Bebekte sallanma biryere dalmis gibi bakma ismine tepki vermeme bilgisi olan varsa lütfen yazsın

Dclurs

Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2022
145
59
26
Bebegim 10.5 aylık 4m aydan sonra dizlerinin ustunde kopek pozisyonunda ileri geri sallanma başladı bu hareketi yaparken kafasini beşiğine vuruyordu bu sallanma hareketi devam ediyor şuan kafasini vurarak yapmıyor. Ayaklanmaya başlamasıyla birlikte ileri geri sallanma ayaktaykende başladı. Mama sandalyesinde ve bebek arabasindaykende ileri geri cok sert sallaniyor başını vuruyor ama yinede devam ediyor. Bunlarla birlikte ismine tepki vermediğini fark ettim uzaktan seslendigimde sadece bi ses geldigi icin dönüyor ama yanindayken ismiyle seslendigimde dönüp bakmıyor bunlarin disinda fark ettigim baska seylerde var bir yere dalıyormus gibi bir sure bakıyor, kollarini asagi yukari kanat çırpar gibi hareket yapıyor, tik gibi agzini cok hafif kaydırıyor ve eline araba verdigim zaman sadece tekerleklerini döndürüyor bunlari yasayan yada bilen var mi lutfen yardimci olun cok korkuyorum bebegime bisey olmasindan

Öncelikle geçmiş olsun. Sizi korkutmak istemem Farklı bi durum da söz konusu olabilir ama bi çocuk psikatriye yada en azından genel kontrollerini yapan doktoruna durumu bu şekilde anlatmanız lazım o sizi doğru yönlendirecektir. Hareketleri normal gelişim basamağıyla pek uyuşmuyor.

Psikiyatri randevusu aldım çapa tıp fakültesinde bakilacak bu arada bize karsi gulumsemesinde komik bisey yaptigimizda tepki vermesinde bir sorun yok saklanbac oynuyoruz uras beni bulamaz ki dedigimde saklandigim yere gelip buluyor alkis başbaş hareketlerini yapiyor etrafiyla cok ilgili onu guldurmek icin yaptığımız seylere tepki veriyor onun yaptigi hareketi taklit ettigimizde bunu fark edip oda yapmaya devam ediyor bunlari yapan bi bebekte bu olabilir mi inanin dunyam basima yikildi ne yapacagimi ne dusunecegimi bilmiyorum

Bilemiyorum o kadar.İyi yapmissiniz, üzülmeyin lutfen.Bir sıkıntı yoktur inşallah

Sakın olun o daha 10 buçuk aylık bir bebek ismine 1 yaşında dönmese haklısınız belki biseye odaklaniyordur o yüzden bakıyordur sizinle iletişimi nasıl lütfen kendinizi yiyip bitirmeyin

Sakın olun o daha 10 buçuk aylık bir bebek ismine 1 yaşında dönmese haklısınız belki biseye odaklaniyordur o yüzden bakıyordur sizinle iletişimi nasıl lütfen kendinizi yiyip bitirmeyin
Alkis yapmayi ogretiyordum 2 gun once kendisi yapmaya başladı dunden beri baş baş yapıyor bize karşı çok güleç özellikle uyandığında odaya girdigimde sevinçten zıplıyor gülücük atıyor ama sevindiginde de ileri geri hareketini yapıyor onu güldürmek icin yaptiklarimizi anlıyor gulerek tepki veriyor babasi yanima getirdiğinde beni gorunce cok seviniyor guluyor adimlamaya başladı kendi kendine tutunmadan bikac adim atınca bravo aferin diyerek alkış yapiyorum buna alıştı galiba bikac adim atinca tebrik edecek miyim diye bazen dönüp bakıyor disarda insanlara karşı cok gulec hatta kendisine bakmayana sesler cikarip dikkatini cekmeye calisiyor cekincede gülücük atmaya başlıyor iletişimle ilgili bunlari soyleyebilirim. Bugun tanidigimiz bir cocuk psikiyatirla görüştük bulgularimi soyledim otizm bulgularina benziyor ama teşhis koydugumu dusunmeyin dedi bilmiyorum inanin gorseniz o kadar guzel bir cocuk ki bi bakan bi daha bakiyor cok güleç cok mutlu bi bebek ama boyle bisey varsa da 1.5 yasina kadar takip ediliyormus tedavi verilmiyormus ve beni en cok üzen engelli raporu veriliyormus doktorun söylediklerinden sonra dunya başıma yıkıldı ne yapacagimi bilmiyorum

