Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

Monoceto

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2015
1.750
2.992
31
BEN PEDEGOG ADEM GÜNEŞİ DİNLEDİM BİRLİKTE UYUYORUZ VE UYUMADAN EVVEL UYKU RUTİNİ OLUŞTURDUK ORTAMI LOŞ YAPIP SESSİZ KONULARAK HAZIRLIYORUM UYKUYA BAZEN BİR SAATE DALIYOR BAZEN 10 DK DA .. ÇALIŞAN BİR ANNEYİM İKİ YAŞINDA ŞİMDİ 4 YAŞINA KADAR BİRLİKTE UYUMAYI DÜŞÜNÜYORUM
Acaba diğer yönteme hiç bakmamış olabilir misiniz? Belki de tepkiniz kulaktan dolma bilgileredir. Bizde de aynen dediğiniz gibi uyku öncesi bir rutinimiz vardı. Onu uygular öper koklar yatagina koyar uyuyana kadar bir sekilde ten temasini devam ettirirz. Yani sizin bebek ne kadar agladiysa (ki bebeklerin ağlamama ihtimali yoktur) benim bebekte o kadar ağlamıştır. Tercihen aynı yatakta yatmak istemedim. Hem ben rahat edemiyordum hem de aile hayatını etkilediğine inanıyorum. O yüzden de odası 5.aydan itibaren ayrıydı. Benim yapı itibariyle uykum çok hafif, bir gece dahi (oldukça da iddialı bir söylem belki ama durum tam olarak boyleydi) açıkip ağlamamıştır çünkü acikip, uyanma sinyallerinde (farklı sesler çıkartmaya başladığında) hemen kalıp emzirirdim.

Her annenin yapisina uygun bir yöntem vardır mutlaka.. ama yine de bir yöntem vardır... Olmalıdır da.

Ayağına al, hunharca salla, olmadı çarşafla salla, olmadı zıplaya zıplaya çocuk uyut çokta mantıklı değil ve ileride ki uyuma şeklini etkiliyor.
Ben hala bazen uykuya dalarken, farkında olmadan, ellerimi alt pijamamim içine sokup, kendimi hafif hafif salladigimi farkediyorum, koskoca kadın oldum. Ama annem beni hep ellerimi pijamamim içine koyup sallaya sallaya uyutmus...

Yani aslına bakarsanız siz de çocuğunuza uyku eğitimi vermişsiniz. İyiki de vermişsiniz.

esmaa_9153

2 prenses annesi
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2015
4.660
7.719
29
Emerek uyutmakta ayakta uyutmakta zaten çok zorlu ve kötü iki yöntem bence. Her yerde emziremeyebilirsiz. Uyku eğitimlerine bi bakım derim. Çocuğu uyku arkadaşıyla yatağına yatırın bi sure bekleyin. Bu bekleme süresi çocuk çatlayana kadar ağlasın siz durun bekleyin demek değil. Bi deneyin yanına da uzanabilirsiniz basını oksayın. Bu şekilde çocuk daha kaliteli ve uzun sureli uyuyor Her çocuk farklı kimine yarayan digerine yaramıyor. Bi kızımı 2.5 yasına kadar ayağımda salladım yeter ki uyusun diye diğer kızım doğduğundan beri kendi uyur ben hiç alıştırmadım öyle doğdu

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 977 gün geçti.

d3nizz

Guru
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2015
14.922
27.746
34
sallaya sallaya hoplata hoplata uyutup bununlada ovunme noktasina gelen anneler sarsilmis bebek sendromunu bir arastirsin derim
ozaman anlarlar neyin iyi neyin kotu oldugunu.
hatta siz ugrasmayin ben size ekleyeyim
yaninda yatirirken bebegin uzerine yanlislikla kapanip bebegin olmesine sebep olan binlerce anne var
omur boyu hergun siz aglayacaginiza uykuya gidiyorum uyutulmaya calisiyorum diye 3 5 gun bebeginiz mizirdasin illa aglatarak veriliyorsa uyku egitimi
Screenshot_20201015_120823_com.android.chrome.jpg

