Bebek Beslenmesi Bebek Tuzlama......

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Yaaa bu kokudur, kıl tüydür, genetik şeyler. Kişiden kişiye değişir. onun kokacağı varsa, değil tuzlama tuz çukuruna soksan gene kokar gene kokar.

beni de tuzlamış babaannem onunla bir alakası varmı bilmiyorum ama kolay kolay terlemem hatta
yaz günü güneşin altında bile nadir terlerim ve terim kokmaz

cok ilginc bende ilk defa duydum yapanlar sakincasi yok diyorlar
cevreme sorayim allah nasip ederse yapanda olursa yaparim neden olmasin ama yeni dogunca mi oluyor kirki cikmadan

hönnkkkkkkkkk:1shok: diycem ama komşumun yeni bebeği oldu..bende ilk defa onlardan duydumm..bebeği kasderek tuzlamasını yapacağız diyince ,,hı hıı neyi tuzluyonuz demişimmm..delikafadulden

meğer bebeği tuzluyorlarmış ..teri kokmuyormuş öyle..

tuzlayımda kokmayınnn emiiiii ..:roflol::roflol:

acaba benide tuzladılar mıı annemi arayıpp sorsamm birr merakk ettim şimdikk :uhm:

Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. ılker Özkan, Anadolu’da yeni doğan bebeklerin tuzlanması konusunda yaygın bir inanış olduğunu, tuzlama yapılan bir çocuğun da büyüyünce terinin korkmayacağına inanıld
100 bebekten 65'i tuzlanıyor
Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. ılker Özkan, hastanede 100 anne üzerinde yapılan geriye dönük sorgulamada, sadece 35 bebeğin doğumdan sonra tuzlanmadığını, kalanların ilk yıkama suyuna çeşitli miktarlarda tuz konulduğunu ya da tuza yatırıldığını tespit ettiklerini söyledi.
Terlemeye faydası yok
Bazı ailelerin, bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz kattıklarını belirten ılker Özkan, “ışi daha da ileri boyutlara götüren bazı aileler, bebeğin tüm vücudunu tuza batırıyor, hatta ağzına tuz veriyor” dedi. Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan Özkan, “Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın, ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur, üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir. Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır” diye belirtti. alıntıdır

bende çok faydalı bişey olduğuna inanmıyorum heleki yaz aylarında bebeği pişirir allah korusun.

Son düzenleme:
kızlar bende tuzlanmışım ama mesela 2 gün roll on kullanmasam kokarım hatta ablam der snei o kadar tuzladılar cıyak cıyak ağladın ama yinede kokuyosun fln diye bi gerçeklik payı olduğunu düşünmüyorum

kızlar bende tuzlanmışım ve benim bebeklerimde tuzlandılar..ama ben bu inanışa kesinlikle katılmıyorum..neden yaptrdın ozaman derseniz eğer ;bilmediğim bir faydası varsa sonradan pişman olmayayım diye yaptrdım..
ama benm kontrolümde oldu herşey..
öyle bir saat falan tuz içinde kalmadılar..
biz önce yıkadık bebeği sonra ıslakken bütün vücuduna bir avuç kadar tuzu serpiştirdik ama ben ağzına falan sürdürmedim kulagına gözüne vs.yerlerine kaçmamasına özellikle dikkat ettim..öyle beklettirmedimde hemen yıkandı zaten..
bence tuzlayınca kokmaz diye bişey yoktur..
insanın teririnin kokup kokmaması tamamen ter bezleri ve hormonal dengeleriyle alakalı birşeydir bence..

ağzı kokmasın diye hele bebeğin ağzına tuz sürmek bence oldukça sakıncalı..
çok ısrara rağmen ben kesinlikle yaptrmadım..

tuzlamak bir yana yağlayıp ballayanıda duydumkaydirigubbakcemile3 daha neler duyucam bilemiyorum valla..kaydirigubbakcemile3

Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker Özkan, Anadolu’da yeni doğan bebeklerin tuzlanması konusunda yaygın bir inanış olduğunu, tuzlama yapılan bir çocuğun da büyüyünce terinin korkmayacağına inanıld
100 bebekten 65'i tuzlanıyor
Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker Özkan, hastanede 100 anne üzerinde yapılan geriye dönük sorgulamada, sadece 35 bebeğin doğumdan sonra tuzlanmadığını, kalanların ilk yıkama suyuna çeşitli miktarlarda tuz konulduğunu ya da tuza yatırıldığını tespit ettiklerini söyledi.
Terlemeye faydası yok
Bazı ailelerin, bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz kattıklarını belirten İlker Özkan, “İşi daha da ileri boyutlara götüren bazı aileler, bebeğin tüm vücudunu tuza batırıyor, hatta ağzına tuz veriyor” dedi. Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan Özkan, “Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın, ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur, üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir. Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır” diye belirtti. alıntıdır

bende çok faydalı bişey olduğuna inanmıyorum heleki yaz aylarında bebeği pişirir allah korusun.
paylaşım için çok teşekkürler:lepi:
dr.larda demiş işte ter beziyle alakalı bişey bu ..tuz ne alaka??

bende inanmam bööle şeylere ama benide tuzlamıslar oğlumuda tuzladık tuz olupta bir tutam banyo ettirdiğmiz suyuna koysuk öyle tuza falan yatırmadık minicik bedeni cayır cayır yanar ne demek tuza yatırmak yapmayın arkadaslar o çok saçma ama yıkanırken azcıcık suya atmıstık :))

bende yeni sayılır duyalı
bi kastamonulu teyze doğunca böyle böyle yaparız demişti
bizde hiç öyle şeyler olmaz
açıkcası düşündüğüm bişeyde değil
kayınvalidemin 40 ını çıkarma ile planları var gıcık kaptığım bişey istemiyorum ben onu bile yapmak saçmasapan bişey
gerçi bu tuzlama cidden işe yarıyomuşmuda
ama yazık o bebeğin tenine yaa

Hiç inanma hadi diyelimki inanıyorum kıyarmıyım ben dünyalar güzeli bebeğime.Bırak boş ver bu boş ianançalrı ve gelenekleri.

bende annem ve kayınvalidem istediği için tuzlattım.ama öyle tuza falan yatırmadım.banyosunun son durulama suyuna braz tuz attım.o suyu döküp çıkardık banyodan. ertesi günde duruladım hemen.o halde bile bütün gece çocuk cayır cayır yancak diye içim gitti.birde tuza batırsaydık,ölürdüm herfhalde.

canım tuzlamanın zararlı olduğunu okudum.ben tuzlamadım.bizide tuzlamamışlar kokmuyoruz çok şükür.batıl inanç olduğuna inanıyorum

bizde durularken tuzlu su ile durularlar.. deniz suyu gibi olur heralde.. ondan sonra yine normal suyla durulayıp çıkarırlar.birde anne ve babanın atleti konulur alta.. ailesine bağlı evlat olsun diye.. hele kırklama suyuysa kırk yumurta kabıyla yani yumurtanın içi boşaltılıp onunla su dökerlermiş...
batıl inanç gelenek gibi hala süren bişiy işte:)
anneannem küçük teyzemi tuzlayıp uyutmuş onutmuş heralde durulamayı ama birşey olmamış hep anlatır çok üzülmüş. nasıl olduysa artık.

bana esımın aılesı cok ısrar ettı her gordugunde tuzla tuzla tuzlaa dıye hayır dedım ya ben o tur hurafelere ınanmıyorum yapmıyorum dedım cocugun kokacak dedıler hey allahım ya bu akdar sacma bırsey olamazzzz

X