bayanlar bilginize ihtiyacım var...

Esra

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
14.059
33.922
38
konunun tam yeri neresi emin olamadım,fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar.Allah kabul etsin,uzun zamandır dikkat ediyorum namazlarımı aksatmamaya.Ama abdestle ilgili sıkıntılarım var.çok afedersiniz ama akıntım oluyo sürekli(jinekolojik bir problem yok,ama abdeste engel)evdeyken sürekli tazeliyorum abdestimi ama dışarda çok sıkıntı oluyor,bi yere giderken abdest alıp çıkıyorum ama malesef gidene kadar dayanmıyor.çoğu zaman bundan dolayı kılamıyorum dışarda namazlarımı.biliyorum bu konuda sıkıntısı olan çok,ne gibi yöntemler uyguladığını söyleyebilir misiniz.bazıları pamuk,vs. gibi şeyler kullanıyormuş ama bu ne kadar sağlıklı acaba???(içinde namaz vs geçtiği için lütfen dini tartışma gibi düşünerek konuyu kapatmayınız,bu tartışma oluşturacak bir konu değil bilgi almak istiyorum):1hug:

günük pedlerden kullanabilirsin,
sürekli varsa bu sorunun hatta kullanman şart gibi görünüyor...

Canim öncelikle rabbim namazlarimizi ibadetlerimizi dualarimizi kabul etsin insallah..:Saruboceq:

Cok ince kagit gibi olan pedler var....Almanca Slipeinlagen diyorlar...türkcesi nedir bilmiyorum....benneyaptımki

Cantanda bunlardan 2-3 tane bulundurmani tavsiye ederim...gerektiginde degistirirsin...

Saglik acisindan bir sorun olmaz....hem böylelikle ic camasirlarinda hep temiz kaliyor.a.s

tuvalet kağıdı veya pamuk ile akıntının dışarı çıkıp iç çamaşırına değmesini engellemem yeterli o zaman abdestin bozulmaz

Allah kabul etsin canım kıldığın namazları..bencede gunluk ped kullanmalısın namaz kılmıyorum ben surekli olarak ama annem öyle yapıyo ordan biliyorum..

önemli olan akıntının dışarı çıkıp etrafa yayılmaması çıkıp yayılırsa abdetin bozulur

Son düzenleme:
abdestinin bozulmaması için pamuktan başka bi yöntem benim bildiğim yok güzelim pedler var evet ama onlar sadece iç çamaşırının kirlenmesini engelliyor abdes yine bozuluyo dediğim gibi pamuk kullanman gerek sağlık açısındanda herhangi bi zararını duymadım görmedim yaşamadım

önemli olan akıntını dışarı çıkıp etrafa yayılmaması çıkıp yayılırsa abdetin bozulur

evet bu sorun malesef benımde basımda doktorluk bı sey yok ama gunluk ped falan ıse yaramıyo pamuk tavsıye edıyorım hfz arkadas dedıgı gıbı akıntı dısarı cıkmaması gerek
ben 11 yasından berı kullanıyorum bı sorun yasamadım saglıkla ılgılı tabı kalıtelı en ıyısını kullan markasız ne idüğü belırsız olanlarından degıl

Son düzenleyen: Moderatör:
bende günlük pedler kaşıntı yapıyor ,, normal sıradan tuvalet kağıtları da hemen parçalanıyor ,, kağıt havlulardan kullanıyorum hem onlar çok çabuk parçalanmıyor hemde günlük ped gibi kaşıntı yapmıyor .

konunun tam yeri neresi emin olamadım,fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar.Allah kabul etsin,uzun zamandır dikkat ediyorum namazlarımı aksatmamaya.Ama abdestle ilgili sıkıntılarım var.çok afedersiniz ama akıntım oluyo sürekli(jinekolojik bir problem yok,ama abdeste engel)evdeyken sürekli tazeliyorum abdestimi ama dışarda çok sıkıntı oluyor,bi yere giderken abdest alıp çıkıyorum ama malesef gidene kadar dayanmıyor.çoğu zaman bundan dolayı kılamıyorum dışarda namazlarımı.biliyorum bu konuda sıkıntısı olan çok,ne gibi yöntemler uyguladığını söyleyebilir misiniz.bazıları pamuk,vs. gibi şeyler kullanıyormuş ama bu ne kadar sağlıklı acaba???(içinde namaz vs geçtiği için lütfen dini tartışma gibi düşünerek konuyu kapatmayınız,bu tartışma oluşturacak bir konu değil bilgi almak istiyorum):1hug:

