Bebek Beslenmesi Bebeği benim gibi olan var mı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kiviberry

Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2016
40
53
39
Merhaba hanımlar,

Oğlum 3200 gr 50cm doğdu şuan 37 günlük kilo alımı bayaa fazla, şimdiden 5400gr 57cm oldu bile sadece anne sütü ile besleniyor bu haftaya kadar hep emmek istedikçe verdim doğrusu bu diye bu sefer aldıkça aldı. Doktoru dikkat etmem gerektiğini saat hesabıyla emzirmemi söyledi. Bende en az 2 saatte bir emziriyorum artık.
Ama çok üzülüyorum gönlümce emziremediğim için :KK43:
Aranızda benim gibi bebişi tosuncuk olup normale dönen var mı?
Önüne geçebildiniz mi bu durumun?
Lütfen yardım edin psikolojim gittikçe bozuluyor, lohusalık sanırım sürekli nerede yanlış yapıyorum diyerek kendimi yiyiorum :KK43:

Canim anne sutuyle beslenen bebekte kilo sorunu olmaz merak etme. Ilk aylarda cok hizli kilo aliyorlar. 5.aydan sonra ise yavasliyor. Ama aylik muayenelerini ihmal etme derim doktorun gerek gorurse seker yada tiroidine bakilabilir. Benim bebisimde baslarda hizli buyudu sonra hareketlenince normale dondu

Canim anne sutuyle beslenen bebekte kilo sorunu olmaz merak etme. Ilk aylarda cok hizli kilo aliyorlar. 5.aydan sonra ise yavasliyor. Ama aylik muayenelerini ihmal etme derim doktorun gerek gorurse seker yada tiroidine bakilabilir. Benim bebisimde baslarda hizli buyudu sonra hareketlenince normale dondu
Cevabın için teşekkür ederim canım.
Doğduğu hastanede bu testler yapıldı bir sorun çıkmadı ama çok hızlı kilo alıyor doktoru dikkat et dediği için endişelenmeye başladım.
Sürekli araştırıyorum ama dediğin gibi anne sütü ile beslenen bebeklerde sorun yok yazıyor onun haricinde hep kilo alamayan bebeklere yönelik yazılanlar
İçim bir türlü rahatlamıyor. Başka doktora göstermeyi düşünüyorum bi sonraki kontrolde belki içimi rahatlatan bir doktor bulabilirim
Umarım dediğin gibi hareketlenince aydaşlarıyla orantılı olmaya başlar

Cevabın için teşekkür ederim canım.
Doğduğu hastanede bu testler yapıldı bir sorun çıkmadı ama çok hızlı kilo alıyor doktoru dikkat et dediği için endişelenmeye başladım.
Sürekli araştırıyorum ama dediğin gibi anne sütü ile beslenen bebeklerde sorun yok yazıyor onun haricinde hep kilo alamayan bebeklere yönelik yazılanlar
İçim bir türlü rahatlamıyor. Başka doktora göstermeyi düşünüyorum bi sonraki kontrolde belki içimi rahatlatan bir doktor bulabilirim
Umarım dediğin gibi hareketlenince aydaşlarıyla orantılı olmaya başlar
Cok sukur metabolik bi sorunu da yokmus hic kafana takip dertlenme canim. Her cocugun gelisimi farkli belki de uzun boylu bi cocuk olucaktir. Emin ol bi hareketlenmeye baslasin aylik kilo alimi 50-100gr'a kadar dusucek. Bu ay doktorunun tavsiyesine uyup saatli emzirirsen bir kilodan fazla almaz diye dusunuyorum. Eger emme reflkesi kuvvetliyle ve surekli emmek istiyorsa emzikten yardim alabilirsin. Allah saglikli uzun omurler versin bebisine.:nazar:

Amin canım, inşallah Allah bütün bebişlerimize sağlıklı uzun ömürler versin.
Annelikte çıraklık dönemi çok zor, ne denilse kafayı takıyorsun. Acaba şişman mı olacak, acaba normal büyüme seyrine gelebilecek mi derken yıpranıyorsun.
Teşekkür ederim cevabın için, içimi rahatlattın.
Sağlıkla sıhhatle büyüt bebeğini mutlu günleriniz olsun inşallah

Bende gönlümce emzirmek istiyorum daha 1.5 aylık bir bebek, anneye, memeye, süte ihtiyaç duydukça orada olmalı diye düşünüyorum hem güven duygusunun gelişmesi için hemde anne bebek ilişkimizin yakın olması için ama doktor kilolu olduğunu ve dikkat etmemi söyleyince üzüldüm :KK43:
Son 15 gündür günlük ortalaması 80grdan 41gr'a kadar düştü çok şükür.
Ama dediğim gibi daha küçük bir bebek olduğu için saatli emzirme sistemine geçemedim. Hem havalar o kadar sıcak ki sadece acıktığı için değil eminim susadığı içinde emmek istiyordur.
Sadece anne sütü aldığı için danıştığım bir çok insan içimi rahatlattı ve boşver sen emzirmeye devam et dedi. Bende onları dinliyorum :)
Umarım dediğin gibi hareketlendikçe verir. Zayıf bir çocuk olmasını zaten beklemiyorum artık ama en azından hareketlerini kısıtlayacak kadar kilolu olmaması için dua ediyorum.

