bebeklerimizin sinirli davranışları..:((

Evet şu aralar benim de yakından takip ettiğim bir konu Montessori metodu.
Benim okuduğum kitapları Çocukları anlamak ve Annelik Sanatı.
Cidden çocuk eğitiminde referans alınabilecek yaklaşımları var. Herkese onun kitaplarını tavsiye ederim mutlaka alın. Birde Haluk Yavuzer onunda kitapları gerçekten etkili tavsiye ederim. Hele şimdiki dönemlerde gerçekten insan birileri ne yapmam gerektiğini bana söylesin diyecek duruma geliyor bazen...

deniz anası çok teşekkürler cnm
son önerdiğin kitabıda edinmek lazım aslında büyüdükçe daha fazla oyun oynamak istiycekler kitaptan yararlanabiliriz

Alin bendede var bitanee sinirli:)

uykusu gelince yüzünü cirmaklayan,kulaklarini koparircasina asiltan,

istedigi birseyi alamazsa ayaklarini yere vuran,

bezini degistirtmek istemezse bagirarak poposunu yere vuran ve sonunda kacan,

yakaladigimda ise anlamsizca bagiran ve hatta sacimi cekistiren..

klimanin tepesine cikmak isteyen ama ben hayir dedigim icin cikamayan ve oldugu yerde

parke yapisip tepinen hatta parkeyi yemeye calisan bi kuzuda bende var.

biz ilgisini cekicek bisiler yapip kendine zarar vermesini engellemeye calisiyoruz

ama cok sinirli bisi kaslarini bile catiyor.

benim oğluş uykusu çok geldiğinde istediği bir şey olmadığı zaman ve yemek yedirmeye zorladığım zamanlar çok sinirleniyor genelliklede düzeni bozulduğu zamanlar daha sinirli oluyor sinirini bağırarak ve kendini geriye atıyor o zamanlarda sakin davranıp başka şeylerle dikkatini dağıtmaya çalışıyorum

Son düzenleme:
ama nazlımelek kendini boş yere üzüyorsun sen çok çok iyi bir annesin ve bence her iki çocuğunlada çok güzel ilgileniyorsun bu konuda kendine asla haksızlık etme biz tek çocukla bazen bunalıp sinirlenirken sen iki bızdıkla çok iyi idare ediyorsun yakışıklı oğluşlarını kocaman öpüyorum

Evet şu aralar benim de yakından takip ettiğim bir konu Montessori metodu.
Benim okuduğum kitapları Çocukları anlamak ve Annelik Sanatı.
Cidden çocuk eğitiminde referans alınabilecek yaklaşımları var. Herkese onun kitaplarını tavsiye ederim mutlaka alın. Birde Haluk Yavuzer onunda kitapları gerçekten etkili tavsiye ederim. Hele şimdiki dönemlerde gerçekten insan birileri ne yapmam gerektiğini bana söylesin diyecek duruma geliyor bazen...

canım ilk kızımda çocuk bakımı beslenmesi eğitimi vb... konularla ilgili almadığım kitap kalmadı bayağı bayağı fazlacana setlere para döktüm her şeyin doğrusunu nasıl davranmamız gerektiğini tek tek okudum ama uygulayabildim mi hayır çünkü her çocuğun yapısı kişiliği davranışları olaylara tepkileri çok farklı ...bildiğim tek şey çocuğunu güzel yetiştirmek istiyorsan sabırlı sabırlı sabırlı sevgi dolu ve sakin olacaksın ...

kızlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim..
sizin yazdıklarınızı okuyunca hepimizin çocuğunda aynı durum olduğunu anladım ve biraz rahatladım..
özellikle kulak çekiştirme demekki bu aylarda tepki olarak yaptıkları bişey..
denizanasının dediği gibi belki ilerki yaşlarda aylarda bundan daha fazlasını da yapacaklar bilemeyiz..
2 çocuklu olunca birbirine kıskançlıktan bir tepki olarakmı doğdu bu sinirli halleri yada benim kızmama karşılıkmı veriyorlar diye düşünmüştüm.. tek bebekte olsalar yapacaklar tepkilerini bir şekilde belli edeceklermiş..
bazen kaan'ın sinirli davranışlarına birinde çocuktur diyorum ikincide çocuk diyorum sonunda bende patlıyor kızıyorum.. sonrada kızdığıma pişman oluyorum

belki benimde iki çocuktan dolayı tahammülüm son sınırlara geldi bu duygusal yoğunluğumda ondandır..
eşim hep zaten sulu gözdün iyice açıldı musluklar diye takılır.... Annelik işde çok daha hassas olunuyormuş..

kızlar ben haluk yavuzerın bebegınızın ılk 6 ylı dıye bır kıtabını aldım.faydalı bılgıler var tavsıye ederım.hatta unıv. de ders kıtabı olarak da okutuluyormus.sanırım sınıf ogretmenlıklerınde.oyle duydum.

