bebeğimi aldırmak zorunda kaldım nasıl iyileşeceğim?

Yapılan işlem yeni usuller ile yapılsa dahi rahime zarar verdiği için bir sonraki gebelik riskli gebelik olacaktır yani düşük riski olan gebeliklerde yada tutunması çok iyi bir kadında bu oran düşer. Spontan düşük dediğimiz kendi kendine başlayan düşüklerde bu şekilde risk yoktur rahim kendi dokusunu adet gibi kendi atar fakat 5 haftalık alınan bir bebek ile 9 haftalık alınan bir bebeğin arasında ciddi fark var ne kadar hafta ilerlerse risk o kadar artar, çünkü bebek rahime gömülür ve tamamen içinde ayrı bi alan oluşturur -sağlıkla ilerleyen gebelik- bu alan çok güçlüdür ve normale aykırı bozulması rahim dokusuna zarar verir
Bir de tutunma kanaması veya lekelenmesi yaşamamıştım bu neden oldu kanamasız tutunması daha mı iyi demek

Eşim istemedi bebeğimi aldırmak zorunda kaldım.canım çok yanıyor.kalp atışlarını duyduğum ve kesesini gördüğüm gün onu aldırmak zorunda kaldım.şimdi nasıl iyileşeceğim?kulağımdan gitmiyor minik kalbinin sesi
😥😥😥 bebek istemeyen o bebegi yapmayacakti korunacakti yapmişsa arkasinda duracakdi dunyaya gelen her insanin rizkini Allah veriyo 😥 kalbi atan bebege nasil kiydi 😥 çok.günaha girmiş😡 yarin zengin olur bebek ister biranda dilenci bile ola bilir.

Maddiyatımız yok derken mesela açar mısınız biraz daha maddiyat sizin için ne demek ? Ne kadar aylık gelir gider gibi neye göre maddiyatınız müsait değildi çok merak ettim.

2.5 senedir hamile kalmaya çalışıyorum rabbim her isteyene nasip etsin. Adınıza üzüldüm ama aldırmayabilirdiniz. Ayrıca evlendikten sonra çocuk konuşulmaz mı yani karşılıklı konuşulur kararlar verilir vs korunmadan olmuş. Bir sorum daha var maddiyatınız eşinize göre yok size göre var mıydı ?

Çok özür dileyerek son soruma geliyorum okuduklarıma çok üzgün ve çok şaşkınım. Bebeğimi tekrar kazanırsam gibi bir şeyler söylemişsiniz işte tekrar hamile kaldığımda bu evliliğime mecburum vs. Değilsiniz ve lütfen korunun çünkü suan sizden anladığım hemen 2. Bir hamilelik ve kavga eşin istememesi belkide tekrar kürtaj…. Lütfen kendinize gelin Allah yardımcınız olsun.

Bence sizde de çok problem var
Anlayamadım bebeği geri getirmek ne demek?
Hem korunmayıp hem kalbi atan bir bebeğin sadece maddi sebeplerle sökülüp alinmasini isteyen bir kocadan mi bebek istiyorsunuz gerçekten?

Bu adamin karşısında duramamissiniz ben anlayamiyorum bebek istemeyen bir adam nasıl yaptı bu çocuğu? Dümdüz korunmadiniz yani. Yazıklar olsun ikinize de.

Sanırım hanımefendi eski usul yöntemler ve kötü işlem yapılarak rahime verilen hasarı kastetmiş bir de ilk gebelikte rahim ağzı doğum yapmış birine göre kapalı olduğu için rahim ağzını işlemi doğru yapamayan hekimin yanlış bir şekilde açması rahmin hasarına ce enfeksiyon kapmasına neden olabiliyor bugün doktor kontrolünde sorduğumda bu cevapları aldım.işlem yapılmak zorundaysa bile hekim seçimi önemli bu işlemi yapmak mecburiyetinde olan tüm okuyanlara ciddi sabır diliyorum.
Tabi ki her operasyonda olduğu gibi risk mevcuttur. Hanımefendi onu kastetmiyor ama diğer yorumunu okursanız. Ben de diyorum zaten uzman hekimlerce yapılmalıdır ama sırf kürtaj oldu diye direkt olarak sağlıklı gebelik oranı %60lara kadar düşer bir şey söz konusu değil.

