Bebekte sallanma biryere dalmis gibi bakma ismine tepki vermeme bilgisi olan varsa lütfen yazsın

Bu arada bazı bebekler cana yakın oluyor benim komşumun ikizleri vardi 12 aylıkken eşimi ilk defa görmelerine rağmen baba baba etrafında dolaniyorlardi şuanda büyüdüler gayet normaller
Benim korkum sallanmasiydi yatagina yada herhangi bir yere tutundugunda ayaklarini açıp ileri geri sallaniyor yada kucagima aldigimda bi one bi arkaya gidip geliyor oyun mu yapiyor kendince bilmiyorum ama hayir dediğimde duruyor

Bu arada bazı bebekler cana yakın oluyor benim komşumun ikizleri vardi 12 aylıkken eşimi ilk defa görmelerine rağmen baba baba etrafında dolaniyorlardi şuanda büyüdüler gayet normaller
Benim bebegimde oyle cok sicak kanli simdi bicok cocuk anne babadan baska kimseyi tanımıyor yalniz buyumedi babam annem kayinvalidemler hep gelir giderler insanlara alışık

Bugun disarda ilk defa kumla oynadi çimenle oynadi oyun salonuna goturdum ve sesten etkilenmedigini etraftaki cocuklara ilgili olduğunu cok daha iyi gozlemledim cimenden yada kumdan cekinmedi kedi kopek sevdi cok sevindi gulucukler atti okudugum kadariyla otizmli cocuklar cimen yada kum gibi yapılara temas etmek istemezmis yuksek sesten rahatsizlik duyarmis ve etrafındaki cocuklara ilgi gostermezmis. Dun cok mutlu oldugum bi hareketini gordum. Koltugun altina oyuncagi gitti once egildi almaya çalıştı alamayinca baterisinin cubugunu aldi koltugun altina uzatip oyuncagini kendine çekip aldı 10.5 aylık bi bebek bunu akıl edebilir mi. Ayni gun bebek arabasinin ucuna düşen emzigini elindeki bayrağın sopasiyla cekip almaya çalıştı

Çocuğunuz ekran görüyor mu?
Televizyon, telefon, tablet?
Dogdugu gunden beri göstermemeye ozen gösterdim ama yaklasik 1 ay once 2 gun hastaneye yatti ve gelen giden defalarca kan aldı aglamaktan çatladı mosmor oldu sakinleşmesi icin 2 gun mecburen telefondan cocuk sarkisi açtım cok korkuttular altini degistirmek icin dokundugumda bile ağladı yine cani yanacak zannetti bu süreçte gördü malesef ama bu hareketleri daha once vardıo gunden sonra olan bisey degildi

Canim tek otizm değil duyu sorunu normal bebeklerde de olabiliyor dehbli yada otizmlilerde evet bunlar güzel şeyler lütfen bebeğini inceleyip kendini üzme artik bence hersey normal ilerliyor

dr gidin tabii ki ama şunu söyleyim benım oğlum da o sekilde sallanıyordu emekleme öncesi emeklemeye hazırlık o sallanma. araba verınce tabıı kı tekeriyle oynayacak baska oynayacak bı seyı yok kı ben bıle tekerıyle oynarım dönüyo sonuçta. kafa vurma oğlum da cok yapıyordu o aylarda yeğenim de yapıyordu sonra ikisi de bıraktı. isme tepki de benım oğlan da bakmıyo valla hele bi oyuncakla oynuyosa ağlasam dönüp bakmaz doktorumuz normal dedi dalma da vardı ay hepsi varmış video çektim ben dr gösterdim uykusu gelmiş diye yorumladım gayet normal dedi doktorumuz ve 13aylık suan hepsi gitti sadece hala ısmıne bakmaz ben cok ismiyle hitap etmiyorum hep yavrum oğlum annemm falan diyorum hata bu tabii ismini öğretmek gerek ondan heralde anlamadı tam ismini :) zaten randevu almıssınız dr de gösterin iciniz rahat etsin

Ayaklanmaya başlayınca biyerden tutunup bacaklarini acip sallaniyor muydu sizin bebeginizde

Canim tek otizm değil duyu sorunu normal bebeklerde de olabiliyor dehbli yada otizmlilerde evet bunlar güzel şeyler lütfen bebeğini inceleyip kendini üzme artik bence hersey normal ilerliyor
Her haliyle ne olursa olsun yine benim yavrum cok seviyorum şüphe düşünce insanin içine uzulmemek elde değil dogdugu gunden beri o kadar cok sey yasadik ki inanin hep icimde ona bisey olacak korkusu var

