Bebeğime yetemedim :(

Emzirmek; sağmak için 3-4 saati beklemeyin. Siz 1-1.5 saatte bir verin emzirmeye; sütünüzü sağmaya başlayın. Ha bir de sezeryan da zaten süt geç gelir. Normal yani. Siz pes etmeden devam edin.

Cok istiyorsan emzirme danismanindan destek al.

Ancak

Kendini bu kadar hirpalama. Evet toplum baskisindan dolayi, emziremeyince kendini anne gibi his etmiyorsun. Buna lohusa hormonlarida ekleyince,.. Emzirmek güzelde, saglikli bir psikolojide olmak, huzurlu olmak daha güzel.

Annelik sadece emzirmek degil. Mamada zehir degil. Emzirmeye israr edebilirsin, bir takim seyler deneyebilirsin fakat lütfen kendini hirpalama. Bu zamanlar geri gelmeyecek. Her gün agladigina degmez. Nerdenmi biliyorum? Bende ayni seyleri yasadim. Kendimi dünyanin en kötü annesi gibi his ediyordum emziremedigim için. Kizima 1.5 ay felan sadece emzirdim, mama destegi ile.

Sonra baktim bende ne uyku, ne psikoloji kaldi, tamamen mamaya geçtim. Ve verdigim en iyi karar diyebilirim. Biraz daha huzurlu his ettim, kizim ile zaman geçirmenin keyfine vardim,.. Ve kizim su an 3 yasinda ve çok sagliklidir. Hiçbirseysi yok. Kendini sakin kötü his etme canim.

Bebek doğar doğma oluk oluk süt akmaz.vücut bebeğin doyacağı şekilde süt üretiyor.Siz emzirmeye çalışın ama öncelikle bebeğinizi kucağınıza alıp onunla biraz vakit geçirin.Hormonlarınız normale dönecektir böylece ve süt daha fazla gelmeye başlayabilir.Herkesi gönderin bebeğinize de kendiniz bakın.Benim kayınvalide de neredeyse mama verecekti hastanede.Tepemde sütün yok sütün yok diye gezip durdu.En son hemşirenin yanında da söyleyince, rahat bırakın anneyi sütü var az gelmesi normal, çok gelse bebek boğulur zaten dedi.Çenesini kapattı böylece.

Ayakta gezerek emzirmeyi deneyin ben bu şekilde bebegimde biberon yuzunden olusan meme reddini yenmiştim.tavsiye ettiğim annelerden de olumlu dönüş gelmişti.

Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ama annelik emzirmekle olmuyor ona duydugun sevgi ile doğup büyüyor danışmandan yardım al oldu oldu olmadı biberon mama kullanın yapacak bisey yok sen onun annesisin tekisin bir tanesisin...
Daha dur sana ilkkez anne dediği an için nasıl kaynayacak sabırlı ol dostum..

Sut sagimi icinde hastane tipi sut sagma makinesi oneririm. Ben medela laktina select kiralamistim çok daha guclu. Avent memeyi tam bosaltamaz denedim ordan biliyorum. Hastane tipi kullanarak ise gitmeme rağmen ilk 6 ay sadece anne sütü aldı.hem sütü de arttırdığını tecrübe ettim.

Öncelikle sakin ol,geç değil sütün gelebilir ve bebeğin memeyi tutabilir.Ama önce stresini atıp sakın olman lazım.
Ilk çocuğuma 2 aydan sonra daha sağa 6 ay verdim anne sütünü, sonra meme tutmadı sadece gece uyandıkça emdi .Büyüdükçe niye diretmedim diye kendimi ,vicdan azabı çektim.
2.ye inat ettim 23 ay emdi ama ne zorluklar stresler yaptım. Alerji diyet v.s bi ton sorunla uğraştım.
Şimdi düşünüyorum ikisin de annesiyim hiç fark yok.
Anne sütünün faydaları saymakla bitmez evet ama nasip denen de bisey var .
Sağlıklı huzurlu bir anne olmanın çok daha faydası var .
Sadece karın doyurmak değil ki annelik .
Ister mama ister meme ama her çocuk mutlu bir anneyi hakediyor .
Ben çok taktım kafama ama sen takma ,bu günler geri gelmeyecek ,bebeğine odaklan sen onun annesisin karnı nasıl doyarsa doysun.
Yetemedim kelimesini at kafandan sen taşıdın, doğurdun, annesisin .
Sağlıkla büyütün insallah