Hemşire + paramedik mesleğine sahibim ifşa olmamak adına çok ayrıntı veremem ama Türkiyenin en iyi kadın doğum doktorları ile yetiştim , çalıştım ,kadın doğum ve bebek üzerine bir sürü eğitim aldım (burada ve yurtdışında verilen seminerler ek olarak) Binlerce vaka gördüm hamile kalan, kalmak isteyen (üremeye yardımcı ve perinatoloji) ve doğum sonrası süreçleri yaşayan. Sizin için yeterli mi? Kime neyi anlatıyosunuz gerçekten şaşıyorum bazen verdiğim bilgiler “hoşunuza gitmesede” gerçekler. “Kürtajın bir sonraki gebeliğe zararı yoktur” diyorsunuz umarım bunu bir kadın doğum uzmanı olarak söylüyorsunuz zira meslektaşlarınızın 100de 98i asla bu görüşte değil. Bu forumda kadın doğum ve üremeye yardımcı alanda bir çok kadına yardımcı oldum halada yazarım, her kadının doğum hikayesi başkadır, benim gördüğüm vakaları, yaptırdığım doğumları es geçerek bu şekilde boş konuşmayın, zira bi hocalarımızın öğretileri var birde hastaya pozitif yaklaşım var bu ayrımı bizim tarafımızda değilseniz bi zahmet bize öğretmeyin.
Hemşirelik yapan birini bir doktor neden yetiştirir ki? Asistan doktor falan mısınız ayrıca? Hemşire egosu diye bir şey var, doktorlardan daha donanımlı olduklarını düşünen hemşireler var, sanırım onlardansınız, ah ne çok çektik bu egolardan :) Sizin hobi olarak katıldığınız (hobi olarak çünkü alanınız bu değil dediğinize göre hemşiresiniz) seminerler, eğitimler vs bu konuda söz sahibi olabileceğiniz manasına gelmiyor. Hangi seminermiş o, kim düzenliyor? Suç duyurusunda bulunalım. Sizi 'eğiten' doktorlar kim? Yanlışlıkla yolumuz düşmesin. Sizin tarafınızdayım, ben de sağlık çıkışlıyım :) Muhtemelen benzer eğitimleri almışızdır ama ben kendimi sizin kadar söz sahibi hissetmiyorum. Zira doktor değilim, sağlıkçıyım sadece. Hemşire damar yolu açar, kan alır vs kadın doğum konuları hakkında yorum yapmak ne hadle yahu? Bana kadın doğumcu musunuz demişsiniz, ben değilim evet peki ya siz? Üslup yerlerde zaten, boş konuşma falan, az çok anladım sizi ben ya, değişik bir psikoloji. Diğer yoruma da ithafen; Ben rahme kesinlikle zarar vermez demiyorum, her operasyonda olduğu gibi kürtajda da risk vardır elbette! Verdiğiniz bilgileri zaten biyoloji dersi alan lise öğrencisi de verebilir. Bu bilgilere sahip olunca o konuda uzman olmuyorsunuz. Her kürtaj yapan kadına 'aferin sana, al işte, sağlıklı gebelik şansın %60 oldu iyi mok yedin!' gibi yaklaşmak ne kadar etik, doğru? Evet risk var ama her kadına aynı şeyi söyleyemezsiniz! Bu yaptığınız hem hadsizlik hem vicdansızlık! Ben de bir düşük yaptım. Düşükle sonuçlanmasaydı kürtaj olacaktım. Sizin katıldığınız birkaç saatlik seminerlere (cidden hangi seminerde bu söyleniyor aşırı merak ettim neyse) kıyasla, İstanbul'un en donanımlı ve büyük akla ilk gelen o hastanesinde çalışırken, oradaki proflardan doçentlerden bilgi aldım. Hiçbiri de bana gelip '%60 bık bık' demedi. Araştırdım, okudum ve 1 makalede bile sizin kadar kesin ve net konuşan 'uzman doktor' görmedim. Risk var elbette evet ama her operasyonda olduğu kadar. Fakat ben yine boşu boşuna yazdım bunları çünkü sizin sabit fikir değişmeyecek belli. Bugün benim imtihanım da bu konu olacak ama bu son yazım, ne yazarsanız yazın bir daha uğraşmayacağım, tek tavsiyem araştırıp okumanız olabilir. Başımdan geçtiği için söylüyorum; mecburi veya isteyerek kürtaj yaptırmış/yaptıracak kadınların bu platforma kolaylıkla erişebileceğini unutmadan, doğru ve bilimsel verilere dayanan bilgiler yazmak zorundasınız. Konu sahibi size sonraki gebeliğimi etkiler mi vs dememiş size ne ??? Size vicdanlı günler dilerim :)

