Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.
Aynı sorun bizde de vardı benim.oglum 9 aylik doktorum.bana aşağıda ismini verdiğim takviyeyi önerdi bitkisel bir takviye ise yaradı dene istersen sende gaz damlası aslında ama zararı yok uykuya rahat dalmasını sagliyor

Mommys Bliss Gece Gaz Damlası​

Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.
Uyku eğitimini zararlı bulmuşsunuz ama gergin ebeveynlerden daha zararlı hiç bir şey yok . Tracy hogg un bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabını alıp okumanızı öneririm.

Bence uyku eğitimi verin. Ben cocugum doğduğunun beri (gerci doğduğunda ilk 50 gun falan beşiğine koyardım yatardi hic uğraşmazdim) farkında olmadan yani aslında uyku eğitiminin o şekilde olduğunu bilmeden uyku eğitimi vermisim🙄🤣 ilk 3 ay da aslinda olmaz da suan 4.ayı bitiyor benim keyfim yerin de. Onun da yerinde.
Aglatmadan bebek büyümüyor ne yazık ki. Benim oğlum kitaplardaki gibi bir bebek belki inanırsınız inanmazsınız ama mesela uykusu gelsin bazı günler kıyamet kopuyor. Her akşam aynı saatte yatırırım her sabah aynı saatte kalkar. Hicbir şekilde misafirliğe gitmem. Yalniz bizim şöyle bir problemimiz var.
Eve misafir gelince (babaanne anneanne) oğlum uyumuyor gunduz)

Ben ve Esim de oyleymisiz. Cocugu boyle olan varmi? Evde yabancı birini istemiyor..

Buna özellikle dikkat ettim. Evde biri olmasin gündüz cok guzel uyur masallah. Ne beni ne de kendini yorar.
Ama babaannesi gelsin uyumaz ve o gün bana da ona da zindan olur. Ayrıca hususi huysuzluk çıkarır. Bağırır:KK43:

Bence uyku eğitimi verin. Ben cocugum doğduğunun beri (gerci doğduğunda ilk 50 gun falan beşiğine koyardım yatardi hic uğraşmazdim) farkında olmadan yani aslında uyku eğitiminin o şekilde olduğunu bilmeden uyku eğitimi vermisim🙄🤣 ilk 3 ay da aslinda olmaz da suan 4.ayı bitiyor benim keyfim yerin de. Onun da yerinde.
Aglatmadan bebek büyümüyor ne yazık ki. Benim oğlum kitaplardaki gibi bir bebek belki inanırsınız inanmazsınız ama mesela uykusu gelsin bazı günler kıyamet kopuyor. Her akşam aynı saatte yatırırım her sabah aynı saatte kalkar. Hicbir şekilde misafirliğe gitmem. Yalniz bizim şöyle bir problemimiz var.
Eve misafir gelince (babaanne anneanne) oğlum uyumuyor gunduz)

Ben ve Esim de oyleymisiz. Cocugu boyle olan varmi? Evde yabancı birini istemiyor..

Buna özellikle dikkat ettim. Evde biri olmasin gündüz cok guzel uyur masallah. Ne beni ne de kendini yorar.
Ama babaannesi gelsin uyumaz ve o gün bana da ona da zindan olur. Ayrıca hususi huysuzluk çıkarır. Bağırır:KK43:
Uyku saatinden hemen sonra çağırsanız? Hem de uyuyup uyanınca neşeli olur ^^

Tekrardan merhaba, bu konuyu açmamın bana çok faydası oldu. O yüzden herkese teşekkür ederim. Burada yazılan yorumlar doğrultusunda değişiklikler yaptım. Mesela biri gün içinde çok uyuduğundan olabilir demişti, uyku sayısını ikiye indirdim. Birisi de saatlere dikkat edin her gün aynı saatte aynı rutinle uyutun demişti. Bunu da yaptım. Artık saat 10.30 14.30 ve 20.30 (gece uykusu) uyuyan bir bebeğim var. Asıl sorunum emerek, sallayarak vs. hiçbir şekilde uykuya dalamamasıydı. Bunu da rastgele bebek arabasında gezdirirken uyuyakalınca fark ettim. Bebek arabasını eve çıkardım. Her gün aynı saatlerde aynı müziği açarak önce uyku tulumunu giydiriyorum sonra da kucağıma alıp koridorda bir iki tur gezdiriyorum ce esniyor hemen zaten. Esnedikten sonra bebek arabasıyla koridorda gezdiriyorum ve 5-8 dk arasında uykuya dalıyor. Zaten yarım saat 40 dakika sonra uyanıyor ce emzirerek yatağına yatırıyorum. Evet süper bir yöntem değil, desteksiz uyumuyor ama en azından saatleri belli ve saatlerce uyutmak için uğraşmıyoruz. Bebek arabasında olduğu için kolum da yorulmuyor. En fazla on dakika sürüyor, bu benim için mucize gibi bir şey. Bebek arabasında gezdirmeyi de hiçsorun etmiyorum, onar dakikadan toplam otuz dakika yürüyüş yapmış oluyorum hatta ^^ yorum yapan destek olan herkese teşekkürler. Tavsiyem destekli bile uyutsanız ya da uyku eğitimi vermeseniz bile uyku rutini ile bebeğinize uyku mesajı vermeniz. Emzirerek uyutsanız bile bir müzik ya da başka bir şeyle (ama hep aynı şeyle) bebeğe uyuyacağı mesajını verirseniz kolay uyuyor. Mesela misafirliğe gittik üç-dört gün, bebek arabasını çıkaramadım ama yine aynı rutini (müzik eşliğinde tulum ve kucakta iki tur) yaptım, sonra emzirdim araba olmayınca bike uyudu normalde uykusu varken emmeyip kendini geri atardı. O yüzden çok mutluyum ^^

Merhaba Benim bebeğim 6,5 aylık ve uykuya geçirene kadar çok zorlanıyorum. Baştan sona okudum konuyu ben de rutin oluşturmaya çalışıyorum bu zamana kadar hep kucakta ya da kucağa alış dolaştırılarak uyumaya alıştı doğmadan bunları bilseydim yapmazdım ama acemilik ilk çocuk ve böyle alıştı maalesef.emziksiz uyumazdı emzşk düşer uyanır tekrar ağlar veririm geri uyur falan çok bağımlı uykusu var ayrıca 4-5 gündür de uykusu gelince aşırı ağlıyor uyutmana müsaade etmiyor hem uyumak istiyor hem de o an ağlayıp ne emzşk ne kucak ne meme istemiyor nasıl çözüm bulurum çok yoruldum yatağına koyup müzik açıp okşayıp bekliyorum ağlıyor tekrar alıyorum yine ağlıyor susmuyor az Sakinleyince koyuyorum ağlıyor tekrar nasıl bir eğitim veririm nasıl uygularım bilemiyorum bin tane yazı okudum uyku için kitap aldım çözemiyorum ve uyku eğitimi için doğru zaman 6 ay civarı onu da biliyorum bunu çözmezsem böyle devam edecek bana da önerisi olan yazsın lütfen

Merhabalar,
Merhaba çok olmuş yazalı ama çözüm buldunuz mu şimdi nasıl bebeğiniz merak ettim aynısı bende de var çaresizim öneriye ihtiyacım var

X