Bebeğim uyumuyor ve sinirleniyorum bu normal mi

gulnes2021

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2022
9
5
29
Bebeğim 7 aylık ve uyku eğitimi konusunda çok kararsızım. İlk aylar elde sallayarak uyuyordu ve çok çok düzenli bir uykusu vardı. Gece hiç uyanmaz mızıldanınca karnını doyurur geri yatırırdım. Kendisi uykuya dalardı. Şu an özellikle 1 aydır sallamayı bıraktım. Ve sonrasına sorunlar da başladı. Artık nerdeyse hiç uyumak istemiyor geceleri defalarca uyanıyor ve ağlıyor. Güvensiz bağlanma yaşadığından ve diş döneminde olduğundan böyle yaptığını düşünüyorum. Uyku eğitimi de çok içime sinmiyor ve pahalı geliyor. O uyuyamadkça kendi yorgunluğumu unutuyorum haline üzülüyorum ve bazen kendimi ona kılarken buluyorum. Sonrasında çok pişman oluyorum ve defalarca özür diliyorum. Önerilerinizi bekliyorum sevgili anneler çok zor durumdayım kendimi çok kötü bir anne gibi hissediyorum özellikle bağırdığım ve kızdığım için. Bunlr normal mi
Yeni üye olduğum için nasıl konu açılır bilmiyorum başlığı da yanlış girmişim. Ondan dolayı tekrar böyle paylaştım

Yeni üye olduğum için nasıl konu açılır bilmiyorum başlığı da yanlış girmişim. Ondan dolayı tekrar böyle paylaştım
Psikolojiniz bozulmuş sizde bir psikiyatriye sıra almalısınız niye uyumuyor diye sinirleniyorsunuz ki belki anlatamadığı bir ağrısı vardır ne bileyim dişi çıkıyordur? Normal değil mi bunlar.

Psikolojiniz bozulmuş sizde bir psikiyatriye sıra almalısınız niye uyumuyor diye sinirleniyorsunuz ki belki anlatamadığı bir ağrısı vardır ne bileyim dişi çıkıyordur? Normal değil mi bunlar.
Benim gibi bu durumu yaşayan annelerden öneri ve destek beklemiştim. Yorumunuz için teşekkür ederim. Bağırma ve sinirlenmesen kastım onu istismar edecek boyutta değil belki yazdıklarımdan bunun üst boyutta olduğunu çıkarmış olabilirsiniz sadece 4 defa yaşandı ve ben bunda bile kendime çok kızdım . Yapmamalıydım. Evet bir sorunu vardır ama ilk anneliğim olduğu için sorunu anlayamıyorum. Bütün ihtiyaçlarını kendimce karşılıyorum ama eksik kalıyorum.psikiyatrist dışında öneriniz var mı acaba ? tekrar teşekkür ederim

Tatlım, sen kötü bir anne değilsin, sen kaliteli uyku uyuyamayan, yorgun dolayısı ile tahammül sınırının ucuna gelmiş bir annesin. Destek alacağın yer psikiyatri falan değil, bir aile büyüğü belki bir anne arkadaş, eş... yani evdeki sorumluluğunu üzerinden alıp sana dinlenebilmen için fırsat yaratacak bir desteğe ihtiyacın var.
Önce kendini suçlamayı bırak lütfen. Ben 2,5 yaşına kadar salladım kızımı. O öyle istiyordu. Sonra; "ben abla oldum artık kendim uyuyabilirim ama senin kolunda uyumak istiyorum" dedi. 4,5 yaşına kadar kolumda uyudu. Şimdi de "ben artık kendi yatağımda yatıcam ama canım isteyince senin yanına gelicem" diyor. El ele tutuşup uykuya gidiyoruz.
Diş çıkarırken de canları acıyor ve ağlıyorlar. Koynuna al, kokunu duyarak yatışsın. Memeye devam ediyorsa emzik gibi daya memene, aç olmasa da keyfini çıkarsın.

Ne kadar güzel bebeğinizin sizinle böyle iletişim kurması dilerim benim de kızım böyle olsun. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kendi haline bırakmayı öğrenmem gerekiyor sanırım

Kendinize biraz daha zaman ayırıp stres atmaya çalışın uyuyun mesela.

Çocuğunuza bağırmak yerine odayı terkedip siz sakinlesince bebeğin yanina dönebilirsiniz . Bu bagirmaktan sinirlenmek ten vs daha iyi. Bı de bebekler ağlar yahu 😅 işleri bu napsinlar uyumuyorsa vardır bı derdi dışarda bebek arabasinda gezince duruyor bebekler her gün bir iki defa şöyle yarım saat beraber çıkın şöyle dolanin .

Kendinize biraz daha zaman ayırıp stres atmaya çalışın uyuyun mesela.