Ayaklanmaya başlayınca biyerden tutunup bacaklarini acip sallaniyor muydu sizin bebeginizde
evet canım genelde sandalyelere tutunuyo sonra ayaga kalkıp sallanıyo biz de hopp hopp diyoruz iyice sallanıyo dans ediyoruz guya ama baya sallanma yanı denge kurmaya calısıyor şimdi hatta peteklere falan da tutunup kalkıyor sallanıyor orda ön arka yapıyo bazen sağ sol yapıyo ama benım yegenım var aynı yaştalar o da aynı böyle yapıyor tutunup kalkıyo sallanıyo

Benimkide sallaniyo otizm belirtisi yaziyordu bi ileri bi geri bazen saga sola surekli sallaniyordu okuyunca normal bisey olmadigini dusundum en cok bundan korkmustum

Ama denge kurar gibi degil baya bi ileri bi geri yapiyor

tamam zaten kuramıyor dengeyi ondan yapıyor kursa dik durcak benımki de öyle sağ sol yapr ileri gerş yapar bazen kaloriferin önüne oturur kafayı tak tak kalorifere vurur cocuk bunlar okuyup okuyup kendini üzme her cocugun gelisimi farklıdır dr git bisi yok derse zaten bisi yoktur doktorlara güven merak etme

Bence inceleme çünkü bu bebek yeri gelir teker çevirir yeri gelir kanat çırpar sen dersin 3 yaşında kanat çirpiyor anlarım ama daha bebek tabiki sevincini o şekilde gösterecek duyu sorunlarının olmaması da çok güzel lütfen nere bakıp bakıp kurma isaret parmağını da erken kullanmış bu da çok iyi göz dalmasi fa uykusu geldiği zamanlar olabilir bak ne diyorum arkadaşım da gözü dalıyor diye perişan oldu sabrı bey ilk şüpheli bebek dedi ama sonraki gittiklerinde otizmi unutun çok önde dedi lütfen bunu kendine yapma

Insallah sizin dediginiz gibi hicbirseyi yoktur gunlerdir ruh gibiyim o kadar bitkin hissediyorum ki yataktan kalkmaya zorlaniyorum bebegim icin ite ite kalkiyorum doktorlarin cok hatasi oldu cocuga bakip biseyi yok diyebilecekleri durumda bile hep şüpheye dusurduler bunun en buyuk sebebi dogdugu gunden beri hep özele götürdüm hicbir sigortamiz yoktu yani biz onlar icin direk para demektik para kazanmak icin surekli tetkik tahlil istediler hep korkuttular sonucunda hicbisey cikmadi ama hem maddi hemde en cok manevi yiprandik simdi hep bisey olacak korkusuyla istemsiz bebegimi inceliyorum gecen gun rehabilitasyon merkezine gittik test yaptilar eger bi otizm varsada cok hafiftir çünkü cocugunuz hicbirseye kayitsiz degil etrafiyla kopuk degil aksine cok sosyal bi cocuk boyle bi durum varsada cok kisa bi egitimle bulguları yok edebiliriz yasitlariyla ayni duzeye getirebiliriz dediler bu arada merkez cok profesyoneldi moğolistandaki regabilitasyon merkezlerindeki egitimcilere egitim veren bir kurum milli egitime bagli calisiyorlar binlerce cocuk gecmis ellerinden bize cikarken dedi ki benim bi cocugu 5 dk gormem yeterli 6. Dakikaya gerek duymam bi terslik varsa anlarim sizin cocugunuzda birsey gormedim dedi

Insallah bisey cikmaz doktor kontrolunude bi atlatsak bi oh cekip oturmak istiyorum artık dogdugu gunden beri bi ayağımız hep hastanede once sma dediler dunyamiz yikildi sonucunda cok şükür hicbisey cikmadi sonra d vitamini zehirlenmesi dediler onda da bisey cikmadi simdi otizm şüphesi inanin kaldıramıyorum artik

Bak normal demisler bende bu yollardan geçen bir anne olarak söylüyorum lütfen sakin ol ben de maddi manevi çok yıprandım psikiyatrilik oldum şuan oglum sınıfın en iyilerinden arkadaşları tarafından da çok sevilen bir cocuk boşuna yıprandım oğlumu da yiprattim

Insallah bizde sadece yiprandigimizla uzuldugumuzle kaliriz

Biraz bahseder misin nasıldı ilk şüpheleriniz mesela 15 aylıkken filan nasıldı bebeğiniz