İlk gebelikte çok büyük risk sağlıklı gebelik şansınızı yüzde 60lara kadar düşürdünüz. Madem istemiyormuş neden korunmamış, siz neden korunmadınız? Madem paranız yok siz korunun eşinize bakmayın. Size bunu dayatan adamı nasıl boşamazsınız orasıda ayrı mesele
Bu adamla hala evli kalırsa pes gerçekten...

Hemşirelik yapan birini bir doktor neden yetiştirir ki? Asistan doktor falan mısınız ayrıca? Hemşire egosu diye bir şey var, doktorlardan daha donanımlı olduklarını düşünen hemşireler var, sanırım onlardansınız, ah ne çok çektik bu egolardan :) Sizin hobi olarak katıldığınız (hobi olarak çünkü alanınız bu değil dediğinize göre hemşiresiniz) seminerler, eğitimler vs bu konuda söz sahibi olabileceğiniz manasına gelmiyor. Hangi seminermiş o, kim düzenliyor? Suç duyurusunda bulunalım. Sizi 'eğiten' doktorlar kim? Yanlışlıkla yolumuz düşmesin. Sizin tarafınızdayım, ben de sağlık çıkışlıyım :) Muhtemelen benzer eğitimleri almışızdır ama ben kendimi sizin kadar söz sahibi hissetmiyorum. Zira doktor değilim, sağlıkçıyım sadece. Hemşire damar yolu açar, kan alır vs kadın doğum konuları hakkında yorum yapmak ne hadle yahu? Bana kadın doğumcu musunuz demişsiniz, ben değilim evet peki ya siz? Üslup yerlerde zaten, boş konuşma falan, az çok anladım sizi ben ya, değişik bir psikoloji. Diğer yoruma da ithafen; Ben rahme kesinlikle zarar vermez demiyorum, her operasyonda olduğu gibi kürtajda da risk vardır elbette! Verdiğiniz bilgileri zaten biyoloji dersi alan lise öğrencisi de verebilir. Bu bilgilere sahip olunca o konuda uzman olmuyorsunuz. Her kürtaj yapan kadına 'aferin sana, al işte, sağlıklı gebelik şansın %60 oldu iyi mok yedin!' gibi yaklaşmak ne kadar etik, doğru? Evet risk var ama her kadına aynı şeyi söyleyemezsiniz! Bu yaptığınız hem hadsizlik hem vicdansızlık! Ben de bir düşük yaptım. Düşükle sonuçlanmasaydı kürtaj olacaktım. Sizin katıldığınız birkaç saatlik seminerlere (cidden hangi seminerde bu söyleniyor aşırı merak ettim neyse) kıyasla, İstanbul'un en donanımlı ve büyük akla ilk gelen o hastanesinde çalışırken, oradaki proflardan doçentlerden bilgi aldım. Hiçbiri de bana gelip '%60 bık bık' demedi. Araştırdım, okudum ve 1 makalede bile sizin kadar kesin ve net konuşan 'uzman doktor' görmedim. Risk var elbette evet ama her operasyonda olduğu kadar. Fakat ben yine boşu boşuna yazdım bunları çünkü sizin sabit fikir değişmeyecek belli. Bugün benim imtihanım da bu konu olacak ama bu son yazım, ne yazarsanız yazın bir daha uğraşmayacağım, tek tavsiyem araştırıp okumanız olabilir. Başımdan geçtiği için söylüyorum; mecburi veya isteyerek kürtaj yaptırmış/yaptıracak kadınların bu platforma kolaylıkla erişebileceğini unutmadan, doğru ve bilimsel verilere dayanan bilgiler yazmak zorundasınız. Konu sahibi size sonraki gebeliğimi etkiler mi vs dememiş size ne ??? Size vicdanlı günler dilerim :)
