sahibi içinde bulunduğu durumu detaylı anlatmış,ama nedense herkes yerden yere vurmuş arkadaşı.Buraya konu açıp ben 700 alıyorum,eşim işsiz diyen hanımlar var.Onların kocasına kadın parası yiyen erkek şeklinde yorum yapılırken neden bu hanıma,eşini küçük görmüş muamelesi yapılmış?Çok okuyup,iyi okullardan diploma alıp,daha çok kazandığı için mi?Konu sahibinin eşine fazla kazandığını yansıttığını hiç sanmıyorum,öyle olsaydı alnının teriyle çalışıp hakettiği paranın bir kısmını zaten kendine ayırır,bu benim param derdi,ki böyle bir şey yapmamış.Evin tüm masraflarını karşılamış.Ayrıca nedense iyi okullarda okuyan,iyi işlerde çalışan kadınlara '' kendini beğenmiş,aman okumakla adam olunmaz vs '' gibi yakıştırmaları yapanlar kendi çocukları iyi yerlerde olsun,iyi okusunlar diye uğraşırlar ve çocuklarının eğitim durumuyla pek övünürler,okumak çok da gerekli değilse,hele insanın burnu büyük olmasını sağlıyorsa neden beğenmediğiniz o hanımlar gibi okumasını istiyorsunuz çocuklarınızın? Tabii ki ,iyi bir gelecekleri olsun,kendi ayakları üstünde dursunlar diye,o zaman başkasında bunları gördüğünüz zaman kıskanmayacaksınız :)

Erkeklerin ve ailelerinin böyle gelinlerini kıskanmaları için,ille de bu farkların gözlerine sokulması gerekmiyor,onlar zaten kompleks yapmayı becerebiliyorlar.Konular okuyoruz burada '' ben açıköğretim okuduğum için görümcem beni kıskanıyor '' diye.Neden o hanımlara '' mutlaka okulunu bitir canım,bir işe gir seni ezemesinler,kendi paranla alırsın istediklerini'' diye akıllar verip destek olunurken, bu konuda böyle çifte standartlı davranılıyor?
Konu sahibi en doğru olanı yapmış, evi kendi üstünüze de yapsanız, miras malı olduğu için bir boşanma durumunda zaten paylaşılmaz,size verilirdi.Ama eşinizin ailesine iyi bir mesaj vermişsiniz böyle yaparak.Annenize para verip sizin adınıza biriktirmesi de olması gereken bir şey ,bu kadar olaydan sonra,en azından eşiniz bir zahmet fazladan kazandığı parayı , tüm giderleri size yükleyip, kendi zevki için değil de evi için harcamak zorunda kalır.Yalnız bu şekilde aranızda güven kalır mı,orası meçhul...Şahsen ben kendi adıma tercih etmezdim.Tabii böyle bir durumla karşılaşmayı da tercih etmezdim..Yalnız bunu yapan ev hanımları olduğunu biliyorum,mutfak masrafından vs kısıp kendilerine ayrıca para biriktiriyorlar ve hatta eşlerinin işi bozulduğunda bile vermiyorlar o gizli parayı :) Şahit olduğum bir olaydır...
Babacığınızın mekanı cennet olsun,sizin de başınız sağolsun..
Dilerim şimdi çok mutlu ve huzurlusunuzdur..

Yorum yazmayacaktım ama yazmadan edemedim

Fesat her yerde fesat, haset her yerde haset!!!

