Bebek Beslenmesi Bebek gece beslenmesi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

turunculimon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2018
520
553
Selam hanımlar.. Öncelikle şimdiden bayramınızı kutluyorum hepinizin, sevdiklerinizle nice mutlu bayramlar görün inşallah..
Soruma gelicek olursak, benim 8 aylık bir bebeğim var. 4-6 ay arasında gece uykumuz çok iyiydi, derin uyurdu ve gece 1 kez falan kalkar emerdi. Son 2 aydır ise gece uykusu çok dağıldı. Belli bir rutinimiz var, yemek-banyo-oyun ve uyku şeklinde. Her gün aynı şekilde 8de yatırıyorum, sabahda 7-8 civarı uyanıyor. Ama gece o kadar çok uyanmaya başladı ki kendiside uykusunu tam alamıyor, bende dinlenemiyorum. Gece beslenmesini bırakması gerekiyormuş ama başaramadım. Uyanıp 2-3 kez çekip sonra uyumaya devam ediyo, ama bunu en az 5-6 kez yapıyo gece boyu. Bide odasını yeni ayırdım. Önceleri yarı bizimle uyuyordu, yarı beşiğinde. Ek gıdayı blw olarak veriyorum, karnı tam doymadığı için mi gece uyanmaları vardır? Yoksa alışkanlık mı? Nasıl bıraktırabilirim gece beslenmesini tavsiyelerinize ihtiyacım var..

Selam hanımlar.. Öncelikle şimdiden bayramınızı kutluyorum hepinizin, sevdiklerinizle nice mutlu bayramlar görün inşallah..
Soruma gelicek olursak, benim 8 aylık bir bebeğim var. 4-6 ay arasında gece uykumuz çok iyiydi, derin uyurdu ve gece 1 kez falan kalkar emerdi. Son 2 aydır ise gece uykusu çok dağıldı. Belli bir rutinimiz var, yemek-banyo-oyun ve uyku şeklinde. Her gün aynı şekilde 8de yatırıyorum, sabahda 7-8 civarı uyanıyor. Ama gece o kadar çok uyanmaya başladı ki kendiside uykusunu tam alamıyor, bende dinlenemiyorum. Gece beslenmesini bırakması gerekiyormuş ama başaramadım. Uyanıp 2-3 kez çekip sonra uyumaya devam ediyo, ama bunu en az 5-6 kez yapıyo gece boyu. Bide odasını yeni ayırdım. Önceleri yarı bizimle uyuyordu, yarı beşiğinde. Ek gıdayı blw olarak veriyorum, karnı tam doymadığı için mi gece uyanmaları vardır? Yoksa alışkanlık mı? Nasıl bıraktırabilirim gece beslenmesini tavsiyelerinize ihtiyacım var..
Öncelikle doktor tavsiyesi yoksa kesinlikle gece beslenmesini bıraktırmayın. Burda sorun memede unutmanız. Bağımsız uykuya geçmeyi öğretmeniz gerekiyor. Uyandığında açlıktan mı alışkanlıktan mı uyandığını ayırt edip ona göre davranmalısınız. Bir de dreamfeeding deneyebilirsiniz. Gece 12 civarı uyandırmadan uyku arasında emzirirseniz açlıktan uyanmasının önüne geçersiniz. 8 aylık bebek için ek gıda ara öğündür doyurucu olan anne sürüdür. Ama yinede şüpheleriniz varsa uykusuna 1 saat kala kaşık maması yapıp verebilirsiniz.

Öncelikle doktor tavsiyesi yoksa kesinlikle gece beslenmesini bıraktırmayın. Burda sorun memede unutmanız. Bağımsız uykuya geçmeyi öğretmeniz gerekiyor. Uyandığında açlıktan mı alışkanlıktan mı uyandığını ayırt edip ona göre davranmalısınız. Bir de dreamfeeding deneyebilirsiniz. Gece 12 civarı uyandırmadan uyku arasında emzirirseniz açlıktan uyanmasının önüne geçersiniz. 8 aylık bebek için ek gıda ara öğündür doyurucu olan anne sürüdür. Ama yinede şüpheleriniz varsa uykusuna 1 saat kala kaşık maması yapıp verebilirsiniz.
Araştırdığıma göre tam bir öğün yada yarım öğün şeklinde alıyorsa açlıktan, birkaç kez çekip bırakıyorsa alışkanlıktan diyordu. O yüzden ben alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Evet çoğunlukla emzirip uyutuyorum ama eğer yanında yatarsam kendi kendine de uyuyor. Ağlatarak uyku eğitimi vermek istemiyorum, doğru gelmiyor bana. Dreamfeeding deniyordum bi ara, ama uyanmaya ben mi alıştırdım diye de düşündüm sonradan

