Doğuma Hazırlık Bebek odası yaptıranlar yaptırmayalar

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Canim benim bebeğim 7 aylik ben oda yaptim. Gardırop,montessori karyola ve sifonyerden oluşan. Hamileyken yaptim..
Ayrica anne yani besikte aldım suan yatak odamda beraberiz ama gunduz full onun odasindayiz.
Yerde oyun mati serili,oynuyor oyuncakları hep onun üstünde. Bezleri,alt acma örtüleri pamuklar ıslak mendil vs pek çok şeyi de sifonyerinde.
Kıyafetleri dolabında. Benim kendi kişisel giysi dolabima onun eşyaları zaten sığmazdi o sebeple dolap yaptırdım yaptırmışken karyola da yaptırdım. Hatta bazen onun karyolasinda 2 miz uzaniyoruz ben ona kitap okuyorum ya da foto falan çekiliyoruz. Yani öyle oda yaptim cok gereksiz gibi bir durum yok. Ben çocuğumu 50 günlükken oyun halisina bıraktım ve salonun orta yerindeydi. Sonra birkaç oyuncak aldım ister istemez dagiliyordu ve biz salonda oturuyorduk covid donemindeyiz misafir yok gelen giden ama orası oturma odası sonucta. Kendisinin odasına çit te aldım şu yer matları var puzzle onlardan aldım etrafında sürünüyor emeklemeye çalışıyor,oyuncaklariyla oynuyor
Altini orada değiştiriyorum, bazen orada emziriyorum. Uyku saatlerinde besiginde yatiyor yani benim yatak odamda.
Yakın zamanda karyolasinda beraber uyumayı düşünüyorum..

Yani oda çok lazımdı cocugun bir suru ıvir zıvırı oluyor. Mesela şuan ek gida donemindeyiz koli ile ıslak mendil pamuk söylüyorum falan onları sifonyere koyuyorum. Hem daha derli toplu oldu odası.
Hani bu tercih meselesi ama oda o kadar gereksiz değil bence benim oglum aksama kadar hep odasında yakında da beraber uyucaz orada inşallah 😊

Yalniz sana tavsiyem yere 0 yaptir montessori yi 🤦🏼‍♀️ ben yerden biraz yüksek ayaklı yaptırdım. O zamanlar yere 0 modeller de vardı mağazada sanırım Pierre cardin di esim ay bu ne yer yatağı söyle böyle biseler dedi keşke uymasaydim aklina 🤦🏼‍♀️ tamam yanları korumalı ama oglum inanılmaz hareketli yani bu sebeple file gibi bisey cekecez kenarına daha şimdiden o kadar çok şey yapıyor ki güvenlik şart ve yerden yüksek olanlar güvenilir değil 😊

Bunun butce meselesi oldugunu dusunuyorum. Ayrica oda yapmayan herkes "nasilsa benle yatacak" gibi bir bahane sunmus da bu bebegin esyalari, oyuncaklari, bakim malzemeleri filan ortalikta mi duruyor? Oda demek sadece uyuyacagi bir alan olmasi demek degil. Emzirmeyi, alt degistirmeyi, oyun oynamayi ve masal anlatmayi o odada yapacagim. Bebekler dogdugu andan itibaren her seyin farkinda ve her seyi hissediyor. Kendine ait bir alana sahip oldugunu hissetmenin ozguven gelistirmelerine faydali oldugunu okumustum. 2 yasima kadar yanimda yatti diyenlere de pes valla. Esinizle mahrem anlarinizda napti koskocaman iki yasinda cocuk...
Butce yoktur anlarim herkes oda yapmak zorunda degil. Ama yapanlara da 'nasilsa benle yatacak' gibi bahaneler ileri surmek cok sacma (bence).

