Baskılanmak değil de ne bu?

Şahıs hedef almadım ki. Kendileri öğrencileri bilmiyor mu? Hepsi de biliyor. Bu mesleğe çok çok isteyerek başladım. Karşımda öyle öğrenciler görmeyince hem üzüldüm hem de hevesim kırıldı. Nesli böyle yakından ilk defa tanıyorum. Sosyal medyadakiler çok az gösterilenler

Ben öğrencileri sevmiyorum demedim ki. Bizim öğrenciler etkinlik sevmez diyorum. Teknofest için bile bizi bulaştırmayın diyen bir kitle vardı. İki öğrenci zor bulduk
ben şeyi anlamadım

eve 5 dk. mesefadeki okulu şimdiye kadar hiç mi görmediniz bilmediniz duymadınız?

hani deseniz ki 1000 km öteye atandım, çocukların anadili farklı, ben buraları bilmiyorum. eyvallah da

öğretmen olmaya en kötü 5 sene önce karar vermişsinizdir, insan meslek hastalığı olarak algıda seçicilik en azından etrafındaki okullara şöyle bir bakar. onu geçtim tercih yaparken de mi bakmadınız?

sanki buraya mancınıkla bugün fırlatmışlar sizi gibisiniz.

Ben hep kendi öğrenciliğimle kıyaslıyorum ister istemez. Hayatımda trk bir uyarı Bile almadım desem yeridir. Okul başarısı her şeyden üstündür benim için. Ama bundan sonra öyle bakmayacagım
Bu çok sıkıcı bir öğrencilik hayatı ama. Belli ki kabuğunuzdan hiç dışarı çıkmamış gerçek dünyayla şimdiye dek tanışmamışsınız. Mesleği seçerken de karşınıza hepsi tornadan çıkmış gibi öğrencilerin dizileceği gibi gerçeklik payı olmayan bir hayal kurmuşsunuz demek ki. Hayatın gerçekleri yüzünüze çarpınca hevesiniz kırılmış. Bizim en ufak olumsuzlukta hevesi kırılacak öğretmenlere değil, negatifi pozitife çevirecek öğretmenlere ihtiyacımız var. Belli ki meslek size ağır gelmiş.

Hiç bir üst merci şikayet duymak için size soru sormaz hocam, her şey çok güzel diyip geçin. Orda bir sürü kişi aynı sorunu yaşıyor kimse ağzını açmaz .
İnşallah ogretmen değilsinizdir toplum bu yüzden bu halde aman sus aman başkası söylesin herkes susuyorsa ben neden konuşayım diye diye bu hallerdeyiz aynen size dokunsa bile yılan sokmadan ses çıkarmayın!!!

İnşallah ogretmen değilsinizdir toplum bu yüzden bu halde aman sus aman başkası söylesin herkes susuyorsa ben neden konuşayım diye diye bu hallerdeyiz aynen size dokunsa bile yılan sokmadan ses çıkarmayın!!!
Evet öğretmenim insan bir günde bu hale gelmiyor, çok konuştum ve sonuç olarak sorun yaşadım .

Mevzu ben istemediğim halde bir görev verilmesi. Zaten projeler kötü değil. Öğrenciler bizlere "puansız öğrencileriz çok bir şey beklemeyin." dedikçe heves de kırılıyor istek de.
Sizin işiniz burda başlamıyor mu zaten? Onları heveslendirmeniz özgüvenlerini yükseltmeniz gerekmiyor mu? Yol göstermeniz gerekir, puansız yerleştiler diye her şeyden umut kesmemelerini söylemeniz gerekir. Tam olarak öğretmen olarak ne yapmak istiyorsunuz anlamadım ben, armut piş ağzıma düş gibi bakış açınız var bence. Onlar size gelişmiş hazır gelmeyecek, siz onları geliştireceksiniz mümkün olduğunca. Onları isteklendirmesi gereken de heveslendirmesi gereken de sizsiniz onlar sizi değil.

