Basimdan gecenler......

Merhaba hanimlar, daha önce hic böyle bir foruma derdimi anlatmamistim, ama artik gercekten ne yapmam, ne düsünmem gerektigini bilmiyorum. Net düsünemiyorum. Ama yine de basimdam gecenleri yazip rahatlamayi umuyorum. Yazi epeyce uzun olacaga benziyor, ama cok doluyum....
Ben 32 yasindayim. Türkiye`nin ve Avrupa`nin önce gelen okullarinda ve üniversitelerinde okudum. Ailem maddi anlamda hic birseyi benden kismadi. Herseyin en kalitelisini yedim, giydim ve bircok insanin haritada bile bilmedigi yerlere seyahate gittim. 7 sene önce (yüksek lisansimi yeni bitirmistim) su an esim olan kisiyle tanistim. 4 yildir evliyiz. Esimin ailesi kalabalik, 4 ablasi var. Onlarla hic sorunlarim olmadi. Bir de cok sevdigim bir kayinpederim var. Esimin ailesinin maddi durumu benim ailemin maddi durumuyla kiyaslanamaz. Ama ben bunu en basindan sorun yapmadim, sonucta benim icin esas olan ask ve sevgiydi. Durumlarini bildigim icin de "sunu isterim, su söyle olacak" diye de hic diretmedim. Sagolsunlar, biz dügün hazirligi yaparken de ellerinden gelenleri yaptilar, bu haklarini asla yemem. Ama en basindan beri kaynanam beni baski altina almaya, yok saymaya kalkismis. Kalkismis diyorum, cünkü anca yeni anliyorum.
Esimin ailesi cok dedikoducu bir cevrede yasiyor. Evlendigim ilk günden itibaren "cocuk da cocuk" diye tutturdu kaynana hanim. Balayindan döndüm, hemen eltisiyle beni bir odaya kapatip "ee, seni balayina bosuna göndermedik, bak cocuk isteriz, ona göre" dediler. Ben güldüm gectim. Birkac ay sonra, esim askere gidecek, biz gencler aramizda insanlarin düsüncesizce cocuk yaptigini konusuyoruz. Bana kaynanam döndü ve aynen söyle dedi: "Sen karisma, cocugu oglum yapacak". Inanamadim... Benim gibi birine bu laflari söylüyor... (Tercümesiyle: "Ben senin diplomalarinin ve kariyerinin icine tükürürüm, senin tek görevin cocuk dogurmak...") O gün zaten benim icimde ona karsi olan bütün saygim ve sevgim gitti. O günden sonra kendisini hic aramadim (anneler günü haric).
Biz bu arada ayri sehirlerde oturuyoruz. Esim ailedeki tek erkek oldugu icin, icinden elbette ki "oglumu elimden aldi" diyordur, ama ben tanistigimiz ilk günlerde daha esime tanistigimiz sehirden isimden dolayi asla ayrilmayacagimi belirtmistim, o da o sekilde kabul etmisti. Bir gün ziyarete geldiler. Bana aynen söyle dedi: "Bu ev oglumun, dolayisiyla benim de evim". Sok oldum, agzimi bile acamadim, cünkü benzer seyler kendi basina gelmisti. Kendi kaynanasiyla hep sorunlari olmus. Bir gün kaynanasi oturduklari ev icin "burasi oglumun evi" demis, benim kaynana kiyameti koparmis. Bir gün dahi kapisinda calismadigi ev icin nasil da hakkini savunmus... Ama geline gelince dil pabuc... Bunun disinda hersey oglunundu. Oglu cipe binsin, yati olsun, kati olsun, hep oglu, ben asla yokum. Calisan ve maasini evine harcayan bir geri zekaliydim onun gözünde.
Bana en cok koyan su oldu. Bastan da belirttigim gibi, esimin ailesinin maddi durumu pek iyi degil. Esimin de isi iyi degildi. Ben kendisinden yaklasik 3 kat fazla maas aliyordum. Evlenmeden kiraladigimiz evi ben buldum, emlakci parasini, depozitoyu ben verdim. Kirayi, faturalari, kisin dogalgazi, mutfak alisverisini, kisacasi neredeyse herseyi ben ödedim ve hala ödemeye devam ediyorum. Zira esim maasindan yol parasini ve harcligi cikarinca, anca kredi kartina yaptigimiz taksitleri ödeyebiliyordu. Ama bu durumu sanirim ailesine hic yansitmadi. Ailesi de "oglum calisiyor, evi o gecindiriyor" diye düsündü hep. Ben hep istedim ki esim daha iyi bir is bulsun. sonucta üniversite mezunu (tamam, benimki kadar iyi bir üniversiteden degil, yabanci dili de yok), ama beni hic dinlemedi. Cünkü tahminimce o iste rahatti. Nasilsa ben de gikimi cikarmadan evi gecindiriyorum... Evet, biliyorum, suc bende. Ben hazirci alistirdim. Ama istedim ki imkanim varken herseyi evim icin sunayim. Ama birazdan anlatacagim gibi cok büyük hata yaptim.
Gelelim tekrar kaynana konusuna. Evlendikten sonra ilk bayram. Arefe gecesi annnemlerde kaldik. Bayram sabahi esimin ailesinin evine gittik. Surat bes karis. "Bayramin mübarek olsun" dedim, yüzüme bile bakmadi. Neymis, bayram sabahi erkek evinde olunurmus. Bu arada sunu da belirtmek isterim, esimin ailesi cocuklari konusunda cok bencil. Herkes her zaman onlarda olsun istiyorlar. Öyle olunca hoslarina gidiyor. Sonucta 2 bayram var, bir bayram onlarin evindeysem, bir bayram kendi ailemin evinde olmak istiyorum. Bunda yanlis birsey görmüyrum. Allah`tan esim de bu konuda bana hep hak verdi. Kisacasi, kaynana hanim evlendim diye kendi ailemi silmemi beklemis. Her gittigimizde mutlaka bir laf sokardi. Benim yanimda ilkokul mezunu komsu kizini överdi. Yanlis anlasilmasin, benim kimseden madalya ya da övgü gibi beklentim yok, ama insan biraz elindekinin degerini bilmeli.
Evlerine her gittigimizde bir laf sokardi dedigim gibi. Ben hep icime attim, asla cevap vermedim ve esime de annesinin yaptigi terbiyesizlikleri yansitmadim. Annesi yüzünden iliskimizin yipranmasini istemedim. Cahilligine verdim. Ama ben sustukca, o daha da tepeme bindi. Gecen Eylül ayinda, Ramazan bayramindan 2 gün önce, babami aniden kaybettim. Kurban bayraminda (yani babamin vefatindan 2 ay sonra) kücük kaynana (yani kaynananin kardesi, esimin teyzesi) bana aynen söyle dedi:" sen de kicini sisriyorsun, bir karnini sisiremedin, senin ve esinin agzina si..cagim." Basimdam asagi kaynalar sular döküldü... Evet stresten, üzüntüden kilo almistim, ama böyle bir laf söylenir mi? Bu olayi esime anlattim, o da cok üzüldü ve böyle bir lafi bana teyzesinin söyleyemeyecegini belirtti. Bir-iki gün sonra, bayram ziyaretleri yapiyoruz, akrabalarinin birinin evinden cikmak üzereyiz, bir bayan geldi. Kaynanaya "gelin bu mu?" diye sordu. Benim kaynananin cevabi "hiiiiiiiii". Sanki ben utanilacak, saklanilacak biriyim de, tanistirmaya bile tenezzül etmiyor.
Ama benim icin kaynananin öldugu an suydu. Yilbasindan önce annemi evime getireyim dedim. Kayinpederim "aaahh, cok güzel, tabi götür dedi". Kaynanam tam karsimda oturuyordu, o da aynen söyle dedi:" Annesini de götürüyormus...". Yani, 3 ay önce esini kaybetmis anneme burun kivirtiyor... Bu olay sonrasinda kaynana defterini ben kapattim. Gerekli seyler disinda kendisiyle konusmuyorum. Gayet mesafeli ve soguk davraniyorum.
