Beden algi bozukluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim kuzenimin de başına geldi yıllar önce. Hemen hemen aynı ifadeleri kullanmışsınız, aynı sorunları tarif etmişsiniz.
Kendisinde 35 yaşından sonra ortaya çıktı.
İlk başta kimse pek ciddiye almadı, 1 sene içinde tüm hayatı etkileyen çok ciddi bir sorun haline geldi.

Bunun, literatürde 100 yılı aşkın bir zaman önce tanımlanmış psikiyatrik bir hastalık olduğunu, hatta tedaviye dirençli olduğunu vs... o dönemde, ancak kendi başımıza geldikten sonra, çok ama çok ciddi şeyler yaşadıktan sonra öğrendik biz.

Bu tanıyı almış kişilere ilişkin klinik çalışmalardaki MRI bulgularında beynin sol hemisferinin, burada da belli bazı alanların çok daha fazla çalıştığı görülmüş, çok kısa kesiyorum, örneğin, beynin bazı alanlarının diğer bölgelerine göre daha fazla çalışmasının, yüzün bir bütün olarak değil de parça parça, ve daha detaycı algılanmasına yol açtığı düşünülmekte. Bizim ülkemizde de hekimlerin hazırladığı ve hakemli dergilerde yayınlanmış makaleler var bu hastalık hakkında.

Biz bunları bilmiyor olmanın cehaletiyle, anlamaya değil yaftalamaya yönelik içgüdüsel dürtülerle, kızcağızı ilk başta meğerse çok hırpalamışız, kimimiz ahkâmlar kesmişiz, kimimiz sinirlenip azarlamışız, kimimiz öğütler vermişiz vs... O arada hastalığı ilerlemiş durmuş. Kronik ve ilerleyen bir hastalık bu.

Uzatmayayım, kısaca, bir psikiyatrik hastalığınızın olması mümkün. Bunun için bir üniversite hastanesinde bir psikiyatriste görünmenizi tavsiye ederim. Eğer tanı alırsanız, en etkin tedavi ilaç ve terapi sürecinin birlikte götürülmesi. İlaç tedavisi olarak SSRI’lar ve psikoterapi olarak bilişsel davranışçı tedavi, hastalığın tedavisinde ilk basamak tedavi olarak kabul ediliyormuş, kuzenim 18 seans terapi ve kademeli olarak azaltılan 1 yıl ilaç kullanımıyla tedavi oldu. Tekrarlama riskine karşı, kontrol seansları oldu.

Kolaylıklar ve şifa dilerim.
beden algı bozukluğu rahatsızlığı ile hanımefendinin anlattığı şeyler çok fazla uyumlu değil

hanımefendi kendini yaşlı ve şişman hissediyor güzel hissetmjyor olay bu
vücut dismorfik bozukluğu bambaşka bir şey .

insanları dış görünüşü ile yargılayıp sonra sizi yargilamasinlar istiyorsunuz maalesef o iş öyle olmuyor.
ne verirseniz onu alırsınız
biriyle tanıştirildiginiz gördüğünüz diş rengi vs ise sizinde kilolariniza bakılır.
yok öyle bana bakilmasin
ha bir şeyleri kökten çözmek istiyorsanız dış görünüşün önemli tamamen hayatınızdan kaldiracaksiniz .
Ne yargılaması? Baksan erkekler bunun peşindeymiş 😂 bir de derdim var diye bizi kekliyor.

Tam olarak sıkıntı nedir?
Kızlar gunaydin,
boyum 170 kilom 70 aslında benden daha şişman kadınlar ozguvenli giyiniyor.
Günaydın , boyum 170 kilom 83. şuan sadece şuraya takıldım. Direkt algida seçicilik.Dun pantolon almaya gittim 42 beden istedim. Satış elemanı isterseniz 44 beden vereyim dedi. Ben bedeni mi biliyorum dedim kıza. Sonrasını paylasmiyceem. Çok moralim bozuldu.ancak eve gelince anladım ki onların kalıpları dardı ayol. Konunuzu görünce sadece alintiladigim kısma takıldım. Ben sizden daha özgüvenli giyenemiyorum yani 🥺.
Umarım en kısa zamanda sorunlarınıza çare bulursunuz. Düşünce şeklinizi değiştirirseniz kolaylıkla asacaginiza inanıyorum. Bu konu hakkında bilgiler derya deniz YouTube da.

