Bayramlarda köy, izin, aileler.

Siz olsaydınız konuşur muydunuz ?

• Ankete Katılan
    83
neden sinirleniyorsun

yaşınız genç anlıyorum

kv li görümceli hayat da bunaltıcı bunu da anlıyorum

ama adam köyü seviyor

ne heveslerle bekliyor o tatili

sen eve oturuyoruz parka bile gitmiyoruz mesire yerine bile gitmiyoruz dediğinde köyü seversin diyor

eşin çok derinlikleri olan birisi değil, basit hayat tecrübesi basit görgüsü ve istekleri var

yaşamadan köyde bayramı bilemeyiz

ama muhtemelen eşin dağ bayır boş boş gezmek kv gelinini etrafa göstermek isteyecek

zaten 3-4 gün var hepi topu

iki gününde anneanne dayı vs gezilir

iki gününde dağ bayır dolaşılır

mesela babaannemin de öyle köy evi vardı

hatta o zaman daha uzun kalınır çamaşırlar elde yıkanırdı

gelmemize bir gün kala çamaşırları yıkayalım demişlerdi de annem tartışmış yıkamamıştı çamaşırı

götürür evimde yıkarım makinede diye

bana göre çok makuldü ama babaanneme göre asla kabul edilmezdi, halam da annesine karşı çıkamadığı için elde yıkamıştı o kadar çamaşırı

ama şimdi 4 günde bu tartışma ortamı olmaz mesela

eşimle ayrı yatarım yatmam konuları var genelde bu bayram konularında

cidden merak ediyorum 4 gün ayrı yatılsa ne kaybederiz

kadınlar bir odada erkekler bir odada kalsalar ne eksilir hayatımızdan

ben alışkın değilim sözlerini duyabiliyorum

ben de alışkın değilim, hem de ben tek çocuğum ama öğrenciyken soyunma odasında da soyunmaya alıştık yurtta kalanlarımız 8 kişilik odalara da alıştı

neden hemen bir olmazlanma var hayatımızda

sözlerim sadece sana değil bir çok genç arkadaşa

neden hiç idare etmeye çalışmıyoruz, neden hep ben öyle istemiyorum diyoruz

atıyorum ben adana sevmiyorum ama eşim adana seviyor, ben tavuk şiş seviyorum

X yerde güzel adana yapılıyor, tavuk şişi çok iyi değil

evet her seferinde eşim adana yemek istediğinde mutlu olsun diye o tavuk şişi iyi olmayan adanacıya gidebilirim

bir başka seferinde de o benim tavuk yemek istediğim yere gider başka şey yer

neden eşim köye gitmek istiyor diye buna katlanma fikri çok zor geliyor

yani bunu günlerdir neden konuşup duruyorsunuz mesela

gidilecek işte konuşulacak ne var ki

eşinle yazış yazış bana çok uzak geliyor bu durum

yani ille konuşulacaksa konuşun yüz yüze ama bitsin bu karşılıklı "izin al, cumartesi gelelim, yok gelmeyeyim, arabada önde kim otursun" vs vs

eşin köyü seviyor ve hep yılda en azından 3-5 gün oraya gitmek isteyecek

bu bazen bayram olacak bazen yıllık izin

kv kp köye taşınırsa yılda bir gidelim demesi daha da makul olacak

ama önemli olan her izni köyde geçirmemek

atıyorum 15 gün yıllık izinde başka şeyler yapıp bayramda onun gönlünü etmek

ya da seneye bayramda senin memlekete gidip sonra izinde köye gitmek vs

çok uzun yazdım ama burada kadınları ailelerinden koparıyor diye yorumlar yapıyoruz (bir çoğunda da haklıyız)

ama aynı şeyi erkeklere de yapmamak lazım

adam yılda 3-5 gün de köye, akrabalarına, eşe dosta gidebilmeli

komfor alanlarımızdan birbirimiz için kısa süreli de vazgeçemiyorsak neden evlendik
Ben size katılıyorum ve ben eşim için balayında da köye gittim sonra peşime ailesi takıldı geldi. Şimdi kabus gibi geliyor kimse olmasa 2 hafta da kalırım gocunmam ama sürekli hayatımda olmaları rahatsı edici. Şuanda zaten eşime gittiğimiz için sorun yaratmıyorum beni zorlaması rahatsız etti şuan ses çıkarmazsam sonra da “ arife gelemezsin erkeb gidicez diye yönetmez mi ?

