Bencillik

baklavacheesecake

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2017
2.764
3.004
Arkadaşlar günaydın.
Konu biraz uzun, okuyanlara teşekkürler. Ama lütfen taşlamayın. Sonuçta bu konu önemli.
Mezun oldum ve yeniden annemle beraber yaşamaya alışamıyorum. Kısıtlayan birisi falan değildir asla, ama alışamıyorum işte. Artık “ben” değil, “biz” olduğumuzu kabul edemiyorum nedense.
Annemle bu aralar bayağı tartışıyoruz. Konu beraber dışarı çıkmamamız. Haftada iki gün çalışmıyor, o iki gün de evdeyiz yani kendisini bırakıp dışarı çıkma durumum da olmuyor. Hatta kendisi spora vs gidiyor. Ben özellikle kendisi işteyken dışarı çıkarım eğer çıkarsam. Çünkü bir kere sinema bileti almıştım o işteyken, ama o eve bana söylemeden erken gelmişti ve çok kötü atışmıştık :KK43:
Ev işleri konusundaki sorumluluklarımı aksatmıyorum yani aksatsam böyle düşünüyor diyebilirim ama böyle bir şey de yok. Mesela ev işi yapmadığım gün dışarı da çıkmıyorum, sonuçta iş yapmayıp dışarı çıkmak olmaz.
En son dün akşam çok kötü bir kavga ettik. Geldiğinden bu yana (Haziran sonunda mezun olup Türkiye’ye geldim) saydım 4 kere dışarı çıktık ve bu durum beni çok yaralıyor dedi, daha ben cümlemi bitirmeden odamın kapısını çarpıp gitti. Hani sevgililer yapar ya kavga ederken telefonu yüze kapatırlar konuşurken, aynen öyle oldu. Tamam haklı, ama böyle sevgili gibi davranması bence onu haksız duruma düşürüyor. Oturup güzelce konuşsak aslında sorun çözülür.
Neden dışarı çıkmıyorsun derseniz, annemde genel bir tatminsizlik görüyorum. Mesela evde temizlik yapıyorum, çok beğeniyor sağol diyor falan ama kavga ettiğimizde “sen zaten pissin” e dönüyor. Ya da mesela anneanneme gidip 2 saat oturduğumda bana “görev gibi yapıyorsun” diye bağırıp ağlamıştı. Şimdi mesela dışarı sürekli çıkarsak bir gün çıkmadığımda aşağıda eklediğim şeyin olmasından korkuyorum. Yani zaten yaptıklarımla da tatmin olmadığını hissediyorum, o zaman da bir şey yapasım gelmiyor.
Bazen de çok müdahaleci davranıyor bu da rahat davranmamı engelliyor. Daha çok şey var da çok uzatmak istemedim.
Ya da bazen bir dediği bir dediğini tutmuyor. Evle alakalı bir karar veriyoruz mesela, o karara kendi uymuyor. Dün sabah kendine kahvaltı hazırlamıştı mesela normalde beraber yaparız ki hiç sorun etmedim, bana şey dedi belki sen başka bir şey yemek istersin sonuçta benim belirlediğim bir menüyü yemek zorunda değilsin diye yapmadım (ki önceki gece konuşmuştuk sabah spora gidecekti geldiğinde kahvaltı edecektik, o yüzden ben hiçbir şey yemedim). Aaa dedim olur mu falan. Sen kibar kızsın söyleyemezsin dedi. Akşam yanılmıyorsam yediye geliyordu, bir yemek yapmış çok güzel koktu dedim yiyebilir miyim çok da açtım çünkü. Delirdi. Ne demek yiyebilir miyim, çok bireysel takılıyormuşum, neden “yiyeceğiz” demiyormuşum. Kavga ettik tabii. Yemin ediyorum soracağıma pişman oldum. Ya da geçen hafta dolapta yemek göremedim, bir dışarı çıkıp geleceğim dedi bir buçuk saat gelmedi ben de acıktım, bişey yaptım ama çok kızdı, kahvaltıyı ayrı etmemiz bana bu hakkı vermezmiş.
Açıkçası kışın buraya geldiğimde sinir krizi geçirmişti, dolayısıyla pek bir şey söylemek de istemiyorum. Sinir krizinin nedeni ise kendi kendine her şeye yetişmeye çalışıp sonra da “her şeye yetişemiyorum” diye strese girmesi. Kaldı ki ben ondan böyle bir beklenti içinde de değilim. Mesela şey dedi, “ben iki gün mesela hiçbir şey yapmak istemeyeceğim, kitap okumak isteyeceğim sadece” tamam dedim ben bir beklenti içerisinde değilim ki, her şeyimi kendim yapıyorum. Anlamıyorum. Ya da son bir örnek. Babam bir şeye söz vermişti ama yapmadı. Annem de direkt “biliyorum benim yapmam yönünde bir beklentin var bekleme anneannen dedenden de isteme ayıp” dedi durdu. Kaldı ki öyle bir beklentim de yoktu. Sonuçta da babamla konuştum o istediğim şeyi yaptık.
Sorum şu, bencil olmamayı nasıl öğrenebilirim? Mevzu aslında şu, bir kere “evet” dersem artık kendim olamamaktan korkuyorum. Artık her şeyi boşverip her fırsatta dışarı çıkalım desem beni affeder mi?

