Bebeğime yetemedim :(

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
İnstangramda anne sütü doktoru diye bir hesap var, takip edin iyice paylaşımları inceleyin. Evlat edinen annelerin bile sütü gelebiliyormuş. Bu sayfanın bana çok faydası oldu.

Böyle üzülürseniz sütünüz zaten gelmez.Annelik emzirmekle ölçülen bir şey değil bende bazı nedenlerden dolayı emmedim.İlk önce yetemiyorum düşüncesini aklınızdan çıkarın.Şu an hassas dönemdesiniz ve bir destek almaktan hiç çekinmeyin.

Gözünüz aydın sağlıkla büyütün bebeğinizi...öncelikle evinizi boşaltın. Çekirdek aile olarak başbaşa kalın. Sonra bebeğinizle ten tene temasta bulunun. Bu arada nette emzirme kampını araştırın. Anahtar cümle gak deyince meme guk deyince meme. Bol bol su için. Turşu, tuzlu, çay ve kahveden uzak durun. Hurma, tahin, dereotu tüketin bol bol. Memeyi alması için sağdığınız sütünüzü kaşıkla meme üzerine dökün böyle böyle memeye alışır. Rahatlayın, ten teması çok önemli . Bebeğinizi kimseye vermeyin şu aşamadaki vücudunuz süt üretsin. Ev işi misafir vs hepsine kapınızı kapatın şuan yalnızca bebeğinizle ilgilenin.

Sizin sütünüz mamanin içine karistirilamiyor mu?

Bı arkadaşım da sezaryan ile doğum yaptı o da benim sütüm yeter diye tutturmuş mama vermemisler. çocuk 2 gün aç kalmış ama bunlar doyuyor zannetmisler çocuk çok agladigindan mi ateşten mi ne artık Dr a gittiğinde Dr söylemiş sezeryanla doğan bebekler ekstra mama gerekiyormuş, bebek ölümden dönmüş. Arkadaşım çok üzülmüştü keşke doğumdan sonra Dr soyleseydi diye.

Eğer bebeğiniz saglikliysa benc e uzulmeyin
Bence yanlış bilgi. Sezaryan ile doğum yaptım. İlk 6 ay anne sütünden başka bir şey vermedim bebeğime. Su da dahil.

Allah bebeğinize sağlık versin. Kendinizi bu şekilde yıpratmayın. Önceleri emmeyip şimdi 14 aylık bebeği memeden ayrılmayan bir arkadaşım var. Bebeği hiç emmeyen ama gayet sağlıklı olan arkadaşlarım da var. Siz denemeye devam edin ama sütünüz yetmiyorsa da mama devreye girecek, bunda kendinizi helak edecek bir durum yok. Ama cevrenizdekilere debu bebeğin annesi olduğunuzu belli etmeniz gerekiyor.

Yalniz okuyorsunuz mesajları fırsat bulduğunuzda cevap verirseniz daha iyi yardımcı oluruz size . Böyle sanki insanlar boşa yazıp çiziyormuş gibi oluyor . Okumaya fırsat bulduğunuz icin yazıyorum bunu cvp vermeyede fırsat var demekki .

Tam sekiz ay meme tutması için uğraştım. 8. Ayda normal bebekler gibi emmeye başladı.
Ellerini gözünü bağlar, ayakta zorla emzirirdim. Çünkü mama da yemiyordu. O yüzden 3,5 aylık ek gıdaya başladım.

O yüzden hiç canını sıkma. Doğru değil ama meme ucuna tatlı şeyler sür, en azından memeyi tanısın.

Canımıniçi anneliğin hayırlı olsun. Öncelikle sakin ol. Stres yapma. Yediklerin ictiklerin süt artirmaz, sen dengeli duzenli beslen yeter. Bol bol dinlenmeye calis. Madem anne var, kaynana var. Bir zahmet senin butun islerini yapsinlar, sana sadece bebekle ilgilenmek ve uyumak kalsin. Hic cekinme ve bunu acıkca dile getir. Sut için bol emzirme ve uyku cok onemli. En cok bu ikisi artirir.

Google dan " Tomris'in emzirme notlari" ni bul ve zaman buldukca hepsini oku. Bu konuda emin ol cok isine yarar.