Hanımefendi ben şuan paramedik olarak 112de görev yapıyorum. Siz kan alan serum takan kısımda olabilirsiniz ben doktorların yetiştirdiği dediğim kısımla gurur duyuyorum çünkü sizin aksinize o doktorlar kendi “ekibiyle” eğitim ve operasyonlara katılır, hastalara danışmanlık verdirmen için yanındakini eğitmen gerekir siz order yazıp hadi bu ilacı yapalım diyenlerle karıştırıyosunuz. Bende hemşire egosu yok yani ben doktorlarımıza çok değer veririm ve bu yüzden hocalarımız bize bir şey öğrettiğinde ben doktor değilim banane tribine girmem bu boş insan işidir. Yurtdışında gidilen seminerler her sene güncellemesi olan ve doktorların yarı yarıya kendi aralarında tartıştıkları vakalar ile ilgili olur ve değil hemşire anesteziyi yapan ekipte katılır sizin algılama sorununuz “ekip” kurmak ile klasik servis hemşireliği . Ayrıca ben şuan 112de bir sürü vaka alıyorum ilaç ve ilkyardımı yapıyorum hiçkimseye bağlı kalmadan sizin “sağlıkçı” bilginiz benimle yarışamaz ☺️ ayrıca belirteyim ben kendimi “doktor” sanarak bunları demiyorum zira aktif çalışan bi paramediğim mesleğimide çok seviyorum doktorlar bizim amirimiz değil ekip arkadaşımız siz küçük vizyonunuzla hastanede gördükleriniz kadarını sanmayın. Dışarıda bambaşka bi sağlık devrimi var neyseki herkes sizin gibi hemşiler serum takar kan alır bu kadar vizyonuna sahip değil çok güzel gelişen doktoraya çıkan değerli hemşire arkadaşlarımız var. Siz googledan araştırmaya devam edin biz “gerçek” vakaları konuşmaya devam edicez ☺️ siz çocuk istemiyorsanız korunun konularınızı az çok biliyorum hamile kalıp çocuk sahibi olmayı hiç istemiyorsunuz bu yüzden kürtaj olacaksanız olun yani bu gerçekleri değiştirmiyor, düşük yaşamışssınız spontan düşük başka ,8-9 haftalık bebek aldırmak başka bunu yaparsanız rahim sağlığını konuşuruz, ayrıca hamile kalır/kalamaz kısmını etkilemez ,hamile kalınır burada risk tutunma/gömülme aşaması ilerleyen zamanlarda düşük riskini arttırmasıdır. Bu yüzden hastalara daha önce düşük ölü doğum var mı diye sorulur ona göre plan çıkartılır sizin iddanıza göre kürtaj olup olup ,rahmi hiç olmayan biri gibi olsa neden ona göre tedavi planı oluşturulsun? Konudan o kadar uzaksınız ki nereden tutsan elinde kalır.