Eklentiler

• 89B0F38C-C744-4FE1-BC85-8322B3A6B58C.jpeg
    89B0F38C-C744-4FE1-BC85-8322B3A6B58C.jpeg
    75,8 KB · Görüntüleme: 251
Annenin koluna girip anne hadi bu akşam dışarı çıkıp yürüyelim biraz, dondurma falan yeriz yada belki bir yerde otururuz falan diyor musun? Tepkisi ne oluyor?
Yada anne haftasonu anneannemleri alıp mangala gidelim mi?
Anne bubhaftasonu yüzmeye gidelim mi? Vs vs

Anneniz sanki sizin ayrı takılmanıza içleniyor gibi geldi bana. Mesela yemeğe neden yiyebilir miyim dediniz? Tabii ki yiyeceksin, o senin annen ve kendine değil ev halkına yemek yapmış

Bence bu soruyu annenize sorun. Annecigim ben buyurken eminim sen bir suru zorluk yasamissindir, sen de benden boyle siradan konular icin sikayetcimiydin diye sorun. Anneniz adina uzuldum. Kadin kizi ile disari cikmak istiyor bunda ne var? olmayacak seyleri mesele haline getirmeyin. Birlikte yasamaya alisamiyorum demek yerine birlikte yasadiginiz ana sukredin.

Tsbiki evet derseniz kendinizden bişey kaybetmiş olmazsımız kaldı ki bu sizin anneniz aileniz, Benimde anladığım anneniz sizinle çok vakit geçirmek istiyp ve belli sosyal bi kadın. Annenizin zevk aldığı şeyleri yapmaya birlikte bol bol vakit geçirmeye çalışın. Herşeye evet demeniz onun mutlu olacağı anlamına gelmez. Bencillik konusuna gelince yalnız yaşamışsınız evet bazı alışkanlıklarınız var ama unutmayın anne babanıza karşıda sorumluluklarınız var. Sanırım tek çocuksunuz. O yüzden ailenizin sizden beklentisi belki bir tık daha fazladır

Annenin koluna girip anne hadi bu akşam dışarı çıkıp yürüyelim biraz, dondurma falan yeriz yada belki bir yerde otururuz falan diyor musun? Tepkisi ne oluyor?
Yada anne haftasonu anneannemleri alıp mangala gidelim mi?
Anne bubhaftasonu yüzmeye gidelim mi? Vs vs
Mangala falan gidecek bir yerde yaşamıyoruz, zaten çok yaşlı anneannemler. Aynı mahallede oturuyoruz, haftada en az bir kere onlar teyzemler falan bir araya geliyoruz.
Akşamları genelde o spora gidiyor beraber spor yaptığı bir takım var. Hani öyle eve gelip oturmuyor da aslında. Ya da bazen arkadaşlarına gidiyor. Ama artık öyle yapacağım. Sadece tatminsizlik olunca benim de hevesim kırılıyor, zaten yaptıklarım da yeterli gelmiyor diye.

Anneniz sanki sizin ayrı takılmanıza içleniyor gibi geldi bana. Mesela yemeğe neden yiyebilir miyim dediniz? Tabii ki yiyeceksin, o senin annen ve kendine değil ev halkına yemek yapmış
Neden öyle dedim çünkü annem komşumuza inecekti komşumuz şehir dışında da bahçesinin sulanması gerekiyor, gelmesi de en az bir saati buluyor. Yoksa evde olsak böyle yapmıyorum.

Bence bu soruyu annenize sorun. Annecigim ben buyurken eminim sen bir suru zorluk yasamissindir, sen de benden boyle siradan konular icin sikayetcimiydin diye sorun. Anneniz adina uzuldum. Kadin kizi ile disari cikmak istiyor bunda ne var? olmayacak seyleri mesele haline getirmeyin. Birlikte yasamaya alisamiyorum demek yerine birlikte yasadiginiz ana sukredin.
Çocukluğumu hatırlıyorum. Gerçekten ufak şeylerde de böyle olurdu. Küçücük çocuktan yetişkin olgunluğu beklerdi, ama tabii öyle olamadığımda çıldırırdı. Yani atıyorum söylememem gereken bir şeyi birisine söylemiştim daha yaşım en fazla dokuzdu, ama onu söylememem gerektiğini bilmiyordum. Bu durumda ne yapılır, onu söylememek lazım falan denir değil mi? Her şeyi mahvettin sen diye bağırdı çağırdı.