Yukarida bunun insanların kibarligindan dolayı olduğunu düşündüğümü belirttim. Konuyla alakalı psikolojik bir sorunu olan kişiye ergen gibi yorum yapmayin

Psikolojik sorunu olan kişilere yorum yapılmaz diye bi kural yok burda.
Ben boyle bi yorum yapmayı tercih ettim

beden algı bozukluğu rahatsızlığı ile hanımefendinin anlattığı şeyler çok fazla uyumlu değil

hanımefendi kendini yaşlı ve şişman hissediyor güzel hissetmjyor olay bu
vücut dismorfik bozukluğu bambaşka bir şey .

Cevabınız için teşekkür ederim.

İçtenlikle umarım ki sizin dediğiniz gibi olsun.

Konusahibinin anlattıkları, yazımda da ifade ettiğim gibi, bizim ciddiye almadığımız dönemlerde, kuzenimin ifade ettikleriyle hemen hemen aynı.

Maalesef, bizim ciddiye almadığımız bir yıllık dönemde sinsice ilerledi ve siz hekimsiniz, tahmin edebileceğiniz bir teşebbüse kadar ilerledi bizim hikayemiz.

Anlattıklarından yola çıkarsak, evlât sahibi yalnız bir anne konu sahibi; bir başka anlatımla, daha lise çağında bir çocukcağızın da tek dayanağı. Bu nedenle de, ben her halükârda keşke bir yetkin psikiyatriste gidilse ve bu ihtimal değerlendirilse - inşaallah elimine edilse- diye düşüneceğim.

bende size diyorum ki dış görünüşe verdiginiz önemi değiştirmeden bu değişmez.
biriyle tanışınca onu tanımak yerine dişlerine bakmadiginizda düzelecek.
önceliği insanı tanimaya vermeden başka değerleriniz olmadan düzelmez.
bunu çocukluktan beri kilolu olan , defalarca kilo veren yeme bozukluğu oluşan
sonra bütün dertlerini dönüştüren

şuan 46 beden olan , kendini her anlamda fazlaca yeterli bulan ve hiç ama hiç kimsenin dış görünüşü ile ilgilenmeyen bir kadin olarak yazıyorum.30 yaşındayım ,31 e girmek üzereyim. Kırışıklıklar umrumda değil ve asla kırışıklık kremi kullanmayacağım
yaş almak muhteşem bir şey , elbette bedenim değişecek
olabildiğince güzel kelimesini lugatimdan çıkardım. Dış görünüş kastı bizden çok toplumsal güzellik normlarına asla uyamayacak genetik defekt vs hastalığı olanlara haksızlık ,
uzuvlarını kaybeden yanan insanlara haksızlık .
her toplumsal güzellik normlarına verilen destekte bu insanlara bir darbe de biz vuruyoruz.
ayrıca siyah giymeyi de çok severim kilo ile alakası da yok çok asil bir renk.
Ben sizi anladım da siz anlamadınız eminim çok hoş gorunuyorsunuzdur benim bütün kıyafetlerim siyah ve uzun ve bol çünkü fiziğim yavru yumru gibi görünüyor gozume. Bunu nasıl anlatsam bilemedim ama mesela çok fazla kırışıklık yok bende yani olması gerektiği kadar vardır sonucta Yaşım genç değil. ama 65 yaşında bir kadının kirisikligi yoktur aslında bunu da herkes öyle dediği için biliyorum ama aynaya bakınca farklı görüyorum kendimi. Bu kendini yaşlı ve çirkin hissetmekten daha farklı bisey. Öyle görmek diyelim. Modumla alakalı.bisey olsa keşke ya da bakış açımla değişse durum. İnsanlar bunu iltifat ya da ilgi eksikligi gibi algılıyor keşke o kadar kolay olsa beğenilmek değil derdim yukarı da yazdım erkekler tarafından beğenilmek değil begenilmemek ama ozguven eksikligi de değil. Yüzü tamamen deforme olmuş birini düşünün çevresi yoo sende bisi yok diyor böyle de güzelsin diyorlar ama bu onu ne kadar rahatlatirsa beni de o kadar rahatlatiyor