canım akıntı sana ıslaklık hisettirecek kadar ise her namaz vaktine abdest alman lazım.
senin ped kullanman sana çözüm getirmez.
yani vucudundan çıkıyo ve abdesti bozuyu..
senin pamuk kullanmanı tavsiye ederim.
bu sorundan muzdarip hanımlar pamuk kullanır çok rahat ederler.
aslında özür bu ama her namaza abdest alman gerekiyo işte
ve dışarda sıkıntı oluyo tabi.abdest almak..
pamuk kullanmaktan başka çaren yok
ama abdestin varken pamuk düşerse
abdesti tazalemen gerek unutma..

bende günlük pedler kaşıntı yapıyor ,, normal sıradan tuvalet kağıtları da hemen parçalanıyor ,, kağıt havlulardan kullanıyorum hem onlar çok çabuk parçalanmıyor hemde günlük ped gibi kaşıntı yapmıyor .

canım o kağıt çamaşırını temiz tutar..
ama abdestin bozulur..
yani vucudundan çıkınca ister pede , ister çamaşırına çıkınca abdest bozulur..

pamuk kullancaksin o zaman..
en rahati budur..
biraz kalinca kullanki farkli sorunlara yol acmasin bu arada..

sağolun kızlar.günlük ped zaten kullanıyorum ama o sadece temizliği sağlıyor dediğiniz gibi.ben abdest almaya uygun olmayan yerlerde sıkıntı çekiyorum.evet galiba tek çözüm pamuk...çok afedersiniz ama gerçekten tam olarak nasıl kullanıldığını bilmiyorum(yeni evliyim,daha önce zaten kullanmadım pamuk),özelden de yazabilirsinizyani direkt olarak mı pamuğu sıkıştırıyorsunuz?

es- se canım ya pamuk kullanan bi arkadaşım çişini tutamaz oldu. sende bi sorun olmadı mı?

evet esranın sorusuna bende katılıyorum tam olarak nasıl kullanılıyor bu? bekarken
cesaret edemedim bende.

ilk once Allah kabul etsin canim ama bence bir jinikologa gidip tedavi ol pedmi kullanayim, pamukmu diye dusunecegine bu bir saglik problemi kesinlikle normal degil !! neden bukadar( seni rahatsiz edecek kadar) fazla sebebini ogren derim canim , gecmis olsun ..

[QUOTE=Esra;9004518]sağolun kızlar.günlük ped zaten kullanıyorum ama o sadece temizliği sağlıyor dediğiniz gibi.ben abdest almaya uygun olmayan yerlerde sıkıntı çekiyorum.evet galiba tek çözüm pamuk...çok afedersiniz ama gerçekten tam olarak nasıl kullanıldığını bilmiyorum(yeni evliyim,daha önce zaten kullanmadım pamuk),özelden de yazabilirsinizyani direkt olarak mı pamuğu sıkıştırıyorsunuz?[/QUOTE]
cnm sıkıstırmak degıl akıntı geldıgı yere hafıfce ıcerı dogru ama zorlamadan yerlestır
amac dısarı akıntı tasmasın pamuk nemlı bıle olsa abdest bozulur
ozelımden ıstersen konusuruz

es- se canım ya pamuk kullanan bi arkadaşım çişini tutamaz oldu. sende bi sorun olmadı mı?

cnm14 senedır kullanıyorum ablam21 senedır hıc bı sorun yasamadık
acaba baska bıseyden olmasın?
cevremde bırcok ınsna kullanıyo hıc boyle bısey duymadım
sadece zorlayıp ıce kacıran oluyo bu cok yanlıs ama dedııgm gıbı
bı doktora gıtsin arkadasın

Slinn,tatlım rahatsız edecek boyutta değil ama bir damlacık da olsa abdest bozuluyor,ben bundan rahatsızım,dr gittim daha önce normal dedi

X