Şimdi alınmasa bile 1-2 sene sonra alınacağı için ben de aldım. Zaten kıyafetleri eşyaları için dolap veya şifonyer vb lazım. E bölük pörçük almaktansa baştan hepsini takım almak daha mantıklı. Ayrıca insanın bebeği beklerken odasını yerleştirmek ayrı güzel duygu ☺️ Allah sağ salim kucağımıza almayı nasip etsin..
Anne yanımız var en az 1 sene aynı odada uyumak gerekli, sonra gidişata göre kendi odasına geçip geçmeyeceğine bakarız.

Calisma odamizi kizim icin duzenledik, kitapligimiz calisma masamiz hala orada. 3 kapakli gardrop birde ilk 1 yil icin uygun fiyatli basit bir karyola almistim. 1 yasindan sonra karyolayi kaldirdim kizilderili cadir yatak aldim(şok markete gelmisti 🤣) kizim istedigi gibi inip cikiyor yatiyor. 2 yasina girecek 1 yildir kullaniyoruz. Cokta memnunum. Diger büyük gosterisli yataklardan almadikta cocuk eksik mi kaldi hayir. Zaten ne oldugunun farkinda bile degil. Odasini biraz da yataga uygun ahsap raflar, ahsap mini calisma masasi, yatagin ustune isikli toplar alarak dekor ettik. Her görende cok beğeniyor. Toplamda bütün odaya masrafim 1000 tl anca olmuştur. Yasi biraz daha büyür aklı eser o zaman ileriye de donuk olarak uzun omurlu yatağını dolabini alırım. Ben kızımı 3-4. Ayindan sonra kendi odasinda uyuttugum icin aldigim herseyi de sonuna kadar sömüre sömüre kullaniyoruz. Ilk cocugumda boyle yaptim, büyük ihtimal digerlerine de ayni yaparım.

İyi akşamlar beş aylık hamileyim şimdi kafama takılan bişeyler var . Bebek odası yapmak için müsait bir odam var aslında ama ben bebek odasını şimdi yapmayı gereksiz buluyorum okadar hazırlık emek fakat bebeğimi yalnız bırakamam yani benim düşüncem iki yaşına kadar olmasada bi buçuk sene benimle olması .. ee bu kadar zaman zarfında hiç yatmayacağı bir oda hazırlamak sadece güzel görüntü ve o hazzı yaşamak olmuyor mu diye düşünüyorum( yaptıranlara saygım sonsuz) ? Siz ne düşünüyorsunuz ne yaptınız nasıl bi yol izlediniz .Birde iki yaşına doğru beşikten ziyade montessori tarzı yataklar ve bebekten ziyade çocuk odası görünümü dizayn edebilirim gibi geliyor
Bebek odası yaptırırmısınız bilmem ama büyüyen beşikler var onlaara bi gööz atın bence en azından ilk yıl bebek anne yanında olmalı benim giyinme odam var bebegime gardrop alıp onuda o odaya koyacagım beşigi yanımda olacak ama büyüyen beşik almak istiyorum

Bebek odası yaptırırmısınız bilmem ama büyüyen beşikler var onlaara bi gööz atın bence en azından ilk yıl bebek anne yanında olmalı benim giyinme odam var bebegime gardrop alıp onuda o odaya koyacagım beşigi yanımda olacak ama büyüyen beşik almak istiyorum
Büyüyen beşik bende dusunuyodum fakat okadar olumsuz yorum vardi ki alanlarin yuzde 90i memnun kalmamis gereksiz görmüş isterseniz bi aratin burda konu acilmisti bakin yorumlara.

