Bebeğime yetemedim :(

Jane Bennet

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2018
483
788
33
Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Tabiki var sağmakla beraber bebege tutturmaya çalışın ve bir danışma desteği alin

Annelik sadece emzirmek degil. Bunun icin uzulmeyin. Anbesi olmayip mama ile buyuyen cocuklar da var ve gayet sagliklilar. Onemli olan bebeginizin saglikli olmasi. Oglum 4 ay emdi beni. Onemli olan saglikli olmadi. Yemekle sut artmiyor bu arada. Hamilelik sirasinda vucudunda depolanan yapglar emdikce sute donusuyor. Ihtiyacin olan sey sadece su sut uretimi icin. Sutunu sagmaya ve sabirla bebegine gogsunu vermeye devam et. Olmuyorsa da canini sıkma.

Bebeğinizle yalnız kalmaya çalışın gerekirse gece sabaha kadar meme vermek için tetikte olun. Bebek yaratılış gereği emmek isteyecektir. Vazgeçmeyin. Ben 2 sezeryan yaptım geç de olsa geldi sütüm yeter ki bebeği uzak tutmayın koynunuzdan. Gitsinler diye kalplerini bile kırdım ama sonuçta ben ve bebeğim kazandık.

Süt gelir öncelikle kendinizi sıkmayın ve bi emzirme danışmanından faydalanın. Maddi olarak uygun olmazsa sağlık ocağındaki ebeler de yardımcı oluyorlar.

Ayrıca uyurken meme vermeye çalışın ve bebeğinizle birlikte duşa girin. Anne karnını hatırlıyorlar ve emebiliyorlar duşta... her aciktiginda mutlaka öncelikle memeyi teklif edin, almazsa mama verin.

Sizin sütünüz mamanin içine karistirilamiyor mu?

Bı arkadaşım da sezaryan ile doğum yaptı o da benim sütüm yeter diye tutturmuş mama vermemisler. çocuk 2 gün aç kalmış ama bunlar doyuyor zannetmisler çocuk çok agladigindan mi ateşten mi ne artık Dr a gittiğinde Dr söylemiş sezeryanla doğan bebekler ekstra mama gerekiyormuş, bebek ölümden dönmüş. Arkadaşım çok üzülmüştü keşke doğumdan sonra Dr soyleseydi diye.

Eğer bebeğiniz saglikliysa benc e uzulmeyin

Mutlaka bir emzirme danışanından destek alın. Nerede yaşıyorsunuz acaba? Mutlaka şehrinizde bir mzirme danışmanı vardır. Yoksa bile online danışmanlık verenler var.Sağlık ocağı hemşireleride size yardımcı olabilir.instagramdan bu bayanı takip edin ve yazın müsait olduğunda size geri dönecektir.

Eklentiler

• 6A03DE09-FD2B-408F-9F68-D8345DC03B1A.png
    6A03DE09-FD2B-408F-9F68-D8345DC03B1A.png
    353,3 KB · Görüntüleme: 222
bebeğini mamayla büyütmek zorunda kalanlar kötü anne mi oluyo?niye ağlayıp duruyosunuz? annelik emzirmekle ölçülseydi ohooo kimler pırlanta olurdu.stres en büyük düşman, stresi çıkartın hayatınızdan en başta.kendi çocuğunuzu niye elden ele gezdiriyorsunuz da kendiniz alamıyorsunuz? sesiniz çıksın biraz artık bi insan yetiştiriyorsunuz, karar verecek kişi de siz ve eşiniz.emmeyi reddediyorsa sağın, göğüse uyguladığı refleks aynı emmeyle.süt yapıcı beslenin, bol su için, evden gönderin gereksizleri , sağın makinayla düzenli.olmazsa da dünyanın sonu değil ya.kuzenim de doğum yaptı yakın zamanda göğüsleri yok gibi küçük, süt üretmiyo da.doğduğu andan beri mama yiyo maşallah çoook sağlıklı sıpa.
önemli olan çocuğun gelişimi.ben de hiç anne sütü almadım çok şükür sağlamım.artık günümüzde üretilen mamalar artık anne sütünden besleyici.kendi kendinizi zorla depresyona sokmayın.

Güle güle büyütün bebeğinizi. Şu büyüklerin ettiklerini kimse etmiyor 😞
Keşke bildiğim şeyler olsada yazsaydım ama maalesef yok. Sadece yazıp destek olmak istedim. Umarım bebeğiniz sağlıkla büyür sizde bugünleri en kısa zamanda atlatırsınız 🙏🏻

Zorla mama mama diye tutturan herkesi öncelikle evinizden kovalayın.

Bebek biberon ile tanışmış, o sebeple meme reddi son derece normal

1 gr bile sütünüz varsa, sütünüz olduğu anlamına gelir. Bebek emmeye başladığında bebek ne kadar çektikçe o kadar süt gelecektir. Bebeğin emmesiyle en iyi sağma makinesi bile bir olmaz.

Yapmanız gereken biberondan kurtulup, mama alıyorsa da mamayı kesmeden kaşıkla, enjektörle vermek.

Bebeğin tekrar emmesi için de emzirme danışmanlarından destek alabilirsiniz, devlet sağlık kurumlarında bile bu hizmet veriliyor. Facebookta da gruplar var, çoğu meme reddi yaşayan bebeği çeşitli yöntemlerle memeye döndürüyorlar.

Her şeyi denediniz olmadı, tek mamayla beslenen bebek sizinki olmayacak, eksik annelik değildir bu.

Son olarak da babası dışında, size kimsenin müdehale etmesine izin vermeyin. Anne sizsiniz, o bebek için en doğru kararlar ne olursa olsun size ait olacaktır.
Sizin bebeğiniz, sizin içgüdüleriniz.

Bence henüz geç değil ya tutabilir. Bizim yeğen de istememişti zamanla alıştı. Mama yerine süt verin. Evi de boşaltın artık 20 gün olmuş hala kalabalık mı?
Yeni doğmuş bebeğe inek sütü verilmez. İnek sütü 1 yaştan önce tavsiye edilmez.

Bu toplum ne zaman lohusa kadını rahat bırakacak kadar medenileşecek acaba? Stres yapmayın. Sütünüz gelmese de siz annesiniz. Annem de beni emzirememiş, gayet sağlıklı ve sevgi dolu bir çocukluk geçirdim. Güle güle büyütün bebeğinizi.

X