Siz niye orada öğrencileri kötülediniz ki. Evime 5 dk yere atandım falan fazlaca gereksiz konuşmuşsunuz, yaşınıza baktım henüz ufaksınız. Her doğru heryerde söylenmez

Buyuk ihtimal ogrencilerle ic ice olmaniz.onlari yakindan tanimaniz ve bag kurmaniz icin verildi bu gorev ceza gibi dusunmeyin.Hem belki sizde zevk alirsiniz

Seminerdeki olay hakkında yorum yapamayacagım tartışmaya çok açık bir konu fakat o yaşlarda öğrencilerin birbirlerine eskort demeleri şu zamanda garibime gitmiyor.Bunları asla onaylamıyorum ama daha neler neler var.Benim garipsediğim olay sizin bunu garip bulmanız.Öğretmensiniz ve öğrencilerle,ergenlerle en ço kvakit geçiren mesleklerden birine sahipsiniz
Buna benzer tonlarca olay görmüş olmanız lazım.

Seminerdeki olay hakkında yorum yapamayacagım tartışmaya çok açık bir konu fakat o yaşlarda öğrencilerin birbirlerine eskort demeleri şu zamanda garibime gitmiyor.Bunları asla onaylamıyorum ama daha neler neler var.Benim garipsediğim olay sizin bunu garip bulmanız.Öğretmensiniz ve öğrencilerle,ergenlerle en ço kvakit geçiren mesleklerden birine sahipsiniz
Buna benzer tonlarca olay görmüş olmanız lazım.
Daha yeni tanıyorum onları. Bu yüzden bana garip geliyorlar. Ben üniden mezun oldum ve hemen atandım. Nesli yakından ilk defa görüyorum.

Siz niye orada öğrencileri kötülediniz ki. Evime 5 dk yere atandım falan fazlaca gereksiz konuşmuşsunuz, yaşınıza baktım henüz ufaksınız. Her doğru heryerde söylenmez

Ben öğretmenim. Geçen gün ilçe milli eğitim müdürüyle atandığım ilçedeki bütün yeni öğretmenler bir seminerde toplaştık. Söz hakkı verildi değerlendirme için. Ben de okul idaresinin çok iyi olduğunu, öğretmenlerin de çok iyi olduğunu ama öğrenciler için aynı şeyi söyleyemeyeceğimi söyledim. Evime yürüyerek 5 dk mesafeye atandım üniyi de burada okudum dedim. Müdür de "hocamız sıkılmış teknofestte yürütücü kısmına alalım sizi" dedi. Salon güldü vs. Ben sıkıldım demedim. Beni dün ilçe milli eğitimden bir kadın aradı. Gülerek "hocam dün sizi Ben de dinledim. Müdürümüz size okulunuzda sosyal etkinlikte görev verilmesini istiyor." Dedi. Korkulacak bir şey yok. Hatta müdürümüz de güldü vs. Dedi. Ben de "bu saatten sonra herhangi bir fikir belirtmeyeceğim." Dedim. Müsait zamanda gideceğim. Müdür yardımcımı aradım. O da tanıdık aracılığıyla sordurmuş. Sadece sosyal etkinlik demiş. Sorun şu ki yeni nesil çok kötü. Daha dün 9larda iki kızı barıştırdım biri diğerine eskort demiş şaka gibi. Her gün olaylar olaylar..biz bunu dile getirince susturuluyoruz. Sizce de sinir olmakta haklı değil miyim? Sıkıldım desem tamam anlarım da ne alaka sıkılmak?
Toplu cevap niteliğinde olsun. Nesil ile ilk defa böyle biraraya geliyorum haliyle. Evet okul yakın ama işin içine girmeden asla gerçekten ttanıyamazsınız. Öğrencilerimin hepsi aşırı kötü değil ama bu dönem iyisi bile ders işlememek için kafasını sıraya gömüyor ya da uyuyor. Her derste böylelermiş. Hocalarla görüştüm ve kendileri de ders işlemeye başladığında öğrenciler düşman gibi bakıyorlar dedi. Ben de zaten 3 haftadır böyleyim dedim. 3 haftadır öğrenciler daha da kötü demek istedim. İlçe milli eğitime gittim. Ar-ge birimindeki kadın ve diğerleri çok ilgilendiler sağ olsunlar. Hepsi çok güleryüzlüydü. Ben galiba yanlış anlaşıldım vs. Dedim. Benimle ilgilenen kadın (kendi de ing öğretmeniymiş ama şimdi özel büro olan ar-gede) söylediğiniz şey için müdür bey bizzat aradı ve güldü. Hoşuna da gitmiş hatta dedi. Ben şaşırdım buna. Bana güzel bir proje verdiler. Sorun değil zaten yapılır ki okuldaki dönem başı toplantısında görev almak istiyoruz diye zümremle belirtmiştik. Gelelim ilçe müdürüyle olan konuya. Kendisiyle de görüştük gayet samimiydi. Esprileri vs. Şube müdürü de aynı şekilde. Bana sürekli istediğim zaman gelebileceğimden bahsettiler. Arada biraz tanıdık da çıktı hatta bizim okuldan. Sorunsuz hallettik. Ama bundan sonra bazı konularda 3 maymunu oynamak gerekiyormuş. Bizim için toplanılacak bir günde yeni nesil ile ilgili karşılaşacağımız sorunlarla ilgili aynı bir konuşma beklerdim ama olmadı. Yapacak bir şey şey. Tecrübe ede ede anlayacağız. Beni en iyi anlayacak olanlar öğretmenler.. hepsine kolaylıklar diliyorum. Herkese teşekkürler