Nonamexxx

ben Can nedir şimdi bildim...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2018
3.603
6.987
Ben hiç de yanından ayrılmadım o ağlarken aksine çok daha fazla yanında oldum maksimum annelik performansı sergiledim.. bilmeden, okumadan, denemeden hatalı bilgi vermek olur bu sadece.. tracy hogg u mutlaka okuyun.
Kitabini aldim, ama okuyamiyorum 😅 cunku oglum kitap okuyacak kadar vakit vermiyor bana...uykusunda bile beni yanina esir ediyor.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 494 gün geçti.

mutlubirkedi

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2020
311
456
Acaba diğer yönteme hiç bakmamış olabilir misiniz? Belki de tepkiniz kulaktan dolma bilgileredir. Bizde de aynen dediğiniz gibi uyku öncesi bir rutinimiz vardı. Onu uygular öper koklar yatagina koyar uyuyana kadar bir sekilde ten temasini devam ettirirz. Yani sizin bebek ne kadar agladiysa (ki bebeklerin ağlamama ihtimali yoktur) benim bebekte o kadar ağlamıştır. Tercihen aynı yatakta yatmak istemedim. Hem ben rahat edemiyordum hem de aile hayatını etkilediğine inanıyorum. O yüzden de odası 5.aydan itibaren ayrıydı. Benim yapı itibariyle uykum çok hafif, bir gece dahi (oldukça da iddialı bir söylem belki ama durum tam olarak boyleydi) açıkip ağlamamıştır çünkü acikip, uyanma sinyallerinde (farklı sesler çıkartmaya başladığında) hemen kalıp emzirirdim.

Her annenin yapisina uygun bir yöntem vardır mutlaka.. ama yine de bir yöntem vardır... Olmalıdır da.

Ayağına al, hunharca salla, olmadı çarşafla salla, olmadı zıplaya zıplaya çocuk uyut çokta mantıklı değil ve ileride ki uyuma şeklini etkiliyor.
Ben hala bazen uykuya dalarken, farkında olmadan, ellerimi alt pijamamim içine sokup, kendimi hafif hafif salladigimi farkediyorum, koskoca kadın oldum. Ama annem beni hep ellerimi pijamamim içine koyup sallaya sallaya uyutmus...

Yani aslına bakarsanız siz de çocuğunuza uyku eğitimi vermişsiniz. İyiki de vermişsiniz.
UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR

Brcbrcbrc84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2018
2.266
2.693
birde uyku egitimi verdim diyince iclerin ayyy cocugu saatlerce aglatmiş onlada ovunuyor bakisi var
tv de 3 5 izlemis insanlar bilmem ne dadi programini saniyorlarki herkes aglata zirlata veriyor.
cocuga iskence ediyoruz
gunlerce yatagina koyup saclarini oksadim karnini oksadim ayaklarina masajlar yaptim sandalye tepesinde afedersin ama popomun kemikleri agriyana kadar oturdum uyanirsa temas edecegim korkmayacak burada oldugumu bilecek diye.
bir gunde ciyak ciyak aglamadi uyandi mizirdadi oksadim sevdim masaj yaptim derin uykuya gecirmek icin ugrastim.
ama yok biz ağlattik cunku cocuk bizim degil vicdanimiz yok iskence ede ede uyuttuk
Ağlatmadan verebildiyseniz tebrik ederim. Ben mesela bu yazıyı okuyunca uyku eğitimi vermekten vazgeçmiştim.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 499 gün geçti.

d3nizz

Guru
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2015
14.922
27.746
34
Ağlatmadan verebildiyseniz tebrik ederim. Ben mesela bu yazıyı okuyunca uyku eğitimi vermekten vazgeçmiştim.

