Bekaret Hala Kadinin Namus Simgesi

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
66
BEKARET HALA KADININ NAMUS SİMGESİ

Araştırmanın, Türk toplumunun cinsellikle ilgili değerlerine ilişkin üçüncü bölümünde, cinsel tabuların başında yer alan “bekaret”in hala kadının namus simgesi olarak görüldüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. “Bekaret kadının namus simgesidir” diyenlerin oranı yüzde 63. Bu görüşe “hiç katılmıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 10'da kalmış durumda. Bu bölümde “Kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır” diyenlerin oranı yüzde 65. “Erkekler bekareti bozulmamış kızlarla evlenmelidir” diyenlerin oranı yüzde 53. “Bekaret kocanın/babanın namusudur” diyenler ise yüzde 57. “Hiç katılmıyorum” diyenler yüzde 15. Yaş ve eğitim düzeyi düştükçe, bekaret ile ilgili bu ifadelere katılanların oranının arttığı görülüyor. Kırsal kesimde yaşayanların kentlere göre, evlilerin bekarlara göre bekaret konusunda daha “tutucu” bir tutum sergiledikleri de dikkat çekiyor. Araştırmada “bir kadının namusu zihninde/beynindedir; bekaret hiçbir şeyin göstergesi değildir” değer yargısı sorulduğunda, bu yargıya katılmayanların oranının yüzde 43'ü bulduğu dikkat çekiyor. Buna karşılık, “namus/töre söylemiyle işlenen cinayetler ülkemizin gelenek ve görenekleri çerçevesinde anlaşılabilir/kabul edilebilir bir konudur” cümlesine katılmayanların oranı ise yüzde 60'a varıyor. Bu da namus ve bekaret konusunun Türk halkı için önemini hala koruyor olmasına karşın, namus/töre adına işlenen cinayetleri onaylamadığını gösteriyor.

ÖMÜR BOYU TEK EŞ İSTİYOR

Türk toplumunun büyük çoğunluğu tek eşlilikten yana. Yüzde 48'i ömür boyu tek eşle yaşamanın insan doğasına aykırı olduğuna kesinlikle katılmıyor. Yüzde 21'i ise “pek katılmadığını” ifade ediyor. Öte yandan, her on kişiden (yüzde 11) birisi tek eşliliğin insan doğasına aykırı olduğu inancında olduğunu belirtiyor. Erkeklerin aynı anda birden fazla kadınla evlenebilmesine veya beraber olmasına ise halkın yüzde 64'ü karşı. Buna yüzde 15'lik “pek katılmıyorum” diyenler eklenince, bu oran yüzde 79'lara çıkıyor.

MEDYANIN NAMUS SÖYLEMİYLE İŞLENEN CİNAYETLERDEKİ ETKİSİ

Medyanın namus/töre iddiası söylemiyle işlenen cinayetlerin önlenmesinde bir rol oynayıp oynamadığı da araştırmada yer alıyor. Türk halkının üçte biri (yüzde 31) medyada bu yönde çıkan haber, bilgi ve bilinçlendirme kampanyalarının bu tür cinayetleri önleyebileceği inancında. Yüzde 43'lük bir kesim ise medyanın bu tür cinayetleri önlemede etkisinin olabileceğine ihtimal vermiyor. Medyanın rolünün etkili olacağına inananların oranının en yüksek olduğu kesim üniversite mezunu ve üstü kesim.

TOPLUMU BİLGİSİZ, KENDİNİ BİLGİLİ GÖRÜYOR
Araştırmada, içinde yaşanılan toplumun cinsellik konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olup olmadığı sorulduğunda, sadece yüzde 4'lük bir kesim, “toplum yeterli bilgi düzeyine sahip” yanıtını veriyor. Yarıdan fazlası ise (yüzde 54) toplumun bu konuda hiç bilgili olmadığını söylüyor. Ancak, araştırmada görüşülen kişiler, toplumu cinsellik konusunda bilgisiz olarak değerlendirirken, kendilerini bu toplumdan daha bilgili olarak nitelendiriyorlar. Bu değerlendirme özellikle erkeklerde daha dikkat çekiyor. Her yüz erkekten 12'si kendisini “çok bilgili” buluyor, yüzde 54'ü ise “oldukça bilgili” olduğunu düşünüyor. “hiç bilgili değilim” diyen erkeklerin oranı ise yüzde 5.

alıntı

X