Esimle de kurban bayrami - yilbasi döneminde beni kahreden bir hadise yasadik. Yukarida da belirttigim gibi, esimin ilk isi kötüydü. Ama o iste (evlenmeden önceki sür de dahil olmak üzere) neredeyse 4 sene calisti. Kriz döneminde 1.5 sene boyunca maasini düzenli alamadi. Hatta isten cikarilmadan son 3.5 ay boyunca 1 kurus para alamadi. Tam kis dönemi. Hem evi gecindirmeye calistim, hem de kocamin harcligini üstlendim. Neyse, cok sükür, o isten cikti. Hemen de baska bir ise girdi. Maasi yükseldi (ben yine de 2 kat fazla maas kazaniyordum). Aradan 3 ay gecti, gecmedi, araba almaya niyetlendi esim. Diger arabamizi sattik (artik eskimisti, gercekten degistirilmesi gerekiyordu...). Araba bakti, bir model begendi. Ama ben o arabayi hic begenmedim. Ihtiyacimizdan fazlaydi. Vergisi, kaskosu yüksekti. Bunlari söyledim kendisine, ama "öderiz" dedi. Hemen 15.000 TL kredi cekmek istedi. Cok kirildim. Sonucta ise yeni baslamis, öteki is yerinde alamadigi maasindan dolayi biriken kredi kartlerini yeni kapatmisiz. 3 küsür senedir bütün maddi yük benim omuzlarimda. Su beklentim vardi. Yeni is yerine girdikten sonra benim omuzumdan bazi maddi yükleri almasini isterdim. Sonuc itibariyle hic bir zaman icin "evi erkek gecindirir, ben maasimi kendime harcarim" demedim. En basta esimin maasinin cok düsük olmasini da sorun etmedim, ama cooookkkk yoruldum. Ve bir süre sonra insan kendi esek yerine konuslmus hissediyor. Haksiz miyim hanimlar?
Dedigim gibi, ben o arabayi hic begenmedim. Ben Mini Cooper`i cok begeniyorum, hayalimdeki araba. Ikinci el, 30.000 TL civarinda modeller vardi. Esimin ailesini ziyarete gitmistik. Araba konusu orada acildi. Esim begendigi arabadan bahsetti. Ben Mini Cooper istedigimi söyledim. Hayalimdeki araba oldugunu biliyor. Arabayi bir kötüledi, anlatamam. Aslinda arabayi degil, hayallerimi yerden yere vurdu. Kaynana da oradan "hava atmaya gerek yok" dedi. "Ben hava atmiyorum dedim, bir hayalden bahsediyorum" dedim. Epeyce öyle esimle aramda Mini Cooper sebebiyle laflar gitti geldi. Ilk defa pes etmedim. Aksam yattiktan sonra esim: " cok zitlastin. Calisiyorum diye, herseyi alabilecegim mi demek istiyorsun" dedi. Yikildim....Kahroldum....Neler hissettigimi anlatamam....Yani ben kirayi, faturalari, market alisverisini, tatilleri öderken iyiyim, kendim icin ilk defa birsey istedigimde kötüyüm.... Kendimi kullanilmis, enayi yerine konulmus hissettim. Ilk defa esimin maddi anlamda beni kullandigini düsündüm. O gece bir daha asla affetmeyecegim laflar sarfedildi.
Isin özetine gelirsek: kaynana hanim en sonunda anneme burun kivirarak benim gözümde öldü. Kocam bana "sen bütün maasini eve harca, evi gecindir, ama sakin kendin icin birsey isteme" dedi. Ben kaynanamin yaptigi hicbir saygisizliga, terbiyesizlige cevap vermedim. Hep hanimefendiligimi korudum. Üzerime beni alakadar etmeyen kisiler saldi, yine tepki vermedim. Hep sabrettim, "sira sana da gelecek" dedim. Ve sonunda geldi de...
Babamin vefatindan sonra esimin ailesinin asla bir arada göremeyecegi bir miras kaldi kardeslerime ve bana. Babam nur icinde yatsin, sagliginda bizi pasalar gibi yasatti, öldükten sonra da hayatimizi güvence altina aldi. Yilbasindan önce annem bana geldiginde "size bir ev alalim" dedi. (Melek annem hep "siz" diye bahseder, esimle beni asla ayri tutmaz. Ama kaynanam hep "oglum" der, aradaki fark bu iste..) Neyse, gittik güzel, orta boy bir ev aldik. Kaynanamin yaptigi onca seyden ve esimin bana yaptigi yamuktan sonra, tapuyu annemin üzerine yaptim. Esim pek birsey diyemedi, ama bozuldu. Kaynanam annemi telefonla arayip tesekkür bile etmedi. Evi aldiktan birkac hafta sonra kaynanamlara gittik. Tapunun annemin üzerine oldugunu cümle arasinda söyledim. O yüz ifadesini asla unutmam. Acayip bozuldu, ama ben o kadar büyük bir zevk aldim ki.... Ne zaman ki evin annemin oldugunu ögrendi, anneme "Allah razi olsun" dedi. "Annen niye daha uzun kalmadi yaninizda" dedi (önce "annesini de götürüyormus", diye burun kivirtiyordu"), vs. vs. Tabi ki ne annemin ne de benim sahte saygiya ve itibara ihtiyacimiz yok, ama onun o suratini öyle görmek cok hosuma gidiyor.
Beni ezmeye, yok saymaya calisti, ama basaramadi. Ben hicbirsey kaybetmedim, ama o herseyi kaybetti. Bundan sonra o burun kivirttigi kadinin (yani annemin) evine hayatinin sonuna kadar misafir olarak gelecek ve misafir olarak gidecek. Esime olan saygim ve güvenim söylediklerinden dolayi sarsildi. Su ana kadar bana ne kadar miras kaldi kimseye söylemedim. Hatta ev icin gerekli olan paranin benim mirasimdan fazla oldugunu, annemden 65.000 TL borc aldigimi ve yeni eve tasindiktan sonra maasimdan anneme ödeyecegimi söyledim. Evet, o parayi anneme verecegim, benim adima birikecek. Cünkü anladim ki asla esimden fazla caba göstermemeliymisim. Bundan sonra klasik rol modeli benimseyecegim: evi erkek gecindirir. O kadar para kazandim, ama herseyi eve harcadigim icin 5 kurus kendi param yok. Kendim icin birsey istedigimde asla haketmedigim laflar isttim. Ama bundan sonra kendi param olacak. Bir daha esimle maddi konularda "biz" diye birsey olmayacak.. Artik önce kendimi düsünecegim. Egitimiyle, kariyeriyle, bilgisiyle, kültürüyle (kendimi övmek, karsimdakini kücümsemek gibi olmasin, ama gercek bu), mal varligiyla ve daha da önemlisi evine bagliligi ve esine sevgisiyle piyangodan öte bir gelin ve es oldugu (artik) biliyorum.
Esimle aramizda asla onarilamayacak bir güven ve saygi kaybi oldu. Evet, hala (her seye ragmen) seviyorum, ama artik eskisi gibi olmayacak. Hatta bosanmam gerekiyor mu diye bile düsündüm. Simdilik bunu düsünmüyrum, ama eskiden birlikte yaslanip, birlikte ölecegiz hayallerini de kurmuyorum. Su an 5 aylik hamileyim. Dogacak cocuguma konsantre oldum. Yeni evime de cok yakinda tasiniyorum insallah. Yaptiklarindan dolayi kaynanama o evin annemin oldugunu hissettirecegim. Cocuguma da bakmasina asla izin vermeyecegim. Zaten artik kaynanamin sesi kisildi. Ama icimdekileri ona kusmadan rahatlayamayacagim. O gün de gelecek insallah. Ve kaynanamin ve esimin sunu bilmesini de saglayacagim: ben bosanmaktan korkmuyorum. Maddi, manevi anlamda hicbirsey kaybetmem. Kaybedecek olanlar düsünsün....
Bazen yaptiklarimin dogru olup olmadigini düsünmüyor degilim. Acaba param var diye karsimdakilere ders vermeye calismak dogru mu diye geciyor icimden. Ama ben mahalle kadini degilim ki kaynanamla agiz dalasina gireyim. Evin tapusunu annemin üzerine yaparak onu ebediyeten susturacak cevabi verdim. Evet, belki paramla oldu bu, ama ne yapayim, baska türlü susmayacakti.
Yazdiklarim epeyce uzun oldu, kusura bakmayin hanimlar. Ama benim verebilecegim tavsiye su: asla evleneceginiz kisinin ailesi ile sizin aileniz arasinda (kültürel ve parasal) ucurum olmasin. Kayinvalidenizi taniyana kadar mesafenizi koruyun. Kocanizdan fazla (maddi) caba göstermeyin. Her zaman icin calisin ve mutlaka kendi paraniz olsun. Paraniz olsun ki, gerektiginde kendi ayaklarinizin üzerinde durabilesiniz...