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Selam güzel anne hayırlı olsun mis kokulun. Benim bebeğim erken ve haliyle küçük doğdu. 8 gün kucağıma bile alamadım yoğun bakımdaydı. Orda sütlerimi sağmama rağmen mama vermişler biberona alıştı tabi. Beni uzun süre almadı reddetti göğüs ucuyla emzirdim silikon olanla. Hiç pes etmedim silikonla emerken birden çıkarıp kendi mememi verdim sürekli sürekli en son hiç reddetmeden aldı. Lütfen üzülme ve durumun müsaitse emzirme danışmanlığı al. Bebeğin emme duygusunu tatmin edecek emzik biberon hepsini kes şırınga falan ver ve açken kendi memeni teklif et. Göğüs ucu çok işe yarıyor

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Bana karısan kimse yoktu kimse de gelmedi ben de o kadarcık sağdım zamanla da bitti.Yani baskalarina yuklemeyin yapı gereği sütünüz yoktur.Ugrasin arastirin deneyin ben yapmistim olmadı. Yani iyi ki mama var asıl toplum baskısı bence anne sütünu farz kilmak tamam cok degerli cok dogal ama perişan olacak kadar uzulmeyin yani..

Sizin sütünüz mamanin içine karistirilamiyor mu?

Bı arkadaşım da sezaryan ile doğum yaptı o da benim sütüm yeter diye tutturmuş mama vermemisler. çocuk 2 gün aç kalmış ama bunlar doyuyor zannetmisler çocuk çok agladigindan mi ateşten mi ne artık Dr a gittiğinde Dr söylemiş sezeryanla doğan bebekler ekstra mama gerekiyormuş, bebek ölümden dönmüş. Arkadaşım çok üzülmüştü keşke doğumdan sonra Dr soyleseydi diye.

Eğer bebeğiniz saglikliysa benc e uzulmeyin
Sezeryanla dogan bebeklere mama gerekiyor diye bir genelleme yapamayiz. Ben iki sezeryan dogum yaptim. Ikisinde de hic mama kullanmadim. Surekli de doktor kontrolune gittim. Hic biri mama ver demedi.
Konu sahibi bebegin uykudayken reddetmeyebilir. Daha cok uyurken dene. Karamsar olma,hemen pes etme mama vermeden mutlaka emzirmeyi dene. Surekli doyurulursa biberon kolayina gelir.Sutun de artar merak etme. Hic tutmasa da dunyanin sonu degil uzulme. Su an hormonlar seni yoruyordur ama pozitif olmaya calis. Saglik olsun,mama icen bebeklerin de bir eksigi yok.Elinden geleni yaptiktan sonra hic uzulme.Bebegini gule gule buyut.

Sezeryanla dogan bebeklere mama gerekiyor diye bir genelleme yapamayiz. Ben iki sezeryan dogum yaptim. Ikisinde de hic mama kullanmadim. Surekli de doktor kontrolune gittim. Hic biri mama ver demedi.
Konu sahibi bebegin uykudayken reddetmeyebilir. Daha cok uyurken dene. Karamsar olma,hemen pes etme mama vermeden mutlaka emzirmeyi dene. Surekli doyurulursa biberon kolayina gelir.Sutun de artar merak etme. Hic tutmasa da dunyanin sonu degil uzulme. Su an hormonlar seni yoruyordur ama pozitif olmaya calis. Saglik olsun,mama icen bebeklerin de bir eksigi yok.Elinden geleni yaptiktan sonra hic uzulme.Bebegini gule gule buyut.