Önyargılı davranıp ziyan etmeyinn bence tatili, eşinizin gitmek iştemesi gayet normal, bir derdiniz yokken dert aramayın. İsterseniz sizde ailenizin yanina ugrarsiniz. İki katlı evleri varmış kalabalık bir ailede değiller çocuğunuz da yok rahat edersiniz bence. Benim eşimin annesi babası yok köyüne çok düşkün her izinde köye gidip çok eski ve bakımsız iki odada tatili geçiriyoruz babannede kalıyoruz ve evde hep kalabalık büyük evi olduğu için ilk başlarda sinirlerim zıplıyordu artık zevk almaya çalışıyorum üstelik bebeğimde var 🤔 bence benden çok çok iyi durumdasin başını Bosuna agritma köy havası iyi gelir hem 😊

ama bak abin de geliyor annenlere hem de sadece bayram da değil daha uzun kalmalı

onun eşi de gelmesin o zaman

yani sen istesen de bu bayram abine gidemezsin zira abin annenlerde

önceden plan yapın mesela seneye bayrama

siz eşinle annen ve babanı da alıp abinlere gidin orada kalın, gezin

onlar taaa Ocak tan yapıyor ya planı

sen de gidip gelince abinlerle görüşünce yap

hem de aynı emrivakilikte

seneye de biz size geliriz annemlerle abi

X lerin oralar güzeldi bir de o bizim oraları görsün vs vs diye

ama işte bunun için şimdi cici gelin olman lazım

intikam soğuk yenen bir yemektir gibi evlilik de bir sanattır

acele edersen güzel olmaz, yavaş yavaş yapacaksın eseri

sindire sindire hareket edeceksin
İntikam soğuk yenen yemektir bunuda sevdim tecrübe edeceğim uygulayacağım.

Uzatmak dediğiniz ney, zaten Salı günü köyde olmayacak mısınız?
3 gün için mi gideceksiniz on küsür saatlik yolu?
Anneannenizin mezarı, abinizin evi çok önemli olsa sizin için öncesinde gitmek istediğinizi söylerdiniz.
Şimdi eşinizin köyü için plan yapılmış, siz bin dereden su getirme derdindesiniz, 4-5 gün için.

Ayrıca eşler böyle meseleleri mesajla değil akşam yüzyüze konusur, daha net olur herşey.
Eşim arife çalışıp çalışmadığımı sordu sonrada cumartesi gelemeyiz bak konuş mecbur izin vericek diyince” neden mecbur ki hayayım istediğimiz zaman dönebiliriz “ dedim. Spontane gelişti.

3 senedir değil bir senedir evlisiniz. Gitmek isteseniz giderdiniz bu 3 yılda. Ama eşinizin memleketine gideceğiniz zaman aklınıza geliyor nedense, abinizin yanına gitmek.
Bu eleştiri doğru kabul ediyorım. Bekarkende mağazada çalışıyordum bayramda iznim olmazdı şimdi de var ama gidemiyorum