Konusahibini savunmak değil niyetim. zaten yeni üye olmuş tanımam etmem.
Ama bir yormu okuyunca yazmak istedim. Direk tartışmaya girmemek için de alıntı yapmadım.
Durumunu anlatabilmesi için varlıkla ilgili kısmı anlatmasında sakınca yok.
Ve kimseyi aşağıladığını da hissedemedim ben.
Üstelik eşi hiçbir sorumluluğu almamış nasıl olsa eşim yapıyor herşeyi diyen bir sorumsuz.
Kayınvalidesinin sürekli benim oğlumun evi demeseni, bütün donanımına rağmen onu aşağılamaya çalışması neden görülmüyor da, varlığıyla ilgili yazdıklarının üzerinde yoğunlaşılıyor.
ben olsam ben de aynısını yapardım. yani evimi annemin üzerine yapmak gibi.
Çünkü hak iddia edilecek.
Çünkü kadının yaptığı hiçbirşey görülmemiş.
takdir beklemiyor ki sadece farkına varılsın istiyor.
Ve ıslah edilecek hiçbir durumu yok.
Çok acımasız bir yorum olduğu için yazmak istedim.
Ki ben anne babadan yanayımdır çoğunlukla.
Kırılmasınlar, incinmesinler, hoşgörülsünler istedim
Ve konu bana çok yakın bir konu olduğu için yaşayan bilir olduğundan yazdım bu mesajı

ağzına sağlık arkadaşım sende olmasasan ben türkçe mi bilmiyorum acaba diye düşünmeye başlayacaktım:):) burdaki arkadaşların çoğuz sanırım para kazanamanın ne demek olduğunu bilmediğinden bol keseden atıyorlar,yaşamayan bilemez. e tabi bizde onlar gibi koca parasıyla çocuk doğurup otursak bu arakdaşı anlamakta güçlük çekebilirdik.

çok yazık.. ailelerimiz ve özellikle de annelerimiz kızlarını en çokta kendileri gibi ezilmesinler diye okuturlar halbuki, ama yok bizde değişmeyen statükocu bir zihniyet var..
insanın kendisini koruması gerekiyor bir şekilde kiminden laflarıyla kiminden parasıyla korumak zorunda kalıyor işte. Allah yardımcınız olsun.

konu sahibine bir tek katılmadığım nokta bile yok.. yaşayan çeken bilir.benim durumuma benzer şeyler yaşamış.

benim eşim de çalışmadığı halde benim içtiğim sigaranın hesabını yapardı..

en iyisini yapmışsın..

5 aylık geline sürekli çocuk baskısı yapan, onu doğurma aracı gibi gören kaynanaya söyleyecek sözüm yok.. Maddiyata gelince bu evin giderlerini hepten sırtlanan kadınları anlayamıyorum...Benim eşim benden kısar parayı ama kendindende kısar..Sırf evimiz bucağımız olsun diye..Aksini farketseydim, bende hiç acımaz har vurup harman savururdum. Evin yükünü niye yükleneyim eşim bana güvenip mi evlendi? Allah büyük söyletmesin tabi işsizlik hastalık olur o ayrı konu.

Son düzenleme:
Yorum yazmayacaktım ama yazmadan edemedim

Fesat her yerde fesat, haset her yerde haset!!!

hahahaahah :KK1: süper olmuş
cuk oturmuş
kadının kadından daha büyük düşmenı yok
kk bana bunu o kadar cok hatırlatıyor ki.. birileri içini döküyor uzun uzun anlatoyor, öyle ifade ediyor ''way efendim nekadar uzun yazmıssın, içim şişti'' falan.. ya da acık acık yazılan seylere inanılmaz sert eleştiriler ki bence cogu eleştiri bile değil, kaliteden yoksun.. hemen bir olayı başka tarafından anlama yok işte üstünlük taslıosun falan..
niye kimse empati kuramıyor ben bunu anlamıyorum.. bu kadar mı zor yani???
İnsanın hatası varsa tatlı dille söylenir, laf giydirilmez. o zaman kötü sıfatını yapıştırdığımız insanlardan ne fark kalıo ki???
adam gibi yap işte eleştirini..
arkadaşım anlıyorum seni biraz dolusun, ama bak bu noktalarınını biraz fazla vurgulamış gibi geldin bana, sunu söyle yap istersen...
bu kadar mı zor bu yaa?
niye bu kadar sertsiniz, anlayışsınsınız (kafa basmıo anlamında değil, karşındakine giydiriyorsuna nlamında bu, hemen açıklayayım da bana da giydirmesinler).
komik gerçekten..