Ben bilmiyorum zaten arkadasima doktorun dedigini söyledim. Arkadasimda emiyordu sutum epey geliyordu bende sorun yok saniyordum demisti.
Saglicakla buyutun😘

facede le lache leaque turkiye gurubu var oraya uye olun sorununuzu anlatin size yardimci olurlar
hatta gerekirse bir hemsire bile yolluyorlar imkanlari varsa yasadiginiz sehirde
bebegime yetemedim diye dusunup uzulup olan sutunude gonderme
anne sutu vermemek yetememek degil annelik demek yalnizca anne sutu demek degil arkadasim sıkma canini üzülme

Daha 19 gün olmus memeyi unutmamistir o. Ac kalinca emer, doymazsa emzirmenin ustune mama verin. Oyle oyle mamayi azaltarak birakin

Emzirme danışmanı sizin için kesin çözüm. Çok yüksek ücretler istemiyorlar,eşinizle oturup konuşun size destek olsun,ben içgüdülerime güvenip sadece emzirmiştim siz de kendinizi dinleyin. Ten teması yapın,beraber duş alın geceleri uykudayken teklif edin. Olmayacak şey değil ilk 30 gün yenidoğanken memeye kolay dönüyorlar,geç kalmadınız.

Allah kolaylık versin güzel lohusa,burdan sarılıyorum sana hepsi zamanla geçecek.

Sütün gelmiyorsa süt yoksa yapacak birşey yok. Bende hiç emziremedim bir kerede ben anne olamadım, çoçuğum bana bağlı değil demedim. Anneliğimi doya doya yaşadım, Herkese de anlayışlıydım. Kusura bakmayın ama toplum baskısına göre anne olacaksanız sizde problem var çoçuk aç kalıp sarılık olacağına mama alsın karnı doysun daha iyi. Şuan 5 Yaşında bir damla bile anne sütü alamadı hiç sütüm yoktu ama maşallah gayet sağlıklı. Doya doya oynadım, doya doya bebekliğini yaşadım, herzaman yanındaydım anneyim ben ya emziremedim ama ben onun Annesiyim. Uykusuz kaldım, hasta oldu başında bekledim, hala derim o bana Allahın emaneti nasıl bir emanete bakılırsa öle bakıyorum ben evladıma yani sadece karnını doyurmakla anne olunmuyor.

Hastahane tipi sagma makinasi kiralayin. Bebisede sik sik meme teklif edin. Kisa zamanda kabul edecektir memeyi. Ama bu arada biberonu birakin. Sutu kasikla verin.

Hayırlı olsun . Siz bol bol rezene , madensuyu , spirulina kapsül için. Kafaya takip daha çok stress olmyâyin. Sut olunca sagip şişeden verin. Ama mutlaka memeninizj tutturmaya çalışın bebeği. Biberon ucu meme ucuna benzeyen yakın silikon alırsanız alisabilir. Allah kolaylık versin

Canım asla pes etme bak sütün geliyor ne güzel benim 19 günlükken o kadar bile sütüm yoktu şimdi 11 aylık oldu emiyor çok şükür sütüm geldi ama geç geldi bebeği de memeye alıştırmak için vazgeçme ayakta emzir sandalyede otur ya da emzirme danışmanından yardım al ama yetemiyorum falan deme memelerine masaj yap uyar, dipten uca doğru hareketlerle o da etkili oluyor

Beraber banyoya girin bebekle. İkinizde çıplak olacak şekilde. Siz yere oturun nasıl emzirme pozisyonunda rahat oluyorsanız o şekilde. Eşiniz bebeğe ve size bebeğin kafasına yüzüne gelmeyecek şekilde sadece üşümesin diye su tutsun.öyle emzirmeyi deneyin lütfen. Hem aradaki bağı arttırır hem emmek istiyo o sıra. Bi deneyin inşallah işe yarar. Emmeye başlarsa sütünüzde çoğalır hiç merak etmeyin. Ama oldu da emziremediniz ne olacak ? Ben 7 ay emzirdim 5 ayından sonrası zar zor. Başta memeye aşık çocuk gitti tiksinen bi çocuk geldi. Hiç sallamadım baktım istemiyo hop bıraktım. Hiç pişmanda olmadım valla. 7 aylıkken tamamiyle bıraktı benim sütüm 1 yaşına geldiğinde kesildi. Hiç biri sorun değil bunların yani. Emmeyen o kadar çok çocuk var ki.

X