Önyargılı davranıp ziyan etmeyinn bence tatili, eşinizin gitmek iştemesi gayet normal, bir derdiniz yokken dert aramayın. İsterseniz sizde ailenizin yanina ugrarsiniz. İki katlı evleri varmış kalabalık bir ailede değiller çocuğunuz da yok rahat edersiniz bence. Benim eşimin annesi babası yok köyüne çok düşkün her izinde köye gidip çok eski ve bakımsız iki odada tatili geçiriyoruz babannede kalıyoruz ve evde hep kalabalık büyük evi olduğu için ilk başlarda sinirlerim zıplıyordu artık zevk almaya çalışıyorum üstelik bebeğimde var 🤔 bence benden çok çok iyi durumdasin başını Bosuna agritma köy havası iyi gelir hem 😊
İnşallah canım ya inşallah çok güzel olur 🤕

Bence bu konuyu uzattıkça eşinde heves bırakmayacaksın
Kredini tüketiyor gibisin
Eşim önce gidelim deyip sonra sürekli mızmızlansa arefe günü onu bırakır ailemi arabaya alır yola çıkardım. Sen gelme istediğin gibi git anneannenin mezarına, abinin evine derdim.
Çok darlıyorsun gibi geliyor
Adamın patlaması yakındır

O kadar çok bozduki psikolojimi hatta yine o gelinle bana eşimle bana laf soktuğu için kavga ettiler eşimle eşim kulağın duysun kendine gel dedi. Evet herkes mutlu ben söyleyemiyorum. Altınlarımıda araba benim üstüme diye yatırdık. İlerde çocuğum olursa gerekli her zaman her istediğimiz yere gideriz gezeriz diye. Öne geç bile demiyorlar aksine görümcem ben geçiyim mi diyor. Bunun için ne dicem ki eşime öne eşler geçer ne biçim ailen var mı ? Birdahaki bayramda kesinlikle konuşacağım sınır içinde elimden geleni yapmaya çalışıyorum bayram dönüşü güncellerim konuyu 😍
Ben bineyim mi dediğinde hayır ben bineceğim de bu zor bir şey değil. Ama biz arabada aile büyüğüyle seyahat ediyorsak ön koltuğa onu oturturuz. Bunda rahatsız olunacak bir şey yok. Benim gözümde en azından.

Bence bu konuyu uzattıkça eşinde heves bırakmayacaksın
Kredini tüketiyor gibisin
Eşim önce gidelim deyip sonra sürekli mızmızlansa arefe günü onu bırakır ailemi arabaya alır yola çıkardım. Sen gelme istediğin gibi git anneannenin mezarına, abinin evine derdim.
Çok darlıyorsun gibi geliyor
Adamın patlaması yakındır
Sabah ne öğrendim biliyor musunz arabanın bakımı gelmiş 1500 falan tutucak bu arada biz eksi 500 deyiz. Yol parası 500 orda harcanıcak 500 eksi 1500. Bakımı eksi 3000. Bilmiyorum bu köy mevzusuna hiç gerek yoktu tamam dediğimde 3 ay vardı kolyemi sattık iyice dardayız hiç gerek yok böyle bişeye üstelik benim için iyi geçmeyecek.

Rizede 3 5 saat yakınlıkta. Son 2 gün gezicez olur dedi sorun çıkarmadı. Rize trabzonda aklımızda ama görümcem de köyde ben onlarla karadeniz gezmek istemiyorum.
Trabzon dayım ben de bayramda. Cağğnımmmm memleketim.
Peki nasıl oluşucak o bağ bunu nasıl anlayabilirim ? Tatilimiz uzun değil ki bayram namazından sonra çıkıcaz cumartesi dönücez. Ya da uzundur bilmiyorum. Nasıl konuşacağım eşimle ? Diğer bayramlar için kafamda soru işaretleri var damatları bile her bayram gidiyor ben onlara bunun normal olmadığını nasıl anlatacağım ? Daha çok küçüğüm inanın üzülmek istemediğim için soruyorum. Ellerinize sağlık. Belkide o bağ zamanla oluşur mu ?
Sonraki bayramda da bakın sizin damat hep sizle benim annem babam da damatlarıyla bayram geçirmek istiyor diyeceksin :)
Tabii nasıl istersen.
Eskiden beri bu şekilde yaşıyorlarsa bile bile evlenmişsin canım benim ya.
Gerçekten ailesine bağımlı,aşırı içli dışlı yaşayan insanlar,ben ve benim gibi yalnızlığı/eşle başbaşa evde de olsa yemeği, televizyon izlemeyi sevmeyi anlamıyorlar.
Ben mesela sessizlik isterim hayatımda. Eşim bilir, yoksa problem çıkaracağımı da bilir.
Bunları anlatacaksın,gerekirse darılacaksın,gerekirse üzüleceksin.
İnşallah senin eşin anlar.