Merhaba hanımlar,

Oğlum 3200 gr 50cm doğdu şuan 37 günlük kilo alımı bayaa fazla, şimdiden 5400gr 57cm oldu bile sadece anne sütü ile besleniyor bu haftaya kadar hep emmek istedikçe verdim doğrusu bu diye bu sefer aldıkça aldı. Doktoru dikkat etmem gerektiğini saat hesabıyla emzirmemi söyledi. Bende en az 2 saatte bir emziriyorum artık.
Lütfen yardım edin psikolojim gittikçe bozuluyor, lohusalık sanırım sürekli nerede yanlış yapıyorum diyerek kendimi yiyiorum :KK43:
Benim kız kardeşimin bebeği 4200 gr doğdu.Suan 1 yasında 13 kilo falan.Dr u yürürken atar dedi.Anne sütü önemli kesmeyin dedi.Drunuz abartms bence.Bize de bi dr 1 yasına gelince kalbi yağ bağlar bu cocugun demişti.Lohusaydı kız kardeşim.Bazı drlar vicdanlarını masada bırakıyor maalesef.Siz emzirin anne sütü gibisi yokk.

Benim bebeğim de böyleydi 3 saat emzirdiğimi biliyorum.daha 2 aylıktı..9 aylıkken 13 kiloydu.sonra emeklemeye yürümeye başlayınca kilo alımı da durdu.şu an 17 aylık hala 13 küsür kilo..

Aylık rutin kontrollere gittiğimizde bize de saatli emzirin her istediğinde meme vermeyin dedi dr ama ben hiç yapmadım yapamadım çünkü o onun rızkı ben kısamam ki..ve ayrıca çık hızlı büyüdükleri için ihtiyaçları var o süte...

Bu arada sadece anne sütüyle alınan kilonun zararı yok..eninde sonunda normale dönüyorlar sen istediğin gibi emzir bebeğini..sonuçta onun annesi sensin ve onun için en doğru kararı sen verirsin...

Benim yigenim hazir mama icti obez olacak dediler kilodan gözleri acilmiyodu simdi 3bucuk yasinda masallah mahkenlere tas cikarir o derece güzel fizigi var takma kafana.

Hepinize cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim, her biriniz içimi o kadar rahatlattı ki her gece yatmadan gram hesabı yapmayı bıraktım ve gönlümce emzirmeye başladım.
Başına bu gibi bir hadise gelip bu başlığı okuyacak annelere bugün başımıza gelen olayı anlatmak istiyorum.
Ben saatli emzir diyen doktoru yaklaşık 1 hafta kadar dinledim ve mümkün olduğunca emzirme süresini uzun tuttum ama tutmaz olsaymışım. Bugün fark ettim ki oğlum tişini yapmadan önce ağlama krizine giriyor, tişini yaparken rahatlıyor daha sonra tekrar ağlama krizine giriyor. Ama canının yandığı çok belli :KK43: anne telaşıyla başka bir doktora göstermek için randevu aldım hani acaba idrar yolları enfeksiyonu olabilir mi diye. İdrar tahlili yaptırdık ve bebeğimin idrarında kristale rastlandığını söyledi. Sebebi ise sıcaklardan dolayı sıvı kaybıymış. 1.5 aylık bebişime su takviyesine başlamam gerekiyor şimdi.
Demen o ki dombik olacaksa dombik olsun bu aylarında en önemli şey anne sütü. Metabolik bir rahatsızlığı olmadığı sürece ne kadar alırsa alsın takmayın!
Lütfen özellikle sıcaklarda bol bol emzirin. Dinlemeyin bebeğin kilo diyen doktoru. Herkesin dediği gibi günlerce yaptığım araştırma sonucu vardığım nokta anne sütü ile kilo alan bebek varsın alsın, büyüdükçe normal kilosuna gelir!