Tsbiki evet derseniz kendinizden bişey kaybetmiş olmazsımız kaldı ki bu sizin anneniz aileniz, Benimde anladığım anneniz sizinle çok vakit geçirmek istiyp ve belli sosyal bi kadın. Annenizin zevk aldığı şeyleri yapmaya birlikte bol bol vakit geçirmeye çalışın. Herşeye evet demeniz onun mutlu olacağı anlamına gelmez. Bencillik konusuna gelince yalnız yaşamışsınız evet bazı alışkanlıklarınız var ama unutmayın anne babanıza karşıda sorumluluklarınız var. Sanırım tek çocuksunuz. O yüzden ailenizin sizden beklentisi belki bir tık daha fazladır
Bu tatminsizlik beni mahvediyor aslında. Mesela pazara gidecektim ertesi gün sordum işte ne alınacak, hangi tezgahtan alıyorsun falan. Yine tatmin olmadı. Neymiş sormak için sormuşum. Birisi bana bunları sorsa yeterli gelir demek ki gidecek ki soruyor derim.

annenizin psikolojik olarak iyi olmadığını düşündüm. yiyebilir miyim lafına neden yiyeceğiz demedin diye takılmak sağlıklı ir zihnin ürünü değil.
annem panik atakken - bilmediğimiz dönemde- aynen böyle davranırdı. sonra teşhis kondu, panik atak + anksiyete. belki annenizde de böyle bir durum vardır.
bir doktorla görüşmek istemez mi ?

bence anneniz yalnız hissediyor kendini. tüm problemler de bu yalnızlık hissinin dışarıya yansıması gibi. biraz destek olup alttan alsanız, daha fazla vakit ayırsanız. her şey daha iyi olabilir belki

Çocukluğumu hatırlıyorum. Gerçekten ufak şeylerde de böyle olurdu. Küçücük çocuktan yetişkin olgunluğu beklerdi, ama tabii öyle olamadığımda çıldırırdı. Yani atıyorum söylememem gereken bir şeyi birisine söylemiştim daha yaşım en fazla dokuzdu, ama onu söylememem gerektiğini bilmiyordum. Bu durumda ne yapılır, onu söylememek lazım falan denir değil mi? Her şeyi mahvettin sen diye bağırdı çağırdı.

Annenizi en iyi siz tanirsiniz. Ben konuda yazdiklarinizdan annenizin size duskun oldugunu gordum. kizi ile vakit gecirmek isteyen bir anne gordum. cocuklugunuzda ne yasadiniz, ne yasamadiniz onlari bilemem mumkun degil. Hayat denen sey sonsuz degil bunun bilincinde yasayin derim sadece.

Bu tatminsizlik beni mahvediyor aslında. Mesela pazara gidecektim ertesi gün sordum işte ne alınacak, hangi tezgahtan alıyorsun falan. Yine tatmin olmadı. Neymiş sormak için sormuşum. Birisi bana bunları sorsa yeterli gelir demek ki gidecek ki soruyor derim.

off bir önceki mesajımda yazdığım gibi. annem de aynen tatminsizliğe geçiş yapmıştı. sürekli kafasında acabalar, sen aslında istemiyorsunlar, geçiştirmek için yaptınlar vardı.
bu gerçekten hastalık.
ne zaman panik atak + anksiyeteyi öğrendik o zaman dedik ki bundanmış.
ilaçlarla toparlamıştı.
sonra iyi hissediyorum diyip kendi kendine ilaçları bırakıp daha kötü olmuştu o ayrı.

ki kadın beni küçük çocukken öyle baskılamamıştır yani.

bence anneniz yalnız hissediyor kendini. tüm problemler de bu yalnızlık hissinin dışarıya yansıması gibi. biraz destek olup alttan alsanız, daha fazla vakit ayırsanız. her şey daha iyi olabilir belki
Yani ben de anlamadım sonuçta asosyal birisi değil. Aksine benden daha sosyal. Spor aktivitelerine katılır ve daha bir sürü şey. Ondan anlayamadım herhalde

Mangala falan gidecek bir yerde yaşamıyoruz, zaten çok yaşlı anneannemler. Aynı mahallede oturuyoruz, haftada en az bir kere onlar teyzemler falan bir araya geliyoruz.
Akşamları genelde o spora gidiyor beraber spor yaptığı bir takım var. Hani öyle eve gelip oturmuyor da aslında. Ya da bazen arkadaşlarına gidiyor. Ama artık öyle yapacağım. Sadece tatminsizlik olunca benim de hevesim kırılıyor, zaten yaptıklarım da yeterli gelmiyor diye.
İs bul ve şehir dışına uçarak git ...

Annenizi en iyi siz tanirsiniz. Ben konuda yazdiklarinizdan annenizin size duskun oldugunu gordum. kizi ile vakit gecirmek isteyen bir anne gordum. cocuklugunuzda ne yasadiniz, ne yasamadiniz onlari bilemem mumkun degil. Hayat denen sey sonsuz degil bunun bilincinde yasayin derim sadece.

düşkünlük değil bu. ne yazık ki annesinin psikolojik problemleri var.
bu problemler yüzünden ona aslında yumuşak yaklaşan en yakınındaki kişiye yani kızına karşı böyle davranıyor.
bire bir aynı durumu annesiyle yaşamış biri olarak yazıyorum bunu.
annem de ilaçlarla toparlandıktan sonra itiraf etmişti "sen hep çok iyi ve nazik davrandığın için hırsımı senden aldım" diye.

X