Bayramlaşma faslı.

Ne yaparsa yapsın takma. Sen fazla büyütüyorsun. Tavırları sana değil ailesine, abisine. Şahsına bir şey derse ağzının payını verirsin. Yoksa görmezden gelirsin.

Benim annemde bir şey olduğu zaman kardeşini davet et der bana. Canım istemiyor çekemem onları der geçerim. Esin annesine hayır demiyorsa sıkıntı eşinde.

Kardeşim yeni evliyken evime misafir geldi. Arkadaşım ve esi. Maç izledi eşlerimiz. Kardeşim duyunca "beni niye davet etmedin" dedi. "Sen her misafirde beni davet ediyor musun?" Dedim sustu. Kimse görümcene dur demiyor, rahatsız olmuyor oda davranışını değiştirmiyor. Bir tek sen rahatsız oluyorsun. İki yol var ya görüşmemek, uzağa taşınmak bu imkansız gibi bir şey yâda umursamamak. Kendi ruh sağlığın için görmezden geleceksin.
Eşim birkeresinde tepki verdiğinde hepsi bir olup eşime yüklenip kızını savundular. Kardeşide bağıra çağıra gittii.
Benim şahsıma yaptığı zamanlarda oldu. Kalkıp girmişti bağıra çağıra. Doğumgünümde. Evde misafir var demeden yüzüme bakmadan kalktı gitti. Ne annesi ne de babası tek kelime etmedi. Eşimde takmadı aman dedi geçti. Ona laf söylenmiyormuş. Huysuzmuş. İnatmış sinirliymiş.

Çok garipsiniz cidden. Size sormadan izinsiz habersiz evinize misafir damlasa ne tepki verirsiniz ? Ertesi gün iş var saat 10 olmuş misafir ağırlamışım hanımefendi sırf eşimle sahile gittim diye “ kalk hadi sahile götürceksin beni” diye emir veriyor. Yetmiyor börek aldık evimize diye banada alıcaksın yarında kahvaltıya çağırıyorsun diyor. Kahvaltıyı abisi mi hazırlayacak mesela ? Ben yokmuyum evde ?
Bu görümcenin değil sizin eşinizle olan sorununuz bunu anlayın artık. Görümcenin bayramını kutlamaktan nerelere geldiniz. O bahaneydi.

Eşim birkeresinde tepki verdiğinde hepsi bir olup eşime yüklenip kızını savundular. Kardeşide bağıra çağıra gittii.
Benim şahsıma yaptığı zamanlarda oldu. Kalkıp girmişti bağıra çağıra. Doğumgünümde. Evde misafir var demeden yüzüme bakmadan kalktı gitti. Ne annesi ne de babası tek kelime etmedi. Eşimde takmadı aman dedi geçti. Ona laf söylenmiyormuş. Huysuzmuş. İnatmış sinirliymiş.
Her mesajınızda bağıra çağıra gitti, yüzbin kere gibi abartılı kelimeler var. Bunları yazınca daha inandırıcı olmuyorsunuz. Ya da tamam görümceniz delinin teki. Görüşmeyin o zaman. Sorun ne yani ?

Çok garipsiniz cidden. Size sormadan izinsiz habersiz evinize misafir damlasa ne tepki verirsiniz ? Ertesi gün iş var saat 10 olmuş misafir ağırlamışım hanımefendi sırf eşimle sahile gittim diye “ kalk hadi sahile götürceksin beni” diye emir veriyor. Yetmiyor börek aldık evimize diye banada alıcaksın yarında kahvaltıya çağırıyorsun diyor. Kahvaltıyı abisi mi hazırlayacak mesela ? Ben yokmuyum evde ?
Evimime misafir herzaman haberli gelmiyor
Napim kapıdanmı kovim?
Ayrıca ilk mesajımda yazdığım şeye daha çok emin oluyorum oda sizin takıntılı biri olduğunuz.
Görümcenizin size karşı yaptığı hiç birşey yok. Abi kalk beni sahile getir, git bana hamburger al diye naralara karşı duramiyor tepksini koyamiyorsa sorun eşinizde. Ağzının payını verip iki lafda kocasına edemiyorsa siz bence görümcenizi değilde az da eşinizi takın kafanıza. Görümceniz hadi anlamıyor arar kocasını derki sen kardeşimi ihmalmi ediyorsun niye sahile gitmek için bile beni aramiyor o evde sen ne işe yarıyorsun?! Bak bakalım görümce birdaha arayıp sorabiliyormu, bayram olduğunda bayramını kutluyormu kutlamiyormu. Sanki eşiniz 4-4 lükde ailesinde herkes anormal miş gibi.