ya anlattığın olayların neredeyse tamamında haksızsın
ne demek annenin üzerine ev almak ve onun borcunu annene ödemek resmen yalan söyleyip eşinden para kaçırıyorsun
bu nasıl kültür bu nasıl zenginlik sen okumussun maddi anlamda variyetlisin ama adam olamamıssın
her iki derdinden biri para nasıl bir zenginlik bu sizden daha zayıf durumu olan bizler parayı bu kadar sorun etmiyoruz
allah ıslah etsin sizi kocanıza ve ailesine sabıır versin kendini beğenmiş

Hangi akla hizmet yazdın bu cevabı cok merak ettım.
konu sahıbı gayet mutevazı sekılde davranması gerektıgı gıbı davranmış.
kadın çalışşsın didinsin kıymet bılenı olmasın. bu mudur?
tabııkı birikim yapacak. tabiiki kadir kıymet bilmeyen kocası yüzünden kendını
maddi manevi garantiye alacak. ayrıca eşinden para kaçırmak gıbı bır durum soz konusu degıl.
kadın calıstıgını evıne harcamak zorunda da degıl.
"Erkek için çalışmak şarttır ve erkegin görevidir, ama kadın için çalışmak lükstür, şart değildir"

bir kadın olarak bu soyledıklerın ıcın cok kınadım senı.

Allah'tan babacığınız varlıklıymış da sizi kimsenin göremeyeceği yerlere göndermiş, okuyamayacağı okullarda okutmuş bla bla...

pardon da kuzum hayattaki tek başarınız, rahmetli babacığınızın size sunduğu imkanlarla kurduğunuz profilin havasını atmak mı? neden her paragrafta en az 3 kere varlıklıyım, eğitimliyim cümleleri kurmaya özen gösterdiniz? kendinize "piyango" yakıştırması yaptınız?

egonuz.. nasıl diyeyim? içimi şişirdi..

Kiz durumunu anlatmis ne yazsaydi, bak anlamamissin

Harikasın bayıldım sana hiç sıkılmadan sonuna kadar okudum, ailenin varlıklı olması bir şans senin geleceğin açısından elbette ama seninde bu başarıyı elde ederek insanların seviyelerine göre saygını yitirmeden kimseyi ezmeden mütavazi davranışların olgunluğunun fazlasıyla göstergesi zaten yazı uslubun seviyeni fazlasıyla gösteriyer hiç bir cümlende mübalağa göremedim. Yazın çok uzun olduğu için yorumlarıda 1-2 si hariç okumadım.

Seni şu yazından yola çıkarak insanları eziyorsun gözüyle bakan varsa onlara sadece kültür farkınız var anlayamıyorsunuz diyebilirim.

Eşin gerçekten kıymetini bilememiş, kv ise kariyerini sindirememiş olsa gerek. Bende eşimden fazla kazandığım dönemler oldu iş değişiklik durumlarında ama o erkek ev geçindirmek zorunda senin kazancın az yada çok ama ben kazanmak zorundayım zihniyetinde olduğu için ben hep onu rahatlatmaya işten çıkmış olsa bile özgürce para harcayabilmesi konusunda rahatlatmaya çalıştım. Kıymetimi bilmese beni alışveriş konusunda dizginlemeye çalışssa inat yapardım ama beni çok özgür bıraktı aileside hep bana Allah razı olsun dedi. Bu yüzden ben hep vermek istedim çünkü kıymet bildiler. Eşim gel evi senin üstüne yapacağım dediğinde hayır ben öyle tapu mapu sevmem uğraşmayı diye reddederim teklif etmesi yeter kalbini biliyorum çünkü, güvenim var. Aksi olsa inada bindirirdim.

Yani anlıycan sen süper bir ders vermişsin. Babacığının mekanı cennet olsun inşallah.