merhaba smurf , yazdıklarını okudum ve bir nevi kendimi gördüm-tek farkımız benim ailem eşimin ailesinden zengin değil, ama çok çok çok daha kültürlü, aşağılama için değil ama onlar gecekondulu, ve gecekondu kültürü diye bir şey var, malesef evlendikten sonra bunu anladım, insanlar gecekonduya alışınca normal evde bile aynı karmaşık, altalta üstüste düzensiz hayatı devam ettiriryorlar, şimdi kayın validem benim çocuğuma bakıyor ve evimi tabiri caizse b.k götürüyor..artık bir de temizlikçi kadın tutmak zorunda kaldım, beni maddi olarak yoracak diye 3,5 yıldır temizlikçi almıyordum ama baktım çıldıracağım pislik ve düzensizlikten en sonunda dedim ki daha az yerim ama kafam rahat olur..konunu bölmeyeyeim ama eşimin maaşının 2 katı maaş almam, yabancı dil, ünv.mezuniyeti gibi konularda ondan üstün olmam her şeyimiz o kadar benziyorki..yalnız benim kayınvalidem bana laf sokamaz , cesaret edemez, bozar atarım ben, bun gibi tiplere hanımefendilik yaramaz çünkü, bak sen hanımlığını korudukça tepene çıkmış, kendi paranı ayırman konusunda sonuna kadar katılıyorum arkadaşım, destekçinim, Allah sağlıklı bi hamilelik nasip etsin, sağlıkla bebeğini kucağına al inşallah..
selam ve sevgiler

yaqzdıklarınızı baştan sona okudum we sonunda werdiğiniz ders için ohhihhhhhh çektim...... 3 kere zenginim, 5 kere okumuşum demiş dye topic sahibini suçlayan yorumculara da şaşırdım doğrusu... hakikaten bu ne anlayışsızlık, empatiden yoksunluk.... sadece anlatmak istediği bu kadar donanımlıyım ama cahil bir kaynana karşısında yine de acizim demiş...:))

kesinlikle katılıyorum sana, ayrıca demişse ne olmuş, onlardan zengin ve kültürlü olmasına karşın hala ezmeye çalışmışlar bunu hiç mi görmüyorsunuz? !:KK47:

