bebekler icin ek gida menüleri paylasalim...

leydi33

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2012
97
53
Kizlar merhaba bebegim 5 aylik oldu yavas yavas ekgidalar tattiriyorum ama kafam karisiyor.deneyimli anneler menuler paylasirsalar tarifleriyle birlikte super olur.hepimiz bildiklerimizi paylassak biraz yardmci olmus oluruz birbirimize.Allah kolaylik versin hepimize.@@@

bende 5. ayda başlamıştım ılk etapta senın verebılecegın eger emıyorsa yoğun olarak anne suttu ılk basta yoğurtla basla mutlaka yoğurdu sevsın sonrasında gun ıcınde meyce püresı ve sebze çorbası yoğurt çorbası ve tarhana çorbası vermıstım

halen 2 saatte bir emziriorum yogurduda keci sutunden kendm mayaladim ama encok anne sutunu sevio meyve sebze puresi corba felan tattiriyorum pek haz etmio ama anneligin en zor kisimlarindan biride bu sanirim.sabir gerektirio ben yemek ayrrimi pek yapmam ins oglumda benim gibi olur :)

Konuyu takipteyim:KK66:
Benim oglum da 5,5 aylik
Doktorumuz sadece yogurt ver dedi bizimki pek sevmiyor ama gunde 2-3 kasik yediriyirum zorla
Anne sutune cok asiri duskun bir bebek, yogurt tatsiz geliyor muhtemelen
Onumuzdeki ay elma puresine baslayacagiz

Benim kızım 7.5 aylık ve şu andaki menümüz şöyle
Sabah 7:00-8:30 ( bu saatler arasında uyanıyor genelde) arası formül süt
9:00 da kahvaltı ( bebek ekmeğini ıhlamurla ıslatıyorum.İçine pekmez koyuyorum. Ayrıca peynir ve ceviz veriyorum ve iki günde bir yumurta ekliyorum bunlara. Yumurtanın da sarısının 3/4 ü)
11:00 gibi eğer geç kahvaltı etmediyse meyve püresi. Hatta şu anda meyveyi filede eline veriyorum yiyor.
12:30-13:00 gibi yine formül süt
Bundan sonra genelde uyuyor ve 15:00 -15:30 gibi uyanıyor
15:30-16:30 arası çorba ( sebze çorbası, yoğurt çorbası ve sütle yapılmış tarhana bazen ( bu bizim göçmen usülü tarhanamız- hamuru sütle yoğuruluyor - içinde salça domates gibi şu anda yiyemeyeceği şeyler yok.)
17:00-18:00 Yoğurt ( genelde bir çay bardağı )- Eğer sabahtan meyve yemediyse içine meyve püresi koyup veriyorum.
19:00-21:00 saatleri arasında yine formül süt
Gece bazen 2:00-3:00 civarı uyanıyor ve yine formül süt veriyorum.
Bu genel durum ama bazen tabi ki bunlara uyamayabiliyoruz. Ama genel olarak böyle bir rutin oluşturduk.
Gerçi bu aralar dişleri çıkacak sanırım sabah özellikle birşey yemek istemiyor ve baya vakit geçtikten sonra sütünü içiyor.

bende bugun kendi mayaladigim yogurda cicibebe ekledm biraz daha hosuna gitti sanirim pure haline gtrdm hero baby irmikli balli ek gida almistm hic begenmedi oglum denizg78 senin menu cok genis bizmkiler daha kucuk ama cok guzel bi rutin olusturmussun yiyosada bunlari cok guzel insallah disinide kolay cikartir bebisin.bide o surec var dimi :KK43:

Ben bebegime 5 aylikta basladim bir kasik bir kasik elma yogurt vs tattirmaya. Simdi yeni 6. Ayini doldurdu ve sabah kahvalti bile yaptiriyorum. Oglen aksm yemek yediriyor, ara ogunde meyve ve yogurt veriyorum. Ayni zamanda anne sutu emiyir masalahha bir sorun yasamadik

Benim oglumda 7.5 aylık meyve puresini güzel yiyor, yoğurdu da şöyle böyle.. Çorbayı sevmiyor, daha çok pütürlü şeyler tatmayi seviyor malesef bir rutin oluşturamadım, emiyor çünkü.. Birde hastalık atlattık ondan önce yiyordu ama sonra fazla bisey yememeye başladı. Dort disi var şuanda yine çıkaracak oda etkiliyor

gecmis olsun canim Allah bebislerimizi korusun.emince zor oluo dedigin gibi rutin olusturamio insan bide biseyer tadinca anne sutu beklio bizimki arkasindan odul gibi :) irmikli muhallebi denicem dut pekmeziylede tatlandiricam tahil vermeye baslamak lazimmis yavas yavas.hemsire oyle dedi yapinca begeneckmi acaba yazarim sonucu.benimki kiviyle muzu pure yapinca cok sevmisti bide ama pirincli havuc puresini sevmedi kabak puresnide sevmedi en korktugum sey sebze yemeyem bi cocuk olmasi ins ole olmaz...

slm kizlar bu cicibebe tam bi kurtarici vede vitaminli.irmikli muhallebiye birazcik cicibebe az biseyde dut pekmezi damlatip super bi muhallebi yaptim daha oncede yogurda koymustum :) hero babynin ek gidalarida ayni bosa para vermsim oglum ymedi oyle kaldi ben bile onlardan guzl yaptim.hemde daha dogal.yalniz muallebiyi yaparken yari yariya keci sutunu sulandirdim.cici bebeyi ve pkmezi muhallebi pstikten sonra tabaga koyup karistrdim.bebegim cok olmasada sevdi galiba. :)

Bu cicibebeyi evde de yapıyorlar mis leyli..hiç denenedim ben..benim oğlanın iştahı yok hiç Allaha sukur emiyor ama sekiz ay kontrolünde kaç kilo çıkacak acaba..hiç kilo almamış gibi endişeleniyorum..pure şeyleri yemiyor

sorun dgil canim bu arada irmikli muhallebim puturlu oldu bebsin ole seviyormusya bi dene istersen cicibebeyide bi kosede bulundurmak gerek bence ama evde nasil yapiliyr hic bi fikrim yok.eskiden hep cicibebe verirlerdi ben az az kullaniyorum.yazda gelio bol bol meyve pureleri yediririz artik.benimkide kilo almiyor gibi gorunuyor ama aliyorlar bize oyle geliyor sanirim.takinti yapiyoruz :)

Bende bebek biskuvisi tarifi var
4 yk tereyagi
2 yk yogurt
2-3 yk yogurt suyu
1/2 cay bardagi irmik
2 cay bardagi pirinc unu
2 cay bardagi misir unu
Hepsini yogurup firina veriyorsunuz kizlar sonra da fazla pisirmiyorsunuz 170derecede

X