İşte herkes onu öyle kabul etmiş. Eşinde. Esin dese ki o öyle davranırsa ben yokum. Annesine, babasına söylense onların da tavrı değişir.

Annem erkek kardeşin bize gelecek dediği zaman gitmediğim çok oldu. Kimsenin suratını çekemem. Eşim bile kızdı bana niye gitmiyoruz diye. Ama ben tavrımı koydum. Ben herkese saygı duyuyorsan herkes de bana saygı duyacak. Yada iletişim kurmam.

Eşin kardeşini o şekilde kabul etti senden de aynısını bekliyor.

Her mesajınızda bağıra çağıra gitti, yüzbin kere gibi abartılı kelimeler var. Bunları yazınca daha inandırıcı olmuyorsunuz. Ya da tamam görümceniz delinin teki. Görüşmeyin o zaman. Sorun ne yani ?
Hanımefendi olay yerindemiydiniz ? Bağıra çağıra gitti. Hatta baya 3 dakika içinde eşinide kaldırarak öfkeli haliyle gitti. İnanın ya da inanmayın. Konu açanlarla polemik yapınca elinize ne geçiyor ? Görüşmek istemiyorum diye mi konu açtım ben ? Düzgün dikkatli okuyabilirsiniz konuyu tam olarak neyi sorduğum gayet açık. Polemik yaratıcaksanız sizide konumdan engelleyeceğim.

Hanımefendi olay yerindemiydiniz ? Bağıra çağıra gitti. Hatta baya 3 dakika içinde eşinide kaldırarak öfkeli haliyle gitti. İnanın ya da inanmayın. Konu açanlarla polemik yapınca elinize ne geçiyor ? Görüşmek istemiyorum diye mi konu açtım ben ? Düzgün dikkatli okuyabilirsiniz konuyu tam olarak neyi sorduğum gayet açık. Polemik yaratıcaksanız sizide konumdan engelleyeceğim.
Ya ben inanmıyorum dedim mi? Bunları anlatmanın konunuza katkısı ne? Hadi biz kadın deli dedik, görüşme gitsin dedik. Sizin sorununuz çözülüyor mu? Siz eleştiriye gelemiyorsunuz. Polemik diyorsunuz. Engelleyin madem.

Evimime misafir herzaman haberli gelmiyor
Napim kapıdanmı kovim?
Ayrıca ilk mesajımda yazdığım şeye daha çok emin oluyorum oda sizin takıntılı biri olduğunuz.
Görümcenizin size karşı yaptığı hiç birşey yok. Abi kalk beni sahile getir, git bana hamburger al diye naralara karşı duramiyor tepksini koyamiyorsa sorun eşinizde. Ağzının payını verip iki lafda kocasına edemiyorsa siz bence görümcenizi değilde az da eşinizi takın kafanıza. Görümceniz hadi anlamıyor arar kocasını derki sen kardeşimi ihmalmi ediyorsun niye sahile gitmek için bile beni aramiyor o evde sen ne işe yarıyorsun?! Bak bakalım görümce birdaha arayıp sorabiliyormu, bayram olduğunda bayramını kutluyormu kutlamiyormu. Sanki eşiniz 4-4 lükde ailesinde herkes anormal miş gibi.
Damatmış ona laf söylenmezmiş. Kayınvalidem de söylemiyor. Kızına para yardımı yapıyor alıp götürüyor istediklerini alıyor abisine kardeşinle ilgilen diyor ama damada demiyorlar.
Eşimin söylediği zamanalrda oldu. Ailesi alıcaksın yapıcaksın tabi kardeşin o senin dediler. Kardeşine de söyledi kocan götürsün diye. Çözüm olarak mesafeliyim. Bende habersiz geleb misafir olunca kovmuyorum merak etmeyin.