Evliliğini kötü etkileyecek düşünceye sahipsin bence eşinle aranızca ciddi sorun olmasına ragmen birde hamilesin.. Kendine yakıştıramadığın adamdan... Kaynanana iyi yapmışsın anlaşamayabilirsin ama eşin konusunda öyle dıyemıycegım.. Maddi manevi her konuda eşine bağlı olmalısın bence kim sana bu kadar yük al dediki madem bu kadar lafını yapcaktın yapmasaydın bence daha iyiydi yaptıkların bır tokat gibi karsılıgını verdin ailesine nasıl olsa... Sonrada görmede değilsin varlıklı bir aileden geliyosunuz ama her cümlede para geçiyor... Eğitim konusuna gelince ingilizceniz bir aileyi idare etmeye yetmez o yuzden burda sarfetmenızde gereksiz buldum.. Dilerim eşinle soun yaşamazsın evlilik kağıt üstünde yazılı bir sözleşme değil yürekten inanıyorsan devam ettirirsin.. Bankada olan paraların tek basına sana mutlukta getırmez gelcegını guvenceye al tabiki.. Ama kimseyi parasıyla eğitimiyle yadırgamada yadırgaycaksanda aynı hayatı paylaşma derim ben .. Rabbim cocugunuzu bagıslasın inşallah

yok konu sahibi kendini övmüş yok bilmem ne diyenlere takılmıyorum ..
bir erkek hazıra alışırsa böyle işte dünya kendi etrafında dönüyo sanar..
yer içer böyle teşekkür bile etmez birde üste çıkar..
kadın parasını yemek bence utanç verici ... her ne olursa olsun ..
Allah sabır versin...
:KK19:

ben kız parası yiyen sevgiliye bile katlanamazken bi de koca aman Allah korusun...

bayanlarımız nedense güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen ve ne yapacağını bilen kadınlardan pek hazetmiyor...... Türk insanı böyle genelde tabi, hani güçsüzler destek görür... ama hamile bayana bu kadarı da söylenmez ki :s siz ne kadar insan kıymeti biliyorsunuz ki karnında yavrusunu taşıyan bir kadına bu kadar ağır konuşabiliyorsunuz??? sözüm yorumlarında abartan herkese...

konu sahibi arkadaşım; sen ayaklarının üzerinde durmaya devam et... asalaklara da yem olma.. öncelikle çocuğun var artık senin paranı yiyen kocan ya da seni küçük gören kaynanan değil... kocandan gizli para biriktirmen de ayıp değil, benim tanıdığım çoğu kadın yapar bunu.. zor zamanda da çıkarır kocasına verir... babam annemin bu huyunu çokta beğenir... ama sen kocana da verme bırak biriksin... babanın senin geleceğini kurduğu gibi sende yavrunun geleceğini kur... Allah yardımcın olsun...

Bu nedir "benim param, benim mevkim, benim harcamalarım"
kusura bakmayın da siz önce es olabilmeyi becerseydiniz iyi olurdu...
Ben 9 aylık evliyim. Bizim evimizde bizim paramız, bizim gelirimiz, bizim harcamalarımız vardır. Ben yoktur, biz vardır.
Yazdıklarınızı okurken esinize cok üzüldüm.
Adam gezmemis, calışmış daha az maaş alıyorsa kendini mi assın? Eşi olarak tabi ki de destek olacaksınız.
Bu sizi rahatsız ediyorsa ( ki oldukca etmiş) kusura bakmayın da boşanın tek yaşayın daha iyi.
Yazılacak daha cok sey var ama inanın yazınızı okuduktan sonra icim sisti. Egolarınız beni sıktı.
Sadece esinize üzülüyorum. Biz burada okurken sıkıldık adam hergün bu egoyla yasıyor. yazık cidden...
Ben de üniversite mezunuyum ama kimseyi asla kendimden aşağı görmem..
İlkokul mezunu diye aşağıladığınız insanlar size öyle güzel dersler verir ki elinizdeki diplomalarla kalakalırsınız...
Ben yüksek lisans yapıyorum suanda ve en yakın arkadasım ilkokul mezunu. Diplomayı degil karakteri önemseyin.
Ayrıca su sözü de hatırlatmak isterim "Tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır"

Arkadaslar bukadar yikici olmayalim lutfen....

Konuyu sakin kafayla okursaniz yanlis anlamalara maal vermemis olursunuz...
Hangi kadin esinin ailesi yada herhangi kisiler tarafindan ezilip hor gorulmeyi hos karsilar?
Dogrusu kadin yada erkek hic farketmez ,konu sahibine yapilan da bu ,orada bastan beri hakaret kucumseme ve yok sayilma var...Konu sahibi aslinda bunu anlatmak istemis ..Bunun okumus olmakla yada okumamis olmakla alakasi oldugunu dusunmuyorum,orada tum bunlara ragmen genede beni gerek hakeretleriyle gerek yok saymalariyla rencide ettiler demek istemis...Burasi dert kosesi oda icinde biriken duygulari burada bu sekilde yansitmis....
Butun bunlari anlamaya calismak yerine neden aradaki kelimeler uzerinde duruluyor anlayamadim....
Acikcasi insanlari kucumseyen ,hor goren ,begenmeyen kisilere bende cok kizarim ,lakin bu konuda ben bu izlenimi algilamadim...
Kim kendine kicini buyutecegine karnini buyut denmesini, yada gelinin bumu dendiginde hiii denip burun kivrilmasini yada, iki kisinin kurdugu yuvaya gelindiginde bir diyeri yok sayilarak burasi oglumun evi yada kizimin evi denip digerine sende kimsin dis kapinin mandali denmesini derin bir sukunet ve saygiyla kabullenir?????????
Gercek su ki ben asla boyle birseye dayanamam, ister okumus olayim, ister okumamis ,ister zengin olayim ister fakir hic farketmez.........
Ne olursa olsun evliliklerde ucuncu ,dorduncu kisilerin mudehalelerini hic anayamamisimdir...
Lutfen arkadaslar yikici degil yapici olalim...
Birazda insanlari kendi yerimize koyalim...
Burada asalamak yada ustunluk taslama cabalarini goremedim ben ...
Konu sahibi yasadiklarindan dolayi kirilmis ve oda ben bunlari hak etmedim manasini kendince ifade etmis...
Kimse bu sekilde davranilmayi hak etmez...

Son düzenleme:
Reklamlar :KK9: Reklamınızı iyi yapmışsınız
Eşinizede böyle davranıyorsanız yazık
Bazı konularda haklı olabilirsiniz ama bu kadar kendinizi met etmeniz çok iticii..
Tanıdığım birini hatırlattınız...:63:

bence evlilikte senin param benim param olmaz eşi de kredi kartlarını ödüyormuş o borçlar ikisinin borcu değil mi adam çalışmayıp evde oturuyor değil ki elinden geleni yapıyor neden araba modeline karar veremeyecek az kazandığı için mi kayınvalde konusunda bişey demeyeceğim ama eşine haksızlık ediyor konu sahibi

