Doğuma Hazırlık Bebeğe hangi durumlarda iki isim veriliyor?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Bebeklerine iki isim veren ailelerin isim tercihinde hangi faktörlerin rolü olduğunu araştırdı.

Bebeğe hangi durumlarda iki isim veriliyor?
  • Anne ve babanın farklı beğenileri olduğunda: Anne ve babanın bebek için düşündükleri isimler, beğenileri birbirinden farklı olduğu durumda bebeğe hem annenin hem de babanın beğendiği ve sevdiği farklı isimler birlikte veriliyor, bebek iki isimle de anılıyor.
  • Aile büyüklerinin isimleri konulmak istendiğinde: Aile büyüklerine saygıdan, aile büyüklerinin talep etmesinden ya da gelenekten dolayı bebeğe aile büyüklerinin ismi konulduğunda, ebeveynler bu ismin yanına ikinci bir isim koyarak hem aile büyüklerinin talebini yerine getiriyor ya da geleneği bozmuyor hem de kendi tercih ettikleri ismi de kullanmış oluyor.
  • Aile büyükleri ve ebeveynler ortak isimde anlaşamadığında: Anne ve babanın “pek rastlanmayan, hiç duyulmamış” isim tercihi olabiliyor. Ancak bazı ailelerde aile büyükleri anne babanın tercih ettiği bu “farklı” isme çok da olumlu yaklaşmayabiliyor. Bu durumda anne ve baba kabul gören başka bir ismi de kendi tercih ettikleri ismin yanına koyarak herkesi mutlu ediyor.
  • İki ismin daha “karizmatik” olduğu düşünüldüğünde: Anne ve babanın ortak tercih ettikleri iki farklı ismin, soyisimle birlikte, hem ses hem anlam uyumunun olması ve bu şekilde kulağa “çok hoş” gelmesi, iki ismin tercih edilmesini sağlıyor.
  • Geleneksel ve modern iki ismin beraber kullanılması istendiğinde: Anne ve baba hem geleneksel hem de modern isimleri beğeniyor olabiliyor. Bu durumda bebeğe hem geleneksel hem de modern olmak üzere her iki isim de veriliyor.
  • İki isim arasında seçim yapılamadığında : Anne ve baba bebek ismini seçme aşamasında kararsızlık yaşayabiliyor, iki isim arasında seçim yapılamayabiliyor. Bu durumda bebeğe her iki isim de veriliyor.
En Değişik Bebek İsimleri Ve Anlamları için tıklayınız!

Bebeğe iki isim vermenin avantajları;
  • Ailelerde isim nedeni ile huzursuzluk yaşanıyorsa iki isim iyi bir orta yol olabiliyor
  • Bebek büyüyünce hangi isimle çağrılmak istendiğine kendi karar verebiliyor
  • İki farklı ismin soyisimle birleşince farklı bir kişi ile aynı olma ihtimali azalıyor
Bebeğe iki isim vermenin dezavantajları;
  • Tek isim iki isme oranla çoğu zaman (okulda, resmi işlemlerde, kız çocuğu evlendiğinde kendi kızlık soyadını da kullanmak istediği durumlarda) çok daha pratik ve kolay olabiliyor.

Benim oglumun adi emir cinar. 2 ismide ben cok begendim ikisinden de vazgecemedim. Ilerde bi tane daha oglum olmazsa diger isim icimde kalacakti. Iyi ki de iki isim takmisiz diye dusunuyorum. Anne babasi olarak basta biz ve cevremizdekiler hic ayirmadan sesleniyorlar. Zaten anne baba nasil seslenirse cevredekilerde oyle seslenir diye dusunuyorum.
Ama iki isim takipta tek isimle hitap edenleri de anlamiyorum. Kullanilmayacaksa eger birilerini kirmama adina da olsa iki isim koyulmamali.

Benim oglumun adi emir cinar. 2 ismide ben cok begendim ikisinden de vazgecemedim. Ilerde bi tane daha oglum olmazsa diger isim icimde kalacakti. Iyi ki de iki isim takmisiz diye dusunuyorum. Anne babasi olarak basta biz ve cevremizdekiler hic ayirmadan sesleniyorlar. Zaten anne baba nasil seslenirse cevredekilerde oyle seslenir diye dusunuyorum.
Ama iki isim takipta tek isimle hitap edenleri de anlamiyorum. Kullanilmayacaksa eger birilerini kirmama adina da olsa iki isim koyulmamali.

Katiliyorum size..
Biz de kizimiza iki isim koyduk.
Ikisini beraber kullaniyoruz.

Erkek cocuklarında iki ismi karizmatik buluyorum lakin kızlarda tek isim daha iyi cunku ilerde evleni ce hem kendi soyadlarıni hem eslerinin soyadlarıni kullandıkları zaman iki isimleri de olursa iki isim + iki soyisim cok fazla oluyor bence bu nedenle erkeklere cift isim kızlara tek isim diyorum :)

X