Araştırdığıma göre tam bir öğün yada yarım öğün şeklinde alıyorsa açlıktan, birkaç kez çekip bırakıyorsa alışkanlıktan diyordu. O yüzden ben alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Evet çoğunlukla emzirip uyutuyorum ama eğer yanında yatarsam kendi kendine de uyuyor. Ağlatarak uyku eğitimi vermek istemiyorum, doğru gelmiyor bana. Dreamfeeding deniyordum bi ara, ama uyanmaya ben mi alıştırdım diye de düşündüm sonradan
Uyku eğitimi vermek bebeği ağlatmak demek değil bu algı çok yanlış. Yazanlara değil bebeğinize bakın. Bebeğinizin aç mı tok mu olduğunu ayırt edebilirsiniz. Ayrıca diş dönemi de girmiş olabilir. Ayrılık kaygısı da eklenmiştir bu dönemde. Kendi kendine uyumaya alıştırmazsanız zamanla çok zorluk çekersiniz. Uyku eğitiminde sadede ferber yöntemi bebeği ağlatır. Onun dışında bir sürü yöntem var.

Gece yatmadan iyi.doyduğundan emin olun aç yatmazsa gece uyanmaz emzirin az geliyorsa mama ya da gece muhallebisi gibi şeyler yedirin bu ayda artık gece emmesine gerek yok

Uyku eğitimi vermek bebeği ağlatmak demek değil bu algı çok yanlış. Yazanlara değil bebeğinize bakın. Bebeğinizin aç mı tok mu olduğunu ayırt edebilirsiniz. Ayrıca diş dönemi de girmiş olabilir. Ayrılık kaygısı da eklenmiştir bu dönemde. Kendi kendine uyumaya alıştırmazsanız zamanla çok zorluk çekersiniz. Uyku eğitiminde sadede ferber yöntemi bebeği ağlatır. Onun dışında bir sürü yöntem var.
Öncesinde denedim uyku eğitimini, hep ağlamalla krizlerle sonuçlandı o yüzden öyle söyledim. Ama evet ayrılık kaygısı zirvede şuan, bir saniye bile yalnız kalmıyor zira. Diş huysuzluğu yok, yani keyfi yerinde aslında ama bilemiyorum. Kendi kendine uyumaya alıştırmam şart sanırım, çok sağolun yorumlarınız için

Gece yatmadan iyi.doyduğundan emin olun aç yatmazsa gece uyanmaz emzirin az geliyorsa mama ya da gece muhallebisi gibi şeyler yedirin bu ayda artık gece emmesine gerek yok
Gece yatmadan iyi doyduğunu düşünüyorum ben, uyandığında öyle tam bir öğün yada yarım gibi emmiyor zaten. Alışkanlık gibi geliyor bana o yüzden ama nasıl bıraktırıcam onu bilmiyorum

Öncesinde denedim uyku eğitimini, hep ağlamalla krizlerle sonuçlandı o yüzden öyle söyledim. Ama evet ayrılık kaygısı zirvede şuan, bir saniye bile yalnız kalmıyor zira. Diş huysuzluğu yok, yani keyfi yerinde aslında ama bilemiyorum. Kendi kendine uyumaya alıştırmam şart sanırım, çok sağolun yorumlarınız için
Uyurken yanına kendinizden bir eşya bırakabilirsiniz ve uyandığında aç olduğunu düşünmüyorsanız sakinleştirip yerine yatırın kucağınıza almayın ve telkin edin ben buradayım yanındayım gibi sırtını sıvazlayın.

Aglatmadan verilen hangi egitim var?
Birkac ornek verir misiniz bende arastiriyim
Arastirdigim tum uyku egitimlerinde aglatiliyor cocuk