Bakın sizin görümceniz günlük hayatta çoğumuzun yapabildiği basit işleri bile yapamayan birisi, size şimdi mental bir problemi var yazacağım siz de cevap olarak ama ben ne yapayım banane diyecekseniz.

Aile bunu biliyor ve görmezden geliyor ne yazık ki keşke bir doktora götürseler ama yapmıyorlar,siz de pasta, börek, hamburger tutturmuş gidiyorsunuz, normal bir insan gibi davransın istiyorsunuz ama davranamaz işte, bunu kabul edip minimum iletişimde kalın desek onu da yapamıyorsunuz maalesef.

Aynen öyle
Sorunlu biri ile ısrarla görüşme isteği var
Milyonlarca kes yazdı burda hep aynı cevaplar geldi: görüşme, mesafe koy
Hala yok bağırdı yok çağırdı
Deli ile görüşme motivasyonu ne anlamiyorum.
Görüşmediğim biri bana bağıramazki?!
Ben eltimle 5 kayınvaldemle 3 sendir görüşmüyorum
Ne bir bayramda ne bir doğumgününde hiç
bir şekilde hayatımda değiller; geçen sünnet düğünü yaptılar ben gitmedim. Şimdi bu insanlarla görüşmeme sebeblerim var, ve görüşmediğim içinde kafam rahat. Eşim ailesi ile tabiki görüşüyor, ama o konuşurken ay acaba bendemi görüşseydim acaba bayramınımı kutlasaydım demiyorum. Aklımın ucundan geçmez, hata o an aydı odadaysam odayı değiştiriyorum annesinin sesini duymamak için.

Ya ben inanmıyorum dedim mi? Bunları anlatmanın konunuza katkısı ne? Hadi biz kadın deli dedik, görüşme gitsin dedik. Sizin sorununuz çözülüyor mu? Siz eleştiriye gelemiyorsunuz. Polemik diyorsunuz. Engelleyin madem.
İnandırıcı olmuyorsunuz demek inanmıyorum demektir. Anlatmaya bayılmıyorum konu farklı yerlere gidince olanları söylüyorum. Böyle durumlar yaşıyorum o yüzden mesafeliyim lakin hata mı yapıyorum yoksa hayır olması gereken bu mu dersiniz diye konu açtım. Ne bileyim benden adım bekliyordur ya da ben soğuğum diye böyle oluyordur ya da değişmezdir ne yaparsam yapayım. Ben ankara diyorum siz diyarbakır diyorsunuz.

İşte herkes onu öyle kabul etmiş. Eşinde. Esin dese ki o öyle davranırsa ben yokum. Annesine, babasına söylense onların da tavrı değişir.

Annem erkek kardeşin bize gelecek dediği zaman gitmediğim çok oldu. Kimsenin suratını çekemem. Eşim bile kızdı bana niye gitmiyoruz diye. Ama ben tavrımı koydum. Ben herkese saygı duyuyorsan herkes de bana saygı duyacak. Yada iletişim kurmam.

Eşin kardeşini o şekilde kabul etti senden de aynısını bekliyor.
İyi biriymiş. Kötü niyeti yokmuş. Laflarına takılmamalıymışım. Kabul etmemi bekliyorlar.

Bakın sizin görümceniz günlük hayatta çoğumuzun yapabildiği basit işleri bile yapamayan birisi, size şimdi mental bir problemi var yazacağım siz de cevap olarak ama ben ne yapayım banane diyecekseniz.