Dusa bebeginle birlikte gir. Teniniz birbirine degsin. Hatta firsat buldugun zamanlarda da bebeginle basbasayken sen de belinden ustunu soyun, onu da soy. Uzerinize bir ortu ort ve teninizin temas etmesini sagla. Birak senin ten kokunu doya doya alsin.

Sen elinden geleni yap. Baktin bebegin israrla emmek istemiyorsa kendini de cok uzme. Mama da zehir degil. O da anne sutu gibi bir beslenme yontemi. Bebeginin en buyuk ihtiyaci mutlu bir anne.❤❤

Tam sekiz ay meme tutması için uğraştım. 8. Ayda normal bebekler gibi emmeye başladı.
Ellerini gözünü bağlar, ayakta zorla emzirirdim. Çünkü mama da yemiyordu. O yüzden 3,5 aylık ek gıdaya başladım.

O yüzden hiç canını sıkma. Doğru değil ama meme ucuna tatlı şeyler sür, en azından memeyi tanısın.
19 günlük bebeğe memeyi tutturmak için ne sürsün mesela? Yapmayın, Allah korusun. 6 ay yalnızca anne sütü ya da muadili olan mama. Tat alma duygusu olmayan bebeğe şekerli şeyler vermek hayati tehlikeye sebebiyet verebilir. Memeyi tanıması için memeye anne sütü damlatabilirsiniz. Aman sakın ola şekerli şeyler falan denemeyin bile. Falanca yaptı birşey olmadı denebilecek şeyler değil bunlar. Öneri de bulunurken de dikkat etmek gerek.

Mesajlari okudum bir yandan da hala cocugu emzirme mucadelesi veriyorum ne yazik ki. Hepinize tesekkur ederim yorumlariniz icin öncelikle. Herkeste bir çocuk sevgisi oldu bir o kucağına aldı bir başkası. Bir ara çocuk huysuzlandı kv geldi. Eşim geldi Jane çocuğu sakinleştirir dedi kv demesin mi onun sutu mu var nasıl sakinlestirsin diye. Su sozunu asla unutmayacağım patavatsızlık resmen insan azıcık karşısındakini düşünür. Çocuğa mama verdik hem de fazlasıyla zaten ondan beni istemedi ona rağmen sarılık oldu 18.8 değeriyle hastanede yattık. Yanı mama takviyesi hicbir şekilde sarılığa engel olmadı. Eşim de destek olmadı bana onlar tecrübeli daha iyi bilirler demekten başka bir şey bilmiyordu. Şimdi de gelmiş annesi değil miydin alsaydın tembellikten emzirmedin diyor. Ne onu ne de kendimi affedemiyorum çok kızıyorum bunların olmasına.

İnanın anlayamıyorum bu kafayı!
Tabi ki süt gelmiyorsa mama verilecek, aç mı kalacak çocuk!
İlk doğumumda benim de gelmedi sütüm, sağma makinesi ile acı içinde 4 gün boş göğsü çeke çeke zorla getirttim, o ilk kaşık heyecanını anlatamam.
Ama bu süre zarfında bebeğimin şırınga ile beslenmesi çok zorluyor çünkü mide kapasitesi artıyordu.
2 hafta sonra biberon verdim, 40 gün geldi sütüm o kadar aldı.
Ne var ki bunda Allah aşkına?
Sizi reddetti istemedi değil, çene kasları kuvvetli olmadığından emmiyorlar ve böyle bebekler 2 aylık olana Kadar da o gücü bulamıyor zaten, vakumlama yapamıyor.

Şimdi şunu iyice düşünün, bebeğinizin sağlıklı büyümesi, temel ihtiyaçlarının giderilmesi mi mühim yoksa siz ‘anne’ hissedeceksiniz diye süt olmadan emzirmeye çalışmak mı, az biraz mantık yahu.
Siz annesiniz, sezaryen de olsanız, emzirmeseniz de, bebeğiniz için muhteşem annesiniz.