Çocuğunuza bağırmak yerine odayı terkedip siz sakinlesince bebeğin yanina dönebilirsiniz . Bu bagirmaktan sinirlenmek ten vs daha iyi. Bı de bebekler ağlar yahu 😅 işleri bu napsinlar uyumuyorsa vardır bı derdi dışarda bebek arabasinda gezince duruyor bebekler her gün bir iki defa şöyle yarım saat beraber çıkın şöyle dolanin .
Hepsini yapacağım teşekkür ederim 😍

Sorununu anlayamadığınız için derdini anlatamayan bebeye değil kendinize kızın ozaman
Dönüp duruyorsunuz ağrıdan uyuyamıyorsunuz yada sıcaktan veya soğuktan yada sebepsizce uykuya dalamıyorsunuz ve biri dikilip başınıza bağırıyor uyusana diye nasıl hissedersiniz?

Sorununu anlayamadığınız için derdini anlatamayan bebeye değil kendinize kızın ozaman
Dönüp duruyorsunuz ağrıdan uyuyamıyorsunuz yada sıcaktan veya soğuktan yada sebepsizce uykuya dalamıyorsunuz ve biri dikilip başınıza bağırıyor uyusana diye nasıl hissedersiniz?
Yazar bu kısmı zaten belirtmiş; kendine kızıyor, pişman vs... Siz yineleyince tekrarlayacaktır, siz de rahatlarsınız artık!

"...Sonrasında çok pişman oluyorum ve defalarca özür diliyorum. Önerilerinizi bekliyorum sevgili anneler çok zor durumdayım kendimi çok kötü bir anne gibi hissediyorum özellikle bağırdığım ve kızdığım için. Bunlr normal mi"

Yazar bu kısmı zaten belirtmiş; kendine kızıyor, pişman vs... Siz yineleyince tekrarlayacaktır, siz de rahatlarsınız artık!

"...Sonrasında çok pişman oluyorum ve defalarca özür diliyorum. Önerilerinizi bekliyorum sevgili anneler çok zor durumdayım kendimi çok kötü bir anne gibi hissediyorum özellikle bağırdığım ve kızdığım için. Bunlr normal mi"
Bağırılmaktan anlamayan bebek özür dilenince anlıyor mu?
El kadar sabiye bağıracak kadar hem de uyuyamıyor yavru diye bağıracak kadar gözü dönmüşlüğü ayyyy cınım çok tatlı annesin seeeeen diye alkışlayacak halim yok
Kocanıza söyleyin her gece tepenize dikilip uyu diye bağırsın zevkten zevke dalın madem
Yok pişman oluyorum yok defalarca özür diliyorum…..yap bakalım bunu bir yetişkine, sürekli bağırıp özür dile ne oluyor gör, ilişki mi kalıyor iletişim mi kalıyor sevgi mi kalıyor güven mi kalıyor
Siz uyuyamadığı için bağırmaya çocuk doğurmuş olabilirsiniz de o çocuk anası uyuyamadığı için bağırıp psikolojisini sağlığını alt üst etsin diye doğmadı

Profilinize biraz baktığımda her mesaja yerli yersiz aşırı sert ve kaba bir üslubunuz olduğunu görüyorum. Yazdıklarınızı ciddiye almıyorum çünkü amacınızın ne olduğunu anladım. Bütün konuşmalarınız yıkıcı ve insanı tahrike yöneltiyor. Yine de zahmet verip yorum yazdığınız için sağolun.

Profilinize biraz baktığımda her mesaja yerli yersiz aşırı sert ve kaba bir üslubunuz olduğunu görüyorum. Yazdıklarınızı ciddiye almıyorum çünkü amacınızın ne olduğunu anladım. Bütün konuşmalarınız yıkıcı ve insanı tahrike yöneltiyor. Yine de zahmet verip yorum yazdığınız için sağolun.
Hiç üşenmediniz mi? Keşke zamanınızı beni araştırmakla değil de çocuğunuzla geçirseydiniz

Bunlar normal duygular merak etmeyin tek başınıza büyütüyorsanız heleki daha da normal ama yinede bebeğinize bağırmayın evet belki uykunuzu alamıyorsunuz belki çok darlanıyorsunuz şurda 2 dakka nefes alsam diyorsunuz çok haklı duygular bunlar ama ne olursa olsun bebeğiniz bu bağırmaları haketmiyor biraz daha sabırlı olmaya çalışın bu günleri çok arayacaksınız yavrunuz büyüdüğünde bunu kötü bir anne olduğunuz için yapmıyorsunuz kötü bir anne olsaydiniz bağırıyorum ama üzülüyorum demezdiniz merak etmeyin gececek bu günler sadece sabırlı olmaya çalışın