ilk aşamada sizin söylediğiniz yeri ve zamanı olmayan birşey bence.
Öğrenci ve davranışlarıyla ilk etapta dersi girdiğiniz için siz sorumlusunuz. Bir de amacınız neydi onu anlamadım yani ilçe müdürüne "öğrenci kötü" demekte. Hani "öğrenci kötü şunları şunları yapıyoruz ama yetmiyor önerisi olan varsa alabilirim" deseniz neyse de... Nerede neyi ne zaman söyleyeceğinizi ayarlarsanız boş yere canınız sıkılmaz.
Ayrıca bunu da dedim. Sizden tavsiye almak için söylüyorum dedim.
Her kelimeyi burada yazamıyoruz uzamasın diye haliyle.

Toplu cevap niteliğinde olsun. Nesil ile ilk defa böyle biraraya geliyorum haliyle. Evet okul yakın ama işin içine girmeden asla gerçekten ttanıyamazsınız. Öğrencilerimin hepsi aşırı kötü değil ama bu dönem iyisi bile ders işlememek için kafasını sıraya gömüyor ya da uyuyor. Her derste böylelermiş. Hocalarla görüştüm ve kendileri de ders işlemeye başladığında öğrenciler düşman gibi bakıyorlar dedi. Ben de zaten 3 haftadır böyleyim dedim. 3 haftadır öğrenciler daha da kötü demek istedim. İlçe milli eğitime gittim. Ar-ge birimindeki kadın ve diğerleri çok ilgilendiler sağ olsunlar. Hepsi çok güleryüzlüydü. Ben galiba yanlış anlaşıldım vs. Dedim. Benimle ilgilenen kadın (kendi de ing öğretmeniymiş ama şimdi özel büro olan ar-gede) söylediğiniz şey için müdür bey bizzat aradı ve güldü. Hoşuna da gitmiş hatta dedi. Ben şaşırdım buna. Bana güzel bir proje verdiler. Sorun değil zaten yapılır ki okuldaki dönem başı toplantısında görev almak istiyoruz diye zümremle belirtmiştik. Gelelim ilçe müdürüyle olan konuya. Kendisiyle de görüştük gayet samimiydi. Esprileri vs. Şube müdürü de aynı şekilde. Bana sürekli istediğim zaman gelebileceğimden bahsettiler. Arada biraz tanıdık da çıktı hatta bizim okuldan. Sorunsuz hallettik. Ama bundan sonra bazı konularda 3 maymunu oynamak gerekiyormuş. Bizim için toplanılacak bir günde yeni nesil ile ilgili karşılaşacağımız sorunlarla ilgili aynı bir konuşma beklerdim ama olmadı. Yapacak bir şey şey. Tecrübe ede ede anlayacağız. Beni en iyi anlayacak olanlar öğretmenler.. hepsine kolaylıklar diliyorum. Herkese teşekkürler
Actiginiz konuyla bu yazdiginiz yorumun arasinda daglar kadar fark var
Su an hicbir sorun yok gibi gorunuyor buradan

