Bebeğime uyku eğitimi verme günlüğüm

Her anne bebegi icin en iyisini ister hic şüphesiz. Dilerim uyku egitimi veren de, vermeyen de hic pisman olmasin. Allah kimseye evladiyla ilgili en kucuk bir keske bile dedirtmesin.

Bir çocuğun ne emeklerle büyüdüğünü en iyi anne bilir. Gelip bir baska annenin bu emeğe tü kaka demesi beni cok yaralıyor. Neden böyle bakiyoruz birbirimize?

Ucaklarda bile, yukaridan sallanan maskeyi önce kendinize, sonra bebeginize takın deniliyor. Anne iyi olmazsa, bebek de olamaz. Annelik cok uzun bir maraton. Ben sıkarım disimi, uykusuz kalirim, dus almam, cisimi tutarim demek bir marifet degil. Cunku Allah yokluklarini gostermesin, annelik biten birsey değil.

Yuh ya oyle uyku egitimimi verklir 1 saat aglamasina nasil dayaniysn ya ben aglatmadan uyku egitime vermeye calisiyrm ve bnm kizim 3 aylik her agladgnda kucagima alip sakinlestryrm uyayana kadr oyle uyku egitimimi olur. Nasil bi annelik bi boyle bi oda da tek birkmk ne kdr saglikli o cocuk ilerde guvem sorunu yasar bde akil veriysnz once kendineze yetck aklnz olsa keske

3 yasinda, dil gelisimi harika. Kendi yemegini yiyebilen, tuvaletini ve temizligini tamamen kendisi yapabilen, gayet özgüvenli bir cocuk cok şükür.
Ben pişman degilim, Allah ileride de pisman etmesin.
Siz öyle tercih edebilirsiniz tabii ki, o da sizin annelik yapma şekliniz.
Herkeşin anneligine kimse karışamaz
Hakaretlerinizi size iade ediyorum. Kalitenizi belli etmişsiniz

Son düzenleme:

Duygularıma tercüman olmuş bir yazı. Bebeğim 15 aylık ve 15 aydır 4 saat kesintisiz uyuması toplasan 1 ayı geçmemiştir ama sizinle aynı fikirdeyim. Çocuk büyütmek kolay değil, uykusuzluk, yorgunluk elbette olacak ama zamanla onlar da uyumayı öğrenecek, biraz sabır.

Merhaba. Bende 8,5 aylık bebeğim için uyku eğitimi vermek istiyorum.. Siz nasıl verdiniz.
Hangi metodla. Desteğinizi rica ederim
Ben bu isin uzmani değilim. Sadece kendi yaptığım ve coook faydasını gördüğüm icin, baska anneler ve bebekler de uykuya kavussun diye yazdım.
Siz veya bebeginiz buna uygun musunuz, hazir misiniz bilemem.
Bebeginizin ayına uygun uyaniklik saatlerini mutlaka takip etmelisiniz. 8.5 ayda 2 gunduz uykusu olur genelde.
Diyelim bebeginiz sabah 8de kalktı. Uyaniklik olarak hangi saat uygunsa, ornegin 3 saat diyelim.
8de kalktı, emdi, 2 saat sonra kahvalti yedi, 3 saat uyanik kaldi. Bebeginizin elini yüzünü hafifce yikayin, odasina goturun, gerekiyorsa bezini degistirin, hep ayni cumlelerle ve ayni ninni ile uyku zamaninin geldigini söyleyin, oda mutlaka karanlik olmali karartma perde edinin, birlikte ninniler soyleyerek perdeleri kapatin, yanyana yatıp belki bir kitap belki bir ninni soyleyin. Bunlar her uykudan once yaptığınız rutinler olmali. Bebeginize uyku zamani geldigini bu sekilde anlatmalisiniz.
Sonrasında bebegi besige birakip, sizi göreceği bir yere sandalye koyup oturuyorsunuz. Yani bebeğiniz kimsenin destegi olmadan kendi kendine uyumayi öğreniyor. Uyki arkadasi varsa veya emzik kullanıyorsa onlari da verebilirsiniz.
Instagramda youtubeda kundak uyku pinar sibirsky ve baldan anne yi takip edebilirsiniz onlar da cok guzel bilgiler veriyor

Bu uyku eğitimi işi kafamı çokça kurcalayan bir mevzu. Yahu çocuğunuzun saatlerce ağlamasına nasıl dayanıyorsunuz ben hayretler içindeyim. Sakinleşmiyor ki, tamam yanındayım kucağıma alıyorum dokunuyorum ama çocuk sakinleşmiyor.

Abi bir şey diyeceğim iyice sacmaladiniz uyku eğitimi bebegi nasıl çaresizliğe alıştırmak olabilir yahu asıl çocuk çaresizce yalvarıyor ağlıyor beni uyut ayağında salla sersemlestir memede kucakta herhangi bir yerde uyut diye ağlıyor mutsuz huzursuzca ona kendi kendine uyumayı öğretmek ağlamadan korkmadan güvende uyuyup uyanmasını sağlamak onu sana bağlı değilde bir birey olarak yetiştirmek buna beşikten başlamak nasıl çaresizliğe alıştırmak tır ?

Sırf bu okuduğum saçma yorumlara cevap yazmak için üye oldum bu durumu yaşamayan bilemez arkadaşım o yok uyku eğitimi zararlı yok şöyle yok böyle diyenler senin ne yaşadığını bilemez davulun sesi uzaktan hoş gelir herkesin çocuğu kendine kıymetli zaten sana göre değilse konu geç git ne diye sabote ediyorsun burayı çok sabırlı çok kibar cevap vermişsin gerçekten

O kadar yorgun,uykusuz ve bitigim ki...14 aydır her gece en az on beş kere kalkiyoruz.akil sağlığimi kaybetmek üzereyim.Her tahlili yaptırdık her bir öneriyi denedik olmuyor olmuyor olmuyor!çekmeyen anlamaz,bilmez ! Ancak ahkam keser...

Haftaya bunu uygulayıp yazacagım sıze umarım artık mutluluktan aglarım bende dua edın

Merhaba, sizin bebeğinizin uykusu kaç aylıkken düzene girmişti acaba?

Uyku eğitimi verirken ağladıgında aldınız mı peki kucagınıza sakinleştirmek için. ağlatmak önerilmiyor ağladıgında huysuzlandıgında kucaga alıp vs sakinleştirin diyorlar. sizin için demiyorum bunu kimisi ağlasa da alışacak diyerek bırakıyor öylece çaresizce ağlayarak uyuyo mecbur alışıyo buna ama ruhen hasar bırakıyor bebekte

https://www.cicekailem.com/blog/uyku-egitimi-ogrenilmis-caresizlik-degil-habituasyondur#:~:text=Uyku%20eğitimi%20konusunda%20çok%20yaygın,çaresizliği%20kabul%20etmesi%20anlamına%20gelir.%22.

Şöyle bir link bırakacağım ben de okumak isteyenlere tavsiye niteliğinde.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…