Bağırılmaktan anlamayan bebek özür dilenince anlıyor mu?
El kadar sabiye bağıracak kadar hem de uyuyamıyor yavru diye bağıracak kadar gözü dönmüşlüğü ayyyy cınım çok tatlı annesin seeeeen diye alkışlayacak halim yok
Kocanıza söyleyin her gece tepenize dikilip uyu diye bağırsın zevkten zevke dalın madem
Yok pişman oluyorum yok defalarca özür diliyorum…..yap bakalım bunu bir yetişkine, sürekli bağırıp özür dile ne oluyor gör, ilişki mi kalıyor iletişim mi kalıyor sevgi mi kalıyor güven mi kalıyor
Siz uyuyamadığı için bağırmaya çocuk doğurmuş olabilirsiniz de o çocuk anası uyuyamadığı için bağırıp psikolojisini sağlığını alt üst etsin diye doğmadı
Hiç bir anne, çocuğunu bağırıp çağırmak için doğurmaz. Hiç bir çocuk da ses yükselten ebeveynleri hak ederek doğmaz. Ancak, koşullar, yük, uykusuzluk gibi durumlar, perişan olan anne sabrını sınıra dayar. Bu gerçeği önce kadınlar kabul eder ve annelere destek verirse o bebeler de sakinleşmiş, derdini dökmüş annelerinin kucaklarında mutlu mesut olurlar. Annelere yürümeyelim. Bu doğru bir davranış değil. Tabii bu bir farkındalık meselesi... Hepsi bu...
Güneş2021, sen harika bir annesin. Oluşan duruma çözüm aramak için forumlarda alacağın kötü yorumları bile göze alarak çare peşindesin. Yalnızca çok yorgunsun tatlım. Kendine iyi davran, bebeğine zaten iyi davranacaksın. Bebeğine bağırdığında nasıl pişman olup özür diliyorsan kendine de öyle davranarak başla.
Her çamaşırı ütülemeye çalışma mesela, ya da bebeğin yemeği dışında evin yemek ekmeğini ikinci plana at ve kendine bebek uyurken dinlenme vakti yarat. Varsa eşinden, annenden, aile büyüklerinden destek iste. Tek formül bu tatlım

Sevgili anne , gece yarısı 02.00 de 1,5 saat 13 kg çocuk sallamaktan tüm uzuvlarım ağrırken ve araştırırken yazınıza denk geldim. Yazılanların çoğuna sinirlendim. Öncelikle belirteyim ki , yalnız değilsiniz. Bunun biraz mizaçla alakalı , biraz da herşeyi kontrol altında tutmak isteyip en iyisini yapabilme istediği olduğunu düşüyorum. Bu ‘en iyisini’ yapmaya çalışmak o kadar yoruyor ki bizleri. Kendimizi sonrasında suçlayışımızda bu yüzden.çocuktan önce çalışan veya aktif,hareketli bir hayatınız varsa bir de kendinizle çatışma halinde oluyorsunuz. Bir yazıya denk gelmiştim. Çocuğunuz olduğunda içinizdeki çocuk size küsüyor. Çünkü artık ‘anne’ sıfatına bir anda alışmaya çalışırken buluyoruz kendimizi. Mesela sinirlenmeme yöntemini de biliyorum. Çok bilmiş konuşanların çoğu mutlaka tv , telefon hayatlarında veya destek olan kişileri var. Zorluyorsa birşeyler sizi doğru yoldasınız diye düşünüyorum. Neyse konudan saptım ama bende içimi döktüm 😬 Olayın özünde siz bebeğinizi koşulsuz seven tek kişisiniz. Ara ara öfke çıkışlarımız olacak (insanız) , ama onu sevdiğimizi hep bilecek. Önemli olan bence bunu farketmiş olmamız. Bundan sonuçta rahatsızlık duyuyoruz. Biz de bu yolda öğreniyoruz.
Not: Uyutmaya çalışmanın 45.dksından sonra sinirlenmeye başlıyorum o esnada uyumadıysa bırakıyorum. Uyuycaksa yöntem değişitiriyorum. Hiç olmadıysa da derin nefes alıyorum. Denediğiniz işe yarayan olursa sizlerde paylaşırsanız sevinirim.

merhaba, yorgunluktan sinirlenmeniz kızmanız normal ama bebeğe bağırmayın lütfen eğer o safhaya geliyorsanız bebeği bırakıp 1-2 dk cam açıp su içip biraz sakinleşin. uyku kısmına gelirsek uyku eğitimini illa para ile almanıza gerek yok kitaplardan veya internetten kendiniz araştırın. ben de yaşadım bunları en sonunda parayı veriyordum dayanacak gücüm kalmadı ama sonra nedense vazgeçtim. tavsiyem öncelikle bebeğin gündüz uyanma saatini uyku saatlerini ve uyku aralıklarını düzenlemeniz. 7 aylık bir bebek muhtemelen 3 uyku 1 şekerleme veya 3 uyku yapıyordur. her uykusunun min 45dk olmasına özen gösterin. bir uykunun 2 saati geçmemesine dikkat edin. sabah 7-8 arasında uyandırın akşam max 21:30 uyumuş olsun. önce düzen sağlayın sonra desteksiz uyumayı bir şekilde çözersiniz. Öncelikle normal bebek uykusunu öğrendikten sonra çocuğunuzda uyku problemi var mı onu anlayın daha sonra uyku sürelerine dikkat edin en son desteksiz uyku denemelerine geçin.
Sevgiler.

kitap tavsiyelerim:
uyanış (Melis Keşan)
uyku güvenli bağlanma ve bebeğiniz (Sinem Özen Canbolat)

sayfa tavsiyelerim (instagram):
nyxuyku
iyiuykularbebek

X