Yani sizi üzmek istemem benim aklıma hafif otizm geldi ama her sallanan ismine bakmayan bebeğe de bu durumu düşünüyoruz zaten. Kaldı ki şuan bunun teşhisi de konulamaz bebeğiniz daha çok küçük. Muhtemelen takip önerirler yada başka bi durumdan şüphelenirlerse onun tetkiklerini isterler.
Benim yeğenim otizmli bi kaç hareketi bebeğinizle uyuyor açıkçası. Ama dediğim gibi herşeyde otizm düşündüğümüzden kafamız karmakarışık oluyor. Umarım hiç bişey yoktur gayet sağlıklıdır. Yine de uzman görüşü almanız içinizi rahatlatır

Bebegimde gorduklerimi not aldım doktorla görüşürken hicbirseyi atlamamak için siz gozlemleyebildiginiz için cok daha hakimsiniz benim bebegimde gördüklerim
El kapatip açma
Kopek pozisyonunda kafasini yataga vurma
Hem otururken hem ayakta hemde dizlerinin üstünde ileri geri sallanma
Tik hareketi
Istemedigi bisey oldugunda aşırı agresiflik yumruk sıkma
Kendi ismine bakarken baska isimede bakma( aslinda sese bakma)
Ellerini yukari asagi hizli indirip kaldırma(sallama)
Bir yere dalmış gibi bakmasi seslensemde sesimi yukseltene kadar bana dönmemesi
Ozellikle üstünü ve bezini degistirirken Kollari elleri bacaklari sıkıca sertleştirmesi dimdik tutuyor zorlasamda bükemiyorum
Araba eline verdiğimde tekerlegiyle ilgilenme tekerlegini döndürme
Uykuya gecirme esnasinda eee ıııı eeee eee gibi ses cikarma
Sürekli zıplama
Uykuya geçirmek icin kucagima yatirdigimda agresiflesme uykuya gecmek istememe birde öğlen uykusunu 2 den 1 e düşürdü ve 2. uykuyu uyumak istemiyor
Bide yabancilardan korkmama çekinmeme var herkese gidiyor hatta kendisine bakmayana sesler cikarip dikkatini çekmeye çalışıyor baktirinca da gülümsüyor
Sizin gozlemlerinizde bu bahsettiklerim otizm olabilir mi

Teşhis koymak için 10.5 ay cok erken. Anlattıklarınız her çocukta zaman zaman olabilecek şeyler. Tabi doktora gidin takibini yapın ama ben doktorun da bu yaşta teşhis koyacağını düşünmüyorum. Eğer bebeğiniz ekrana maruz kalıyorsa onu sıfırlayın bol bol kitap okuyun etkinlik yapın oyun gruplarına katılın yaşıtlarıyla bir araya getirin.

bide son 7 ayda cok fazla sey yasadi sma şüphesi vardı cok şükür bisey cikmadi ama cocuk kan vermekten delik deşik oldu d vitamini yuksekligi cikti kalsiyum zehirlenmesinden suphelendiler yine delik deşik ettiler 2 hafta once hastalandi hastanede yatti 1 saat araliksiz ağlattılar damar bulup kan alamadilar iki kolunu ellerini ustunu ayaklarini defalarca denediler igneyi surekli batirip cikardilar cocugun sesi kesildi aglamaktan umursamadilar uyurken bile icini ceke ceke uyuyodu korkudan daha dun yine hastanedeydik ateslendi serum takmaya calistilar 2 kisi geldi ayri ayri denedi takamadılar yine yarim saat aglattilar bunlarda travma olusturduysa diye dusunuyorum tek aklimi kurcalayan 4 aylıkken dizlerinin ustunde ileri geri hareket edip kafasini vurmasi cunku o donemlerde bu bahsettiklerime benzer bisey yaşamamisti etkilenmekten olamayacagini bildiğim icin aklimi kurcaliyo ama dediginiz gibi cok kucuk teşhis koymak için bize beklememizi söyleyecekler 7 ayda canimdan can gitti bebegim karnima düştüğü gunden beri stresim bitmedi once dış gebelik dediler kürtaj yapmaya kalktilar ardindan 5 aylik hamileyken koronaya yakalandım 7. Ayda erken dogum tehdidi dendi doğurdum gobeginden kan sızmaya basladi gunlerde hastaneden çıkamadık sonra sma suphesi dendi o gecti zehirlenme suphesi dendi o gecti ardindan hastaneye yatirildi bunu atlattik simdi otizm şüphesi inanin kaldıramıyorum artik bi ayagimiz hep hastanede oh cekip rahatlamak nasip olmadi esimde bende çöktük

Allah yardımcınız olsun, güzel yavrunuz inşallah sapasağlam çıkacak yazdıklarınızın bazıları bir arkadaşımın da şüphelendiği şeylerdi. Ekranı kestiler, işler değişti. Tv izliyorsa bunu mümkün olduğunca kısıtlayın bence.