Günaydın , boyum 170 kilom 83. şuan sadece şuraya takıldım. Direkt algida seçicilik.Dun pantolon almaya gittim 42 beden istedim. Satış elemanı isterseniz 44 beden vereyim dedi. Ben bedeni mi biliyorum dedim kıza. Sonrasını paylasmiyceem. Çok moralim bozuldu.ancak eve gelince anladım ki onların kalıpları dardı ayol. Konunuzu görünce sadece alintiladigim kısma takıldım. Ben sizden daha özgüvenli giyenemiyorum yani 🥺.
Umarım en kısa zamanda sorunlarınıza çare bulursunuz. Düşünce şeklinizi değiştirirseniz kolaylıkla asacaginiza inanıyorum. Bu konu hakkında bilgiler derya deniz YouTube da.
sizinle bu konuda özelde de sohbet edebiliriz :KK200:
ben de eskiden sizin gibiydim hiç unutmuyorum bir gün güzel bir yere kahve içmeye gitmiştim
tatlılara bakiyordum , çalışan bir bayan gelip fit brownimizden ister misiniz, sekersiz dedi
ben de dedim ki neden fit browniyi öneriyorsunuz bana kilolu olduğum için mi kiz tabi bayağı şok oldum çünkü tersledim ama şu an bedenimi kabul ettikçe gördüm ki bu sadece benimle alakalı .
Bedeninizi kabul ettikçe sayıların cidden önemsiz olduğunu anlıyorsunuz
daha küçük her şey daha güzel değildir, ya da daha büyük her şey .
sizin benim bedenim sadece 38 bedenden daha büyük bu kadar,
bu sadece bir tanım .
bir anlam bir sonuç , dünyayı nasıl deneyimleyecegimiz konusunda garanti bir belirteç değil.

ben özellikle radikal feminizm konusunda okumalar yaptıkça bedenim hakknda fikir değiştirdim,
ondan önce defalarca diyet yapıp çok ciddi yeme bozuklugu geçirmiş biriyim. atlatmasi oyle zor öyle korkunc ki 46 bedenim 146 beden dahi olsam bir daha yemek bozukluğu yaşamaya yegliyorum.
kadının bir meta olarak görülmesinin ve kadınların bunu kabul etmesinin gücümüzü nasıl korelttigine yönelik bir çok okuma yapınca bunu değiştirmek istedim.
ve bedenimi gerçekten sevmeye karar verdim.
beğenmek zorunda değilim
ve sevdim , onun isteklerine göre hareket ettim rahat giyindim mesela hep asla ve asla kendimi sıkmadım, masaja gittim reformer platese gittim asla makyajı cildimde tutmadım.
uzun uzun kremler sürdüm bedenimle konuştum temas ettim.
şu an beğeni ile ilgili de hiçbir sorunum yok , çok nefis curve ürünler var artık alıyorum giyiyorum , güzel hissediyorum hem de çok .
hayatımdan çok ama çok memnunum,
keyif ve haz odakliyim

oysa bundan 8 yıl önce 30 kilo daha azken 40 bedenken kendimden utanirdim.

en son bedenle ilgili şunu söyleyip kapatacağım dün iş yerine üniformalar istenecekti ve herkeisn bedeninin yazılması istendi , m vs s ler havada uçuştu
bende xl ve ya da olabilirse daha büyük olsun dedim ve inanın bu çok normal hissettirdi .
bu benim bedenim ve yazdığım da sadece bir harf hiçbir anlama gelmiyor
hiçbir ilişkimi etkilemiyor işimi nasıl sevdiğimi hele
..

vs vs

beden dismorfik bozukluğu tam olarak böyle bi şey miydi ya bence sizinki eziklik duygusu sadece aşağılık kompleksi

Benim kuzenimin de başına geldi yıllar önce. Hemen hemen aynı ifadeleri kullanmışsınız, aynı sorunları tarif etmişsiniz.
Kendisinde 35 yaşından sonra ortaya çıktı.
İlk başta kimse pek ciddiye almadı, 1 sene içinde tüm hayatı etkileyen çok ciddi bir sorun haline geldi.