bu yaziyla nasil uyku egitimi vermekten vaz gectiniz ne guzel anlatmiş ☺️
aglamadi cunku o nette okudugunuz uyku egitimlerinin hic birini tek basina vermedim ben.
cocugunu herkes tanir cocugunun neye uyup neye uymayacagini herkes bilir.
benim kizim hala oyle bir aglarki aglayinca ici disina cikar ve kusar boyle bir cocugu odada tek basina birakarak aglamasima musade etmem benim icin bencillik olurdu ayni zamanda tehlikeli kusmugunda bogulabilirdi cunku.
benim kizim bana dokundugunda susardi sesimi duydugunda susardi kolikti ama kucagima aldigimda bir sure sonra aglamayi bir kesti cunku biliyorduki yardim edecegim o gaz cikacak benimle dip dibe olmayi hala seviyor belki her cocuktan daha fazla dibimde geziyor bilmiyorum.
hal boyleyken benim icin en iyi yontem tum uyaranlari kapatip sadece ona dokunmakti
ve bende onu yaptim dokundum uyuttum elimi cektim mizirdadi aman ya uyumuyor diyip yataktan almadim tekrar dokundum ssst diyerek karnini pat pat yaptim sst pat yontemini ortaya karistirdim bu boyle 3 4 gun surdu 4.gun yatagina yattiginda dokunmadim sadece bekledim oylece uyudu 5.gun odanin diger kosesine gectim gittigimi sanmasin diye sadece pış piş dedim uyudu boyle boyle alisti.
uyku egitimi benim icin cok kolay oldu cunku ben istikrarimi hic bozmadim kizimda uyumayi sevdi her kurala uydum sabah kalkinca gozlerini ovusturup ben uyaniyorum seslerinde hic bir zaman iki aglasin da benimde uykum acilsin demedim hemen yanina gittim uyandiginda beni gormesi icin yaninda
3 sene oldu daha 1 akşam gezmesine gitmedim kimseyi evime oturmaya almadim uzun sure,aksam olunca kizimin uyku saatiydi çünkü.
bende bilirdim aksam anneme gideyim saat 11 12 ye kadar oturayim caylar sohbet muhabbet hic gitmedim.
gittiysem orda kaldim uyku saatini yinede kacirmadim.
bu hala boyle aksam 9 dami yatacak saat 9 da yemek yenmis mutfak toplanmis olur ve uykuya geciririm apartman gorevlisi bile bu konudaki hassasiyetimi bilir cop almak icin kapi ziline falan basmaz mesela
gercekten istikrar isteyen bir iş.
ama uyuyan cocuk cok rahat