Aglatmadan verilen hangi egitim var?
Birkac ornek verir misiniz bende arastiriyim
Arastirdigim tum uyku egitimlerinde aglatiliyor cocuk
Kim west odadaki sandalye 1 yaşındaki oğluma 3 gündür uyguladığım yöntem. Şimdilik yarım saatte kendi kendine uyuyor. Pek çok yerde tepkisizce sandalye oturuyorsunuz gibi bir algı var ama asla öyle değil. Ağlarsa kucağınıza alıp sakinleştirip yatırıyorsunuz tabiki bunu oyuna çevirmesine izin vermeden. Yatmak istemezse zorlamıyorsunuz yatağa patpat vurup uyku zamanı diyorsunuz. Emin olun 4-5 sefer sonrası yatıyor. Sırtını sıvazlayabilirsiniz başını okşayabilirsiniz sürekli olmaması kaydıyla. Ve tracy hogg şş pat ve yatır kaldır yöntemleri. 5 aylıkken şşpat ile uyku eğitimi vermiştim. Tam kendi kendine uykuya geçiyor derken kolum kırıldı ve annem baktığı için eğitim yarıda kaldı. Bebeklerin boşa ağlatılmasına bende karşıyım. Bütün yöntemleri kendi bebeğinize göre modifiye edebilirsiniz

Banyoyu akşam yatmadan yaptırırsanız derin uyur...

Ayrıca akşam 8 den sabah 8 e kadar aç kalırsa kan şekeri düşer, saat 2 gibi emzirin...

Oda ayirdiginiz içinde huzursuzlaniyor olabilir, neden 2 yaşına kadar yanınızda yatirmiyorsunuz...

Banyoyu akşam yatmadan yaptırırsanız derin uyur...

Ayrıca akşam 8 den sabah 8 e kadar aç kalırsa kan şekeri düşer, saat 2 gibi emzirin...

Oda ayirdiginiz içinde huzursuzlaniyor olabilir, neden 2 yaşına kadar yanınızda yatirmiyorsunuz...
Öyle yapıyoruz zaten akşam yapıyor banyosunu.
Aynı odadayken öksürsek uyanıyodu, bide bizim yanımızda yatmaya alışmıştı baya. Eşim sigara kullanıyor, iki büyük insanla tüm gece aynı havayı solumasını da istemedik

Öyle yapıyoruz zaten akşam yapıyor banyosunu.
Aynı odadayken öksürsek uyanıyodu, bide bizim yanımızda yatmaya alışmıştı baya. Eşim sigara kullanıyor, iki büyük insanla tüm gece aynı havayı solumasını da istemedik
Odayı ayırmak en doğru karar bence. Uzmanlar 6 ay sonrası aynı odada yatmasını doğru bulmuyorlar. Ben 1 yaşa kadar yanımda uyusun istiyordum ama 5 aylıkken ayırmak zorunda kaldım. İnanın arada uyumakta zorlansa bile uyku kalitesi arttı. Sizinki muhtemel ayrılık kaygısı kaynaklı ve uyandığı anda nasıl uykuya daldıysa onu arıyor tekrar nasıl uyuması gerektiğini bilemiyor. Annesiniz çözersiniz kendinize güvenin

Benimde bebeğim gece çok kalkıyor artık beşik sallamaktan uyuyamıyorum. 5 aylık oldu bir çok yöntem denedim ama çok ağlıyor. Saç kurutma sesiyle uyuyor bazen amaa yine kıpır kıpır o yüzden konuyu takipteyim.

Uyku eğitimi şart bence. İlerleyen aylarda acayip zor oluyor çünkü. Oğlum 14 aylık, bugün yatırdığımda uyumak istemeyince (dün gece 00.30da uyudu, sabah 5-6da kalktı) artık tak etmiş olan canıma iyice tak etti ve aldım yatağına koydum, ben de yatağımıza uzandım. Aşırı uykusu vardı, ona rağmen 1 saat yatakta kendini oraya buraya attı, debelendi durdu. Sonra da 50 dk kadar ağladı, almadım. Sakinleştirdim, öptüm, kokladım falan ama yataktan çıkartmadım hiç. En son kafasını yatağa koydu ve ben pışpışlarken uyudu. Ama o ağladığı 50dkyı bir ben bilirim bir de eşim. Yataktan çıkmaya çalıştı, tırmanmaga çalıştı vs vs.

Yani özetle yolun başındasın değerlendir mutlaka. İlla saatlerce ağlamasına gerek yok, birkaç ufak isyanla atlatabilirsin bence

Ekleme: bu arada birkaç gece sabredip sadece su verirsen mutlaka uyur diye düşünüyorum. Benim dana öyle yaptı ama sonra baktı meme yok geceleri, protesto mu ediyor nedir, 3-4ten sonra adam gibi uyumuyor, 5 civarı da kalkıyor zaten.

Benimde oğlum 8 aylık.bende tok yattığından eminim ama yinede gece 5 kez rahat kalkıyor emmek için.vermezsem ağlayıp uykusu açılıyor.uykuya hasretim:KK43:

X