19 günlük bebeğe memeyi tutturmak için ne sürsün mesela? Yapmayın, Allah korusun. 6 ay yalnızca anne sütü ya da muadili olan mama. Tat alma duygusu olmayan bebeğe şekerli şeyler vermek hayati tehlikeye sebebiyet verebilir. Memeyi tanıması için memeye anne sütü damlatabilirsiniz. Aman sakın ola şekerli şeyler falan denemeyin bile. Falanca yaptı birşey olmadı denebilecek şeyler değil bunlar. Öneri de bulunurken de dikkat etmek gerek.
Oraya doğru değil yazdım zaten.

Tabiki var sağmakla beraber bebege tutturmaya çalışın ve bir danışma desteği alin
Konya da yaşıyorum bulunduğum ilçe merkeze çok uzak ne yazık ki 160 km merkeze. Böyle bir danışmandan yardim almam çok zor. Bir seferde düzeltilse alırım ama uzun bir süre devam ederse mümkün değil böyle bir hizmetten yararlanamam 19 günlük bebekle

Memeyi tutabildi mı birkez de olsa?
Çocuğum güçlü doğdu, öyle güçsüz bir bebek değildi. Tuttu ama süt hemen gelmedi belki sezaryen olduğu için belki benimle alakalı bir durumdan ötürü bilemiyorum tabiki de sebebini . Ama onu ne gelen çocuk ac doymuyor diye başımın etini yiyip çocuğa mama vermem için baskı yapınca eşim de dahil olmak üzere kendimi aşırı yalnız hissettim. Çocuk o kadar çok yedi ki memeyi tutma ihtiyacı dahi duymadı. Oysa ilk gün tutmuştu kuzum

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Canim sen daha lohusa sin ve duygu gelgitlerin çok sancili kendini suclama ben 5 gun emzirdim sonra sipa birakti almadi bende sagdim baktim olacak gibi deil ben sagarken cocuk katiliyo eehhh dedim yeter getirin mamayi süt yok çünkü stres uzuntu gecmek bilmeyen bir kaygi ve tercubesizlik hep ben yalnizdim kimse yoktu bir esim oda gece calisiyordu bol bol dinlen birak baksin lar bebege daha sezerynin iyilesmedi bile uzme kendini bizde bir insaniz robot degiliz mama kotu deil Anne sutunu tutmaz yeri ama iyiki mamada var ve piyasada çok iyi mmalarda var ama fiyat türkiyede El yakiyo canlari saolsun tabi

Çocuğum güçlü doğdu, öyle güçsüz bir bebek değildi. Tuttu ama süt hemen gelmedi belki sezaryen olduğu için belki benimle alakalı bir durumdan ötürü bilemiyorum tabiki de sebebini . Ama onu ne gelen çocuk ac doymuyor diye başımın etini yiyip çocuğa mama vermem için baskı yapınca eşim de dahil olmak üzere kendimi aşırı yalnız hissettim. Çocuk o kadar çok yedi ki memeyi tutma ihtiyacı dahi duymadı. Oysa ilk gün tutmuştu kuzum
Canim bir yerdede haklilar cocuklar dogar dogmaz kilo kaybediyorlar bir bebegin vucudunda 300 ml kan vardir ve ac kalirsa sariligi artar yani uzulme bukadar

Bu kadar dert etmeyin süt işini, olsa iyi olur, olmazsa da siz bebeğiniz için dünyanın en iyi annesi olacaksınız merak etmeyin. Daha çok vaktiniz var, sadece 20 gün olmuş hiçbir şeyi kaçırmadınız :)
Koynunuzda tutun , memeyi almasa bile memenizin üzerinde yatırın sürekli.. emzik verdiniz mi? Emzik yerine memenize alıştırmaya çalışın, daha çok küçük alışır, sütünüz de artabilir bol bol emerse.. benim büyük 4 yaşında, ayakta bile emzirmeye çalışırdım emmedi pek. Ama olsun, ben onun ruhunu doyuruyorum 🥰🥰

Canim bir yerdede haklilar cocuklar dogar dogmaz kilo kaybediyorlar bir bebegin vucudunda 300 ml kan vardir ve ac kalirsa sariligi artar yani uzulme bukadar
O
O kadar mama verdik ama ona rağmen sarılık oldu engel olamadık yani ne yazık ki. Hastanede yattık bir gece çok şükür geçti

X