Brcbrcbrc84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2018
2.266
2.693
bu yaziyla nasil uyku egitimi vermekten vaz gectiniz ne guzel anlatmiş ☺️
aglamadi cunku o nette okudugunuz uyku egitimlerinin hic birini tek basina vermedim ben.
cocugunu herkes tanir cocugunun neye uyup neye uymayacagini herkes bilir.
benim kizim hala oyle bir aglarki aglayinca ici disina cikar ve kusar boyle bir cocugu odada tek basina birakarak aglamasima musade etmem benim icin bencillik olurdu ayni zamanda tehlikeli kusmugunda bogulabilirdi cunku.
benim kizim bana dokundugunda susardi sesimi duydugunda susardi kolikti ama kucagima aldigimda bir sure sonra aglamayi bir kesti cunku biliyorduki yardim edecegim o gaz cikacak benimle dip dibe olmayi hala seviyor belki her cocuktan daha fazla dibimde geziyor bilmiyorum.
hal boyleyken benim icin en iyi yontem tum uyaranlari kapatip sadece ona dokunmakti
ve bende onu yaptim dokundum uyuttum elimi cektim mizirdadi aman ya uyumuyor diyip yataktan almadim tekrar dokundum ssst diyerek karnini pat pat yaptim sst pat yontemini ortaya karistirdim bu boyle 3 4 gun surdu 4.gun yatagina yattiginda dokunmadim sadece bekledim oylece uyudu 5.gun odanin diger kosesine gectim gittigimi sanmasin diye sadece pış piş dedim uyudu boyle boyle alisti.
uyku egitimi benim icin cok kolay oldu cunku ben istikrarimi hic bozmadim kizimda uyumayi sevdi her kurala uydum sabah kalkinca gozlerini ovusturup ben uyaniyorum seslerinde hic bir zaman iki aglasin da benimde uykum acilsin demedim hemen yanina gittim uyandiginda beni gormesi icin yaninda
3 sene oldu daha 1 akşam gezmesine gitmedim kimseyi evime oturmaya almadim uzun sure,aksam olunca kizimin uyku saatiydi çünkü.
bende bilirdim aksam anneme gideyim saat 11 12 ye kadar oturayim caylar sohbet muhabbet hic gitmedim.
gittiysem orda kaldim uyku saatini yinede kacirmadim.
bu hala boyle aksam 9 dami yatacak saat 9 da yemek yenmis mutfak toplanmis olur ve uykuya geciririm apartman gorevlisi bile bu konudaki hassasiyetimi bilir cop almak icin kapi ziline falan basmaz mesela
gercekten istikrar isteyen bir iş.
ama uyuyan cocuk cok rahat
Ağlama olmadan bir yöntem olmadığını, böyle bir yöntem bulunursa buna en çok kendilerinin sevineceklerini yazmışlar bu yüzden herhalde ağlatmayan bir yöntem yok dedim. Bir de istek- ihtiyaç ağlaması dese de ki doğrudur bu, ben bebeğim ağlayınca soğuk kanlılıkla bu istek ağlaması diyemiyorum bu yüzden bu yöntemleri uygulayamam dedim. Ama sizi tebrik ederim gerçekten emek gerekiyor ve istikrar çok önemli.

d3nizz

Guru
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2015
14.922
27.746
34
Ağlama olmadan bir yöntem olmadığını, böyle bir yöntem bulunursa buna en çok kendilerinin sevineceklerini yazmışlar bu yüzden herhalde ağlatmayan bir yöntem yok dedim. Bir de istek- ihtiyaç ağlaması dese de ki doğrudur bu, ben bebeğim ağlayınca soğuk kanlılıkla bu istek ağlaması diyemiyorum bu yüzden bu yöntemleri uygulayamam dedim. Ama sizi tebrik ederim gerçekten emek gerekiyor ve istikrar çok önemli.
kac aylik bebeğiniz şuan
bende kizim aglayinca baska seylere elim ayagim dolanirdi ama bu yanlışmış işte sonra her istediklerini aglayarak yaptirmaya calisiyorlar

Brcbrcbrc84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2018
2.266
2.693
kac aylik bebeğiniz şuan
bende kizim aglayinca baska seylere elim ayagim dolanirdi ama bu yanlışmış işte sonra her istediklerini aglayarak yaptirmaya calisiyorlar
13 aylık. Son bir aydır uykuları düzene girdi kendi kendine diyordum ama şimdi azı dişler çıkıyor ve gündüz uykuları da bozuldu. Bazen tek uyku yapıyor, mesela bugün tek uyku yaptı ki gündüz uykuları çok düzenliydi hiç zorlanmazdım. Ama dişten olduğunu ve geçici olduğunu bildiğim için sorun etmiyorum. İnşallah dişi çıkınca uykusu yine düzene girer.