Aile bunu biliyor ve görmezden geliyor ne yazık ki keşke bir doktora götürseler ama yapmıyorlar,siz de pasta, börek, hamburger tutturmuş gidiyorsunuz, normal bir insan gibi davransın istiyorsunuz ama davranamaz işte, bunu kabul edip minimum iletişimde kalın desek onu da yapamıyorsunuz maalesef.
Bu en minimum hali.

Aile belki damatlarından bile saklıyordur çekip boşamasın diye. Koca kadının bu davranışlarını artık şımartılmayla bile açıklayamıyorum. Sırf deli falan demesinler diye yazık ediliyor bu insanlara.

İyi biriymiş. Kötü niyeti yokmuş. Laflarına takılmamalıymışım. Kabul etmemi bekliyorlar.

Bebeğim bak çözümler basit ama hepsine bir bahane var.

Görüşme, diyoruz olmuyor
Taşın, diyoruz olmuyor
Esin bir desin, diyoruz demiyor
Ailesi kızsın, kızmıyor
Sen görmezden gel ,olmuyor
Kabul et, diyoruz için almıyor

Allah kolaylık versin evet bazı insanlar ile yaşanak zordur kabul ediyorum ama çözüm bulmak bizim elimizde.

Aynen Katibin Ruhu Katibin Ruhu hanım uzamasın diye o kadar yazmadım, ben gerçekten üzülüyorum bu kadına , normal bir gelin görümce çekişmesi değil ki bu, ama konu sahibi bunu es geçiyor ne yazık ki.
Bizim burda biri şizofren kızını saklamış, sonları çok kötü oldu. Sağlıklı biri en azından çenesini çekmeyene susar, Sun oralı olmamasına rağmen sürekli üstüne gitmesi hayra alamet değil. Bu düz şımarıklık değil. Bu senaryoda kocası da var, ailesi ile birlikte ablasının hastalığını saklama ihtimaline Sun hazır mı?

E tamamda zaten sızden 3 yaş büyükmüş
Onun abisiylede okadar fark var e o abisinin bayramını kutluyor
Sizde onu aramanız gerekmıyormu
Ben böyle şeyleri takmam biri benım bayramımı kutlamasa bana bayram olamayacakmı sanki…
Ama ilk bastan siz kutlamalıydınız siz başlatmıssınız
Nıye kendınızdede kusur aramıyorsunuz

Aile belki damatlarından bile saklıyordur çekip boşamasın diye. Koca kadının bu davranışlarını artık şımartılmayla bile açıklayamıyorum. Sırf deli falan demesinler diye yazık ediliyor bu insanlara.
O yüzden zaten görüşmeyeyim demiyorum Katip. Demekki bilmiyor huyu diyorum ama biryandan da kendimi korumak istiyorum. Birkeresinde akrabaya giderken “ ay kaç gündür çıkmamıştım dışarı garip oldum” dedi. Üzüldüm mesela. Bazen kahveyemi çıksam diyede düşünür dururum. Aklıma yaptıkları gelincede vazgeçiyorum.
Keşke destek alsa ne bileyim. Eşi tek başına kaç kere iftara çıktı arkadaşlarıyla ailecek gitmediler. Kızın parasını altınlarını alıp borsaya yatırıyor. Kayınvalidem anlatıyor. Konuşun diyorum ben karışamam kızım anlamaz ki diyor. Damadı uyarın diyorum olmaz diyor.
Eşiminde kızmışlığı var. Gece 12 de ne okeyi eve git eve diye. Hatta ben bile demişimdir enişteye “ ataerkil kafadan çıksanızmı artık “ tarzında diye. Kötü biri değilim egolu hiç değilim olamam da yapıma ters. Lakin bazı olayları aşamıyorum. Bayramlaşmayan biriyle bayramlaşamıyorum. Eğer hatamsa kindarsam da bileyim diyorum belkide dışarsan böyle görünüyordur kız o yüzden bana yakınlaşmıyordur.

X