Actiginiz konuyla bu yazdiginiz yorumun arasinda daglar kadar fark var
Su an hicbir sorun yok gibi gorunuyor buradan
Öyle dedi zaten argedeki kadın. Müdür beyin hoşuna gitmiş. Normalde aday öğretmenler iş yükü istemezler ama siz sıkıldım deyince size görev vermek istedi dedi. Zaten sorun burada. Ben sıkıldım demedim. Ama sıkılmışım gibi algılanıyor. Haftanın 4 günü okuldayım. Bir gün temizlikte gidiyor. Eşimle bile bazen yorgunluktan birbirimize vakit ayıramıyorken müdür bey sıkıldığımı sanmış.

Yeni nesli kötülemeyi yanlış buluyorum. Bizden önceki neslin bize bıraktığı dünyayı biz onlara bırakabiliyor muyuz? Ortalık uyuşturucudan, haptan, silahlı, bıçaklı tiplerden geçilmiyor. Bizim zamanımızda başarılı isen bir ihtimal bir yerlere gelirdin, şimdi başarılı da olsan bu imkânsız. Arkadaşımın kızı Odtü Elektrik Elektronik bitirdi. Yüksek lisans yaptı. Bomboş bir üniversite hayatı da olmadı, sosyaldi, etkinlikler, kurslar vb. neler yaptı neler. İki dili çok iyi biliyor. Asgari ücretle işe başladı, şaka gibi! Hayatın boyu deli gibi çalış, en iyi yerlerde oku, iki dili ana dilin gibi konuş ama asgari ücret al. Kpss’ye girse torpil gerek devlet için. Elmecbur yurt dışına gidecek. Bunları gören öğrenciler artık ders çalışmak istemiyor ki! Market çalışanı da asgari ücret alıyor. Üstelik bayramda seyranda koli vb. de cabası. Niye çalışsın ki çocuklar derslerine? Yeni nesli kötülemeden önce kendimizi bir yoklayalım: Acaba bu nesli bu hâle kimin hataları getirdi?
İmza: 22 yıllık devlet öğretmeni
O kadar haklisiniz ki.. bir kac ilave de ben yapmak istiyorum..Toplumsal bir çürüme var ne yazık ki..hersey gitgide daha kötüye gidiyor.. ekonomi, eğitim sistemi , kadına ,hayvana şiddet,ve sayamayacagimiz nice sorun..bubsorunlar altında bu çocuklar nasıl umut ederek hayal kursun, içinde çalışma azmi duysun? Etrafında yere tüküren, etrafa çöp atan ,kufur eden ,kediye tekme atan insanlar varken? Ayrımcılık ve torpil bu kadar yaygınken? Güzel değerleri öğretmen tek başına ogretemez ki..aile, öğretmen toplum..hepsi iyi değerlere sahip olmalı ki kaliteli bireyler yetişsin.. eskiden çatal bıçak tutma biçimi,sofra adabı, Türkçeyi Güzel konuşmak,büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmamak , yolda bir çöp gördüysen onu alıp çöpe atmak gibi değer yargılarımiz vardi.cjnku oyle görmüştük.
Annemiz okula uğurlarken kahvaltımızı ettirir, gömleğimizi utulerdi..küfür etmek ayıptı. Peki şimdi? Çocuklar maalesef kotu bir ortam içinde.ve eğitim sistemi de bunu körüklüyor.

Konu sahibi öğretmen arkadaşımız bu ortamdan mutsuz, hukukçular adaletsizlik ve hukukun cignenmesinden mutsuz ,sağlık çalışanlarımiz şiddetten, çalışma şartlarından mutsuz..
Olumsuz koşullar.. iyilestirilmeyen düzeltilmeyen sorunlar. Ne yazık ki gitgide çürüyen bir toplum.. yozlaşma..