Monoceto

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2015
1.750
2.992
31
UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR

Ben kimseyi aramadım sormadim. Bu iş benim işim dedim oturdum okudum. Hem de bol bol okudum... Adem Güneş te okudum, emzirme sanatı kitabını okudum, tracy hogg un bütün kitaplarını döne döne okudum.. Adem Güneş ve emzirme sanatı bana hitap etmedi. Ama siz tracy hogg u gerçekten bilmediğiniz için bunu söylüyorsunuz diye diyorum. Emzik var tracy hogg da, ama sürekliliği yok. Uykuya dalınca çıkartıyordum. Uyku arkadaşı var öncesinde benim birlikte uyuduğum bir sağlıklı peluş oyuncak ya da battaniyeye. Çocuğu asla ama asla ağlarken yalniz bırakmıyoruz. Sürekli yanında Şii patt yöntemi kullanılıyor. Bu sesler anne karnındaki ne benzer sesler oluyor zaten ve bebeği sakinlestiriyor. Yani sizin aradığın kisilerle bu işin ilgisi yok. Her eğitimi aynı kefeye koymayın. Sizinki de bir eğitim... Ama ilerde de uyutmak için hep birine ihtiyaç duyacak... Ben bu şekilde düşündüğüm için asla uygun bulmadim. Adem Güneş bir çok konuda da bana hiç hitap etmedi malesef ama size hitap etmiş. Kötü ya da iyi değil, kimse nasıl hitap ettiği onemli.

d3nizz

Guru
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2015
14.922
27.746
34
13 aylık. Son bir aydır uykuları düzene girdi kendi kendine diyordum ama şimdi azı dişler çıkıyor ve gündüz uykuları da bozuldu. Bazen tek uyku yapıyor, mesela bugün tek uyku yaptı ki gündüz uykuları çok düzenliydi hiç zorlanmazdım. Ama dişten olduğunu ve geçici olduğunu bildiğim için sorun etmiyorum. İnşallah dişi çıkınca uykusu yine düzene girer.
düzelir merak etmeyin.
o dönemlerde benim kizim da oyleydi gece ciglik atarak uyanirdi geri uyurdu ama canlari yaniyor belliki azi disler ve kopek disleri cok zor oluyor hatta kopek disleri daha zorlayici oluyor.
uykularda sapma olabiliyor buyume ataklari geciriyorlar bazen oda zorluyor o aylarda mesela yurume yavas yavas konusma cabasi basladigi icinde zorlaniyorlar.
ince motor gelisimleri de çok etkiliyor duzenlerini
bir hemsire arkadasim beyinleri surekli buyudugu icin cocuklarin cok basi agrir demisti.
takip ediyordum ben cok huzursuz oldugu zamanlar sakaklarina kaslarina hafif hafif masaj yapiyordum baya rahatliyordu

trustno_1

Tarot bakmıyorum.
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2014
2.249
4.928
Uyku eğitimini 4aylıkken denemiştim. Kesinlikle sabır işi. O dönemde çok yıprattı hem bebeğimi hem beni. Ben uyutmaya çalıştıkça hırçınlaşıyordu. Ağlıyor kıyamet koparıyordu. İki saat boyunca hem onun ağladığı hem benim sinir krizlerine girdiğim zaman bu iş bana göre değil deyip bıraktım. Doğrusunu isterseniz düşününce bebeğin anne kokusuna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. O yüzden artık yanımda yatıyor. Emerek uyutuyorum şu an bizim için çok kolaylık sağlıyor. Uykusu gelince hadi anneciğim süt içmeye gidelim diyorum herkese bi bay bay ondan sonra hemen uyuyor tabi bazen çok cozutup oyun için direniyor o zaman da mecburen bırakıyorum öteki türlü kıyamet kopuyor. O yüzden saatlik bir düzenimiz yok. Aslında çoğu şeyi bebeğime bıraktım. O yüzden uykusu gelince uyuyor acıkınca yiyor vs. Sözlü iletişim kurmaya başlayana kadar da böyle devam etmeyi düşünüyorum. Yanımda yatacak ve emecek. Bu arada çalışan bir anneyim. Anneler bebeklerini herkesten iyi bilirler. Sadece bebeğinizi gözlemleyin yeterli bence. Tavsiyeler öneriler herkeste işe yaramıyor bebek ama hepsinin ayrı karakterleri var.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 724 gün geçti.