çocukla kariyer birlikte olabilir ben doktora yapıyorum ikinci bebeğime hamileyim çalışıyorum da kayınvaldenin torun istemesini de çok görme cahilce söylemiş ama torun sevmek istediğini anlatmaya çalışmış

ve yapılan yorumların hiçbirine cevap vermemiş beğenmedi yorumlarımızı anlaşılan

konu sahibi arkadaşın mesajını ve tüm yorumları okudum...
yaşadıkları gerçekten çok can sıkıcı. hiç kimse burada kayınvalideyi yada ettiği cahilce hareketleti / söylemleri savunmuyor. ama hanımefendide ciddi bir ego sorunu var. bende iki dil biliyorum üçüncüsünü ögreniyorum , üniversite okudum. işimden dolayı dünyanın bir çok ücra köşesini de gördüm. bir işçi ailesinden geliyorum kendi imkanlarımla kendimi yetiştirdim ama ben çıkıpta şu kadar dil biliyorum yönetici olarak çalışıyorum diye havalara girmedim. hanımefendi kendine özel muamele beklemiş ama göremeyince aksine daha da karşısındakilerden yanlış muamele görünce çok afallamış anlaşılan. [SUP]welcome to the real world[/SUP] diyorum sana kardeşim. birde begenmediğin az para kazanan dil bilmeyen adamdan hamile kalmışsın. bence senin kendine olan saygını sorgulaman lazım eşine de üzüldüm.
yani dil bilmek ne demek? benim eşim de dil bilmiyor ben küçümsemiyorum ne kadar yanlış. allah akıl fikir versin....
kıskanıyor diyen arkadaşlarda bende gayet güçlü bir kadınım egitimliyim hanımefendiyi kıskanacak bir pozisyonda değilim ama yazıdan taşan egoizm patlamasına da kayıtsız kalınamaz...

konu sahibi bastan sona haklı buluyorum çok bile dayanmış. böyle aileye ne yapılır. benim işim olmaz

komşunun ilkokul mezunu derken bir aşağılama yok ki hanımlar.kaynanasının gelinine ne kadar sert yaptığını anlatıyor hanım arkadaşımız.yani bu kadar tepkiyi ben normal görmedim.meğer toplum olarak anlayışımız ne kadar kıt.ve teyzenizinde ağza alınmıcak laflarınıda ayrıyeten kınıyorum.benimde o kadar param olsaydı bende szin kadar iyi niyetli olsaydım ve yaptıklarım görülmeseydi bende dertlenirdim açıkçası.eşinizi seviyosunuz ama bi bakıyorsunuz öyle zaman gelmişki kullanılıyorsunuz.sizi resmen para olarak görüyor.para size yapışmış bir durumdaysa buda dertse bu da dert diyorum ne var bu kadar büyütülecek.ben başından sonuna kadar okudum yazılanları ki kendi adıma söyliyeyim bu güne kadar hep maddi imkanların zorluklarıyla büyüdüm çok mücadelem oldu ama yazılanları gayet yi anladığımı ve art niyetin olmadığını düşünüyorum.çünkü başından sonuna kadar empati kurdum.nedir bu kadar üstelemek anlamış değilim:120::117:

Ben ilk yazılanları okuyabildim sadece cevap olarak ve şaşırdım..İnsanlar burada içlerini dökerken durumları daha iyi analiz edilebilmesi için daha ayrıntılı anlatıyor olabilir yada durumu netçe paylaşıyor olabilir..Yok kendini övmüş,methiyeler düzmüş diye yazılmış...Kızcağızın bir sorunu var ve altını çizmek istediği şey eğitimi parasal durumu değil,sadece belki birkaçkez farketmeden tekrar etmiş ve bunu durumu daha iyi değerlendirmemiz için yapmış diye düşünüyorum...Ben dahil insanlar burada sıkıntılarını paylaşırken gerçek hayattaki gibi yargılanmadığımız ve suçlar bakışlarla birbirimizi hiç hata yapmaz varlıklarmışız gibi süzülmediğimizi bilerek sadece bayan dayanışmasının içtenliğine dayanarak içimizi döküyoruz...Ki herkesin kendini ifade etme özelliğii güçlü olmak durumunda olmayabilir yazıda..Burada olmanın anlamı bu...Yargılanmamak,çözüm ,tecrübe ve tavsiyeleri içtenlikle ve sadece kadın olmanın içgüdüsel bütünlüğüne yaslanıpta paylaşmak...
Bu sebeple arkadaşımızı yanlış değerlendirip yargılayan arkadaşlarıma katılmadığımı belirtiyorum.hanımefendinin sorununa gelince ..Sizi ve söylemek istediğiniz şeyi anlıyorum...Kendinize fedakarlıklarınız ve yazılanların aksine MÜTEVAZİ ve ALÇAKGÖNÜLLÜ duruşunuza rağmen haksızlık edildiğini düşünüyorsunuz haklıaasınız ...
Fakat boşanma fikrini düşünün bence.yaşadığınız sorunların önemine inanıyorum fakat bir evliliğin yıkılması için dahasına ihtiyaç var gibi..Yani galiba evlenirken birinin her halini göreceğimizi bilmeden evleniyoruz,yani insan hamuru illa bir yerde içindeki sopayıda çıkarıveriyor insana..keşke olmasa böyle...Daha ağır şeyler yaşayanlar var mı var..evliliği bitirmek için sorunun önem kıstası var mı? evet ama o kıstas kişiye göre değişiyor,yüklenip yüklenemeyecekleri,gözden çıkarıp çıkaramayacakları gibi...Umarım sıkıntılarınız azalır..

Cevapları biraz daha okudum..Üzüldüm..Evet maalesef bazı noktalarda güçlü bir bayan görmek bu eğitim olabilir kariyer olabilir parasal olabilir maalesef önyargılara sebep oluyor..Halbuki hepimiz aynıyız..kadınız,üzüldüğümüz şeyler aynı ,duyarlılık noktalarımız aynı...Ve konuyu açan arkadaşımızda bu ortak noktaya güvenerek buraya bizlere açılmış...
Ben konuyu açan arkadaşımı çok takdir ediyorum..Çünkü farklılıklarını eşitleyebilmiş,alçakgönüllü davranmış,herşeye rağmen kayınvalidesinin seviyesizliklerine inmemiş,saygılı durmuş...En önemlisi gene bazı cevapların aksine ben yerine 'BİZ' diyebildiği için o masraf senin benim yapmamış,üstüne düşen yükü büyük olmasına rağmen yüklenmiş..
Tebrikler arkadaşım..İnsanın kendine güveni olması güzel birşeydir ve bazen övünülecek birşeye sahipseniz övünmeniz hakkınızdır ki yazınızda buna dair birşey algılamadım..