Screenshot_2021-02-20-15-01-35.png
Screenshot_2021-02-07-19-45-29.png
Screenshot_2020-12-11-21-51-28.png

Oda almayi veya yaptırmayı dusunen arkadaslar bu iki sayfaya bakabilirler fikir olur 😊😊

Ben bebek odası yapan tarafım :)
Ama ben 6. Ayında kızımı kendi odasına ayırdım.
Odasına ayırmıcaksanız yapmayın kesinlikle . Büyüyünce çocuğunuzla beraber düzenlersinşz

Ben bebek odası yapan tarafım :)
Ama ben 6. Ayında kızımı kendi odasına ayırdım.
Odasına ayırmıcaksanız yapmayın kesinlikle . Büyüyünce çocuğunuzla beraber düzenlersinşz
Bende ayirma ve oda yapma tarafindayim. Nekadar ayirmadan ayni odada devam edilebilir ki. Zaman gectikce cocukta ayrilmak istemiycek belkide. En mantiklisi mümkün olan en erken donemde ayirmaya calismak bencede. Hem sadece gece uykusu icin degil gunduz uykusu oyun odasi giyinme odasi alt değişme vs vs çocuk kendi ozel alani olduğunu bilmeli

• Beğen
Reactions: H E
İyi akşamlar beş aylık hamileyim şimdi kafama takılan bişeyler var . Bebek odası yapmak için müsait bir odam var aslında ama ben bebek odasını şimdi yapmayı gereksiz buluyorum okadar hazırlık emek fakat bebeğimi yalnız bırakamam yani benim düşüncem iki yaşına kadar olmasada bi buçuk sene benimle olması .. ee bu kadar zaman zarfında hiç yatmayacağı bir oda hazırlamak sadece güzel görüntü ve o hazzı yaşamak olmuyor mu diye düşünüyorum( yaptıranlara saygım sonsuz) ? Siz ne düşünüyorsunuz ne yaptınız nasıl bi yol izlediniz .Birde iki yaşına doğru beşikten ziyade montessori tarzı yataklar ve bebekten ziyade çocuk odası görünümü dizayn edebilirim gibi geliyor
Bebeğin dünya kadar eşyası oluyor. Kıyaferler, oyuncaklar. Ben beyaz sade bir takım aldım. Genç kız olunca da kullanabilecek yani bebek eşyası değil. Bir de ben bezleri, ıslak mendilleri, pamukları ve alt açma örtülerini toptan alıyorum. Mesela Şubat indiriminden hepsini aldım. Onları koymak için de iyi oluyor. Bebeğin nevresimi, battaniyeleri, süt sağma/ saklama/ temizlik ürünleri derken dünya yer gerekiyor. Dolap, şifonyer ve sandık şu an dolu. Ben almanızı tavsiye ederim. Gündüz uykularına odasında yatırırsınız, odasına alışır. 6 aylıkken de gece odasında yatmaya alıştırmanız faydalı olur

Bizim de bebeğimiz için ayırdığımız bir odamız var. Şu anda kendisi 10,5 aylık. Bir dolap koyduk. Yerleri kalın bütün matlarla döşedik. Yumuşak ve sıcak oluyor. Minder koyduk. Oyuncakları, top havuzu, kitapları var. Şu anda oyun odası ve vakit geçirmeyi seviyor. Düşecek, kafasını vuracak derdi de yok. Aynen Dediğiniz gibi odasını ayırunca bir yatak alacağız.
Merhaba, matların kullanımı nasıl acaba, temizlik sağlamlık vs memnun musunuz?

10 yasina kadar kullanabilecekleri yatak olan takimlar var onlari tercih edebilirsiniz tekzenden almistik biz 1700 liraya falan gelmisti dolap alinacak mecbur tek tek daha maliyetli oluyor sanki
tekzenin mobilyasından memnun musunuz? dayanıklılığı veya mobilya kalitesi nasıl acaba. bende bebek odası yapma taraftarı olandanım o yüzden araştırma içerisindeyim.

tekzenin mobilyasından memnun musunuz? dayanıklılığı veya mobilya kalitesi nasıl acaba. bende bebek odası yapma taraftarı olandanım o yüzden araştırma içerisindeyim.
Bebek odasini kullanmaya baslamadik henuz ama bekarken dolabini sifonyerini falan almistim ben yillardir kullaniyoruz cogu firmaya nazaran da kaliteli

X