Ben sizi anlıyorum
Motivasyonununuzu korumaya çalışın lütfen..
Sorun sizde değil..
Her yönden, her konuda o kadar bozulma var ki..sizin hevesinizin kırılmasını normal karşılıyorum.. o heves ve heyecanı kaybetmeden bir meslek yapılamıyor bu ülkede.. siz bir öğretmen olarak ,bir doktor da örneğin çalışma kosullarindan, hasta yakınlarından gördüğü şiddetten, hukukçular adaletin ve hukukun islememesinden..bu liste uzar da gider..Yani aslında herkes bir şeylerden memnun değil..

Ama öğretmenlik çok güzel çok mühim bir meslek..bizleri yetiştiren öğretmenlerimiz.. Ne olursa olsun ümidinizi kaybetmeyin.
Elinizde aydınlanmayı bekleyen genc, güzel beyinlere bir mesale tuttugunuzu unutmayın.siz bırakırsanız, herkes birakirsa ne yapacağız? Her şart ve koşula rağmen ogrencilerinizden vazg3cmeyin.belki herseyi değiştiremezsiniz.ama bir öğrencinizi değiştirebilirsiniz. Bu da birseydir..belki de bir sınıfı değiştirebilirsiniz.. birbsinif değişirse okul da değişir.. pes etmeyin.

Ben sizi anlıyorum
Motivasyonununuzu korumaya çalışın lütfen..
Sorun sizde değil..
Her yönden, her konuda o kadar bozulma var ki..sizin hevesinizin kırılmasını normal karşılıyorum.. o heves ve heyecanı kaybetmeden bir meslek yapılamıyor bu ülkede.. siz bir öğretmen olarak ,bir doktor da örneğin çalışma kosullarindan, hasta yakınlarından gördüğü şiddetten, hukukçular adaletin ve hukukun islememesinden..bu liste uzar da gider..Yani aslında herkes bir şeylerden memnun değil..

Ama öğretmenlik çok güzel çok mühim bir meslek..bizleri yetiştiren öğretmenlerimiz.. Ne olursa olsun ümidinizi kaybetmeyin.
Elinizde aydınlanmayı bekleyen genc, güzel beyinlere bir mesale tuttugunuzu unutmayın.siz bırakırsanız, herkes birakirsa ne yapacağız? Her şart ve koşula rağmen ogrencilerinizden vazg3cmeyin.belki herseyi değiştiremezsiniz.ama bir öğrencinizi değiştirebilirsiniz. Bu da birseydir..belki de bir sınıfı değiştirebilirsiniz.. birbsinif değişirse okul da değişir.. pes etmeyin.
Çok teşekkür ederim gerçekten çok moral oldunuz🤩 umarım her zaman sizin de motivasyonuzu yükselten insanlar olur çevrenizde 🤩

Ben öğretmenim. Geçen gün ilçe milli eğitim müdürüyle atandığım ilçedeki bütün yeni öğretmenler bir seminerde toplaştık. Söz hakkı verildi değerlendirme için. Ben de okul idaresinin çok iyi olduğunu, öğretmenlerin de çok iyi olduğunu ama öğrenciler için aynı şeyi söyleyemeyeceğimi söyledim. Evime yürüyerek 5 dk mesafeye atandım üniyi de burada okudum dedim. Müdür de "hocamız sıkılmış teknofestte yürütücü kısmına alalım sizi" dedi. Salon güldü vs. Ben sıkıldım demedim. Beni dün ilçe milli eğitimden bir kadın aradı. Gülerek "hocam dün sizi Ben de dinledim. Müdürümüz size okulunuzda sosyal etkinlikte görev verilmesini istiyor." Dedi. Korkulacak bir şey yok. Hatta müdürümüz de güldü vs. Dedi. Ben de "bu saatten sonra herhangi bir fikir belirtmeyeceğim." Dedim. Müsait zamanda gideceğim. Müdür yardımcımı aradım. O da tanıdık aracılığıyla sordurmuş. Sadece sosyal etkinlik demiş. Sorun şu ki yeni nesil çok kötü. Daha dün 9larda iki kızı barıştırdım biri diğerine eskort demiş şaka gibi. Her gün olaylar olaylar..biz bunu dile getirince susturuluyoruz. Sizce de sinir olmakta haklı değil miyim? Sıkıldım desem tamam anlarım da ne alaka sıkılmak?
Tavsiyem fikir belirtmeyin.

X