Hepinize cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim, her biriniz içimi o kadar rahatlattı ki her gece yatmadan gram hesabı yapmayı bıraktım ve gönlümce emzirmeye başladım.
Başına bu gibi bir hadise gelip bu başlığı okuyacak annelere bugün başımıza gelen olayı anlatmak istiyorum.
Ben saatli emzir diyen doktoru yaklaşık 1 hafta kadar dinledim ve mümkün olduğunca emzirme süresini uzun tuttum ama tutmaz olsaymışım. Bugün fark ettim ki oğlum tişini yapmadan önce ağlama krizine giriyor, tişini yaparken rahatlıyor daha sonra tekrar ağlama krizine giriyor. Ama canının yandığı çok belli :KK43: anne telaşıyla başka bir doktora göstermek için randevu aldım hani acaba idrar yolları enfeksiyonu olabilir mi diye. İdrar tahlili yaptırdık ve bebeğimin idrarında kristale rastlandığını söyledi. Sebebi ise sıcaklardan dolayı sıvı kaybıymış. 1.5 aylık bebişime su takviyesine başlamam gerekiyor şimdi.
Demen o ki dombik olacaksa dombik olsun bu aylarında en önemli şey anne sütü. Metabolik bir rahatsızlığı olmadığı sürece ne kadar alırsa alsın takmayın!
Lütfen özellikle sıcaklarda bol bol emzirin. Dinlemeyin bebeğin kilo diyen doktoru. Herkesin dediği gibi günlerce yaptığım araştırma sonucu vardığım nokta anne sütü ile kilo alan bebek varsın alsın, büyüdükçe normal kilosuna gelir!

Dombilileri öpmesi daha tatli oluyo böyle öptünmü ohhhh agzinin icini dolduruyo...
Emzir bacim emzir anne sütünün zarari olmaz.
Dombiliyide öp bizim yerimize

Herkes yanındaki dombili yanakları öpsün :* :)
çok teşekkür ederim canım, Allah herkesin çocuğunu bağışlasın, sağlık sıhhat versin, inşallah.

Canım anne sütü ile besleniyorsa hiç korkma anne sütünun hiç bir zarari yok sen merak etme bebeğin biraz büyüsün emeklemeye başlasın o zaman zayıflar

Merhaba hanımlar,

Benim oğlumda ilk iki ay birer buçuk kilo aldı ondan sonra kilo alımı yavaş yavaş düştü aylar geçtikçe kilo alımıda düşecektir sen bebişini bol bol emzir kilo alımını düşünme

Ayy kiyamam, nasil doktormus o öyle anlamadim. Anne sütü bu sonucta bir bebege verilecek en faydali sey. Alacaksa ondan alsin kilosunu. Benim oglum 4.300gr dogdu hastahanede verdigi kiloyu 2 gün icinde geri almisti, suan 11 aylik 13 kilo civari kesin vardir. Daha bebegin dis cikarmasi şusu busu var, bir hasta olsalar hemen kilo kayıb ediyolar. O yüzden hic kimse takmasin cok emiyo cok kilo aliyo diye, farzedinki bir sabah uyaniyonuz ve sütünüz gelmiyor, o zaman hep onun vicdan azabini duyarsiniz keske emzirseymisim hazir sütüm varken diye. Bide anne sütü ne kadar sık emzirirsen ona göre cogaliyo, bebek büyüdükce daha cok süte ihtiyaci olcagi icin ön hazirlik yapmis olursun. Cok sükür tosuncugumu hala emzirebiliyorum.

Merhaba hanımlar,

canım doktorunun dediğine şaşırdım doğrusu. benim de 4 aylık kızım var. yeni doğdugunda ne zaman ağlarsa emzir demişti. bazen sen emiyo sanıyorsun ama gazı olduğu için ememiyor. bir saat sonra yine acıkıyor böylece. ondan dolayı emzirebildiğin kadar emzir. ilk aylar hızlı kilo alıyor. bu sütünün yaradığını gösterir. :) dert etme

Merhaba hanımlar,

1. Ve 3. Oğlum kürdan ama ortancası gaz sorunu yaşamamıştı ve ayda 2,5 kilo almıştı. Gözleri görünmüyordu nerdeyse :)

Oğlumun son durumu; 3 ay 8 günlük 7580 gr 69 cm. Büyüyeceğim diyen çocuğa dur büyüme diyemiyorsun, aldı yürüdü. Buarada hala sadece anne sütüyle besleniyor ve saat hesabı yapmadan her istediğinde veriyorum. Zaten artık büyüdüğü için istemediğinde kendini çekip istemediğini çok güzel anlatmaya başladı. Persentillerin dışında bir bebek olsada aman aman şişko bir bebek değil. Boyuyla birlikte ayından iri gösteriyor tabii :)
Sanırım ilk 6 ay sadece anne sütü verebilecek şanslı annelerdenim ben de. Artık kilo alımını kafama takmak yerine bunun için şükrediyorum. Ayrıca hepinize desteğiniz için teşekkür ederim :*

X