Bunun, literatürde 100 yılı aşkın bir zaman önce tanımlanmış psikiyatrik bir hastalık olduğunu, hatta tedaviye dirençli olduğunu vs... o dönemde, ancak kendi başımıza geldikten sonra, çok ama çok ciddi şeyler yaşadıktan sonra öğrendik biz.

Bu tanıyı almış kişilere ilişkin klinik çalışmalardaki MRI bulgularında beynin sol hemisferinin, burada da belli bazı alanların çok daha fazla çalıştığı görülmüş, çok kısa kesiyorum, örneğin, beynin bazı alanlarının diğer bölgelerine göre daha fazla çalışmasının, yüzün bir bütün olarak değil de parça parça, ve daha detaycı algılanmasına yol açtığı düşünülmekte. Bizim ülkemizde de hekimlerin hazırladığı ve hakemli dergilerde yayınlanmış makaleler var bu hastalık hakkında.

Biz bunları bilmiyor olmanın cehaletiyle, anlamaya değil yaftalamaya yönelik içgüdüsel dürtülerle, kızcağızı ilk başta meğerse çok hırpalamışız, kimimiz ahkâmlar kesmişiz, kimimiz sinirlenip azarlamışız, kimimiz öğütler vermişiz vs... O arada hastalığı ilerlemiş durmuş. Kronik ve ilerleyen bir hastalık bu.

Uzatmayayım, kısaca, bir psikiyatrik hastalığınızın olması mümkün. Bunun için bir üniversite hastanesinde bir psikiyatriste görünmenizi tavsiye ederim. Eğer tanı alırsanız, en etkin tedavi ilaç ve terapi sürecinin birlikte götürülmesi. İlaç tedavisi olarak SSRI’lar ve psikoterapi olarak bilişsel davranışçı tedavi, hastalığın tedavisinde ilk basamak tedavi olarak kabul ediliyormuş, kuzenim 18 seans terapi ve kademeli olarak azaltılan 1 yıl ilaç kullanımıyla tedavi oldu. Tekrarlama riskine karşı, kontrol seansları oldu.

Kolaylıklar ve şifa dilerim.
Bana tanı konuldu bir kez gittim ama o kadar pahalı ki seans ücreti devam edemedim elime geçen üç kurusu çocuğa harcıyorum bende de son birkaç senedir var bu durum. İlaç tedavisi ve hepsinden önemlisi terapi önerildi. Sonra kendi kendine duruldu ama son altı aydır tekrar başladı

Bir dönem benzeri vardı bende bunun 18-19 yaşlarındayken hafif balıketliydim o dönemki erkek arkadaşımın senin basenlerin var demesiyle tuhaf bir döneme girdim. 42-41 kiloya kadar düştüm gene de kendimi beğenmezdim, gözlük taktığım için otomatik çirkin olduğumu hissederdim. Zaman içinde geçti nasıl oldu tam bilmiyorum ama artık 30'larımdayım gözlük taktığım için kendimi beğenmemek aklıma bile gelmiyor. Tavsiyem kendinizi meşgul tutmaya çalısın, insan ne kadar iş hobiler sosyal hayatla meşgul olursa o kadar az görüntüsüne takıyor

