Bebeğinin kalbinde vsd çıkanlar :( fetal dna testi Güvenilirliği

Elaemi

Sağlık olsun
Kayıtlı Üye
24 Mart 2009
2.853
3.626
12. Haftamda yaptırdım bahsettiğiniz kan testini kapsamlı şekilde hemde down sendromu da dahil 17 farklı genetik hastalığa bakıldı ve hepsi negatif çıktı şükür. Ancak şuan bu vsd bulgusu ile down sendromunun ilişkilendirilmesi kafamızı karıştırdı. Dediğiniz gibi maliyetli bir testti. Ve şuan ne kadar güvenmeliyiz muallaktayız
Benim yaptirdigim zaman 4 sene önce adına prenatal test deniyordu siz fetal yazınca farklı bir test diye düşündüm .verilen sonuçta /99 doğru sonuç vermektedir yazıyordu oldukça güvenilir bir sonuç .bence başka bir doktora daha gidin derim .sağlıcakla kucağınıza almanızı diliyorum .çok zor bir süreç sizi çok iyi anliyorum
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 47 Kg. ile 64 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 160 cm. Başlangıç Kilom :78 Kg. Şimdiki Kilom :78 Kg.

Moanaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2021
65
92
32
bir ekleme de yapmak isterim,daha açıklayıcı olması açısından,içiniz rahat etsin diye :

NT (nuchal translucency) testi ense kalınlığını ölçer,3 mm'den fazla olması down sendromu şüphesini fazlaca artırır ve ileri tetkiklerin yapılmasını gerektirir.

aynı şekilde 1.anne yaşı (35 yaş ve üzerisi) 2.kanda bakılan yukarıda bahsettiğim hormonlar 3. NT ile risk skorlaması yapılıyor.

alanım olmadığı için detaylara pek vakıf değilim ancak kabaca risk 1/250'nin üzerinde ise genetik danışma ve prenatal tanı protokolü uygulanır.

sizde kuvvetle muhtemel risk belirttiğim skorun altındadır,yoksa sizi direkt genetik danışmaya yönlendirirlerdi zaten.

içinizi ferah tutun :KK200::KK200:
Merhaba ikili üçlü test yaptırmadım sadece fetal dna yaptırdım ama perinatolog olmayan kendi doktorum yinede de ense burun ölçümü yapmıştı bi sıkıntı görmedi. Elimde sadece fetal dna bulguları var . Detaylı usg de de ense burun beyin bağırsak vs her şey normal ama vsd üzerinden amniosenteze yönlendirdi. Kendi doktoruma danıştık o da gerek görmedi tek başına vsd ile amniosentez gerekmez bir de güvenilirliği çok yüksek fetal dna ın dedi. Tam güvenecek gibi oluyorum sonra bi vesvese geliyo. Rabbim kimseyi korktuğuna uğratmasın çok zormuş çok
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 62 gün geçti.

Minel_ask

Previously lilla
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2010
3.328
3.769
Bazı devlet hastanesinde ücretsiz yaptırılabiliyor benim arkadaşım yaptırdı doğru çıktı
 

Moanaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2021
65
92
32
Tamamen şahsi fikrimi paylaşacağım, yanlış algı oluşturmak istemem. Bağırsakta parlaklık görüp amniyosenteze yönlendiren çok doktor gördüm, yaş dolayısıyla da aynı şekilde. Bu testler de hep maliyeti yüksek testler malum. Kasıt arıyorum yani açıkçası hemen amniyosentez denince.
Ha bu arada gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniyosentez şart ama ne olursa olsun kıyamam diyorsanız hiç gerek yok. Zaten haftanız ilerlemiş epey, testin sonucu da hemen çıkmıyor. Doğum zamanı gelecek neredeyse.
Eşimde para tuzağı bunlar diyor bi sıkıntı yok diyor.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 62 gün geçti.

Moanaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2021
65
92
32
Bazı devlet hastanesinde ücretsiz yaptırılabiliyor benim arkadaşım yaptırdı doğru çıktı
Fetal dna yaptırmış mıydı arkadaşınız yoksa sadece amnio sentez mi yapıldı
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 62 gün geçti.

Alya_sura88

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
5.018
11.420
Merhaba arkadaşlar 23. Haftadayız detaylı usg yapıldı tüm organlar vs normal sadece kalbinde vsd yani karıncık bölgesindeki bir zarın tam oluşmadığını ancak bunun genelde doğuma kadar veya doğumdan sonra da kapanabileceğini söyledi dr. Ben 12. Haftamda fetal dna testi yaptırmıştım kendi isteğimle şükür temiz geldi sonuçlar ancak doktor bu vsd bulgusunun down sendromunda görüldüğünü fetal dna testi nin %99 doğruluğu olduğunu ancak emin olmak için amniyosentez yaptırabileceğimizi söyledi. Çok üzgünüm. Fetal dna testine ne kadar güvenmeliyiz 2 li 3 lü vs yaptırmadık. Ense kalınlığı burun vs bi bulgu olmadı sadece vsd denen kalpte delik bulgusu olup down sendromu olabiliyor mu acaba? Amniyosentez yaptırmalı mıyız? Kafam allak bullak iki gündür 😢🥺
Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Bizim bebeğimizde ense kalınlığı çok biz direkt fetal DNA yaptırdık sorun devam ettiği için yüzde bir ihtimal fetal DNA yanılmıştır beşli diye Amniyosentez de yaptırdık. Lütfen kalbinizi ferah tutun. Fetal DNA testleri hassas . Kalp anomalileri genetik de olabiliyor. Bizim bebeğimizin kalp sorunu bir kaç tane çıktı şimdi çocuk kardiyoloğuna gidiyoruz başka bir göz daha görsün diye. 21 haftalık gebeyim ben de.