Yap demiyorum da ben olsam bir gece kalır,dönerdim,rahat edemiyorum diye.
Senede bir de 12 saatlik yol 1 gün için çekilmez ki. Ben de özel araçla hem de 2 çocukla 12 saat geldim memleketime. 3 4 gün için çekip gelmem bu yolu perişanlık. O yüzden 1.5 ay kalcam :KK53:

Trabzon dayım ben de bayramda. Cağğnımmmm memleketim.

Sonraki bayramda da bakın sizin damat hep sizle benim annem babam da damatlarıyla bayram geçirmek istiyor diyeceksin :)

Senede bir de 12 saatlik yol 1 gün için çekilmez ki. Ben de özel araçla hem de 2 çocukla 12 saat geldim memleketime. 3 4 gün için çekip gelmem bu yolu perişanlık. O yüzden 1.5 ay kalcam :KK53:
İyi tatilleriniz olsun canım

Sabah ne öğrendim biliyor musunz arabanın bakımı gelmiş 1500 falan tutucak bu arada biz eksi 500 deyiz. Yol parası 500 orda harcanıcak 500 eksi 1500. Bakımı eksi 3000. Bilmiyorum bu köy mevzusuna hiç gerek yoktu tamam dediğimde 3 ay vardı kolyemi sattık iyice dardayız hiç gerek yok böyle bişeye üstelik benim için iyi geçmeyecek.
Ay insanı çatlatıyorsunuz gerçekten
Araba masrafı olan bi şey sonuçta
E zaten eksi 500desiniz
Ve bakım mecburen yapılacak
Hiç köye gitmeseniz eksi 2000desiniz zaten
2000de sorun yok da gerçekten köye gidince harcanacak ayrıca 1000 lira mı en büyük sorun?
Bi de benim için iyi geçmeyecek demişsiniz
Sizin için iyi geçse sorun olmayacak sanırım eksi 3000 borç

Sizin evliliğinizin fazla ömrü yok
Benden size söylemesi
Evlendiniz evleneli derdiniz tasanız bitmiyor
Orta yolu bulup, idare edebilecek yeteneğiniz olduğunu da düşünmüyorum
Bir süre böyle karşılıklı tavizle gider ama bi yerden sonra iki taraf da patlayacak
Beni hatırlarsınız o zaman

Cumartesi zaten çalışmayacağım randevu almadım eşim bugün “ kararlaştır mecbur vericek gelemeyiz dönemeyiz” diyince kendine mevbur istersek erken dönebiliriz arabamızda var neden baskı yapıyorsun dedim. Kırılmış beyfendi :)
nede kırılmış peki
zaten o kadar gün kalacağız bir gün erken dönsek ne olur diyin
belli neden kırıldığı ailesi arabasız kalacak ya :)

nede kırılmış peki
zaten o kadar gün kalacağız bir gün erken dönsek ne olur diyin
belli neden kırıldığı ailesi arabasız kalacak ya :)
O kadar yol gidilmişken erken dönülmese ne olur peki eşin hatrına? 🙄
Bi iyilik yapınca illa yarıda kesmek şart mı?

İtiraf et bence
Eşin abine gidelim bu sene deseydi
Yok 3000 içerideyiz, gitmeyelim, gerek yok evde oturalım demezdin değil mi?

X