Hemşire + paramedik mesleğine sahibim ifşa olmamak adına çok ayrıntı veremem ama Türkiyenin en iyi kadın doğum doktorları ile yetiştim , çalıştım ,kadın doğum ve bebek üzerine bir sürü eğitim aldım (burada ve yurtdışında verilen seminerler ek olarak) Binlerce vaka gördüm hamile kalan, kalmak isteyen (üremeye yardımcı ve perinatoloji) ve doğum sonrası süreçleri yaşayan. Sizin için yeterli mi? Kime neyi anlatıyosunuz gerçekten şaşıyorum bazen verdiğim bilgiler “hoşunuza gitmesede” gerçekler. “Kürtajın bir sonraki gebeliğe zararı yoktur” diyorsunuz umarım bunu bir kadın doğum uzmanı olarak söylüyorsunuz zira meslektaşlarınızın 100de 98i asla bu görüşte değil. Bu forumda kadın doğum ve üremeye yardımcı alanda bir çok kadına yardımcı oldum halada yazarım, her kadının doğum hikayesi başkadır, benim gördüğüm vakaları, yaptırdığım doğumları es geçerek bu şekilde boş konuşmayın, zira bi hocalarımızın öğretileri var birde hastaya pozitif yaklaşım var bu ayrımı bizim tarafımızda değilseniz bi zahmet bize öğretmeyin.
oran veriyorsunuz, iddialısınız. Destekleyen hakemli dergilerden makaleleri paylaşır mısınız? Ayrıca kürtajın çeşitleri var, ilaç alarak da oluyor mesela bu kadar sektördeyseniz haberiniz vardır herhalde? Onu bu oranın neresinde konumlandırıyorsunuz?

oran veriyorsunuz, iddialısınız. Destekleyen hakemli dergilerden makaleleri paylaşır mısınız? Ayrıca kürtajın çeşitleri var, ilaç alarak da oluyor mesela bu kadar sektördeyseniz haberiniz vardır herhalde? Onu bu oranın neresinde konumlandırıyorsunuz?
Ortalama oranlar verdiğimi anlayamıyorsanız ne yapabilirim? Diğer yorumlarda ayrıntılı açıkladım hanımefendi üşenmezseniz okursunuz spontan düşük,ilaçla düşük ve kürtaj hepsi farklı kategoride bunuda belirttim. Dergiden ne makalesi paylaşacam pardon? Doktorlar 1000vaka çalıştıysa kendi çalışmasını sunum yapar (hastaları üzerinden ve tartışırlar bilimsel verilerle) hatta bazıları hemşirelerine analiz yaptırır (gördükleri hastalarım tahlili farklı olan parametreler neye bakmak isterse) en son kendi derler toplar mesela enfeksiyon birimleri genelde bu şekildedir size tutup bi şey ispatlamak zorundada değilim. Burdan link atıp x doktor bunu demiş diyecek olsam google yeterli olurdu hepimize zaten ? Ben forumda bu konuda sıkıntı çeken , sorulara cevap alamayan, fikir farklı vaka duymak isteyen herkese yardımcı oluyorum bildiğim kadar kapasitem kadar fazlasını zaten yapamam. Siz isterseniz googledan isterseniz hekiminizden kimden isterseniz oradan bilgi alabilirsiniz sorgulayabilirsiniz fakat burada bazı şeyleri görmüş okumuş çalışmışken konu gelirse söylerim bunada kimse karışamaz.

Eşim istemedi bebeğimi aldırmak zorunda kaldım.canım çok yanıyor.şimdi nasıl iyileşeceğim?
Yüreğinizin acısı hiç bir zaman geçmeyecek bunu sizde biliyorsunuz sadece artık önünüze bakacaksiniz tekrar hamile kalmamak için önleminizi almanız sizin yararıniza olacaktır çok zorlanirsanizda psikolojik destek almanızda fayda olacaktir umarım bir an önce toparlanirsiniz

X