KONU SAHİBİ KAYIPLARDA NEDENSE.... burada onca kişi onun hayatı ile iilgili yorum yapıyor fikir üretiyor tenezzül edip cvp bile vermiyor bayan, tuhaf....:KK20:

valla cok sansliymissiniz ne diyelim.Babasindan miras kalipta kayinvalidesine ders verbilecek o kadar az kisi varki,Simdi ben bu yaziyi okurken aklima ilk bu geldi ne yalan söyleyeyim.

konu sahibi konuya neden cevap vermiyor diye terslenen arkadaşlar,
konu sahibi hamile olduğunu belirtmiş,
hamilelikten dolayı rahatsızlığı olabilir,
eşiyle sorunları artmış olabilir,
internete girip de gezinecek ruh halinde olmayabilir..burada insanlar dertlerini paylaşıyorlar, beni yüzyüze küçümsemezler, rahatça içimi dökerim, belki de akıl alırım, örnekleri görüp rahatlarım, ya da benden kötü şeyler yaşayanlar varmış bakar okur halime şükretmeyi öğrenirim , v.s. gibi onlarca sebeple ..ama burada sizler, kadını rencide etmekte yarışmaktasınız,
neden hep birilerine bel altı vurayım da hıncımı alayım derdindeyiz hanımlar,
hepimiz kadın değil miyiz, gerek iş yerinde
gerek eşimizden
gerek eşimizin ya da kendi ailemizin sorunlarından bunalmıyor muyuz, kimin hayatı dört dörtlük,
bir de bunun üzerine buraya gelip bize içinidökmüş bi insanın bu kadar üstüne gitmek de niye..
biraz empatik olalım lütfen, bizler de dertler yaşıyoruz..bunu düşünelim veanlattığımızda orasını burasını çekiştirip hakaret etseler nasıl üzülürdük bunu düşünelim yorum yaparken..