Anneciğinin seviyesi ve hanımlığı belli annende biriken paranla dilediğin gibi alışveriş yap ve hep annem aldı de, onlarda ailecek annene minnet duysunlar.

Ee keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

Tebrikler.

yazının tamamının okudum ama yorumların tamamını okumadım sadece ilk sayfadaki yorumları

okudum ...ve hemen yok ilkokul mezunu kızı hakir görmüşsünüz...yok varlıklıyımı ellikere yazmışsınız

allah aşkına yaa yazıyı doğru düzgün okuyun ...arkadaş ilkokul mezunlarını asla aşalamıyorum gibisindne bişey yazmış....

arkadaşım aradaki maddi manevi kültür farkı olan bie evlilik olmuş...ve şu varki kayınvaliden ezilen gelin olduğu için senide ezmeye çalışmış

maddi yükün kimde olduğunu bilmediğinden tabiki oğlunun herşey düşünmüş......

sen doğru olanı yapıyorsun....sen eşini ezmemişsin aranızdaki maddi farki dert etmemişsin ama eşin ilk iş değişiminde

senin anlattığın durumu düşnmeden kendi mutluluğu için istediği arabayı almış...????eeee sen dedinmi bunca zaman ben geçindirdim bu evi diye???

annem derki erkeklerin iki çanağı varsa birinin içine tükür.............

evet bencede doğru ...kimse vazgeçilmez değildir ..........

ayrıca teyzesi ne hakla sana o kelimeleri der yaa o kadar samimisiniz manyağa bak yaa ben bile sinirlendim yaa............

.......................

ben şunu çok iyi anladım herkes kendine denk birini almalı....biz eşimle çok iyiyiz kendileri arnavut göçmeni bizde karadenizliyiz....şu varki gerek kayınvalidem gerek eşim ist.doğma büyüme......

bu sene kayınvalidemi köyümüze götürdük...karadeniz insanı şakacı şen şakraktır...kaynanama soruyorlar nerelesiniz diye boşnakım diyor....tabi biz çok gezdiğimiz için sürekli soruldu bende hemen göçmen diyip geçiştirdim ama kendisi milletin içinde ısrarla ben göçmen değilim boşnakım diyip durdu...hayyy dedim yaaa ...birde bizim birbirimize takılmamızı sürekli eleştirdi..kendi ailesi hep mesafeli olmuş kaynanamın şakalaşmak vs. tuafına gitti ama ben çok gerildim..............bu ufacık kültürel çatışma beni gerdi gerdi bitirdi valla.....

Son düzenleme:
bu nasıl bir egodur... para da para... vallahi ben kaynanaya hak verdim bu durumda...o kadar maddiyatçı ve kendini beğenmiş bir uslubunuz var ki ben sizin bu konunuza bir de kaynana tarafından bakılması taraftarıyım... ah bir de o gelse buraya da içini dökse... ama pardon dökemez....annenizin size aldığı evle onu susturmuştunuz en son !!!

Biz burda insanları tanımıyoruz onların anlattığı kadarıyla bileceğimiz için konu sahibi tabii ki de okuduğu okulu, maddi durumunu vs yazacak. Hemen kabarmayın yok okulu küçümsemiş, yok maddi durumu iyiymiş hava atmasaymış mış diye. Gayet güzel yazmış. Laf sokmak için hazır da beklemeyin bu kadar...

yazdılkarında haklısın benim hayat felsefene görede eşler arasında denklik olmalı hem maddi hem manevi hemde kültürel bakımdan bunlardan herangi birinde bir dengesizlik plursa mutlak ama mutlak ailede sıkıntılar baş gösterecektir.ama olan olmuş bundan snra mantıklı düşünüp mantıklı hareket etme zamanı bende olsam madi anlamda aynen yaptığını yapardım çocuk meselesindede kaynana çok cansıkıcı fakat dünyaya geldikten sonra göstermem demek zor Allah kolaylıklar versin

X