Agrasiflik bebeğinizin mizacı olabilir
Çift öğle uykusunu tek uykuya düşürmeye çakışan anneler var sizinki kendiliğinden düşürmüş uyku sevmiyor olabilir
Zıplama çocukları rahatlatan bi hareket uzmanlar bunun için eve zıpzıp öneriyor
Uykuya geçmede çıkardığı sesler hemen hemen her bebeğin yaptığı şey
Demek istediğim bi çok hareketi aslında normal. Benim yeğenime teşhis 3 yaşında konuldu. Buda geç aslında. Erken otizm belirtileri varmı evet var kendi yeğenimin o ozamanlarını karşılaştırdığımda çırpınma hareketi, olduğu yerde sallanması, sese bakması isme değil, araba tekerlekleri yani dönen nesnelere İlgi duyması (ilerleyen aylarda arabaları sıralayarak izliyordu)
Bebeğiniz henüz çok küçük şuan teşhis koymazlar bazı hareketleri benziyor bazıları tamamen gelişimsel normal hareketler.
Siz yine kontrollerine götürün uzmanlar daha doğru bilgiyi verecektir ama şimdiden de panik yapıp hayatı kendinize zehir etmeyin. Zamana ihtiyacınız var daha net anlaşılması için. İnşallah bir sorun yoktur ama otizm filansa da çözümü var biraz emek ve eğitimlerle herşey çok güzel oluyor inanın bana.
Rabbim dermansız dert vermesin hiç birimizi evlatlarımızla sınamasın

Cok gecmiş olsun, Allah yardımcınız olsun. Maşallah bebeğiniz minik bir savaşçıymış her şeye rağmen mücadeleyi bırakmamış. Sizin psikolojiniz ve bu yaşadıkları mutlaka etkilemiştir ama bebeklerimiz düşündüğümüzden cok daha güçlü emin olun. Dediğim gibi ekranı hayatınızdan tamamen cıkarın, etkinlik yapın mutlaka yaşıtlarıyla bir araya getirin.

Vakit kaybetmeden doktora goturun bi sorun varsa erken mudahele cok onemli yoksada en azindan icinizdeki acabalardan kurtulmus olursunuz benim teyzemin torununada otizm teshisi koydular ne kadar erken fark edilirse o kadar iyi

7 aylik oglum var tarif ettiginize gore dizlerinin uzerine duruyo ve totoyu ileri geri yapiyodur ,suan benim oglumda oyle yapiyor ve 1 ay oluyo yapali ,gecen hatta doktorun yanindaykende yapti cok iyi dedi bundan sonra 4 ayak uzerinde surunmeye baslicakmis. Ismiyle tam olarak benimkide bakmiyo daha, uyandiginda cok tepinen bir cocuktur ayaklarini one dogru tepiyo habire, hatta tepinmesinde geceleri uzerini bien aciyo o sekil. Oyuncak konusunda cok dikkat etmedim ama oyuncaklarla 1 saat nerdeyse oynayan bir cocuk kendisi. Yani gozle bakilinca benim oglumda nerdeyse ayni harekelteri veriyor ama doktor kontrolumuzde hersey normal cok iyi ilerliyor diyo doktor . Sizde korkmayin insallah birsey olmaz

Diz üstünde durup sallanma benim oğlumda yaptı şimdi 9 aylik ama 4-5aylikken yaptı sürünüyordu diz üstünde durup bir süre yaptı sonra emekledi. Al ver yapıyor mu sonuçta buda komut

Diz üstünde durması normal,emekleme başlangıcı.Uykuya geçmek istememe ya da uyku sayısını düşürmesi,uyurken ses çıkarması gayet normal.Tekerlegi çevirmesi kol cirpmasi ve kıyafet degistirirken kasılması normal değil.Bizim doktorumuz 2 aylık kontrolünde sosyal gülümsemeyi sordu.Aslinda otizm 2 aylıktan itibaren aşama aşama belirti veriyor.Bir arkadaşımın arkadaşının bebegime 9 ya da 10 aylıktı teşhis konulup tedaviye başlandığında.O zaman çok şaşırmıştım bundan 7 yıl önceydi...

Bu arada ilk cocugumda otizmden çok şüphelendim.En ünlü psikiyatristlere götürdüm...Yok dediler .Bir türlü ikna olmadım...Ama büyüdükçe normallesti oğlum..Yani şimdiden çok kafanıza takmayın zaten bir sıkıntı varsa doktor bilir.Uzulmeyin ben de çok boş yere üzüldüm,sizi anlıyorum.Lutfen bebeğin yaninda TV izlemeyin,bebeğe de asla bir şey izletmeyin.,..İnanın çok çok etkiliyor