Merhaba hanimlar, daha önce hic böyle bir foruma derdimi anlatmamistim, ama artik gercekten ne yapmam, ne düsünmem gerektigini bilmiyorum. Net düsünemiyorum. Ama yine de basimdam gecenleri yazip rahatlamayi umuyorum. Yazi epeyce uzun olacaga benziyor, ama cok doluyum....
Ben 32 yasindayim. Türkiye`nin ve Avrupa`nin önce gelen okullarinda ve üniversitelerinde okudum. Ailem maddi anlamda hic birseyi benden kismadi. Herseyin en kalitelisini yedim, giydim ve bircok insanin haritada bile bilmedigi yerlere seyahate gittim. 7 sene önce (yüksek lisansimi yeni bitirmistim) su an esim olan kisiyle tanistim. 4 yildir evliyiz. Esimin ailesi kalabalik, 4 ablasi var. Onlarla hic sorunlarim olmadi. Bir de cok sevdigim bir kayinpederim var. Esimin ailesinin maddi durumu benim ailemin maddi durumuyla kiyaslanamaz. Ama ben bunu en basindan sorun yapmadim, sonucta benim icin esas olan ask ve sevgiydi. Durumlarini bildigim icin de "sunu isterim, su söyle olacak" diye de hic diretmedim. Sagolsunlar, biz dügün hazirligi yaparken de ellerinden gelenleri yaptilar, bu haklarini asla yemem. Ama en basindan beri kaynanam beni baski altina almaya, yok saymaya kalkismis. Kalkismis diyorum, cünkü anca yeni anliyorum.
Esimin ailesi cok dedikoducu bir cevrede yasiyor. Evlendigim ilk günden itibaren "cocuk da cocuk" diye tutturdu kaynana hanim. Balayindan döndüm, hemen eltisiyle beni bir odaya kapatip "ee, seni balayina bosuna göndermedik, bak cocuk isteriz, ona göre" dediler. Ben güldüm gectim. Birkac ay sonra, esim askere gidecek, biz gencler aramizda insanlarin düsüncesizce cocuk yaptigini konusuyoruz. Bana kaynanam döndü ve aynen söyle dedi: "Sen karisma, cocugu oglum yapacak". Inanamadim... Benim gibi birine bu laflari söylüyor... (Tercümesiyle: "Ben senin diplomalarinin ve kariyerinin icine tükürürüm, senin tek görevin cocuk dogurmak...") O gün zaten benim icimde ona karsi olan bütün saygim ve sevgim gitti. O günden sonra kendisini hic aramadim (anneler günü haric).
Biz bu arada ayri sehirlerde oturuyoruz. Esim ailedeki tek erkek oldugu icin, icinden elbette ki "oglumu elimden aldi" diyordur, ama ben tanistigimiz ilk günlerde daha esime tanistigimiz sehirden isimden dolayi asla ayrilmayacagimi belirtmistim, o da o sekilde kabul etmisti. Bir gün ziyarete geldiler. Bana aynen söyle dedi: "Bu ev oglumun, dolayisiyla benim de evim". Sok oldum, agzimi bile acamadim, cünkü benzer seyler kendi basina gelmisti. Kendi kaynanasiyla hep sorunlari olmus. Bir gün kaynanasi oturduklari ev icin "burasi oglumun evi" demis, benim kaynana kiyameti koparmis. Bir gün dahi kapisinda calismadigi ev icin nasil da hakkini savunmus... Ama geline gelince dil pabuc... Bunun disinda hersey oglunundu. Oglu cipe binsin, yati olsun, kati olsun, hep oglu, ben asla yokum. Calisan ve maasini evine harcayan bir geri zekaliydim onun gözünde.
Bana en cok koyan su oldu. Bastan da belirttigim gibi, esimin ailesinin maddi durumu pek iyi degil. Esimin de isi iyi degildi. Ben kendisinden yaklasik 3 kat fazla maas aliyordum. Evlenmeden kiraladigimiz evi ben buldum, emlakci parasini, depozitoyu ben verdim. Kirayi, faturalari, kisin dogalgazi, mutfak alisverisini, kisacasi neredeyse herseyi ben ödedim ve hala ödemeye devam ediyorum. Zira esim maasindan yol parasini ve harcligi cikarinca, anca kredi kartina yaptigimiz taksitleri ödeyebiliyordu. Ama bu durumu sanirim ailesine hic yansitmadi. Ailesi de "oglum calisiyor, evi o gecindiriyor" diye düsündü hep. Ben hep istedim ki esim daha iyi bir is bulsun. sonucta üniversite mezunu (tamam, benimki kadar iyi bir üniversiteden degil, yabanci dili de yok), ama beni hic dinlemedi. Cünkü tahminimce o iste rahatti. Nasilsa ben de gikimi cikarmadan evi gecindiriyorum... Evet, biliyorum, suc bende. Ben hazirci alistirdim. Ama istedim ki imkanim varken herseyi evim icin sunayim. Ama birazdan anlatacagim gibi cok büyük hata yaptim.
Gelelim tekrar kaynana konusuna. Evlendikten sonra ilk bayram. Arefe gecesi annnemlerde kaldik. Bayram sabahi esimin ailesinin evine gittik. Surat bes karis. "Bayramin mübarek olsun" dedim, yüzüme bile bakmadi. Neymis, bayram sabahi erkek evinde olunurmus. Bu arada sunu da belirtmek isterim, esimin ailesi cocuklari konusunda cok bencil. Herkes her zaman onlarda olsun istiyorlar. Öyle olunca hoslarina gidiyor. Sonucta 2 bayram var, bir bayram onlarin evindeysem, bir bayram kendi ailemin evinde olmak istiyorum. Bunda yanlis birsey görmüyrum. Allah`tan esim de bu konuda bana hep hak verdi. Kisacasi, kaynana hanim evlendim diye kendi ailemi silmemi beklemis. Her gittigimizde mutlaka bir laf sokardi. Benim yanimda ilkokul mezunu komsu kizini överdi. Yanlis anlasilmasin, benim kimseden madalya ya da övgü gibi beklentim yok, ama insan biraz elindekinin degerini bilmeli.
Evlerine her gittigimizde bir laf sokardi dedigim gibi. Ben hep icime attim, asla cevap vermedim ve esime de annesinin yaptigi terbiyesizlikleri yansitmadim. Annesi yüzünden iliskimizin yipranmasini istemedim. Cahilligine verdim. Ama ben sustukca, o daha da tepeme bindi. Gecen Eylül ayinda, Ramazan bayramindan 2 gün önce, babami aniden kaybettim. Kurban bayraminda (yani babamin vefatindan 2 ay sonra) kücük kaynana (yani kaynananin kardesi, esimin teyzesi) bana aynen söyle dedi:" sen de kicini sisriyorsun, bir karnini sisiremedin, senin ve esinin agzina si..cagim." Basimdam asagi kaynalar sular döküldü... Evet stresten, üzüntüden kilo almistim, ama böyle bir laf söylenir mi? Bu olayi esime anlattim, o da cok üzüldü ve böyle bir lafi bana teyzesinin söyleyemeyecegini belirtti. Bir-iki gün sonra, bayram ziyaretleri yapiyoruz, akrabalarinin birinin evinden cikmak üzereyiz, bir bayan geldi. Kaynanaya "gelin bu mu?" diye sordu. Benim kaynananin cevabi "hiiiiiiiii". Sanki ben utanilacak, saklanilacak biriyim de, tanistirmaya bile tenezzül etmiyor.
Ama benim icin kaynananin öldugu an suydu. Yilbasindan önce annemi evime getireyim dedim. Kayinpederim "aaahh, cok güzel, tabi götür dedi". Kaynanam tam karsimda oturuyordu, o da aynen söyle dedi:" Annesini de götürüyormus...". Yani, 3 ay önce esini kaybetmis anneme burun kivirtiyor... Bu olay sonrasinda kaynana defterini ben kapattim. Gerekli seyler disinda kendisiyle konusmuyorum. Gayet mesafeli ve soguk davraniyorum.
Esimle de kurban bayrami - yilbasi döneminde beni kahreden bir hadise yasadik. Yukarida da belirttigim gibi, esimin ilk isi kötüydü. Ama o iste (evlenmeden önceki sür de dahil olmak üzere) neredeyse 4 sene calisti. Kriz döneminde 1.5 sene boyunca maasini düzenli alamadi. Hatta isten cikarilmadan son 3.5 ay boyunca 1 kurus para alamadi. Tam kis dönemi. Hem evi gecindirmeye calistim, hem de kocamin harcligini üstlendim. Neyse, cok sükür, o isten cikti. Hemen de baska bir ise girdi. Maasi yükseldi (ben yine de 2 kat fazla maas kazaniyordum). Aradan 3 ay gecti, gecmedi, araba almaya niyetlendi esim. Diger arabamizi sattik (artik eskimisti, gercekten degistirilmesi gerekiyordu...). Araba bakti, bir model begendi. Ama ben o arabayi hic begenmedim. Ihtiyacimizdan fazlaydi. Vergisi, kaskosu yüksekti. Bunlari söyledim kendisine, ama "öderiz" dedi. Hemen 15.000 TL kredi cekmek istedi. Cok kirildim. Sonucta ise yeni baslamis, öteki is yerinde alamadigi maasindan dolayi biriken kredi kartlerini yeni kapatmisiz. 3 küsür senedir bütün maddi yük benim omuzlarimda. Su beklentim vardi. Yeni is yerine girdikten sonra benim omuzumdan bazi maddi yükleri almasini isterdim. Sonuc itibariyle hic bir zaman icin "evi erkek gecindirir, ben maasimi kendime harcarim" demedim. En basta esimin maasinin cok düsük olmasini da sorun etmedim, ama cooookkkk yoruldum. Ve bir süre sonra insan kendi esek yerine konuslmus hissediyor. Haksiz miyim hanimlar?
Dedigim gibi, ben o arabayi hic begenmedim. Ben Mini Cooper`i cok begeniyorum, hayalimdeki araba. Ikinci el, 30.000 TL civarinda modeller vardi. Esimin ailesini ziyarete gitmistik. Araba konusu orada acildi. Esim begendigi arabadan bahsetti. Ben Mini Cooper istedigimi söyledim. Hayalimdeki araba oldugunu biliyor. Arabayi bir kötüledi, anlatamam. Aslinda arabayi degil, hayallerimi yerden yere vurdu. Kaynana da oradan "hava atmaya gerek yok" dedi. "Ben hava atmiyorum dedim, bir hayalden bahsediyorum" dedim. Epeyce öyle esimle aramda Mini Cooper sebebiyle laflar gitti geldi. Ilk defa pes etmedim. Aksam yattiktan sonra esim: " cok zitlastin. Calisiyorum diye, herseyi alabilecegim mi demek istiyorsun" dedi. Yikildim....Kahroldum....Neler hissettigimi anlatamam....Yani ben kirayi, faturalari, market alisverisini, tatilleri öderken iyiyim, kendim icin ilk defa birsey istedigimde kötüyüm.... Kendimi kullanilmis, enayi yerine konulmus hissettim. Ilk defa esimin maddi anlamda beni kullandigini düsündüm. O gece bir daha asla affetmeyecegim laflar sarfedildi.
Isin özetine gelirsek: kaynana hanim en sonunda anneme burun kivirarak benim gözümde öldü. Kocam bana "sen bütün maasini eve harca, evi gecindir, ama sakin kendin icin birsey isteme" dedi. Ben kaynanamin yaptigi hicbir saygisizliga, terbiyesizlige cevap vermedim. Hep hanimefendiligimi korudum. Üzerime beni alakadar etmeyen kisiler saldi, yine tepki vermedim. Hep sabrettim, "sira sana da gelecek" dedim. Ve sonunda geldi de...
Babamin vefatindan sonra esimin ailesinin asla bir arada göremeyecegi bir miras kaldi kardeslerime ve bana. Babam nur icinde yatsin, sagliginda bizi pasalar gibi yasatti, öldükten sonra da hayatimizi güvence altina aldi. Yilbasindan önce annem bana geldiginde "size bir ev alalim" dedi. (Melek annem hep "siz" diye bahseder, esimle beni asla ayri tutmaz. Ama kaynanam hep "oglum" der, aradaki fark bu iste..) Neyse, gittik güzel, orta boy bir ev aldik. Kaynanamin yaptigi onca seyden ve esimin bana yaptigi yamuktan sonra, tapuyu annemin üzerine yaptim. Esim pek birsey diyemedi, ama bozuldu. Kaynanam annemi telefonla arayip tesekkür bile etmedi. Evi aldiktan birkac hafta sonra kaynanamlara gittik. Tapunun annemin üzerine oldugunu cümle arasinda söyledim. O yüz ifadesini asla unutmam. Acayip bozuldu, ama ben o kadar büyük bir zevk aldim ki.... Ne zaman ki evin annemin oldugunu ögrendi, anneme "Allah razi olsun" dedi. "Annen niye daha uzun kalmadi yaninizda" dedi (önce "annesini de götürüyormus", diye burun kivirtiyordu"), vs. vs. Tabi ki ne annemin ne de benim sahte saygiya ve itibara ihtiyacimiz yok, ama onun o suratini öyle görmek cok hosuma gidiyor.
Beni ezmeye, yok saymaya calisti, ama basaramadi. Ben hicbirsey kaybetmedim, ama o herseyi kaybetti. Bundan sonra o burun kivirttigi kadinin (yani annemin) evine hayatinin sonuna kadar misafir olarak gelecek ve misafir olarak gidecek. Esime olan saygim ve güvenim söylediklerinden dolayi sarsildi. Su ana kadar bana ne kadar miras kaldi kimseye söylemedim. Hatta ev icin gerekli olan paranin benim mirasimdan fazla oldugunu, annemden 65.000 TL borc aldigimi ve yeni eve tasindiktan sonra maasimdan anneme ödeyecegimi söyledim. Evet, o parayi anneme verecegim, benim adima birikecek. Cünkü anladim ki asla esimden fazla caba göstermemeliymisim. Bundan sonra klasik rol modeli benimseyecegim: evi erkek gecindirir. O kadar para kazandim, ama herseyi eve harcadigim icin 5 kurus kendi param yok. Kendim icin birsey istedigimde asla haketmedigim laflar isttim. Ama bundan sonra kendi param olacak. Bir daha esimle maddi konularda "biz" diye birsey olmayacak.. Artik önce kendimi düsünecegim. Egitimiyle, kariyeriyle, bilgisiyle, kültürüyle (kendimi övmek, karsimdakini kücümsemek gibi olmasin, ama gercek bu), mal varligiyla ve daha da önemlisi evine bagliligi ve esine sevgisiyle piyangodan öte bir gelin ve es oldugu (artik) biliyorum.
Esimle aramizda asla onarilamayacak bir güven ve saygi kaybi oldu. Evet, hala (her seye ragmen) seviyorum, ama artik eskisi gibi olmayacak. Hatta bosanmam gerekiyor mu diye bile düsündüm. Simdilik bunu düsünmüyrum, ama eskiden birlikte yaslanip, birlikte ölecegiz hayallerini de kurmuyorum. Su an 5 aylik hamileyim. Dogacak cocuguma konsantre oldum. Yeni evime de cok yakinda tasiniyorum insallah. Yaptiklarindan dolayi kaynanama o evin annemin oldugunu hissettirecegim. Cocuguma da bakmasina asla izin vermeyecegim. Zaten artik kaynanamin sesi kisildi. Ama icimdekileri ona kusmadan rahatlayamayacagim. O gün de gelecek insallah. Ve kaynanamin ve esimin sunu bilmesini de saglayacagim: ben bosanmaktan korkmuyorum. Maddi, manevi anlamda hicbirsey kaybetmem. Kaybedecek olanlar düsünsün....
Bazen yaptiklarimin dogru olup olmadigini düsünmüyor degilim. Acaba param var diye karsimdakilere ders vermeye calismak dogru mu diye geciyor icimden. Ama ben mahalle kadini degilim ki kaynanamla agiz dalasina gireyim. Evin tapusunu annemin üzerine yaparak onu ebediyeten susturacak cevabi verdim. Evet, belki paramla oldu bu, ama ne yapayim, baska türlü susmayacakti.
Yazdiklarim epeyce uzun oldu, kusura bakmayin hanimlar. Ama benim verebilecegim tavsiye su: asla evleneceginiz kisinin ailesi ile sizin aileniz arasinda (kültürel ve parasal) ucurum olmasin. Kayinvalidenizi taniyana kadar mesafenizi koruyun. Kocanizdan fazla (maddi) caba göstermeyin. Her zaman icin calisin ve mutlaka kendi paraniz olsun. Paraniz olsun ki, gerektiginde kendi ayaklarinizin üzerinde durabilesiniz...