Bir dönem benzeri vardı bende bunun 18-19 yaşlarındayken hafif balıketliydim o dönemki erkek arkadaşımın senin basenlerin var demesiyle tuhaf bir döneme girdim. 42-41 kiloya kadar düştüm gene de kendimi beğenmezdim, gözlük taktığım için otomatik çirkin olduğumu hissederdim. Zaman içinde geçti nasıl oldu tam bilmiyorum ama artık 30'larımdayım gözlük taktığım için kendimi beğenmemek aklıma bile gelmiyor. Tavsiyem kendinizi meşgul tutmaya çalısın, insan ne kadar iş hobiler sosyal hayatla meşgul olursa o kadar az görüntüsüne takıyor
Aynalara bakmayarak geçiştiriyorum durumu makyaj yakışmıyor sevmiyor dedim mesela makyaj yaparken kendime bakmam gerekiyor o yuzden sevmiyorum. İş hayatım yoğun aslında ama biri yüzüme beş saniyeden fazla baksa keşke ölsem diyorum

Ben de bunu değiştirmek ıstiyorum. Eskiden 90 kilo olduğum zamanlar oldu ama kendimi boyle gormuyordum. Şekil bozukluğu varmış gibi geliyor daha çok. Hem vücut hem yüz. Mesela aşırı şişman ve çarpık bacaklar ya da orantısız bir yüz gibi. Birinin gözlerinin içine bakamıyorum mesela. Göz altlarım simsiyah ve sis gibi geliyor çevremdekiler hafif bir morluk var diyorlar ama bana gözüken çok başka. Bunun sadece bana böyle göründüğünü anlamadan önce çok korkmuştum ama şimdi bir sorun olduğunu biliyorum

Cevabınız için teşekkür ederim.

İçtenlikle umarım ki sizin dediğiniz gibi olsun.

Konusahibinin anlattıkları, yazımda da ifade ettiğim gibi, bizim ciddiye almadığımız dönemlerde, kuzenimin ifade ettikleriyle hemen hemen aynı.

Maalesef, bizim ciddiye almadığımız bir yıllık dönemde sinsice ilerledi ve siz hekimsiniz, tahmin edebileceğiniz bir teşebbüse kadar ilerledi bizim hikayemiz.

Anlattıklarından yola çıkarsak, evlât sahibi yalnız bir anne konu sahibi; bir başka anlatımla, daha lise çağında bir çocukcağızın da tek dayanağı. Bu nedenle de, ben her halükârda keşke bir yetkin psikiyatriste gidilse ve bu ihtimal değerlendirilse - inşaallah elimine edilse- diye düşüneceğim.
Üniversite hastanesine hiç gitmedim devlete gittim.daha önce. Orda ücretsiz şekilde terapi görebiliyor muyuz acaba

Biraz da sizin moraliniz bozulsun diye mi yazdınız ? Bence konuyu yorumlara kapattıralım.
Konuyu sadece kendim için değil, bu konuda başka sıkıntılar yaşamış ve tedavi olamayan ya da kendinde bunları yaşayıp ne olduğunu adlandiramayan kişiler için de açtım ama haklısınız bu konu kayinvalidem her sabah kahvaltıya çağırıyor konusu değil. Sizin de ikinci yorumunuzda yaptığınız gibi dalga geçilecek bir konu. Mune Mune konuyu kapatabilirsiniz bazı yorumları okuyunca bu rahatsizliktan muzdarip kişiler de moral bozup tamamen tedaviden uzaklaşabilir zira

sizinle bu konuda özelde de sohbet edebiliriz :KK200:
ben de eskiden sizin gibiydim hiç unutmuyorum bir gün güzel bir yere kahve içmeye gitmiştim
tatlılara bakiyordum , çalışan bir bayan gelip fit brownimizden ister misiniz, sekersiz dedi
ben de dedim ki neden fit browniyi öneriyorsunuz bana kilolu olduğum için mi kiz tabi bayağı şok oldum çünkü tersledim ama şu an bedenimi kabul ettikçe gördüm ki bu sadece benimle alakalı .
Bedeninizi kabul ettikçe sayıların cidden önemsiz olduğunu anlıyorsunuz
daha küçük her şey daha güzel değildir, ya da daha büyük her şey .
sizin benim bedenim sadece 38 bedenden daha büyük bu kadar,
bu sadece bir tanım .
bir anlam bir sonuç , dünyayı nasıl deneyimleyecegimiz konusunda garanti bir belirteç değil.