"ecemim2001 " çok haklısın. Kesinlikle her bebeğin ve her annenin kendi tarzı var ve genelde işler doğaçlama gidiyor ama çocuk yetiştirmekte kitapların yardımı da yadsınamaz. Sabırlı ve anlayışlı olunması gerektiği, bir çocuğun 3 yaşına kadar kesinlikle anne ilgisi ve şevkati ile büyümesi gerektiği, bunlardan yoksun yetişn çocukların otizm tehlikesi ile karşı karşıya oldukları, kendine güvensiz büyüdükleri... bu gibi şeyler her ne kadar genel kültür olarak hepimizin bildiği şeyler olsada gene de bunları kitaplarda detayları ile okumanın kesinlikle faydalı olduğunu düşünüyorum. Mesela bebeklerle oynanabilcek oyunlar. Öyle yaratıcı şeyler varki bunların içinde, bizlerde bir şekilde bunları düşünbiliriz ama hepsini düşünmekte gelmez aklımıza. O sebeple pratikte bire bir uygulanamasa da ben kesinlikle kitapla çocuk yetiştiren yada yetiştirmeye çalışan bir anneyim maalesef :KK43:

kızlar bu konuda sanırım ben sızden bıraz daha dertlıyım...

benım oglum dogdugundan berı cok sınırlıydı. bu aralar azıttı ıyıce. bır kac aydır vurma ve ısırma huyları cıktı. bugun doktor kontrolumuz vardı oksurugu ıcın. dedım onuda solıym barı bıde gecelerı cok sık uyanmaya baslamıstı. ben bı kac sey soyleyınce doktor notlar almaya basladı. bı suru sorular sordu yedıgı yemekler sevdıgı sevmedıgı oyuncaklar terlemesı uyku duzenı karanlıkta uyuması yada uyuyamaması korktugu seyler hayvanlarla ılıskısı.. derken sızın oglunuz bı seyden korkmus dedı bu yaptıgı huysuzluklar vurması ısırması ve bu aralar kendınede ozelıkle kendı yuzune vurmaya ve tırmalamaya baslaması savunma yontemı dedı. suyu cok seven oglum kuvete gırer gırmez cıglık cıglıgha bagırmaya baslar oldu.. bıze bıtkısel bır karısım verdı. bu huysuzluk korku uykusuzluk hormonlarını duzene sokacak bır karısım dedı. bende %100 guvendıgım ıcın verdım ogluma. bayrama kadar duzelmıs olması lazım eger duzelmedıyse daha farklı yontemler deneyecegız dedı.

ben oglumun neden korktugunu az cok tahmın edebılıyorum. bu aralar burun tıkanıklıgı yuzunden sureklı burnuna okyanus suyu sıkıyoruz ve nazal aspıratorle cekıyoruz. bız bu ıslemı yaparken katıla katıla aglıyor. bu yuzden elımde bı sey gordugunde yada vıtamın vs her hangı bı sey verecegım zaman acaıp korkuyor bakıslarından anlıyorum. off cok uzun yazdım ama paylasmak ıstedım.

:KK43:( çok üzüldüm swetter . vermeyin okyanus suyu falan sizde bidaha bence.Tıkalı kalsın daha iyi diycem.Benimkide çok korkuyo burnuna bişey damlatmaktan.Ama bak çocukta neler yapıyo bu korku:KK43: off ya ne zor burnu tıkalı olunca nefessiz kalıp ta yine ağlıyo benimki.allah şifalarını versin hemen iyileşsinler.

Swetter, çok ilginç gerçekten. huysuzluğunun korkularından kaynaklanması!
ıyiki anlatmışsın doktora, umarım düzelir. Ama okyanus suyu olmayınca da neyle açılacakki burnu. burun tıka nıklığını yakın bir zamanda bizde yaşadık, tıkanıklığın giderilmemeside acaip rahatsız ediyor onları :KK43:
Geçmiş olsun umarım düzelir.