Vallahi okumanın insana kazandırdığı stratejik düşünme yeteneği bu olsa gerek bravo çok fazla yüz göz olmadan olayları çok iyi aşıp bu lanet olı kaynanalrı susturmayı başarmışsın eminim hikayen bir çok kadına da ilham olcak bu devirde kocalar kesinlikle bu kadar dürüstlüğü haketmiyor yani başından sonuna kadar bütün adımların çok temkinliymiş ama Allah rahmet eylesin Rahmetli babanın kazancı da helal malmış ki eşine ve ailesine nasip olmamış ve öbür dünyadan bile hayat arkadaşını anneni korumayı kaynana karşı onu dik göstermeyi başarmış Allah babandan razı olsun...

burada konu sahibi kendi övmüş diyenler olmuş asla ama asla katılmıyorum.
herşey baba parasıyla bitmiyor. bende aynı şekilde erkek arkadaşımla sorun yaşamıştım zamanında bilgi sahibi olmak bambaşka birşey.
maddi olmasa bile kültürel olarak cok şey farkediyor.
biz o kadar çabalamışız uğraşmısız kendimize bir bilgi daha katalım diye ama ehli keyf yaşamış adam bilgi sahibi olmayı umursamamıs
kültürüne bir kültür daha eklememiş sonra da rahat rahat yayılmıs. bence de fazla hanımefendi davranmışsınız bravo yani tebrik ediyorum.
erkekler kadınlardan daha iyi bir eğitime sahip olmalı, daha bilgili, kültürlü ve maddi anlamda da daha iyi olmalı. kadın fıtratıda bunu ister.
anlattıgınız halde sizi anlamayan bir eş Allah korusun.. Hakikaten her konuda denklik cok önemli.

X