ben özellikle radikal feminizm konusunda okumalar yaptıkça bedenim hakknda fikir değiştirdim,
ondan önce defalarca diyet yapıp çok ciddi yeme bozuklugu geçirmiş biriyim. atlatmasi oyle zor öyle korkunc ki 46 bedenim 146 beden dahi olsam bir daha yemek bozukluğu yaşamaya yegliyorum.
kadının bir meta olarak görülmesinin ve kadınların bunu kabul etmesinin gücümüzü nasıl korelttigine yönelik bir çok okuma yapınca bunu değiştirmek istedim.
ve bedenimi gerçekten sevmeye karar verdim.
beğenmek zorunda değilim
ve sevdim , onun isteklerine göre hareket ettim rahat giyindim mesela hep asla ve asla kendimi sıkmadım, masaja gittim reformer platese gittim asla makyajı cildimde tutmadım.
uzun uzun kremler sürdüm bedenimle konuştum temas ettim.
şu an beğeni ile ilgili de hiçbir sorunum yok , çok nefis curve ürünler var artık alıyorum giyiyorum , güzel hissediyorum hem de çok .
hayatımdan çok ama çok memnunum,
keyif ve haz odakliyim

oysa bundan 8 yıl önce 30 kilo daha azken 40 bedenken kendimden utanirdim.

en son bedenle ilgili şunu söyleyip kapatacağım dün iş yerine üniformalar istenecekti ve herkeisn bedeninin yazılması istendi , m vs s ler havada uçuştu
bende xl ve ya da olabilirse daha büyük olsun dedim ve inanın bu çok normal hissettirdi .
bu benim bedenim ve yazdığım da sadece bir harf hiçbir anlama gelmiyor
hiçbir ilişkimi etkilemiyor işimi nasıl sevdiğimi hele
..

vs vs
Çok teşekkür ederim 🤗 elbette ki isterim.
Renkli giyinmeyi çok seviyorum. Hiç ömrümde siyah renk çantam olmadı mesela. Ama hamilelikte dahil hiç bu kiloda da olmadim.Ee doğal olarak yaşta aldim (43).Ben aynı düzen devam ediyorum çevreden rahatsızlık duymaya başladım. (Bakışlar, imalar,güya iltifat ederken bile o tısss sokma sesi...)Sanırım toplum bir yaş ve kilodan sonra tayyör,dopiyes gibi kıyafetlerle gezmemizi istiyor. Benim saçlarda Harika Avcı modeli arslan yelesi gibi genetik.en son minibüsten inerken yaşı benden büyük bir hanım. Maşallah at gibi karı dedi. Dondum kaldım🤷🏼‍♀️. Şu yaşıma kadar saçlarımı çok seviyordum artık acaba bunlar yüzünden mi iri görünüyorum diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim 🤗 elbette ki isterim.
Renkli giyinmeyi çok seviyorum. Hiç ömrümde siyah renk çantam olmadı mesela. Ama hamilelikte dahil hiç bu kiloda da olmadim.Ee doğal olarak yaşta aldim (43).Ben aynı düzen devam ediyorum çevreden rahatsızlık duymaya başladım. (Bakışlar, imalar,güya iltifat ederken bile o tısss sokma sesi...)Sanırım toplum bir yaş ve kilodan sonra tayyör,dopiyes gibi kıyafetlerle gezmemizi istiyor. Benim saçlarda Harika Avcı modeli arslan yelesi gibi genetik.en son minibüsten inerken yaşı benden büyük bir hanım. Maşallah at gibi karı dedi. Dondum kaldım🤷🏼‍♀️. Şu yaşıma kadar saçlarımı çok seviyordum artık acaba bunlar yüzünden mi iri görünüyorum diye düşünüyorum.
işte iri görünmeyi normalleştirmek gerekiyor anlatmak istediğim bu

yani bizden yapmamızı istediğini anlamadım. terapiste gidemem diyorsunuz. yazınızda da ne kadar güzel olduğunuzdan bahsedip durmuşsunuz. atın fotoğrafınızı biz de güzelsiniz yazalım olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X