Allahtan doktorumuz superr bı doktor alternatıf tıp uyguluyor ve ben cok guvenıyorum ona.boyle seyler ıhmale gelmez. sorunlu bebeklık donemı sorunlu cocukluga sorunlu cocukluk sorunlu ergenlıge... bu boyle uzayıp yetıskınlıge kadar gelıyor maalesef. cok dıkkat etmek lazım herseye. bırde gecen gun bır tv prog. dınledım. cocuklarınıza hayır deme sansını verın dıyor bır uzman. uyusturucuyla ılgılı konusuyyorlardı bu arada. hayır deme sansını verınkı yarın bır gun sırf bır ortama kabul edılmek ıcın ıstemedıklerı seylerı yapmak zorunda kalmasınlar hayır demeyı ogrensınler ve bılsınler dıyordu. aslında cok kucuk seyler ama hayatlarını boyle seyler sekıllendırecekk

swetercim çok üzüldüm canım ya.. kıyamam ben kuzuna.. demek iyi edelim derken yaptığımız zorlayıcı şeyler korkmalarına sebep olabiliyormuş çok ilginç..
inşallah en kısa zamanda düzelir..

swettercim geçmiş olsun kuzuna çok üzüldüm,

yalnız dr un verdiği bu karışım neye iyi gelecek anlamadım, çünkü nedeni korku demiş herhangi bir ilaçla korku yok edilemez, ancak ilk aklıma gelen davranışçı yöntem gibi farklı tedaviler uygulanabilir, drun verdiği karışım nedir bilmiyorum ama en fazla sakinleştirir diye düşünüyorum. korkularda yapılması gereken korkunun kaynağını bulup onunla başetmesini sağlamaktır.

bu tür huylar mert te de var üzülmemiz normal sanırım.oğlumda hırslanıyor ve titiriyerek kendini sıkıyor sıkıyor elleri morarıyor çığlıkla ağlıyor hatta bütün komşularım ve büyükler çok asabi bu çocuk ilerde 3 yaşında falan isdeği olmayınca daha da artar dedi.şu anda bebekte ilerde nasıl davrancağımı nasıl dizginliceğimi ve asabiyetini azaltıcağımı bilmiyorum ilersinden korkuyorum şahsen.birde istediği şeyi alamayınca saçımı başımı yoluyor ısırıyor dövüyor resmen çıldırıyor ve nasıl davrancağımı bilemiyorum tecrubeli anneler bu topiği görsede yardımcı olsa bizlere.

swettercim geçmiş olsun kuzuna çok üzüldüm,

yalnız dr un verdiği bu karışım neye iyi gelecek anlamadım, çünkü nedeni korku demiş herhangi bir ilaçla korku yok edilemez, ancak ilk aklıma gelen davranışçı yöntem gibi farklı tedaviler uygulanabilir, drun verdiği karışım nedir bilmiyorum ama en fazla sakinleştirir diye düşünüyorum. korkularda yapılması gereken korkunun kaynağını bulup onunla başetmesini sağlamaktır.

cnm drun burda yaptıgı o sekılde davranmasına sebep olan hormonları dengelemeye calısmak. yanı boyle bır acıklama yaptı bıze.krıkıtos cnm senınkıde fenaymıs :)) cekecegımız var bu cocuklardan.tecrubelı anneler yardımcı olsa ıyı olur gercekten.

cnm drun burda yaptıgı o sekılde davranmasına sebep olan hormonları dengelemeye calısmak. yanı boyle bır acıklama yaptı bıze.krıkıtos cnm senınkıde fenaymıs :)) cekecegımız var bu cocuklardan.tecrubelı anneler yardımcı olsa ıyı olur gercekten.
canım druna güvenmen çok önemli aklınıda bulandırmak istemem, ama bu ilaç nedense bende çok fazla soru işareti uyandırdı, ilacı iyice araştırmadan verme bence, hiç olmazsa kullanmadan başka bir drun daha görüşünü alın, ne bileyim bir avuç bebeğin hormonlarıyla falan oynamak çok doğru gelmedi,

swettercim geçmiş olsun kuzuna tatlım.
ama ben de denizanasına katılıyorum korkunun sebep olabileceği böyle bir durumda hormonlarla oynanılan bir işin yapılması bana biraz tehlikeli geliyor.

X